• ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان با انبار آنلاین
  • شروع کنید

برچسب اموال چیست؟ و چه تفاوت های دارد؟

  • چهارشنبه 27/اسفند/1399
  • 0
برچسب اموال چیست؟ و چه تفاوت های دارد؟
برچسب اموال، یکی از انواع برچسب‌هایی است که بسیاری از شرکت‌ها برای اموال خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

آیا می دانید برچسب اموال چیست؟

برچسب اموال، وسیله ای است که به واسطه ی آن، شرکت ها اموال شرکت خود را پیگیری می کنند. این برچسب ها حاوی بارکدهایی است که امر پیگیری را سهولت می بخشد.

با این حال که برچسب اموال، برای پیگیری اموال سازمان ها، جزو ضروری ترین برچسب ها محسوب می شود، اما هنوز برخی از مدیران سازمان ها و شرکت ها نه تنها از محل نصب آن غافل هستند بلکه حتی از آن ها استفاده نمی کنند. برچسب اموال نه تنها شما را در پیگیری اموال سازمان ها کمک می کند، بلکه به این وسیله می توان از سرقت آن ها جلوگیری نمود.

انواع برچسب اموال

برچسب های اموال، انواعی دارند که بسته به مکان و کالایی که قرار است به آن این برچسب را بچسبانند، از جنس متفاوتی تولید می شوند. برچسب ها در متریالی مانند فویلی، پلی استر، ویرایشی یا برچسب های قابل جا به جایی تولید می شوند.
برخی از این برچسب ها حاوی بارکد هستند و برخی در برابر حلال ها یا آتش مقاومت از خود نشان می دهند. با این حال برچسب ها انواع متفاوتی دارند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

بیشتر بدانید: انواع برچسب اموال و کاربردهای آن

برچسب اموال امنیتی

این برچسب ها که دارای بارکد هستند برای اموالی به کار می روند که قابل سرقت هستند و ارزشمند محسوب می شود. در این اموال از نوعی ID استفاده می شود که به صورت رمز بر روی این بارکدها نوشته می شود. این رمز ها به دارنده ی اموال کمک می کند تا اموال خود را بتواند شناسایی کند. غالب این برچسب ها پلی استر با فویلی است.

ID روی اموال ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن ها را برای هر وسیله متمایز می کند. یکی از این ویژگی ها قابلیت رویت و دیگری قابلیت ردیابی و پیگیری است. از دیگر ویژگی های آن کنترل موجودی، امنیت برای آیتم های ارزشمند، رعایت مقررات، نگهداری دقیق، کاهش هزینه ها و استفاده موثر از دارایی ها است.

برچسب اموال بارکدی

این برچسب ها بیشتر برای محیط های صنعتی و تولیدی استفاده می شود و حاوی بارکدی است که بر آن ها حک شده است. جنس این بارکدها معمولا فلزی یا پلاستیکی است و از دوام بالایی برخوردار است. این برچسب ها تا دمای 1200 درجه ی فارنهایت می توانند مقاومت کنند و در برابر مواد شیمیایی از بین نروند و چسب پشت آن ها در اثر این موارد از بین نرود.

کاربردهای برچسب اموال

این برچسب ها چهار هدف را دنبال می کنند:

  • جلوگیری از سرقت
  • کنترل لیست اموال
  • ردگیری اموال
  • جمع آوری اطلاعات نگهداری

زمانی که بر روی اموال خود از این برچسب ها نصب کنید، سارقان در می یابند که این اموال قابل پیگیری هستند و از طریق این بارکد ها می توانند اموال را شناسایی نمایند. البته توجه نمایید که چسب این برچسب ها به قدری قوی است که به راحتی کنده نمی شوند و در مقابل عوامل بیرونی نیز بسیار مقاوم هستند.
اگر از این اموال استفاده کنید، به سادگی می توانید بر تعداد موجودی اموال خود تسلط داشته باشید و در هر زمانی می دانید که دقیقا چه اموالی متعلق به سازمان یا شرکت آن هاست. از آنجا که با این روش جلوی هزینه های اضافی را برای خرید دوباره تجهیزات می گیرید، این برچسب ها میتوانند به شما کمک کنند. از دیگر کاربرد های این برچسب ها این است که می توانید وضعیت تعمیر و نگهداری این اموال را دریابید.

کاربردهای برچسب اموال

برنامه های تولید برچسب اموال و بارکد برای اجناس انبار

LableJoy از نرم افزارهایی هستند که می توانند بارکدها را تولید نمایند. این نرم افزار مفید و قابل اعتماد به شما برای تولید برچسب، پاکت نامه ها، امضاها کمک می کند. این نرم افزار دارای رابط کاربری است که نشان می دهد کاغذها و المنت هایی که لبیل را بر روی کامپیوتر نشان داده می شود، دقیقا همان طور است که چاپ خواهد شد.

بیشتر بدانید: پیشگیری از سرقت و دزدی در انبار

روش چاپ برچسب

برای چاپ برچسب ها دو روش وجود دارد:
روش چاپ معمولی یا ریبون
این روش بیشتر بر روی رنگ مشکی قابل اجراست و اغلب برچسب های موجود در بازار از این دست هستند. ​ویژگی اصلی این برچسب ها این است که در مقابل سایش دست بسیار مقاوم هستند اما در مقابل برخی از حلال ها از مقاومت کمتری برخوردارند.
چاپ uv
این مدل چاپ هم بر روی زمینه مشکی و هم بر روی زمینه ی رنگی قابل اجراست. از ویژگی های ای برچسب ها این است که رنگ چاپ بر روی زمینه رنگی می تواند سفید باشد. این برچسب ها نه تنها در مقابل سایش دست بسیار مقاوم هستند، بلکه در مقابل تابش نور آفتاب و حلال های دیگر نیز مقاومت بالایی دارند.
هر دو مدلی که در بالا ذکر شد، با مدل های جوهر افشان و لیزری بسیار تفاوت دارد.
دستگاه این چاپ ها دستگاهی با نام citizen است که از طریق هد داخلی رنگ را با فشار بر روی روکشی از جنس لمینت منتقل می نماید. این لمینت ها غیر قال پاک شدن هستند.

بیشتر بدانید: معرفی لیبل و انواع پرینترهای لیبل زن و مقایسه آن ها

نکات استفاده از برچسب

بهتر است لیست افرادی را که از اموال استفاده می کنند داشته باشید در هنگام بروز مشکل به راحتی بتوانید پیگیری کنید.
توجه کنید که حتی اگر اموال دارای برچسب خراب شده باشد و باید آن ها را دور بیاندازید، این کار به سادگی امکان پذیر نیست. این اموال را باید به وزارتخانه ی مربوطگزارش دهید تا مراحل اسقاطی این اموال را این وزارت خانه پیگیری نمایند.

سخن پایانی

اگر سازمان یا شرکتی دارید که برخی از اموال شما بسیار گران قیمت است، یا اگر می خواهید آمار اموال سازمان خود را داشته باشید، بهتر است از برچسب اموال بر روی آن ها استفاده کنید. این برچسب ها اغلب بارکدی بر روی خود دارند که به وسیله آن می توانید اموال خود را پیگیری نمایید. این برچسب باعث می شود که سارقان با دیدن آن در می یابند که این اموال قابل پیگیری هستند و قطعا از خرید آن صرف نظر می کنند.

این برچسب ها به سادگی قابل کندن نیستند و جنس آن ها به نحوی است که در مقابل سایش دست، حلال های متنوع و تابش نور آفتاب و حتی در مقابل حرارت تا 1200 درجه مقاومت دارند.

توجه کنید که در زمانی که این اموال را لیست می کنید افرادی که با این اموال سرو کار دارند را نیز فهرست کنید تا در زمان برخورد با مشکل بتوانید پیگیری نمایید. در زمانی نیز که تصمیم دارید تا آن وسیله را از دور خارج کنید، باید با سازمان ارشد خود که مسئول برچسب این اموال بوده اند ارتباط برقرار نمایید و مراتب را به مراجع ذیصلاح اطلاع دهید.
برچسب ها از گزینه هایی هستند که شما را در سرشماری و اطلاع دقیق از اموالتان کمک خواهند کرد.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید