انبارداری سیم و کابل و دسته بندی مناسب انبارداری

 • چهارشنبه 01/دی/1400
 • 0
انبارداری سیم و کابل و دسته بندی مناسب انبارداری

سیم برق چیست؟

سیم برق در حقیقت یک سیم شامل یک رشته یا گروهی از رشته های یک ماده رسانای الکتریکی (رسانا) است. این ماده معمولاً از آلومینیوم، مس و گاهی فولاد تشکیل می شود. سیم ها می توانند برهنه باشند یا در یک غلاف محافظ ساده یا رنگی پوشانده شوند.

سیم ها به صورت یک رشته بلند باریک و سفت هستند که البته قابلیت شکل پذیری و خم شدن در آن ها وجود دارد. سیم های جامد مقاومت کمتری دارند، بنابراین اغلب در کارهایی که نیاز به پردازش فرکانس های بالاتری دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل برق چیست؟

در واقع کابل ها گروهی از دو یا چند رسانا هستند که از سیم رشته ای یا جامد تشکیل شده اند که به طریقی پیچ خورده، پیچیده یا به صورتی دیگر به هم متصل شده اند.

به طور کلی نباید اصطلاح سیم و کابل را با هم اشتباه کرد به عنوان مثال سیم برق یک اصطلاح غلط است و باید کابل برق خوانده شود، چون گفیتم سیم از رشته باریک مسی تشکیل شده و کابل از سیم های تک رشته ای یا چند رشته ای. ما در زبان فارسی فقط از دو واژه سیم (Wire) و کابل (Cable) استفاده می کنیم اما جالب است بدانید در زبان انگلیسی علاوه بر این ها واژه دیگری هم به نام Cord به کار می رود که تفاوت آن با سیم و کابل این است که Cord کابلی است که برای انتقال برق استفاده می شود و خود واژه کابل تنها برای بیان انتقال دیتا به کار می رود.

سیم و کابل تک رشته ای و چند رشته ای

ضخامت سیم های چند رشته ای با هر میزانی که باشد قدرت انعطاف پذیری بالاتری نسبت سیم های مفتولی دارند و در صنعت هایی که نیاز به لحیم کاری هست، مانند مدار های الکترونیکی بیشترمورد استفاده قرار می گیرند. سیم چند رشته ای در برابر خستگی مواد بسیار مقاوم تر است. در اثر مرور زمان و تغییرات آب و هوایی ساختار ماده تغییر می کند که سبب شکستگی و یا ایجاد ترک های ریز در فلز شده که در طول زمان این ترک ها بیشتر و بزرگتر شده و درنتیجه فلز از هم می پاشد. اما فروش سیم و کابل چند رشته ای برای تولید کنندگان به صرفه نیست زیرا هزینه تولید سیم افشان یا چند رشته ایی بیشتر از مفتولی است. از سیم های مفتولی غیر از صنعت الکترونیک و برق برای صنعت های دیگری هم مانند مکانیک استفاده می شود که بیشتر برای جابجایی و یا محکم کردن به کار می روند.

سیم و کابل

همان طور که بیان کردیم فروش سیم و کابل برای سیم های چند رشته ای بیشتر است چون علاوه بر این ویژگی هایی که عنوان کردیم ویژگی های برتر دیگری نیز مانند مقاومت الکتریکی و استفاده بهینه آن در فرکانس های بالا مطرح می شود.

مقاومت الکتریکی در سیم های چند رشته ای به خاطر سطح مقطع سیم چند رشته ایی با شکاف هایی که بین رشته ها وجود دارد بیشتر است که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم. اما در فرکانس های بالا از سیم های چند رشته ای به دلیل پدیده اثر پوستی بیشتر استفاده می شود. پدیده اثر پوستی باعث اتلاف توان در سیم می شود که برای سیم های معمولی این اثر را کاهش نمی دهند و برای کاهش اثر از کابل های لیتز یا Litz cable استفاده می کنند. کابل لیتز از چند سیم چند رشته ای تشکیل شده که با روکشی عایقی از هم ایزوله شده و سطح مقطع کلی برای عبور جریان را بیشتر می کند.

