بررسی انواع فیش پرینترها و لیبل پرینترها در فروشگاه و انبارداری

 • چهارشنبه 08/آبان/1398
بررسی انواع فیش پرینترها و لیبل پرینترها در فروشگاه و انبارداری
فیش پرینتر (پرینتر حرارتی) چیست و چگونه کار می کند؟

فیش پرینتر از متداولترین دستگاه های خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده می شود. کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از فیش پرینتر باشند. فیش پرینتر ها دارای انواع متفاوتی می باشند. فیش پرینتر های جوهر افشان، لیزری تک رنگ و لیزری رنگی، سه گروه عمده از فیش پرینتر های موجود می باشند. هر یک از فیش پرینتر ها (از فیش پرینتر های جوهر افشان تا فیش پرینتر های لیزری) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی، طراحی شده اند.
مکانیزم جدید چاپ تحت عنوان چاپ با حرارت یا فیش پرینتر های حرارتی معرفی شده اند. در این نوع چاپ نیاز به جوهر نیست در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ می نویسد. البته باید توجه داشت که کاغذ از نوع خاص می باشد و در واقع در این مکانیزم نیاز به کاغذی داریم که در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد.
فیش پرینتر ها در دو نوع تک رنگ (سیاه و سفید) و 2رنگ در بازار موجود است که کارایی نوع 2 رنگ آن به علت عدم وجود کاغذ دو رنگ در بازار ایران مانند پرینتر های تک رنگ است.

انواع پرینتر حرارتی

انواع پرینتر حرارتی

پرینتر های ضربه ای

پرینتر های ضربه ای برای چاپ از پین های کوچک و جوهر کارتریج استفاده می کنیم. پرینتر ضربه ای از این پین ها و جوهر برای چاپ یک سری از نقاط استفاده می کند. این نقاط در هر رسید به صورت حروف مورد استفاده قرار می گیرد. پرینتر های ضربه ای از چاپ سیاه و سفید و قرمز بهره مند هستند. به طور کلی پرینترها در بعضی مدل ها تحت تاثیر حرارت هستند. پرینتر های ضربه ای با توجه به تحت تاثیر قرار گرفتن بر اثر حرارت برای محیط های آشپزخانه بسیار ایده آل هستند.

بیشتر بدانید: معرفی لیبل و انواع پرینترهای لیبل زن و مقایسه آن ها

پرینتر یا چاپگر حرارتی

این نوع از دستگاه ها سرعت و کیفیت بالایی دارند. این سری از پرینتر های حرارتی کم صدا تر از چاپگر های ضربه ای هستند. کارکرد این دستگاه ها به صورتی است که از طریق تماس مستقیم بین هد حرارتی و کاغذ حرارتی عمل کرده و از طریق حرارت چاپ می کند. این نوع از پرینتر ها به تونر و جوهر نیازی ندارند.

پرینتر جوهر افشان

این دسته از پرینتر ها از هد چاپی استفاده کرده و با استفاده از پاشیدن قطرات کوچک جوهر بر روی رسید، آن را چاپ می کند. این نوع فرآیند چاپ سبب می شود تا چاپ با کیفیت بالاتری انجام شود.

پرینتر حرارتی

نکات مهم در خرید پرینتر حرارتی

برای خرید پرینتر حرارتی توجه به قابلیت های آن نیز حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی سایر نکات مهم در خرید پرینتر حرارتی می پردازیم.

 • طراحی جمع و جور برای صرفه جویی در فضا
 • طراحی محکم برای استفاده های سنگین
 • یکپارچه سازی و نصب و راه اندازی آسان
 • کابلی بودن
 • داشتن برش­ دهنده خودکار برای جلوگیری از گیر کردن کاغذ
 • سرعت چاپ سریع 200 میلی متر بر ثانیه یا بیشتر
 • وزن پرینتر حرارتی

لیبل پرینت

لیبل پرینتر چیست ؟

پرینتر مخصوصی که فقط جهت چاپ بارکد روی لیبل ساخته شده است. با استفاده از این دستگاه ها می توان لیبل های دلخواه برای اجناس طراحی کرد تا مصرف کننده و فروشنده راحت تر به اطلاعات کالا دسترسی داشته آن را بیابند و سریعتر کالا را بفروشند و یا در انبار آن را پیدا نمایند.
این پرینتر ها بر دو نوع صنعتی و رومیزی با برند های مختلف عرضه می شوند.
نسخه های صنعتی معمولا در کارخانه های تولیدی بزرگ و نسخه های رومیزی برای تولیدی ها و فروشگاه ها و شرکت های کوچک مورد استفاده دارد. فرق این دو نیز بر توان عملیاتی می باشد. طبیعی است پرینتر های صنعتی گرانتر از لیبل پرینتر های رومیزی هستند.

برخلاف تصور رایج باید بدانید که لیبل پرینتر ها جوهر مصرف نمی کنند. ماده مصرفی این چاپگر ها ریبون است. حالا ریبون چیست؟ ریبون مشابه کاربن آبی رنگ قدیمی ای هست که دیگر همه ما آن را می شناسیم. ولی با این تفاوت که ریبون یکبار مصرف است و وقتی رول مصرف شد در انتها باید دور انداخته شود و یکی جدید بخرید.

پرینتر hp

لیبل پرینتر ها تا اندازه ای که عرض هد دستگاه اجازه بدهد قابلیت چاپ کاغذ با همان عرض و یا کمتر را دارند و فرقی نمی کند رول لیبلی که تهیه کرده اید به چه اندازه باشد. دو – سه یا حتی بیشتر ردیف ممکن است داشته باشد. مابقی کار یعنی ارسال دستور چاپ لیبل برای چاپ شدن روی لیبل های هر ردیف بر عده نرم افزار می باشد.

مزایای خرید لیبل پرینتر

با توجه به افزایش روز افزون تولیدات و استفاده از مواد اولیه گوناگون و بالا رفتن حجم ورود و خروج مواد اولیه جهت تولید محصولات مختلف و همچنین واردات کالاهای مختلف با برندهای گوناگون نیاز به یک سیستم یکپارچه مکانیزه برای ردیابی، کنترل ورود و خروج و موجودی انبار احساس می گردد.
در حال حاضر بسیاری از سازمان ها و شرکت های بازرگانی و تولیدی با استفاده از تجهیزات توانسته اند بسیاری از مشکلات خود را به راحتی حل کنند. تمامی شرکت ها و سازمان ها می توانند با استفاده از یک لیبل پرینتر، تمام اطلاعات مربوط به کالای تولید شده یا وارد شده را روی برچسب چاپ کند و روی آن کالا نصب کند، که این امر خود کمک شایانی به خریدار در انتخاب کالا خواهد کرد و هم کالای مورد نظر دارای بسته بندی شیک و کامل از نظر اطلاعات خواهد بود و مشتریان چنین کالاهایی با اطمینان بیشتری اقدام به خرید این گونه کالاها خواهند کرد چون مشخصه های مخصوص به خود را دارا می باشند.

شاید برای شما مفید باشد:مزایا و معایب استفاده از بارکد در انبارداری

با استفاده از لیبل پرینتر می توان بارکد را روی برچسب چاپ کرد تا از طریق این بارکد بتوان این کالاها را ردیابی کرد چه از لحاظ جابجایی، تولید کننده، وارد کننده، تاریخ تولید، ورود و خروج آن و... که یکی از بهترین کارایی های این دستگاه ها به شمار می رود.
اجباری شدن نصب ایران کد بر روی محصولات نیز خود مستلزم آن است که بتوان با دستگاهی این بارکد را چاپ و روی محصول تولیدی یا وارداتی چسباند تا دارای هویت شود. این بارکدها توسط دستگاه های لیبل پرینتر قابل چاپ بوده و مشکلات این قبیل سازمان ها را حل کرده است.

لیبل پرینترها دارای قابلیت های گوناگونی از قبیل چاپ بارکد، چاپ سریال، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، آرم سازمان (لگو)، وزن، رنگ، و... می باشند. می توان یک بسته بندی شیک را با استفاده از برچسب های چاپ شده توسط این دستگاه ها کامل تر کرد که بشتر مورد پسند مشتری واقع شود. گاهی اوقات نیاز به این پیدا میشود که کالای تولیدی صادر شود و این امر نیاز به الصاق بارکد ملی (EAN 13) بر روی محصول تولیدی دارد که این امر نیز با استفاده از همین دستگاه ها امکان پذیر است. و می توان برچسب را به هر زبان و اطلاعات کامل چاپ و روی محصول چسباند. با توجه به این همه کارایی به این نتیجه می رسیم که یک بسته بندی ایده آل، شیک، پر محتوا همراه با برچسب مشخصات کالا توام با بارکد میتواند کمک بسیار زیادی در کنترل ورود و خروج کالا از انبار تولید یا مواد اولیه و... را بکند. و ما بتوانیم همیشه از مقدار موجودی آن کالا و خیلی از اطلاعات فنی آن به صورت آنلاین با خبر شویم. و هر گونه جابجایی آن کالا کنترل گردد.

پرینتر مناسب انبارداری

در سازمان های بزرگ نیاز به کنترل اموال شرکت ها یکی از مشکلات آنها به شمار می رود که بسیاری از این سازمان ها به صورت دستی این امرا انجام می دهند که بسیار وقت گیر و توام با اشتباهات بسیار است. اما می توان با استفاده از سیستم های مبتنی بر بارکد این امر را در زمان کمتر و دقیق تر انجام داد.

توجیه اقتصادی خرید لیبل پرینتر

 • استفاده از بسته بندی مشابه و استفاده از لیبل مشخصات کالا
 • با استفاده از یک بارکد بر روی برچسب می توانید کالای خود را ردیابی کنید
 • می توانید برای کالای خود یک سریال معرفی و از آمار تولید خود با خبر شوید
 • می توانید با استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر بارکد، کلیه ورود و خروج کالاهای خود را کنترل کنید
 • می توانید ایران کد محصولات خود را خودتان چاپ کنید
 • می توانید به راحتی انبار گردانی کنید
 • می توانید برای محصولات خود برچسب گارانتی چاپ کنید

موارد استفاده از لیبل پرینتر در صنایع مختلف

 • صنعت خودرو سازی
 • صنعت نساجی
 • صنعت دارو سازی
 • صنعت لوازم خانگی
 • صنعت فرش و موکت
 • صنعت رنگ و رزین
 • صنعت سیم و کابل
 • صنعت قطعه سازی
 • صنعت پتروشیمی
 • صنعت تولید کفش
 • صنعت بسته بندی مواد غذایی
 • شرکت های بازرگانی
 • صادرات و واردات
 • شرکت های ارائه دهنده خدمات
 • ارائه گارانتی به مشتریان
 • صنعت لوازم بهداشتی و آرایشی
 • تمامی سازمان های تولید کننده
 • فروشگاه های اینترنتی

در یک فروشگاه کیف و کفش با استفاده از لیبل پرینتر و یک بارکد خوان می توانید به راحتی ثبت سفارش کرده و بعد از تولید کالا برچسب مخصوص آن را چاپ کرده (می توانید در این برچسب می توانید اطلاعات ذیل را چاپ کنید، سایز، رنگ، مدل، زیره، تاریخ تولید، بارکد، ایران کد،...) و روی محصول بچسبانید. همچنین بوسیله قابلیت های نرم افزارها و با استفاده از بارکدخوان، بارکد محصول را اسکن کرده و آن را به عنوان موجودی انبار ثبت کنید و با استفاده از همین بارکد خوان می توانید آن را از انبار حواله و خارج کنید (به فروش می رسد) به این ترتیب این محصول از لیست موجودی کسر می گردد و به صورت آنلاین از موجودی هر مدلی از کفش های فروشگاه خود باخبر خواهید شد.

نکته ی مهم:چرا انبارها به انبارگردانی نیاز دارند؟

لیبل پرینتر ها با چه مشکلاتی ممکن است مواجه شوند

پس از اینکه متوجه شدید لیبل پرینتر چیست، خوب است با مشکلاتی که گاهی ممکن است در این پرینتر ها رخ دهد آشنا شوید. بهترین انتخاب، انتخابی است که از قبل مشکلات آن را بدانید و راه حل آن را هم بدانید.

1- کالیبره نبودن چاپگر بارکد: اصطلاح کالیبره نبودن بدین معنا است که با ارسال دستور چاپ یک طرح ثابت از نرم افزار در چاپ ردیف های بعدی لیبل به مرور طرح چاپ شده جابجا می شود، بالا یا پایین تر می شود. یا اصلا طرح را به جای اینکه دقیقا روی لیبل چاپ کند بین لیبل ها چاپ می کند.
علت این امر این است که دستگاه همچنان نتوانسته است تشخیص بدهد که شما چه ابعادی از رول لیبل را در مخزن دستگاه قرار داده اید.
در نتیجه سعی کنید اگر پرینتر چاپ بارکد خریداری می کنید که ارزان قیمت تر از بقیه است، حداقل دستگاهی بخرید که اخیرا تولید شده و نه برای سال ها قبل را!

مشکلات لیبل پرینتر

2- چاپ نگرفتن هیچ چیز: اگر از داخل کنترل پنل ویندوز بخش پرینتر ها تست پرینت از ویندوز ارسال کردید و چیزی چاپ نشد بررسی مجدد بکنید که احیانا ریبون را پشت و رو جا نزده باشید.

3- دستگاه قبلا چاپ می داده ولی حالا نمی دهد: در این حالت احتمالا پورت تنظیمی برای پرینتر را جابجا شده است. یعنی شما در گذشته کابل پرینتر را به پورت یو اس بی 1 و حالا به پورت دیگر وصل کرده اید. بهتر است همیشه روی یک پورت ثابت کابل پرینتر را وصل کنید.

در این مقاله سعی نمودیم تا مطلب مفید در مورد پرینترهای حراراتی و لیبل پرینت ها که در انبارها استفاده می شود جمع آوری کنیم.
اگر در این زمینه تجربه ای داشتید با ما در کامنت ها مطرح نمایید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید