چرا انبارها به انبارگردانی نیاز دارند؟

  • دوشنبه 01/مهر/1398
  • 0
چرا انبارها به انبارگردانی نیاز دارند؟
هدف اصلی از انبارگردانی، شمارش موجودی کالا برای حصول اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاها است.

انبار چیست؟

به محلی که یک یا چند نوع کالای صنعتی، بازرگانی، مواد اولیه یا فرآورده های مختلف که برپایه ی یک سیستم صحیح طبقه بندی شده اند را انبار می گویند.
انبار از لحاظ شکل به سه دسته ی پوشیده، سرپوشیده یا هانگارد و باز یا محوطه دسته بندی می شود.

انبارداری

انبارگردانی چیست؟

به طور کلی تعیین مقدار موجودی کالا در پایان هر دوره و مطابقت موجودی انبار با مقادیری که در کارت های ریالی و عددی (کاردکس کالا) و سیستم نرم افزاری ثبت شده است و در نهایت کنترل و اصلاح میزان اضافه و کسری موجودی کالا را انبارگردانی می گویند.
بر طبق استانداردهای حسابداری لازم است دست کم سالی یکبار در انبارهای شرکت های صنعتی، تولیدی، بازرگانی انبارگردانی انجام شود.
با توجه به اهمیت و میزان و ابعاد کالاها این زمان می تواند کوتاه تر هم شود.
هدف اصلی از انبارگردانی، شمارش موجودی کالا برای حصول اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاها است.

انبارگردانی

چرا باید انبارگردانی کنیم؟

یکی از زمان برترین فعالیت هایی که در کار فروشگاهی وجود دارد انبارداری و انبارگردانی می باشد. تنها زمانی که موجودی کالاهای شما محدود باشد، نیازی به انبارگردانی ندارید در غیر این صورت نیازمند یک سیستم منظم به منظور کنترل موجودی انبار هستید. انبارگردانی خوب در نهایت منجر به ارائه بهتر خدمات به مشتریان و موفقیت شما می شود.

انبارگردانی

در ادامه به چند مزیت سیستم انبارداری اشاره می کنیم:

پیشگیری از سرقت

چگونه بدون یک انبارداری سیستماتیک می توانید با اطمینان بگویید موجودی شما توسط مشتری یا کارکنانتان کم نشده؟

خدمات مشتری

شمایید که باید از خالی شدن انبار جلوگیری کنید و تشخیص دهید چه زمان نیاز به افزایش موجودی انبار دارید.

مدیریت مالی

مدیریت مالی و پیش بینی وضعیت سود و زیان تا آخر سال بدون داشتن دیدی شفاف از انبار غیر ممکن است. بنابراین انبارداری سرنخی از وضعیت مالی شماست.

پیگیری محصول

آمار محصولات فروش رفته و فروش نرفته را بگیرید و بدانید کدام محصول کم فروش رفته است.
در حال حاضر تعداد زیادی نرم افزار برای انبارداری موجود است و اکثر آنها هم ارزان هستند هم امکاناتی از قبیل خواندن بارکد، چاپ فاکتور و ارائه گزارش های آماری را به شما ارائه می دهند.

انباردار

همچنین شما می توانید از ابزار بانک های اطلاعاتی، همچون نرم افزار Microsoft Access استفاده کنید. برنامه بانک های اطلاعاتی معمولا هر نوع داده و اطلاعات تشریحی مورد نیاز را برای شما ذخیره می کنند اما نیازمند مهارت متوسط به بالایی برای مدیریت آن می باشد، همچنین در این مورد طراحی گزارش و تحلیل آماری با شماست.

انبارگردانی

حال که اهمیت سیستم انبارداری بر شما واضح شد، می بایست رویه هایی برای مدیریت انبار داشته باشید. کسب دانش در زمینه مدیریت انبار اگر در جهت افزایش سود آوری و فروش بیشتر باشد موثر است. برای دست یابی بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

محصولاتی که فروش خوب دارند. در ارتباط با این محصولات نقطه سفارشی برای رسیدن به نقطه سفارش مجدد داشته باشید.

محصولاتی که به دلیل فروش کم طولانی مدت در انبار می مانند. اگر به فصل پر فروششان نزدیک هستید نگه شان دارید در غیر این صورت حراج کنید تا سریع تر به نقدینگی تبدیل کنید.

محصولاتی که فروششان ناگهانی زیاد شدند. ممکن است بر اساس تغییر قیمت یا فصلی خاص تقاضای محصولی بالا رود. برای اینگونه محصولات کمیت سفارش را بالا ببرید تا پاسخگوی نیاز بازار باشید.

لیفتراک

انبارگردانی یکی از راه های کنترل موجودی پایان دوره است. برای مدیریت مالی فروشگاه و شرکت انجام انبارگردانی پایان سال امری ضروری است که نباید نادیده گرفته شود. این فرآیند در پایان سال مالی که معمولا مساوی با پایان سال تقویمی است، باید انجام شود. برای شروع لیستی از کالاهای موجود در سیستم تهیه می کنیم تا شمارش را انجام دهیم. این لیست باید شامل کد کالا، بهای هر کالا، تعداد کالا ثبت شده در انبار به همراه دو ستون شامل تعداد واقعی و جمع کل کالا در انبار باشد. بعد از شمارش، ارزش واقعی کالا را از طریق ضرب قیمت روز در تعداد واقعی می توان بدست آورد. سپس جمع این ستون را برای تمام اقلام موجود در انبار انجام دهید.

با سیستم دستی شما باید این کار بصورت کاملاً دستی انجام دهید اما در انبارگردانی سیستمی، نرم افزار خود به تنهایی تفاوت میان تعداد واقعی و تعداد ثبت شده را محاسبه می کند که با این مقایسه شما از کاهش سطح موجودی کالا و یا سرقت احتمالی آگاه می ‎شوید.

سیستم انبارداری

در انبار آنلاین هم امکان انبارگردانی وجود دارد و شما می توانید تعداد دفعات شمارش را حداکثر تا 3 مرتبه تعیین کنید و پس از شما سیستم بصورت اتوماتیک سندهای کسری و اضافی صادر می کند.

منبع : سپیدار

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید