loader

کسب و کارهای فروش لوازم یدکی خودرو انبارداری را جدی بگیرند

چهارشنبه,21/خرداد/1399 - 09:11:22 - 62
در یک کسب و کار فروش لوازم یدکی، بخش انبارداری اهمیت زیادی برای سودآوری کسب و کار دارد.

سازماندهی اشتباه به معنای این است که کارکنان نتوانند اقلام مورد نیاز را در زمانی که به آن نیاز دارند پیدا نکنند. هم چنین یک رابطه ی مستقیم با موجودی های نادرست، کمبود موجودی های غیرمنتظره و شلوغی بیش از حد فضا یا استفاده ی نادرست از آن وجود دارد.

اگر سازماندهی نامناسب انبار، بیماری است که کسب و کار فروش لوازم یدکی از آن رنج می برد، یک سیستم انبار بهبود یافته درمان آن است.

فروش لوازم یدکی

مزایای پیاده سازی یک سیستم سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته بسیار است، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیروی کار مولد و کارآمدتر
  • هزینه های موجودی پایین تر
  • فرآیند صورت برداری سریع تر و آسان تر از موجودی
  • انتخاب سریع تر قطعه ها
  • استفاده ی بهبود یافته از فضای موجود
  • داشتن انباری مرتب و حرفه ای

تهیه ی موجودی از انتخاب ها

به طور کلی، سه نوع سیستم انبارداری وجود دارد که مدیر انبار لوازم یدکی باید مد نظر قرار دهد: معمولی، خودکار و با چگالی بالا.

1- انبارداری معمولی

با اجزای اصلی شامل قفسه بندی، تاقچه، سطل، یا برخی از انواع این عناصر برای اقلام بسیار بزرگ و اقلامی که کم حرکتند مناسب تر هستند. مقادیر زیادی از محصولات که نیازی به دسترسی روزانه ندارند و یا به صورت عمده ذخیره و توزیع می شوند، نمونه هایی از اقلامی هستند که برای انبارهای معمولی مناسبند. اقلام بزرگ تر و حجیم مانند باتری، و تایر معمولا به این شیوه انبار می شوند.

فروش لوازم یدکی

2- انبارداری خودکار و سیستم های بازیابی

این دسته شامل قفسه گردان عمودی و سیستم های بالابر و نرم افزار کنترل است. این سیستم ها، اقلام بسیاری را در یک جای نسبتا کوچک، به ویژه سیستم های عمودی در خود جای می دهند. سیستم های عمودی هم چنین دسترسی امنیتی استثنایی ارائه می دهند، بنابراین برای ذخیره سازی اقلام با ارزش و یا اقلامی که دسترسی محدودی دارند مناسب می باشند. اما سیستم های عمودی گران هستند و می توانند برچسب قیمت نگهداری بالایی داشته باشند. این سیستم ها، ماشین هایی با قطعات متحرک هستند و قفسه گردان ها نیاز به جریان وزن دقیقا متوازن دارند، بنابراین مطابق با ماهیت شان، پتانسیل شکسته شدن را دارند.

گزینه های ترکیبی انبارداری

انبارداری معمولی و با چگالی بالا می تواند به صورت انباشتن بر روی هم یا در اشکوب های کوتاه استفاده شود تا در عین حال که حداکثر استفاده را از فضای انبار می بریم، از ارتفاع کامل یک اتاق هم بهره ببریم. این امر نسبت به ساخت یک طبقه ی اضافی نسبتا ارزان تر است.
تمام این سیستم ها، از قفسه بندی معمولی تا پیشرفته ترین سیستم با چگالی بالا، زمانی بسیار موثر و کارآمد هستند که با نوعی از سیستم های نرم افزاری یکپارچه ترکیب شوند. امروزه نرم افزار یک کار استثنایی در مدیریت انبار و تعیین شاخص های کلیدی عملکرد می باشد؛ هر دو به پیش بینی نیازهای آینده کمک می کنند.
در بخش لوازم یدکی می توان از یک سیستم ذخیره ی مدولار استفاده کرد که محلی برای ردیف گسترده ای از قطعات می باشد، مثل فیلترهای هوا، چراغ های جلو، لامپ، لنز، واشر و اجزای ترمز که همه را در کشوها و قفسه های مجاور قرار می دهند و اقلام سنگین تر مثل روغن ترمز فله ای، و ضدیخ و موتورهای گرمایی را بر روی سینی های متحرک قرار می دهند. زیبایی شناسی هم برای فروشندگان ماشین های مدرن بسیار مهم است، زیرا مشتری دید باز و روشنی به هر دو قسمت قطعه و خدمات دارد.

