مزایا و معایب استفاده از بارکد در انبارداری

  • سه شنبه 08/خرداد/1397
 مزایا و معایب استفاده از بارکد در انبارداری
بسیاری از انبارها می توانند از طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی بارکد بهره مند شوند، اما شما باید نرخ بازگشت سرمایه یا همان (ROI) خود ​را محاسبه نمایید.

توصیه ما این است که اگر حرفه ای هستید و تمایل به استفاده از رویکرد مرحله ای دارید، ابتدا با اصول اولیه شروع کنید و بعد از آن به سراغ برنامه های پیشرفته تر بروید.
در زیر برخی از مزایای استفاده از تکنولوژی بارکد در انبار ذکر می کنیم:

1.ضبط سریع و دقیق داده ها

استفاده از بارکد باعث کاهش کاغذ بازی و احتمال خطا می شود. هدف شما بعنوان مدیر انبار باید از بین بردن وظایف دفترهای دستی و وقت گیر باشد. گرفتن داده های بارکد و تأیید مثبت معاملات به طور قابل توجهی باعث کاهش اشتباهات از کلید گذاری سیستم های دستی در دریافت، دفع، دوباره پر کردن، جمع آوری، کنترل موجودی و غیره خواهد شد.

2.کاهش هزینه های کار

برخی از فعالیت ها در ساعت اداری حذف خواهد شد. برای مثال زمان انتقال یا پر کردن معاملات، تلاش دستی برای نوشتن معاملات، کنترل و ورود آن ها به سیستم انبار را کاهش می دهد.

3.اطلاعات به موقع

لازم به ذکر است که تمام سیستم های بارکد یا توابع نیاز به آنلاین بودن ندارد. اما از طریق به روزرسانی درون خطی یا کوتاه مدت، به روز رسانی اسکن، به روز رسانی و ردیابی اطلاعات توابع اطلاعات بسیار سریع تر برای نه تنها توابع موجودی، بلکه برنامه های دیگر با استفاده از ورودی آن در دسترس است. نمونه هایی شامل گزارش دریافت محصول، ساعت کار بر روی عملکرد، شمارش چرخه است که ممکن است شما را به سفارشات عقب انبار و غیره هشدار دهد. اما توجه داشته باشید که باید سیستم های اطلاعاتی را برای پشتیبانی از این توابع داشته باشید.

4.اندازه گیری بهره وری

توانایی ضبط دقیق و به موقع اطلاعات برای ردیابی عملکرد فردی و گروهی و ارسال نتایج فردی، باعث افزایش بهره وری خواهد شد.

5.زمان آموزش کاهش یافته است

فرایندهای انبار با استفاده از کد گذاری، اغلب برای تدریس کارکنان جدید آسان تر است، زیرا فرآیند و بهترین روش ها را ساده تر و به روشنی فرآیندهای عملیاتی استاندارد انبار شرکت شما را مشخص می کند. پیاده سازی کد گذاری نیاز به استاندارد سازی و پیرو فرآیندهای است که سود عظیمی دارند.

6.تصمیم گیری بهتر

این به دست گرفتن دقیق ترین و به موقع داده ها کمک می کند که می توانید برای استفاده بهتر از موجودی خود و دارایی های افراد، به دست آورید. شما به مدیران فردی وابسته نخواهید بود تا اطلاعات را در محدوده زمانی خود و با روش های خود جمع آوری کنید. شما می توانید فرآیندهای استاندارد سازی چگونه کارکنان بخش انبار را برنامه ریزی و کنترل کنید.
بارکد در انبار

مسائل مربوط به فناوری بارکد در نظر گرفته شود

اگرچه مزایای زیادی که از طریق تکنولوژی بارکد قابل دستیابی است وجود دارد، چندین مسائل کلیدی و نگرانی هایی وجود دارد که باید در تصمیم گیری درباره نحوه استفاده از فناوری به رسمیت شناخته شوند. تعداد کمی از این مسائل به شرح زیر است:
1- بسیاری از عملیات انبار براساس داشتن واحدهای فروش واحدهای مورد نظر توسط سازنده است. اگر آن ها نباشد، باید در انبار مجددا شناسایی شوند که می تواند فرآیندی پر هزینه باشد. برای اینکه فروشندگان یا تولیدکنندگان برچسب های بارکد را اعمال کنند، فرآیند انطباق فروشنده مورد نیاز است. این می تواند یک کار بزرگ برای پیاده سازی و حفظ باشد.
2- برچسب زدن تمام برچسب های بارکد می تواند فرایند زمان گیر و گران قیمت باشد. فرض نکنید که این اتفاق به راحتی و یا به سرعت می افتد.
3- اگر کسب و کار شما شامل چند مورد و سفارشات نسبتا کمی باشد، هزینه و تلاش برای پیاده سازی این تکنولوژی ممکن است توجیه نداشته باشد. اطمینان حاصل کنید ROI محاسبه شده و قبل ازاستفاده و جابجایی به هر تکنولوژی در نظر گرفته شده است.
4- هزینه خرید و اجرای تجهیزات و زیرساخت های اصلی می تواند قابل توجه باشد.
5- به طور کلی، نیاز به داشتن یک نوع یا سطح مدیریت سیستم انبار برای استفاده کامل از مفهوم وجود دارد. به عنوان مثال سیستم های بارکد خود به سیستم های مدیریت کار ندارند؛ در حالی که یک سیستم مدیریت انبار با بارکد ممکن است به یک ماژول مدیریت کار داشته باشد.
6- به نیازهای تکنولوژی بارکد برای استفاده از فن آوری های پیشرفته (به عنوان مثال Pick To Light و Picking صدا) توجه داشته باشید. ارزیابی این الزامات و هزینه ها باید قبل از هر گونه نهایی شدن انجام شود که تصمیمات با این فن آوری ها گرفته شود.
7- با توجه به اهداف اجرایی، آموزش و فرهنگ، این فناوری ها ممکن است در عملیات شما مورد نیاز باشد. چند سال پیش، یک خرده فروش بزرگ چند کاناله را دیدیم که می توانستند اولین موجودی بارکد خود را برای تعیین مقدار موجودی برای اجرای WMS خودشان در همان زمان بگیرند. فرآیند موجودی و فروش مجدد بلیط یک فاجعه بود و بنابراین اجرای سیستم مدیریت انبار شکست خورد. مثال دیگر این است که آیا مرکز خود به "دانش قبیله ای" متکی است تا بدانند که محصولات در چه جایگاهی قرار دارند یا نه مکان های بارکد، پیش بینی و آموزش برای غلبه بر مقاومت و مشکلات جمع آوری، موجودی، دفع و غیره.

به شما پیشنهاد می کنم دموی رایگان نرم افزار انبارداری تحت وب انبار آنلاین را دریافت نمایید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید