loader

همه چیز درباره خرید لباس کار ایمن

شنبه,12/تیر/1400 - 13:00:17 - 50
لباس کار همان‌طور که از نام آن مشخص شده است نوعی لباس ویژه شغل است که در محیط‌های کاری، قابل استفاده است.

لباسکار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی مطرح می باشد و کلیه کارکنان باید با لباسکار مناسب در محل کار خود حاضر شوند. لباسکار کارکنان دارای خصوصیاتی می باشد مطابق مقررات خاصی در اختیار کارکنان قرار می گیرند. معمولا لباسکار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می کند.این دسته از پوشش ها می توانند در ایجاد یکدستی در محیط کار نقشی قابل توجه داشته باشند و از طرف دیگر می توانند وظیفه امنیت و حفاظت از کارگران در شرایط کاری سخت را بر عهده بگیرند. لباس های کار در انواع مختلفی تولید می شوند. هر یک از این لباس ها دارای ویژگی های خاصی هستند که این ویژگی ها با محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند در تناسب است. برای نمونه در صورتی که قصد داشته باشید لباس کاری را برای یک کارگر انتخاب کنید باید علاوه بر ایمنی وی، به راحتی لباس در هنگام کار نیز توجه کنید.

تفاوت میان انواع مختلف لباس کار

لازم است بدانید که تفاوت اصلی که میان انواع مختلف لباس کار وجود دارد از جمله تفاوتی که میان لباس کار کارگران یک انبار با یک کارخانه و یا کارگاه صنعتی به چشم می خورد مربوط به نوع پارچه به کار رفته در طراحی و دوخت این لباس ها و هم چنین میزان استفاده از تجهیزات ایمنی به همراه لباس کار است. به طور معمول لباسی که یک کارگر ساختمانی در حین کار کردن به تن می کند باید با پوشش یک کارگری که در صنایع سنگین مانند صنعت فولاد مشغول به کار است متفاوت باشد. از دیگر تفاوت هایی که در میان انواع مختلف لباس کار وجود دارد می توان به میزان مقاومت پارچه ای اشاره کرد که در تولید و دوخت آن لباس به کار رفته است.

نکته دیگر در بیان تفاوت میزان انواع لباس کار، قیمت این پوشاک است. از طرف دیگر، شرایط آب و هوایی و محیطی که در آن از لباس کار استفاده می شود بسیار متفاوت است. برای نمونه در بعضی از شرایط کاری، دمای هوا بسیار بالا است. بنابراین پارچه ای که در دوخت لباس کار از آن استفاده می شود باید از جنس های خاصی مانند کتان باشد. چراکه پارچه های کتانی، پارچه هایی خنک هستند و از طرف دیگر نسبت به دیگر انواع پارچه ها دارای مقاومت قابل توجهی نیز هستند. از دیگر پارچه هایی که در بیشتر موارد از آن ها در تولید لباس کار استفاده می شود می توان به پارچه های کج راه و ترگال اشاره کرد. تفاوت میان این دو جنس پارچه، در میزان گرماژ و هم چنین نوع تار و پود آن ها است.

انواع لباس کار

معرفی انواع لباس کار، جنس و نوع طراحی آن

لباس کار یکسره

یکی از مدل های بسیار پر کاربرد در لباس کار، لباس هایی هستند که به صورت یکسره طراحی و تولید می شوند. این مدل از لباس های مخصوص کار می توانند برای بسیاری از کسب و کارها مورد استفاده قرار بگیرند. به ویژه مشاغلی که نیاز به خم و راست شدن در حین کار در آن ها بیش از سایر مشاغل احساس می شود و لازم است کارگران تحرک کاری بسیار بالایی داشته باشند. لباس های کاری که به صورت یکسره طراحی و دوخته می شوند خود دارای سه نوع مختلف هستند که عبارتند از: لباس های کار آستین دار، دوبنده و سرهمی جوشکاری.

لباس کار یکسره دوبنده

این دسته از لباس های مخصوص محیط کار، از تنه ای بسیار آزاد به وجود آمده اند و استفاده از آن ها باعث می شود تا قدرت عملکرد کارگران محدود نشود. در بسیاری از کسب و کارها از قبیل تعویض روغنی، نجاری و... می توان از این نوع پوشش استفاده کرد. لباس های کار دوبنده یکسره، در انواعی از جنس ها تولید می شوند و در بازار به فروش می رسند. از جمله این جنس ها می توان کتان، پلی استر پنبه، فلامنت و... را نام برد. بسیاری از نقاشان نیز از لباس کار دو بنده یکسره که از جنس جین تولید شده است استفاده می کنند.

بیشتر بدانید: مطابق مقررات و استاندارد لباس کار در اختیار کارکنان خود قرار دهید

لباس کار آستین دار

به این دسته از لباس های کار، لباس کار خلبانی نیز گفته می شود چراکه این نوع از پوشاک از نظر ظاهری به لباس های خلبانی شباهت دارند. لباس کار آستین دار خلبانی برای کسب و کارهایی از قبیل مکانیک ها و یا برای مشاغلی که با مواد شیمیایی و یا مواد روغنی سر و کار دارند بسیار مناسب است. هم چنین افرادی که در کارواش مشغول به کار هستند نیز می توانند از این نوع لباس کار استفاده کنند. چراکه از طریق به کارگیری این نوع از پوشاک می توانند کل بدن خود را بپوشانند و از این طریق از برخورد مواد شیمیایی و یا اسیدی، آب و روغن و... با بدن خود جلوگیری نمایند.

لباس سرهمی جوشکاری

لباس سرهمی، همان طور که از نام آن مشخص است به صورت یک تکه، طراحی و تولید می شود. به طور معمول، این نوع از لباس های کار از جنس کتان به وجود می آیند تا از این طریق بتوانند در برابر جرقه های جوشکاری مقاومت کنند. در بیشتر موارد این نوع از لباس مخصوص کار، به رنگ قرمز دیده می شود.

بلوز و شلوار دو تکه و یا کاپشن و شلوار

یکی از ساده ترین انواع لباس های کار که می توان آن ها را در انبار مورد استفاده قرار داد بلوز و شلوار دو تکه و یا کاپشن و شلوار دو تکه است. کاپشن و شلوار به عنوان لباس کار هم چنین در کسب و کارهایی مانند صنابع فولاد، معدن، راه سازی، خودروسازی و.. نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل از لباس های کار، دارای تعداد زیادی جیب هستند و بسیار راحتند. برای دوخت این نوع از لباس ها از پارچه های مختلفی استفاده می شود. از طرف دیگر شلوار مربوط به این دسته از پوشاک، می تواند در مدل های دکمه دار و یا کمرکشی تولید و دوخته شود. در بسیاری از موارد، مهندسین از این نوع لباس کار استفاده می کنند. قیمت این لوازم، بسته به نوع پارچه ای که در تولید آن به کار رفته است، متفاوت است. جنس پارچه بلوز و شلوار دو تکه و یا کاپشن و شلوار مخصوص محیط کار، به طور معمول از فلامنت، پلی استر و پنبه و... است.

روپوش کار

یکی دیگر از انواع مدل های لباس که در محیط کار مورد استفاده قرار می گیرد روپوش است. در حقیقت می توان گفت یکی از پرمصرف ترین این لوازم و تجهیزات به شمار می رود. از این نوع پوشش در درمانگاه ها، بیمارستان ها، رستوران ها و... استفاده می شود. در حقیقت استفاده از این لباس در محیط کار یکی از ساده ترین روش ها برای یکدست کردن محیط است و از طرف دیگر باعث می شود تا نظافت محیط و هم چنین لباس کار نیز بیشتر و بهتر اتفاق بیفتد.
از این لباس می توان در بسیاری از کسب و کارها استفاده کرد. روپوش کار می تواند در طرح های جیب دار و یا بدون جیب طراحی و دوخته شود. نکته دیگری که باید ذکر شود این است که جنس روپوش مخصوص محیط کار می تواند بسته به نوع کسب و کار و ویژگی های محیطی آن در نظر گرفته شود. به طور معمول، برای دوخت روپوش از جنس های پارچه هایی مانند تترون، ترگال پنبه و... استفاده می شود. یکی از مزایای ویژه این نوع از لباس کار این است که در هنگام استفاده از این لباس، احساس راحتی می کنید. از طرف دیگر می توانید این روپوش را به دفعات بسیاری شستشو دهید و دوباره استفاده کنید.

جلیقه کار

این نوع از لباس کار دارای کارایی بسیار زیادی است. اما نکته قابل ذکر این است که نمی توان به تنهایی از جلیقه به عنوان لباس کار استفاده کرد. جلیقه کار خود به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از: جلیقه شبرنگ و جلیقه خبرنگاری. جلیقه شبرنگ نوعی از لباس کار است که به طور معمول، توسط کسب و کارهایی مانند مامورین انتظامی و شهرداری مورد استفاده قرار می گیرد تا از طریق استفاده از آن، مامور در شب دیده شود. جلیقه خبرنگاری نوع دیگری از این محصولات است که به طور ویژه توسط عکاسان و خبرنگاران مورد استفاده قرار می گیرد. نکته ای که باید در مورد این نوع از لباس کار به آن اشاره شود این است که جلیقه ها به طور معمول دارای چند جیب هستند که باعث می شود فردی که از آن استفاده می کند بتواند لوازم و ابزار خود را به راحتی درون جیب ها جای دهد و از این طریق لوازم خود را به طور دقیق، منظم کند.

جلیقه خنک کننده اسپادانا از دو جز جلیقه حاوی جیب های ویژه و بسته های خنک کننده اسپادانا ساخته شده است. این جلیقه یک لباس حفاظتی در برابر با شرایط محیطی گرم یا فعالیت بدنی زیاد است. استفاده از این جلیقه برای کارگران صنایع ذوب و ریخته گری معادن، شیشه سازی، سرامیک، کاشی، آتش نشانان، نانوایان، کشاورزان، کارگران ساختمانی و غیره جهت کاهش استرس گرمایی و پیشگیری از بیماری های ناشی از گرما توصیه می شود. همچنین در هنگام استفاده از پوشش های حفاظتی خاص (لباس های ضد آب، ضد مواد شیمیایی) غیر بافتنی کاربرد دارد. همچنین برای کاهش دمای بدن برای بیماران مولتیپل اسکلروز (بیماری MS) نیز مناسب است.​

انواع جلیقه خنک کننده

الف) جلیقه های خنک کننده تبخیری

جذب آب در الیاف لباس و تبخیر آن، موجب جذب گرما از محیط اطراف می شود. میزان خنک کنندگی این نوع جلیقه ها نسبت عکس با مقدار رطوبت نسبی محیط دارد و چنانچه هوای اطراف جلیقه فاقد تهویه باشد این نوع جلیقه قدرت خنک کنندگی کمی دارد و لذا برای پوشیدن زیر لباس های ضد آب یا ضد مواد شیمیایی یا به طور کلی لباس های نفوذ ناپذیر نسبت به بخار آب نه تنها کارایی ندارند بلکه با افزایش رطوبت نسبی در فضای بین لباس و بدن سطح استرس گرمایی را افزایش می دهند محدودیت دیگر این فناوری این است که این نوع جلیقه ها عمل خنک سازی را در سطوح خارجی لباس رخ می دهد نه بر روی پوست بدن کاربر و چنانچه میزان تبخیر به علت وجود رطوبت نسبی بالا یا فقدان جریان هوا کاهش یابد لباس به عنوان یک عایق حرارتی عمل نموده و منجر به بروز استرس حرارتی در کاربر می شود.

ب) جلیقه های خنک کننده و تغییر فازی

بسته های خنک کننده ی مواد تغییر فاز (Phase Change Material) در محیط های خنک و سرد شارژ شده و پس از قرارگیری در جیب های جلیقه، ایجاد سرمایش می کند. دمای بسته های خنک کننده تا ذوب شدن کامل ماده، ثابت می ماند. اما به تدریج خاصیت خنک کنندگی با گذشت زمان کاهش می یابد زیرا جریان انتقال حرارت بین هسته مرکزی بسته خنک کننده و قسمت های ذوب شده ماده در قسمت پوسته بسته خنک کننده کند می شود. بعد از ذوب کامل بسته تغییر فازی، دیگر خاصیت خنک کنندگی ندارد و لازم است که از جیب های جلیقه خارج و دوباره در فریزر یا یخچال شارژ شود.

برای خرید جلیقه خنک کننده اسپادانا اینجا کلیک کنید.

لباس کار انباردار

ویژگی لباس کار خوب چیست؟

لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن کارکنان باشد. کارکنانی که در کارخانه ها با ماشین ها کار می کنند و یا در نزدیکی آن ها هستند نباید از لباس هایی برای کار استفاده کنند که بخشی از آن، پاره و یا باز باشد. هم چنین آویزان کردن زنجیر ساعت و یا کلید و... بر روی لباس کار ممنوع است. کارکنانی که در محیط های آلوده به گرد و غبار و یا مواد قابل انفجار و یا مسموم کننده مشغول به کار هستند نباید از لباس هایی استفاده کنند که جیب دارند و یا دارای لبه هستند. لباس کار افرادی که با مواد اسیدی و یا رادیو اکتیو سر و کار دارند باید به صورت کاملا یکپارچه تهیه شده باشد و هیچگونه منفذی برای ورود مواد آلوده نداشته باشد. هم چنین باید با کلاه مخصوص، کفش و دستکش خاص مورد استفاده قرار بگیرند.

بیشتر بدانید: همه چیز درباره دستکش کار

انواع مختلف لباس های کار، به طور معمول، از جنس الیاف طبیعی مانند پنبه و پلی استر پنیه تولید می شوند و یا درصدی از الیاف مصنوعی نیز در تولید آن ها به کار گرفته می شود. از جمله این الیاف مصنوعی می توان فلامنت و یا ویسکوز را نام برد. در مواردی نیز لباس های کار به طور کامل از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می شوند. هر چه الیاف به کار رفته در این پارچه ها بیشتر باشد تبادل حرارتی آن آسان تر انجام می گیرد. در شرایطی که احتمال سوختن لباس کار وجود دارد جنس لباس باید 90 درصد از پنبه باشد. طرح های مختلف این لبا س ها شامل جیب دار، بدون جیب، یکسره، سرهمی، دو تکه و...است.

از جمله برندهای معتبر در تهیه و تولید لباس کار می توان شرکت ارمک، شرکت طراحان دوخت برتر و تولیدی کسا و کارگاه تولیدی ایمن سپاهانرا نام برد. سپاسبزرگترین تولید کننده انواع لباسکار صنعتی، البسه بیمارستانی، لباس کار عملیاتی، لباس فرم شرکت ها، روپوش، کاپشن، شلوار است. ایمن سپاهان با هدف تولید برتر، کیفیت بهتر و قیمت مناسب تمام تلاش خود را بر این گذاشته است که درخواست مورد نیاز مشتری را با بهترین کیفیت، تولید و تهیه نماید و به مشتریان عزیز توانایی طراحی و تولید انواع لباس را متناسب با سلیقه، رنگ بندی و مدل درخواستی خود اعلام می دارد​.

برای خرید لباس کارهای سپاهان اینجا کلیک کنید.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: یکشنبه 00/مرداد/1400
تعداد مطالب: 394
تعداد بازدید: 554,676
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...