3- انبارداری با چگالی بالا

این یک راه حل ایده آل برای ذخیره ی اقلام از سایز متوسط تا کوچک می باشد. در این دسته ما در خصوص کابینت های مدولار کشودار ذخیره سازی، کابینت های سیار و سایر سیستم ها که از ویژگی آن ها کشوهای قابل تقسیم به عنوان محور کانونی می باشد، صحبت می کنیم. ذخیره سازی با چگالی بالا یک راه حل کامل برای نابسامانی بخش لوازم یدکی است. هم چنین ذخیره سازی با چگالی بالا با روش بهره گیری از سیستم های خودکار مقرون به صرفه تر می باشد و به طور خلاصه، موثرترین و مقرون به صرفه ترین گزینه است.

انبارداری لوازم یدکی

از اول درست شروع کنید

راه اندازی درست سیستم انبارداری از همان آغاز بسیار مهم است. حتی پیچیده ترین نرم افزاها و سیستم های لیست کردن موجودی هم براساس این اصل است که بدانیم یک کالا را کجا می توان یافت و بازگرداند. برنامه ریزی فضای انبار، چه توسط کارکنان خودتان یا کمک مشاوران انبارداری یا خود تولید کنندگان باشد، اولین گام ضروری است.

قدرت کشو

همان طور که قبلا ذکر شد، بهترین راه کارهای یک انبارداری با چگالی بالا، بخش بخش بودن طراحی است که این امکان را می دهد تا اجزا را دقیقا با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، این طراحی می تواند شامل کابینت هایی با ارتفاع و عرض های مختلف باشد که ترکیبی از کشوها با ارتفاع های مختلف است. حالت پارتیشن بندی این سیستم ها نه تنها امکان ذخیره سازی تنظیم شده را فراهم می سازد، بلکه قطعات قابل تعویض آن، قابلیت انعطاف برای تغییر و رشد در آینده را دارند.

سیستم های پارتیشن دار ذخیره سازی با چگالی بالا در اندازه ها و شکل های مختلف می باشند. می توانید واحدهای دیواری مختلف که کشوها، قفسه ها و حتی سینی های متحرک که دسترسی به آن ها ساده تر است و برای ذخیره سازی اقلام سنگین وزن مناسب می باشند را با هم ترکیب کنید. این واحدها امکان ذخیره سازی اقلام بزرگ، متوسط و کوچک را با هم می دهند؛ ذخیره سازی می تواند بر اساس نیاز و استفاده باشد تا صرفا براساس اندازه ی کالا.

همه چیز در مورد کشو

قلب یک انبارداری با چگالی بالا، کشو است و تمام کشوها نباید شکل هم ساخته شوند. کشوهای چگالی بالا، بهترین استفاده را از ظرفیت کرده و در عین حال دسترسی راحت و مستقیم به تمام قطعات و سایر اقلام ذخیره شده را فراهم می آورند. این کشوها باید قادر به تحمل وزن زیاد باشند. برخی کشوها تا 220 کیلوگرم ظرفیت بار دارند. حتی با این ظرفیت بار، باید 100% عرضه شود و امکان استفاده از هر سانتی متر از فضای آن و دسترسی راحت وجود داشته باشد. به دنبال کشوهایی باشید که دارای دیواره های کناری و پشتی با ارتفاع کامل باشند، به طوری که ارتفاع و هم چنین عرض و عمق برای ذخیره سازی در دسترس باشند.

انبارداری لوازم یدکی

دادن یک «خانه» به هر نوع از لوازم یدکی برای عملکرد بهتر بخش انبار لوازم یدکی ضروری است. کشوهایی که به راحتی قابل تقسیم به بخش یا محفظه ها هستند، امکان جداسازی قطعات انفرادی را فراهم می سازند. بهترین نوع کشوها امکان شناسایی آسان محتویات محفظه، که دارای برچسب بارکد هستند را می دهند. به منظور درک بهتر مزایای استفاده از انبارداری (ذخیره سازی) با چگالی بالا، آن را با جایگزین قفسه های معمولی مقایسه کنید.

ذخیره سازی در کشو با چگالی بالا امکان استفاده از تمام فضای در دسترس را می دهد و فضای کف را آزاد می سازد؛ از سوی دیگر، قفسه بندی معمولی می تواند تا 80% از فضا را هدر دهد و در عین حال فضای کف را هم اشغال کند. کشوهایی که کاملا باز می شوند، که یک جزء مهم در سیستم انبارداری با چگالی بالا هستند، دسترسی کامل و راحت را فراهم می کنند. دیدن و دسترسی به سطوح بالا و عقب قفسه های معمولی سخت است و اغلب استفاده نشده باقی می مانند. اغلب اقلام بر روی قفسه ها انباشته شده و بازیابی آن ها سخت و از دست دادن آن ها آسان است. کنترل موجودی در انباری که به محفظه هایی تقسیم شده آسان است، زیرا دید واضحی وجود دارد. قفسه بندی محل دقیق قطعات را مشخص نمی سازد.

منبع: ایرانگان


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نقاط کنترلی در انبار چیست؟

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: شنبه 14/تیر/1399
تعداد مطالب: 222
تعداد بازدید: 150,816
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...