مطابق مقررات و استاندارد لباس کار در اختیار کارکنان خود قرار دهید

 • چهارشنبه 07/اسفند/1398
مطابق مقررات و استاندارد لباس کار در اختیار کارکنان خود قرار دهید
با توجه به شرایط اقلیمی محل کار و تعریف سازمانی جنس پارچه انتخاب یا مصوب می شود.

استانداردهای لباس کار

لباس کار به عنوان یکی از وسائل استحفاظی فردی مطرح می باشد و کلیه کارکنان باید با لباس کار مناسب محل کار در سرکار حاضر شوند. لباس کارکنان دارای خصوصیات ذیل بوده و مطابق مقررات ذیل در اختیار کارکنان قرار می گیرد.

معمولا لباس کار پوششی است جهت یکسان نمودن پرسنل در محیط کار و تمایز قسمت های مختلف توسط رنگ مدل آن و نیز به عنوان پوشش سراسری تنه، دست ها و پاها را در مقابل شرایط محیط محافظت می کند.

معمولا ساده ترین نوع لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دوتکه) یا کاپشن و شلوار و از جنس الیاف طبیعی (پنبه پنبه یا پلی استر پنبه) و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی (فلامنت ویسکوز) و در مواردی تماما از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می شود. طبیعی است هرچه الیاف بکار رفته در پارچه طبیعی تر باشد تبادل حرارتی آن آسان تر است.

استانداردهای لباس کار

نکات مهم جهت استفاده از لباس کار

 • جهت جوشکاران به دلیل شرایط خاص کار، علاوه بر لباس کار، استفاده از پیشبند چرمی الزامی است.
 • جهت حفاظت سیستم تناسلی در برابر اشعه، پیشبند سربی که پایین تر از کمر قرار می گیرد الزامی است.
 • استفاده از پیشبند جهت پرسنلی که در ارتباط با ادوات انتقال نیرو و گردان هستند، ممنوع است.
 • پرسنلی که نوع کار آن ها به نحوی است که باید در ارتفاعات کار کنند، لازم است از کمربند ایمنی نوع Harness استفاده کنند.
 • کلیه اتصالات کمربندها باید هر روز چک شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.
 • لباس کار باید متناسب با نوع و اندازه پرسنل انتخاب شود.
 • پرسنلی که با تجهیزات و ماشین آلات کار می کنند باید لباسکاری در بر داشته باشند که هیچ قسمت آن باز و پاره نباشند، آویزان نمود زنجیر و ساعت و کلید و نظیر آن اکیدا ممنوع است.
 • کارکنانی که در محیط های آلوده به مواد سمی و قابل انفجار و اشتعال کار می کنند، نباید لباس های جیبدار و لبه دار داشته باشند چون ممکن است غبار مواد مزبور در لبه لباس باقی بماند.
 • تحویل لباس کار هر شش ماه یک دست الزامی است. ( وظایف انباردار )
 • جنس پارچه با توجه به شرایط کار و لزوم حفظ ظاهر لباس از نظر مقاومت در مقابل چروکیدگی و عدم تولید الکتریسته ساکن از مخلوط حدود ۷۰% پنبه و ۳۰% پلی استر و با وزن ۳۲۰گرم الی ۴۲۰ گرم بر هر مترمربع در نظر گرفته می شود.
 • به منظور استحکام بیشتر از پارچه های با بافت کجراه یا تراکم بالا استفاده شود.

نکات مهم جهت استفاده از لباس کار

تذکر 1: کارکنانی که لباسشان بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک آغشته شود باید فوراً لباس خود را شسته و یا تعویض نموده و آن قسمت از بدن را نیز که در تماس بوده با شوینده­ های مناسب بشویند. هیچ یک از کارکنان حق ندارند با لباس آغشته به مواد نفتی و یا مواد شیمیایی به آتش، شعله و دیگر منابع حرارتی نزدیک شوند و یا کبریت و فندک و غیره روشن نمایند.

تذکر 2: در صورت پارگی، خراب شدن و یا آلودگی بمواد نفتی یا شیمیایی خطرناک لباس کار باید برای تمیز شدن آن اقدام نمایید و در صورت نیاز به تعویض به سرپرست مربوط ارائه شود.

تذکر 3: البسه آغشته به روغن و یا گریس باید فوراً از تن خارج شود چون ممکن است ایجاد ناراحتی پوست نماید.

شاید برای شما مفید باشد: وظایف انباردار

جنس و وزن پارچه لباس کار

با توجه به شرایط اقلیمی محل کار و تعریف سازمانی جنس پارچه انتخاب یا مصوب می شود:

ترگال (ساده بافت) ۲۵۰ گرم
فلامنت ویسکوز (کجراه) ۳۲۰ الی ۳۶۰ گرم
پنبه پلی استر (کجراه) ۳۲۰ الی ۴۲۰ گرم ۷۰% پنبه ۳۰% پلی استر
پلی استر پنبه (کجراه) ۳۲۰ الی ۴۲۰ گرم ۳۰% پلی استر ۷۰% پنبه
پنبه پنبه (کجراه) ۳۲۰ الی ۴۲۰ گرم ۱۰۰% پنبه

 • وزن و درصد الیاف با توجه به شرایط اقلیمی و فصول مختلف در نظر گرفته میشود. در شرایطی که احتمال سوختن لباس کار در اثر ریختن پلیسه و یا تحت تاثیر حرارت زیاد وجود دارد جنس لباس بایستی ۹۰% الی ۱۰۰% پنبه باشد.
 • به منظور استحکام بیشتر پارچه با بافت کجراه با تراکم بالا (۲ تار، ۱ تار) و نخ چهل دولا از نوع رینگ و بافت کارخانجات معتبر باشد.
 • با انتخاب پارچه مرغوب و بکار بردن دوخت محکم لباس کار زیبا و بادوام تولید می گردد.
 • با استفاده از الگوی مناسب، لباس کار شکیل و خوش دوخت در اندازه های استاندارد تهیه می شود.

بیشتر بدانید: همه چیز درباره خرید لباس کار ایمن

طرح و رنگ لباس کارکنان یک سازمان

طرح و رنگ لباس کار کارکنان شرکت ها معمولا بر اساس نوع و سمت و کار در واحدهای مختلف به منظور شناسایی و کنترل های لازم از نظر ایمنی به شرح ذیل می باشد:

نام سمت و موقعیت نوع و رنگ لباس
۱ مدیران، رئیس و معاونان مجتمع ۳ تکه شامل کاپشن (ترجیحا سورمه ای)، شلوار به رنگ طوسی، پیراهن به رنگ طوسی
۲ رئیس و معاونان ایمنی، آتشنشانی و رئیس و افسران آتشنشانی کاپشن سورمه ای، شلوار سورمه ای، پیراهن به رنگ سفید
۳ رئیس و سرپرست و کارکنان ایمنی لباس ۲ تکه به رنگ زمینه آبی و یقه سرآستین و زیپ کاپشن به رنگ زرد
۴ سایر کارکنان ایمنی و آتشنشانی لباس کار یکسره (بیلرسوت) آبی و یقه و سرآستین و زیپ قرمزرنگ
۵ روسا و سرپرستان و نوبت کاران واحدهای بهره برداری لباس ۲تکه (کاپشن شلوار) با رنگ طوسی
۶ سایر کارکنان بهره برداری لباس کار یکسره (بیلرسوت) به رنگ طوسی
۷ روسا، سرپرستان و مهندسان تعمیرات لباس دوتکه (کاپشن شلوار) با رنگ زمینه سبز تیره
۸ سایر کارکنان تعمیرات لباس یکسره (بیلرسوت) با رنگ سبز تیره
۹ کارکنان تعمیراتی در کارگاههای تعمیرات و در ارتباط با ماشین های تراش و سایر تجهیزات دوار روپوش و شلوار به رنگ سبز
۱۰ روسا و سرپرستان و مهندسین خدمات فنی لباس دو تکه (کاپشن شلوار) با رنگ زمینه آبی و یقه و سرآستین و زیپ کاپشن سفید
۱۱ کارکنان اداره بازرسی فنی لباس کار یکسره (بیلرسوت) به رنگ سفید
۱۲ کارکنان آزمایشگاه روپوش با رنگ سفید
۱۳ کارکنان تدارکات و انبارها لباس کار دوتکه (کاپشن و شلوار) به رنگ زمینه آبی و یقه و سرآستین و زیپ کاپشن به رنگ طوسی
۱۴ کارکنان خانم که بنا به ضرورت شغلی در واحدهای عملیاتی تردد دارند لباس کار شامل مانتو و شلوار و مقنعه به رنگهای قید شده در این دستورالعمل با توجه به واحدهای مربوطه
۱۵ کلیه نفرات عملیاتی پیمانکار لباس کار یکسره (بیلرسوت) آرم و نام شرکت پیمانکار بایستی در پشت لباس حک شده باشد.
۱۶ پرسنل ایمنی پیمانکار لباس کار یکسره آبی از جلیقه به رنگ قرمز که در پشت و روی آن عبارت ایمنی نوشته شده باشد و همچنین از بازوبند ایمنی استفاده می نمایند.
۱۷ پیمانکاران مدیریت MC لباس یکسره (بیلرسوت) سفیدرنگ که در پشت لباس آرم و نام شرکت حک شده باشد.
۱۸ کلیه پرسنل مشاوران طرح لباس کار یکسره سفید رنگ که در پشت لباس آرم و نام شرکت حک شده باشد.

استانداردهای جهانی لباس کار

لباس کار نمایان در شب یا شبرنگ دار

1- استاندارد لباس کار EN ISO 20471( لباس کار نمایان در شب یا شبرنگ دار )

امروزه در تمامی صنایع کشور، کارکنان می بایست لباس کار بر تن داشته باشند. لباسی که در شب دید داشته باشد مربوط به صنایعی می باشد که در مجاورت ترافیک ( محل عبور وسایل نقلیه )، کار با جرثقیل ها و سایر وسایل موتوری و نیز کارهایی که در تاریکی سرو کار دارند. در واقع استفاده از استاندارد EN ISO 20471 در لباسکار، کارکنان را از خطرات احتمالی حفظ و کارگران می تواند بر روی کار خود تمرکز داشته باشند. کارکنان، قابل مشاهده در شب، در طول روز و از تمام زوایا حتی از ناحیه پشت قابل مشاهده هستند.

استاندارد EN ISO 20471 بین المللی است که شرایط لازم برای لباس های قابل مشاهده برای کارکنان در مناطق با خطر بالا را اعمال می کند. استفاده از لباسکار ایمنی مهم است و باید اولویت بندی شود. همچنین بسیار مهم است که پس از شستشو های مکرر قابلیت بازتاب نور لباس از بین نرود.

استاندارد لباس کار EN 342

2- استاندارد لباس کار EN 342

گواهی EN 342 مخصوص لباسکارهایی می باشد که بهترین محافظت را در برابر سرما انجام می دهند. کار کردن در شرایط آب و هوایی سرد، می بایست تاثیر گذار باشد بطوری که شما را بصورت مداوم گرم نگه دارد. به محیطی سرد گفته می شود که دارای رطوبت بهمراه باد و دمای زیر 5 درجه سانتیگراد باشد. در واقع برای بدست آوردن بهترین محافظت، همواره از خیس شدن لباسکار می بایست جلوگیری شود و از سایر لوازم حفاظتی شامل دستکش و کلاه بافتی برای جلوگیری از هدر رفتن حرارت بدن استفاده کنیم.همچنین برای بهترین روش محافظت ممکن، بهتر است قسمت های از لباس شامل مچ دست جمع شده باشد.

استاندارد لباس کار EN 343

3- استاندارد لباس کار EN 343

استاندارد EN 343 شما را در برابر باد و آب و هوا محافظت می کند. این استاندارد حداقل ارزش یک لباس را نشان می دهد که می تواند در هر نوع آب و هوایی استفاده شود.

هنگامی که شما در شرایز جوی مختلفی مغشول به کار هستید، یک لباسکار باید بهترین محافظت را در برابر باد و آی و هوا ارائه دهد. لباس کاری که مطابق استاندارد EN 343 تولید شده باشد، شما را در برابر باران و برف محافظت می کند و همچنین اجازه می دهد پوست بدن شما به راحتی نفس بکشد و از تعرق اضافی بدن جلوگیری می کند.

استاندارد EN ISO 11611

4- استاندارد EN ISO 11611

استاندارد EN ISO 11611 کمترین الزامات ممکن را برای لباسکار تعریف می کند. بطوری که فرد را در برابر جوشکاری، فرآیندهای مشابه به همراه خطرات مربوطه محافظت کند.

شاید برای شما مفید باشد: معرفی شغل کارپرداز و وظایف آن

لباس دارای این استاندارد، ایمنی فرد را در برابر جرقه، تماس حداقلی با آتش، حفاظت از شوک های الکتریکی و تماس مختصر و تصادفی با کابلهای الکتریکی را به حداکثر می رساند. در واقع یک لباس کار خوب، لباسی است که تمام قسمت های بدن را تحت پوشش خود قراد دهد. پوشش سراسری بدن فقط با لباس کار یکسره ( OVERAL ) و لباسکار دوتکه کاپشن و شلوار ( WORK-CLOTHES) میسر است. هنگام کار جوشکاری جرقه های زیادی ایجاد می شود، توصیه می کنیم از حفاظت اضافی برای سر، دست و جلوی لباس کار استفاده نمایید. همچنین لباسکار دارای این استاندارد از حداقل جیب برخوردار می باشد تا جرقه جوشکاری به آن گیر نکند.

استاندارد EN ISO 11612

5- استاندارد EN ISO 11612

استاندارد EN ISO 11612 مخصوص لباسکار هایی می باشد دارای مقاومت بالا در برابر حرارت و آتش هستند. البته محصولاتی که وظیفه ایمن نگه داشتن سر، دست ها و غیره را بعهده دارند، تحت پوشش این استاندارد قرار نمیگیرند. لباس کار تولید شده با این استاندارد مناسب برای کارگران صنعتی، برق و غیره می باشد.

استاندارد EN ISO 15797

6- استاندارد EN ISO 15797

از استاندارد EN ISO 15797 برای نشان دادن مقاوت لباسکار در برابر فرآیند شستشو های صنعتی و خشک شدن بکار می رود. به عبارت دیگر لباس تولید شده با این استاندارد تضمین می کند که این محصول بدون هیچ مشکلی در روند شستشو و خشک کردن مقاومت کند.

استاندارد UV Standard 801

7- استاندارد UV Standard 801

همانطور که از اسم این استاندارد مشخص است، لباس کار تولید شده با برچسب UV، در زمانی که شما بیرون از منزل کار میکنید، پوست شما را در برابر اشعه مضرر خورشید حفظ میکند. همان طور که می دانید اشعه های خورشید بسیار قوی می باشد و براحتی میتواند از لباس های معمولی عبور کند و در دراز مدت پوست شما را دچار آسیب کند، پس اگر شما وقت زیادی را در بیرون مشغول به فعالیت هستید، توضیه میشود از لباسکار UV ستفاده نمایید تا از پوست شما مراقبت کند. در واقع لباس که حاوی فاکتور UV می باشد، میتواند به شما بگویید تا چه زمانی میتواند در معرض تابش خورشید قرار بگیرید بدون آنکه پوست شما متضرر شود. به عبارت دیگر لباسکار یو وی دار از کرم ضد آب پوست نیز مفیدتر و بهتر عمل می کند.​

منابع:datus.ir ولباس-کار.com

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید