loader

انواع ماشین های صنعتی و لیفتراک ها در انبار

چهارشنبه,23/تیر/1400 - 10:58:12 - 780
در حال حاضر بسیاری از صنایع و کارخانه‌های صنعتی، محصولات تولیدی خود را در انبارها، ذخیره و نگهداری می‌کنند.

بنابراین برای استفاده از این کالاها و هم چنین سهولت در امر جابجایی و حمل و نقل این تولیدات، لازم است از ابزارها و تجهیزاتی استفاده کنند تا از این طریق، عملیات جابجایی این محصولات به راحتی امکان پذیر شود. برخی از این ماشین آلات صنعتی که به طور معمول در انبارها از آن ها استفاده می شود عبارتند از: ریچتراک، لیفتراک، استاکر، جک پالت، پالت تراک، میزهای هیدرولیک و...
برخی از این محصولات به شکل های دستی، نیمه برقی و یا برقی تولید می شوند و در موارد خاصی، مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به معرفی برخی از دستگاه های مورد استفاده در انبارها بپردازیم و ویژگی های فنی و کاربرد آن ها را بیان کنیم و سپس چند برند معروف از این محصولات را معرفی کنیم.

انواع ماشین های صنعتی در انبارها و کاربرد و ویژگی آن ها

ریچتراک

یکی از تجهیزات مورد نیاز در انبارهای محصولات صنعتی و کارخانه ها، ریچتراک است. در حقیقت می توان گفت این وسیله یکی از مهم ترین دستگاه هایی است که به طور معمول، از آن در سردخانه ها استفاده می شود. این تجهیزات، هم چنین در مواردی برای استفاده در انبارهای تولید مواد غذایی نیز به کار گرفته می شوند و در صنایع و کارخانه های تولید محصولات دارویی و جابجایی آن ها نیز نقش دارند. در سالن های سرپوشیده نیز می توان از ریچتراک ها استفاده کرد.

بیشتر بدانید: آشنایی با لیفتراک هایی که در انبارداری استفاده می شوند
ریچتراک، توان جابجا نمودن کالا در نواحی باریک را دارد و می تواند این کار را با دقت بسیار بالایی به انجام برساند. این سیستم، طول و شعاع چرخش بسیار کمی نیز دارد. یکی از ویژگی هایی اساسی این دسته از تجهیزات انبارداری این است که ریچتراک به صورت ایستاده برای حالت راننده طراحی شده است. این عامل باعث می شود تا راننده این ماشین، میدان دید وسیع تری در انبار پیدا کند. از طرف دیگر، وجود حالت ایستاده برای راننده ریچتراک سبب می شود تا وی به راحتی و به سرعت بتواند از ماشین مورد نظر پیاده شود و یا در آن سوار گردد. بنابراین سرعت عملیات جابجایی از طریق این تجهیزات بسیار بیشتر خواهد شد.

لیفتراک انبار

یکی دیگر از ویژگی های این دستگاه ها حرکت دکل در آن ها است. در واقع می توان گفت حرکت دکل در این سیستم ها به سمت جلو و عقب باعث می شود تا دستگاه مورد نظر توان بسیار بیشتری برای فعالیت و حمل بار پیدا کند. سیستم ترمز الکتریکی به کار رفته در طراحی و ساخت ریچتراک ها نیز باعث شده است تا این دسته از محصولات انبار داری بتوانند به نحوی سریع و به سادگی و هم چنین با امنیت بسیار بالایی توقف کنند.

ریچتراک ابزار و وسیله ای بسیار قدرتمند است و می تواند بهترین وسیله برای کار و حمل و نقل بار در شرکت های تولیدی و پخش باشد.

لیفتراک دستی

از دیگر تجهیزات و ماشین آلاتی که در انبارها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به لیفتراک دستی اشاره کرد. این دستگاه با عناوین دیگری از قبیل استاکر دستی و هم چنین جک پالت نیز شناخته می شود. این دسته از سیستم های حمل بار از جمله ساده ترین انواع لیفتراک ها هستند که در انبار و فروشگاه های مختلف برای جابجا نمودن بارهایی مورد استفاده قرار می گیرند که وزن زیادی ندارند. این بارها به طور معمول، توسط انسان ها قابل جابجا شدن و حمل و نقل هستند. اما بدون اسفاده از لیفتراک دستی، حمل و نقل آن ها بسیار مشکل و یا غیر ممکن است. نکته قابل ذکر این است که با استفاده از لیفتراک های دستی، نباید بارهایی را جابجا و حمل و نقل کرد که بسیار سنگین هستند. چراکه در این صورت، باعث بروز خسارت به دستگاه خواهیم شد و احتمال واژگونی بار و از بین رفتن و آسیب دیدن آن نیز وجود دارد.

لیفتراک دستی برای اینکه بتواند به حمل و نقل بار کمک کند از چندین چرخ ایجاد شده است. وجود این چرخ ها باعث می شود تا عملیات حمل و نقل بار از طریق این دستگاه ها با سرعت بیشتری انجام شود. از طرف دیگر و از دیگر ویژگی ‎های این دستگاه ها می توان به وجود شاخک ها در این سیستم اشاره کرد. وجود این شاخک ها باعث می شود تا بار بر روی این شاخک ها واقع شوند.

بیشتر بدانید: آشنای با اجزای تشکیل دهنده لیفتراک

هم چنین کاربر این محصولات می تواند از طریق استفاده از دستگیره لیفتراک دستی، محصولات مورد نظر خود را به راحتی جابجا کند. از این سیستم به طور معمول، برای کاربرد در سطوح صاف و بدون ناهمواری استفاده می شود و برای عملیات تخلیه و هم چنین بارگیری های سبک دارای کاربرد وسیع است. لذا از این دسته از تجهیزات می توان در صنایع کوچک و یا حمل و نقل در صنایعی استفاده نمود که حجم بسیار کمی دارند. این سیستم به طور معمول می تواند وزن های یک تن تا سه تن را تحمل کند. لیفتراک دستی خود دارای چند نوع است. انواع لیفتراک دستی شامل: لیفتراک دستی پهن، باریک، قیچی، ترازو دار و... است.

لیفتراک دستی

استاکر تمام برقی

یکی دیگر از ماشین آلات مورد استفاده در انبارها استاکر تمام برقی است. عبارت تمام برقی در این سیستم به معنای این است که تمامی عملیات مربوط به بالابری و هم چنین حرکت دستگاه به وسیله باتری به کار رفته در سیستم انجام می شود. از طرف دیگر الکتروموتورهای به کار رفته در آن باعث حرکت دستگاه می شوند و حرکت دستگاه از طریق پمپ و هم چنین بردهای الکترونیکی و دسته فرمان میسر می گردد. دستگاه استاکر تمام برقی شامل پلت فرم و یا سکویی مخصوص برای ایستادن اپراتور است. از طرف دیگر این دستگاه از یک گارد محافظ برای اپراتور نیز به وجود آمده است.

بیشتر بدانید: حمل و نقل کالا درون انبار

این سیستم به طور ویژه، برای عملیات تخلیه و بارگیری سنگین تا دو تن طراحی و تولید شده است و سرعت عمل بالایی در حمل و نقل در انبارهای کوچک و متوسط دارد. به طور معمول، سرعت عمل استاکر تمام برقی از لیفتراک ها بیشتر است. از این دستگاه در محل ها و انبارهایی استفاده می شود که لیفتراک معمولی نمی تواند در ان مکان مورد استفاده قرار بگیرد و به دلیل طراحی ابعاد و اندازه، قابلیت حرکت در آن را ندارد و نمی تواند زمان جابجایی محصولات را کاهش دهد. از انواع مختلف استاکرها با اسامی دیگری نیز یاد می شود. از جمله این اسامی می توان لیفتراک برقی، بالا بر برقی، پالت برقی، جک برقی را نام برد.

جک پالت دستی

جک پالت از دیگر تجهیزاتی است که از آن برای حمل و نقل محصولات در انبار و هم چنین بلند کردن ابزارهای گوناگون در این محل، استفاده می شود. این دستگاه ها با اسامی و عناوین دیگری نیز شناخته می شوند. از جمله این نام ها می توان به پالت تراک، لیفرتاک دستی، جک پالت و.. اشاره کرد. در حقیقت می توان گفت هدف از طراحی و تولید این دسته از تجهیزات این است که از طریق به کارگیری آن ها بتوان بارها را جابجا کرد. این سیستم ها خود دارای انواع مختلفی هستند. از جمله انواع جک پالت دستی می توان نمونه های جک پالت باریک، جک پالت عریض، جک پالت قیچی و.. را نام برد.

استاکر نیمه برقی

این نوع از سیستم ماشین آلات صنعتی و حمل بار، همان طور که از نامشان نیز مشخص شده است به صورت نیمه برقی و یا شارژی هستند. یعنی عملیات مربوط به بالابری در این سیستم، از طریق باطری انجام می شود. از طرف دیگر و از طریق به کارگیری یک الکتروموتور پمپ دستگاه فعال می شود و می تواند عملیات مربوط به حرکت دستگاه در سطح زمین را توسط نیروی کششی و اپراتور تامین کند.
از استاکرهای نیمه برقی به طور معمول در عملیات تخلیه و هم چنین بارگیری نیمه سنگین در انبارهای محصولاتی استفاده می شود که ظرفیت یک تا یک و نیم تن داشته باشند. این دستگاه با عناوین دیگری نیز شناخته می شود و با استفاده از آن ها نیز مطرح می گردد. از جمله این اسامی می توان به لیفتراک نیمه دستی، لیفتراک نیمه برقی، بالا بر نیمه دستی و... اشاره کرد. استاکر نیمه برقی، شامل یک قاب استیل بسیار سنگین است و هم چنین از زنجیر و رام مناسب برای حمل و نقل و جابجایی تمامی بارهای سنگین و سبک به وجود آمده است. این سیستم هم چنین دارای یک سوئیچ توقف اضطراری نیز هست که در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بدانید: انواع چرخ دستی و باربر دستی ها در انبار

پالت تراک برقی

یکی دیگر از انواع ماشین آلات مورد استفاده در انبارها پالت تراک است که به صورت تمام برقی فعالیت می کند. بسیاری از افراد این دسته از ماشین آلات را با عناوین دیگری مانند لیفتراک برقی نیز می شناسد و یا به آن بالا بر برقی نیز گفته می شود. جک برقی دیگر نامی است که بسیاری از افراد برای اشاره به این محصول از آن استفاده می کنند. پالت تراک برقی به صورت های سکودار و یا بدون سکو طراحی و تولید می شود.

میز بالابر

میزهای بالابر که به آن ها میزهای هیدرولیک نیز گفته می شود در بیشتر موارد برای جابجا نمودن بارهای کم حجم و در دسترس قابل استفاده هستند. به عنوان نمونه می توانید این سیستم ها را برای حمل و نقل یک قطعه سنگین مورد استفاده قرار دهید. هم چنین می توان یک قالب خاص را به منظور انجام عملیات ماشین کاری، بر روی میز هیدورلیک قرار داد. به نحوی که همان طور که بر روی میز واقع شده است عملیات خاصی نیز بر روی آن انجام گیرد و سپس به محل مورد نظر انتقال یابد.

برندهای معروف ماشین های صنعتی در انبار

بسیاری از شرکت ها به صورت تولید کننده و یا وارد کننده این محصولات فعالیت می کنند. از جمله این شرکت ها می توان شرکت پارت ماشین را نام برد که انواع مختلف ماشین آلات صنعتی مورد استفاده در انبارهای کارخانه ها و صنایع را تولید می کند. از دیگر شرکت های تولید کننده این محصولات می توان به شرکت لیفت گستر آسیا اشاره کرد.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای
تبلیغات در انبار آنلاین

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 24/مرداد/1401
تعداد مطالب: 510
تعداد بازدید: 1,110,461
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

Captcha