تاثیر ضخامت و طول سیم و کابل در کیفیت

جریان الکتریکی حاوی میلیون ها الکترون است. جریان الکتریکی رابطه مستیقم با تعداد الکترون ها دارد یعنی هر چه جریان بیشتر باشد تعداد الکترون ها بیشتر و باید از کابل های دارای سطح مقطع بیشتر استفاده کرد و هرچه کابل قطر بیشتری داشته باشد جریان عبوری بیشتر و مقاومت در برابر عبور جریان کمتر می شود. در نتیجه هرچه کابل ضخیم تر باشد کمتر داغ شده و کمتر دچار سوختگی یا آتش سوزی قرار می گیرد. در رابطه با طول کابل هم همین موضوع مطرح است هرچه طول کابل بیشتر باشد مقاومت الکتریکی آن بیشتر است. لازم به ذکر است که قیمت کابل بنا به میزان ضخامت و طول آن متفاوت است که برای خرید کابل باید از آن اطلاع داشته باشید.

بیشتر بدانید: انبارداری لوازم الکتریکی در انبارداری آنلاین

تفاوت های سیم و کابل براساس مقاومت، رسانایی و روکش قرار گرفته روی آن ها:

 • اولین تفاوت واضح و مشخص آن ها این است که سیم، هادی با یک لایه روکش عایقی و کابل، هادی با دو روکش که درون محفظه محافظتی پیرامون آن قرار گرفته است.
 • کابل های برق از مقاومت بالاتری نسبتاً به سیم های برق برخوردار هستند، دلیل اصلی آن وجود آرمور و شیلد اضافی موجود در آن ها است.
 • سیم تک رساناست و اصولا از مواد مس و آلومینیوم بیشتر در آن استفاده می شود در حالی که کابل از دو یا چند سیم عایق دار تشکیل می شود که در یک روکش قرار گرفته است. پس قطعاً این مورد نیز یکی از تفاوت های سیم و کابل را به طور واضح به شما نشان می دهد و می گوید که اصلاً از سیم و کابل به جای هم نمی توانید استفاده کنید.

نام گذاری سیم ها

برای نام گذاری سیم ها و کابل ها به مولفه هایی همچون نوع عایق،جنس هادی،شکل هادی و … حروفی را نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقا می توان به نوع سیم و کابل و مورد مصرف آن پی برد. این حروف عباتند از:

 • N: «نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است»
 • Y: «عایق P.V.C دور هر رشته است»
 • S و Z: «علامت سیم های مخصوص»
 • F: «علامت سیم های نرم»
 • A: «برای سیم کشی داخل لوله ها»
 • M: «به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است»

سیم و کابل

انواع سیم برق

 • سیم مفتول «Rebar Wire»
 • سیم افشان «Multicore Wire»
 • سیم ارت اتصال به زمین «Earth Wire»
 • سیم نیم افشان «Insulated Wire»
 • سیم خشک «Dry wire»
 • سیم کواکسیال «Coaxial wire»
 • سیم تک هادی «Single conductor wire»
 • سیم رشته ای «String wire»
 • سیم مفتولی «Wired wire»
 • سیم لاکی «Lacquered wire»
 • سیم نایلون «Nylon wire»

انبار داری سیم و کابل

کنترل انبار در کسب و کارها یکی از مشکل ترین کارها می باشد. شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای انبارداری انبار خود را کنترل کنید.

انبار آنلاین یک نرم افزار تحت وب می باشد؛ یعنی در هر زمان و مکانی که باشید به انبار خود دسترسی دارید؛ می توانید موجودی آن را چک کنید و فرم برای آن ثبت کنید.

بیشتر بدانید: به چه نرم افزارهایی نرم افزار تحت وب یا آنلاین می گویند

شما با تعریف کاربران وظایف انبارداری را تقسیم و هر فرد را برای کاری در نظر می گیرید و خود به عنوان مدیر به کسب و کار نظارت داشته باشید.

شما در انبار آنلاین می توانید به روش ها و فیلتر های مختلف از انبار خود گزارش تهیه کنید.
انبار آنلاین قابلیت متصل شدن به فروشگاه اینترنتی شما را دارد و با سفارش مشتری موجودی انبار شما کم می شود.

شما با تعیین حداقل و حداکثر موجودی در نرم افزار؛ در صورتی که موجودی کالا از حد مشخص شده شما خارج شود نرم افزار به شما اطلاع می دهد.

یکی از جدیدترین ویژگی های انبار آنلاین تهیه نسخه پشتیبان است. مدیر می تواند با نسخه پشتیبان گزارشی را از فرم های ورود و خروج موجودی و طرف حساب ها در تاریخ مشخص داشته باشد. فایل اکسل دریافتی به رمز نیاز دارد که این رمز فقط برای مدیر قابل مشاهده است.

در انبار های بزرگ پیدا کردن جای کالا مشکل است. اما انبار آنلاین با مشخص کردن محل استقرار کالا به شما در پیدا کردن کالاها در انبار کمک می کند.

دسته بندی کالا یکی از کاربردی ترین و بهترین فیلتر ها برای کنترل انبار می باشد. انبار آنلاین با دارا بودن سه سطح متصل به هم کمک شایانی در کنترل انبار سیم و کابل می کند.

دریافت دمو در انبارآنلاین رایگان بوده و تمامی امکانات در آن قابل مشاهده است.

همچنین می توانید نرم افزار خود را سفارشی کنید. مثلا در این شغل متراژ هر قرقره مهم است. شما می توانید شماره هر قرقره را به همراه متراژ آن وارد کنید. سپس در هنگام خروج نام برش دهنده و مقدار مشخص از قرقره را خروج دهید. در این حالت نرم افزار اطلاعات دقیق خروج سیم را در اختیار شما قرار می دهد. بعد از اتمام قرقره نیز، نام کالا بایگانی خواهد شد.
این امکان کاملا اختصاصی برای این شغل است و برای شما سفارشی خواهد شد.پیشنهاد ویژه

شما هم می توانید جزء تیم تولید محتوای انبار آنلاین باشید و کسب درآمد کنید.

نویسنده شو
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید
دیگر مطالب مشاغل در انبارداری
انبارداری درون سازمان ها و شرکت های تولیدی بسیار مهم است چرا که بخشی از سرمایه کار این مجموعه در انبار آن خلاصه شده است.
انبارداری قطعات کامپیوتری اگر به صورت مدرن پیش برود می تواند خیلی راحت تر و منظم تر از انبارداری سنتی باشد.
در این مقاله قصد داریم انبارداری لوازم آرایشی و بهداشتی و کاربرد نرم افزار انبار آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم.
انبارداری یکی از مهم ترین امر در داروخانه ها است که بدون توجه به آن ممکن است مشکلات مالی و عملکردی بسیاری متوجه داروخانه دار ها گردد.
جعبه و باکس ها برای ارایه محصول، نگهداری وسایل در منزل و یا کادو مورد استفاده قرار می گیرند.
تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزاتی هستند که بدون وجود آن ها جان بسیاری از بیماران به خطر خواهد افتاد و برای همین است که اهمیت زیادی در علم پزشکی دارند.
لوازم آشپزخانه جایگاه ویژه ای در خانه ها دارد و تقریبا همه ی افراد کم و بیش از آن ها استفاده می کنند.
امروزه در بازار کسب و کار خصوصا در ارتباط با انواع فعالیت های مهندسی، پیمانکاری یکی از مهم ترین آن ها می باشد.
فروشگاه های پلاسکو به فروشگاه هایی گفته می شود که شامل انواع محصولات پلاستیک، بلور و لوازم خرده ریز خانه و آشپزخانه و گاهی هم لوازم یک بار مصرف می باشد.
امروزه در جامعه، تنوع سلیقه ها باعث شده که مدل های متنوع از پوشاک در جامعه عرضه شود و برای مدیریت موجودی پوشاک نیاز به نرم افزار دارید.
انبارداری لوازم خیاطی و مغازه خرازی و هنرهای دستی و تزیینی شامل خیاطی، روبان دوزی، نمد دوزی، کریستال و جواهر دوزی، سرمه دوزی، چرم دوزی بسیار سخت است.
وجود ارتباطات گسترده باعث شده که انواع مختلفی از سیم و کابل تولید شود که بازار خوبی را فراهم آورده است. اما انبارداری این محصولات چگونه خواهد بود.
در هر رستوران آشپزخانه قلب رستوران است. با مدیریت موجودی مواد اولیه نظم رستوران را بدست بگیرید.
امروزه با تنوع بالای خودروها لوازم یدکی آن ها نیز از تنوع بالایی برخوردار هستند.
لوازم الکتریکی یکی از متنوع ترین نوع کالا در جامعه است که انواع مختلفی دارد.