انبارداری سیم و کابل و دسته بندی مناسب انبارداری

 • چهارشنبه 01/دی/1400
انبارداری سیم و کابل و دسته بندی مناسب انبارداری

سیم برق چیست؟

سیم برق در حقیقت یک سیم شامل یک رشته یا گروهی از رشته های یک ماده رسانای الکتریکی (رسانا) است. این ماده معمولاً از آلومینیوم، مس و گاهی فولاد تشکیل می شود. سیم ها می توانند برهنه باشند یا در یک غلاف محافظ ساده یا رنگی پوشانده شوند.

سیم ها به صورت یک رشته بلند باریک و سفت هستند که البته قابلیت شکل پذیری و خم شدن در آن ها وجود دارد. سیم های جامد مقاومت کمتری دارند، بنابراین اغلب در کارهایی که نیاز به پردازش فرکانس های بالاتری دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل برق چیست؟

در واقع کابل ها گروهی از دو یا چند رسانا هستند که از سیم رشته ای یا جامد تشکیل شده اند که به طریقی پیچ خورده، پیچیده یا به صورتی دیگر به هم متصل شده اند.

به طور کلی نباید اصطلاح سیم و کابل را با هم اشتباه کرد به عنوان مثال سیم برق یک اصطلاح غلط است و باید کابل برق خوانده شود، چون گفیتم سیم از رشته باریک مسی تشکیل شده و کابل از سیم های تک رشته ای یا چند رشته ای. ما در زبان فارسی فقط از دو واژه سیم (Wire) و کابل (Cable) استفاده می کنیم اما جالب است بدانید در زبان انگلیسی علاوه بر این ها واژه دیگری هم به نام Cord به کار می رود که تفاوت آن با سیم و کابل این است که Cord کابلی است که برای انتقال برق استفاده می شود و خود واژه کابل تنها برای بیان انتقال دیتا به کار می رود.

سیم و کابل تک رشته ای و چند رشته ای

ضخامت سیم های چند رشته ای با هر میزانی که باشد قدرت انعطاف پذیری بالاتری نسبت سیم های مفتولی دارند و در صنعت هایی که نیاز به لحیم کاری هست، مانند مدار های الکترونیکی بیشترمورد استفاده قرار می گیرند. سیم چند رشته ای در برابر خستگی مواد بسیار مقاوم تر است. در اثر مرور زمان و تغییرات آب و هوایی ساختار ماده تغییر می کند که سبب شکستگی و یا ایجاد ترک های ریز در فلز شده که در طول زمان این ترک ها بیشتر و بزرگتر شده و درنتیجه فلز از هم می پاشد. اما فروش سیم و کابل چند رشته ای برای تولید کنندگان به صرفه نیست زیرا هزینه تولید سیم افشان یا چند رشته ایی بیشتر از مفتولی است. از سیم های مفتولی غیر از صنعت الکترونیک و برق برای صنعت های دیگری هم مانند مکانیک استفاده می شود که بیشتر برای جابجایی و یا محکم کردن به کار می روند.

سیم و کابل

همان طور که بیان کردیم فروش سیم و کابل برای سیم های چند رشته ای بیشتر است چون علاوه بر این ویژگی هایی که عنوان کردیم ویژگی های برتر دیگری نیز مانند مقاومت الکتریکی و استفاده بهینه آن در فرکانس های بالا مطرح می شود.

مقاومت الکتریکی در سیم های چند رشته ای به خاطر سطح مقطع سیم چند رشته ایی با شکاف هایی که بین رشته ها وجود دارد بیشتر است که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم. اما در فرکانس های بالا از سیم های چند رشته ای به دلیل پدیده اثر پوستی بیشتر استفاده می شود. پدیده اثر پوستی باعث اتلاف توان در سیم می شود که برای سیم های معمولی این اثر را کاهش نمی دهند و برای کاهش اثر از کابل های لیتز یا Litz cable استفاده می کنند. کابل لیتز از چند سیم چند رشته ای تشکیل شده که با روکشی عایقی از هم ایزوله شده و سطح مقطع کلی برای عبور جریان را بیشتر می کند.

تاثیر ضخامت و طول سیم و کابل در کیفیت

جریان الکتریکی حاوی میلیون ها الکترون است. جریان الکتریکی رابطه مستیقم با تعداد الکترون ها دارد یعنی هر چه جریان بیشتر باشد تعداد الکترون ها بیشتر و باید از کابل های دارای سطح مقطع بیشتر استفاده کرد و هرچه کابل قطر بیشتری داشته باشد جریان عبوری بیشتر و مقاومت در برابر عبور جریان کمتر می شود. در نتیجه هرچه کابل ضخیم تر باشد کمتر داغ شده و کمتر دچار سوختگی یا آتش سوزی قرار می گیرد. در رابطه با طول کابل هم همین موضوع مطرح است هرچه طول کابل بیشتر باشد مقاومت الکتریکی آن بیشتر است. لازم به ذکر است که قیمت کابل بنا به میزان ضخامت و طول آن متفاوت است که برای خرید کابل باید از آن اطلاع داشته باشید.

بیشتر بدانید: انبارداری لوازم الکتریکی در انبارداری آنلاین

تفاوت های سیم و کابل براساس مقاومت، رسانایی و روکش قرار گرفته روی آن ها:

 • اولین تفاوت واضح و مشخص آن ها این است که سیم، هادی با یک لایه روکش عایقی و کابل، هادی با دو روکش که درون محفظه محافظتی پیرامون آن قرار گرفته است.
 • کابل های برق از مقاومت بالاتری نسبتاً به سیم های برق برخوردار هستند، دلیل اصلی آن وجود آرمور و شیلد اضافی موجود در آن ها است.
 • سیم تک رساناست و اصولا از مواد مس و آلومینیوم بیشتر در آن استفاده می شود در حالی که کابل از دو یا چند سیم عایق دار تشکیل می شود که در یک روکش قرار گرفته است. پس قطعاً این مورد نیز یکی از تفاوت های سیم و کابل را به طور واضح به شما نشان می دهد و می گوید که اصلاً از سیم و کابل به جای هم نمی توانید استفاده کنید.

نام گذاری سیم ها

برای نام گذاری سیم ها و کابل ها به مولفه هایی همچون نوع عایق،جنس هادی،شکل هادی و … حروفی را نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقا می توان به نوع سیم و کابل و مورد مصرف آن پی برد. این حروف عباتند از:

 • N: «نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است»
 • Y: «عایق P.V.C دور هر رشته است»
 • S و Z: «علامت سیم های مخصوص»
 • F: «علامت سیم های نرم»
 • A: «برای سیم کشی داخل لوله ها»
 • M: «به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است»

سیم و کابل

انواع سیم برق

 • سیم مفتول «Rebar Wire»
 • سیم افشان «Multicore Wire»
 • سیم ارت اتصال به زمین «Earth Wire»
 • سیم نیم افشان «Insulated Wire»
 • سیم خشک «Dry wire»
 • سیم کواکسیال «Coaxial wire»
 • سیم تک هادی «Single conductor wire»
 • سیم رشته ای «String wire»
 • سیم مفتولی «Wired wire»
 • سیم لاکی «Lacquered wire»
 • سیم نایلون «Nylon wire»

انبار داری سیم و کابل

کنترل انبار در کسب و کارها یکی از مشکل ترین کارها می باشد. شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای انبارداری انبار خود را کنترل کنید.

انبار آنلاین یک نرم افزار تحت وب می باشد؛ یعنی در هر زمان و مکانی که باشید به انبار خود دسترسی دارید؛ می توانید موجودی آن را چک کنید و فرم برای آن ثبت کنید.

بیشتر بدانید: به چه نرم افزارهایی نرم افزار تحت وب یا آنلاین می گویند

شما با تعریف کاربران وظایف انبارداری را تقسیم و هر فرد را برای کاری در نظر می گیرید و خود به عنوان مدیر به کسب و کار نظارت داشته باشید.

شما در انبار آنلاین می توانید به روش ها و فیلتر های مختلف از انبار خود گزارش تهیه کنید.
انبار آنلاین قابلیت متصل شدن به فروشگاه اینترنتی شما را دارد و با سفارش مشتری موجودی انبار شما کم می شود.

شما با تعیین حداقل و حداکثر موجودی در نرم افزار؛ در صورتی که موجودی کالا از حد مشخص شده شما خارج شود نرم افزار به شما اطلاع می دهد.

یکی از جدیدترین ویژگی های انبار آنلاین تهیه نسخه پشتیبان است. مدیر می تواند با نسخه پشتیبان گزارشی را از فرم های ورود و خروج موجودی و طرف حساب ها در تاریخ مشخص داشته باشد. فایل اکسل دریافتی به رمز نیاز دارد که این رمز فقط برای مدیر قابل مشاهده است.

در انبار های بزرگ پیدا کردن جای کالا مشکل است. اما انبار آنلاین با مشخص کردن محل استقرار کالا به شما در پیدا کردن کالاها در انبار کمک می کند.

دسته بندی کالا یکی از کاربردی ترین و بهترین فیلتر ها برای کنترل انبار می باشد. انبار آنلاین با دارا بودن سه سطح متصل به هم کمک شایانی در کنترل انبار سیم و کابل می کند.

دریافت دمو در انبارآنلاین رایگان بوده و تمامی امکانات در آن قابل مشاهده است.

همچنین می توانید نرم افزار خود را سفارشی کنید. مثلا در این شغل متراژ هر قرقره مهم است. شما می توانید شماره هر قرقره را به همراه متراژ آن وارد کنید. سپس در هنگام خروج نام برش دهنده و مقدار مشخص از قرقره را خروج دهید. در این حالت نرم افزار اطلاعات دقیق خروج سیم را در اختیار شما قرار می دهد. بعد از اتمام قرقره نیز، نام کالا بایگانی خواهد شد.
این امکان کاملا اختصاصی برای این شغل است و برای شما سفارشی خواهد شد.درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید