loader

همه چیز درباره دستکش کار

دوشنبه,13/اردیبهشت/1400 - 15:32:37 - 215
اگر شما هم جزو افرادی هستید که به کار یدی مشغول هستند، حتماً به خوبی می‌دانید که

باید در هنگام کار انواع نکات ایمنی را رعایت کنید تا با سلامت کامل بتوانید به کار خود ادامه دهید. یکی از مواردی که حتماً باید مد نظر قرار دهید، سلامت اعضای بدن شماست و برای جلوگیری از اینکه رخداد ناگواری برایتان پیش آید، ​بهتر است تا از ابزار و آلاتی استفاده کنید که بتواند حافظ جان شما باشد.

یکی از اعضایی که بیشتر از بقیه در معرض آسیب قرار می گیرد، دست است و لازم است در هنگام کار از آن محافظت به عمل آید. استفاده از دستکش های صنعتی در هنگام کارهای خطرناک یکی از ضروریات برای رعایت نکات ایمنی و سلامت جان شما محسوب می شود.
نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برای هر صنعت و شغلی دستکش مخصوص به خود وجود دارد که می تواند در شغل مورد نظر شما از دستان شما محافظت نماید و هر کارفرمایی باید دستکش مخصوص به هر فرد را در شغل خود برای او تهیه نماید تا از سلامت او مطمئن شود.

بیشتر بدانید: مطابق مقررات و استاندارد لباس کار در اختیار کارکنان خود قرار دهید

اگر تصمیم به خرید دستکش های کار دارید، باید ابتدا نکاتی را مد نظر قرار دهید سپس به خرید دستکش بپردازید:

 • کاربرد:

  همانطور که پیشتر نیز کردیم هر دستکش متناسب با شغل خاصی است. بهتر است ابتدا تعیین کنید که برای کدام شغل چه دستکشی مورد نیاز است سپس به بقیه موارد توجه نمایید. ما در ادامه این مقاله شما را با انواع دستکش های کار آشنا می کنیم و به شما توضیح خواهیم داد که کدام دستکش برای چه شغل هایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مواد سازنده:

  هر دستکش از مواد خاصی تهیه شده است که بسته به میزان تراکم آن ها نسبت به شغل خاصی استفاده می شود. این مواد از پنبه، پشم گوسفند، پلی اتیلن و ایندکس استفاده می شود که هر چه میزان تراکم این مواد سازنده بیشتر باشد در شغل های سنگین تر از آن ها استفاده می شود.
 • راحتی:

  یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که دستکش تا چه اندازه برای دستان شما متناسب و راحت است و شما هنگامی که این دستکش را در دست می کنید چقدر می توانید انگشتان خود را در آن تکان دهید و ابزار و وسایل دیگر را با آن بگیرید.
 • ایمنی:

  مهم ترین بخش تشکیل دهنده هر وسیله ای که برای سلامت حفظ جان خود خریداری می کنید ایمنی است. این فاکتور یکی از مهمترین بخش های تشکیل دهنده ی این دستکش ها نیز هستند. اگر این دستکش ها نتوانند دست های شما را از انواع آسیب های شیمیایی و خطرات دیگر دور نگه دارد، بهتر است دستکش هارا خریداری نکنید.
 • طراحی:

  یکی دیگر از فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید. در برخی از مشاغل دستکش های ساق بلند و در برخی دیگر دستکش هایی با ساق های کوتاه مورد نیاز است. پس بهتر است به این مورد نیز توجه کنید.

دستکش کار

انواع دستکش های کار

اکنون بهتر است با انواع دستکش ها آشنا شوید و بدانید هر دستکش برای کدام شغل مناسب است:

دستکش های صنعتی

زمانی که مشخص گردید دستکش را برای چه شغلی انتخاب می کنید باید توجه کنید و به دنبال دستکشی بگردید که از نظر شیمیایی و پلیمری بیشترین هماهنگی را با شغل شما داشته باشد. در هنگام خرید به جنس ضخامت و انعطاف پذیری دستکش ها توجه کافی داشته باشید. اگر تصمیم دارید از دستکش های صنعتی استفاده کنید دو عامل را باید مد نظر قرار دهید: نفوذ و دگرگونی. توجه کنید این دستکش ها مناسب برای مواد شیمیایی هستند. دگرگونی به معنای این است که دستکش پس از برخورد با مواد شیمیایی چه تغییرات فیزیکی در آن رخ می دهد.

دستکش های لاتکس

این دستکش ها که ارزانترین نوع دستکش ها در بازار محسوب می شوند در مقابل مواد شیمیایی محافظتی ندارند. اما بیشتر از این دستگاه ها در مقابله با پاتوژن های خونی استفاده می شود. در هنگام خرید این دستکش ها توجه کنید ممکن است پودری که در ساخت این دستکش ها از آن استفاده می شود برای شما آلرژی زا باشد.

دستکش های نیتریل

این دستکش ها که در مقابل مواد شیمیایی از مقاومت بهتری برخوردار هستند و به سادگی خراب نمی شوند نسبت به باقی دستکش های موجود در بازار ارزان تر هستند اما نسبت به دستکش های لاتکس گرانتر هستند. به همین دلیل است که این دستکش ها مشتری های بیشتری را دارد. بیشتر افرادی که در صنایع کار می کند از این دستکش ها که در مقابل بنزین نفت و سایر حلال های شیمیایی مقاومت دارند استفاده می کنند.

دستکش های نئوپرن

این دستکش ها در مقابل طیف وسیعی از مواد مخصوصاً اسیدها از مقاومت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر همه این ها انعطاف پذیری بالایی نیز دارند.

بیشتر بدانید: بررسی انواع دستکش کار و ایمنی و نکات مربوط به خرید آن

دستکش های پی وی سی

این دستکش ها که به دستکش های پلاستیکی نیز معروف هستند بیشتر در صنایع پتروشیمی مورد استفاده می گیرند. از آنجا که این دستکش ها ارزان ترین دستکش های بازار محسوب می شوند، در صنایع پتروشیمی به عنوان دستکش های یک بار مصرف از آن ها استفاده می شود. دستکش های پی وی سی تنها در مقابل مواد از شما محافظت نمی کند بلکه در برابر بریدگی نیز می توانند از محافظت بالایی برخوردار باشند.

دستکش های بوتیل

عمده مصرف این دستکش ها برای استفاده در مقابل گازهایی مانند گاز کلر است. لایه داخلی این دستکش ها به قدری دارای تراکم عالی است که این لایه در لایه داخلی تاثر ماشین نیز از آن ها استفاده می شوند. این مواد که از آن ها در ساخت لباس های نظامی نیز استفاده می شود قابلیت محافظت بالا در مقابل بریدگی و قطع عضو را نیز دارا هستند.

اکنون زمان آن رسیده است که بر اساس نیاز خود و با توجه ویژگی هایی که گفته شد به انتخاب دستکش بپردازید.

دستکش های ویتون

دستکش های ویتون که از گرانترین نوع دستکش های موجود در دنیا هستند از آن جهت که در کارهای بسیار سخت و بسیار خطرناک از آن ها استفاده می شود اثربخشی و کارایی بسیار بالایی دارند از آنجا که بیتون در در در مقابل مواد شیمیایی و در ابتدا از آن ها در صنعت هوا و فضا استفاده شده و سپس از آن ها برای تولید دستکش های مقاوم استفاده می شود.

بیشتر بدانید: 14 اصول کار با پالت ویژه انباردار

دستکش جوشکاری

در هنگام جوشکاری ممکن است مواد بسیار مضاعف بر روی دست و پوسته برسد و خسارات جبران ناپذیری به پوست انسان وارد کند مقاوم باشند ساخت دستکش های جوشکاری از موادی مانند پوست پوست استفاده می شود.
دستکش های ضد برش معمولاً افرادی که در تنگ بری یا چوب بری فعالیت می کنند بهتر است از دستکش های ضد برش استفاده کنند تا از هرگونه بریدگی جلوگیری کنند.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای
تبلیغات در انبار آنلاین

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: شنبه 03/مهر/1400
تعداد مطالب: 417
تعداد بازدید: 635,538
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...