نکات مهم در بسته بندی مرسولات پیکی

  • شنبه 21/دی/1398
نکات مهم در بسته بندی مرسولات پیکی
بسته بندی مرسولات یا پکیجینگ (Packaging) یکی از کارهای حساس در لجستیک است.

بسته بندی ها با توجه به جنسی که درون آن ها قرار می گیرد، انواع مختلفی دارند. طبیعی است که منظورمان آن نوع از بسته بندی که شوق به خرید را در خریدار زنده می کند نیست. ما در این مقاله قصد داریم که چگونگی بسته بندی مرسولات و حفاظت درست از آن ها را بررسی کنیم. برای ارسال بسته های درون شهری و برون شهری باید از قواعد خاصی برای بسته بندی مرسولات استفاده کنید. این قوانین معمولا نانوشته هستند و تنها در حین کار متوجه آن ها می شوید. بیایید با هم نگاهی به این قواعد بیندازیم.

نکات کلی درباره بسته بندی

چند قانون عمومی برای تمام انواع بسته بندی مرسولات وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. خیلی از مواردی که اینجا مطرح می شوند، جنبه ی اطلاعات عمومی دارند و مطرح شدن شان صرفا باعث یادآوری می شود. به عنوان مثال طبیعی است که بسته بندی شما نباید حجم خالی زیادی داشته باشد؛ زیرا وجود فضای خالی در بسته بندی مرسولات، منجر به تکان خوردن محتویات درون جعبه می شود و ممکن است منجر به آسیب رساندن به کالاها شود. در ثانی ممکن است فضای خالی موجود بین کالا و جعبه بر اثر ضربه از بین برود و به کالای درون بسته خسارت وارد شود.

بیشتر بدانید:نقش انبارداری در تکمیل سفارشات فروشگاه های اینترنتی

اگر این احتمال وجود دارد که بسته ها در جریان حمل ونقل در معرض رطوبت قرار بگیرند، باید جانب احتیاط را رعایت و تا جای ممکن، از بسته بندی ضدآب استفاده کنید. این کار با استفاده از یک کیسه ی پلاستیکی هم قابل انجام است و ضرورتی برای استفاده از وکیوم وجود ندارد. در ضمن برای کالاهای حساسی مثل شکستنی ها باید از یونولیت یا پلاستیک حباب دار استفاده کنید. استفاده از کارتن مقوایی و پلاستیک حباب دار از استانداردهای اولیه در بسته بندی مرسولات پستی هستند.

بسته بندی کتاب

در بسته بندی مرسولات کتاب معمولا از سلفون استفاده می شود. سلفون به راحتی می تواند از تاشدن جلد کتاب ها جلوگیری کند و نگذارد که کتاب خوان ها از دست شما عصبانی شوند! گاهی اوقات می توانید کمی فراتر از حد انتظار رفتار کنید و با استفاده از یک پاکت مقوایی، محفاظت بیشتری از کتاب به عمل بیاورید. این کارها باعث می شوند تا هیچ گونه آسیبی به کتاب ها نرسد و حتی در صورت بارندگی و نفوذ آب به داخل باکس پیک موتوری، کتاب ها کاملا سالم باقی بمانند. بعضی از پاکت ها یک لایه پلاستیک حباب دار درون خودشان دارند که علاوه بر جلوگیری از ضربه، مرسوله ی شما را ضدآب هم می کنند. البته کتاب در میان بسته بندی مرسولات جزو موارد ساده به حساب می آید و پیچیدگی زیادی ندارد.

بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

لوازم آرایشی و بهداشتی از مواد حساس پستی هستند و برای بسته بندی آن ها باید دقت بیشتری را در مقایسه با سایر مرسولات به خرج دهید. یکی از موارد مهم در بسته بندی لوازم آرایشی این است که نسبت به گرما حساس هستند و به سرعت آب می شوند. هیچ کس هم لوازم آرایشی ذوب شده را قبول نمی کند و بروز این اتفاق می تواند برای آبرو و اعتبارتان امتیاز منفی تلقی شود. ترجیح این است که بعد از بسته بندی مرسولات آرایشی و بهداشتی، از ترموباکس و کول باکس برای حمل آن ها استفاده کنید. در کنار این که اغلب باید به خنک نگه داشتن این لوازم در طی پروسه ی ارسال فکر کنید، نباید از امنیت آن ها هم غافل بمانید. یادتان باشد که محصولات آرایشی و بهداشتی یا شیشه های ظریفی دارند یا اینکه در بسته بندی حساس به ضربه ارائه می شوند. بنابراین باید حتما از بسته بندی ضدضربه برای آ ن ها استفاده کنید.

بسته بندی مواد غذایی

مواد غذایی باید تازه و با دمای مورد انتظار به دست مصرف کننده برسند. به عنوان مثال اگر یک پرس چلوکباب را یخ کرده به دست مشتری برسانید، همان قدر باعث عصبانیت مشتری می شوید که یک بستنی خوشمزه را آب کنید و به او تحویل دهید. فودکورت ها و رستوران ها به یک راه حل کلی رسیده اند که سعی می کنند مواد غذایی را تا حد ممکن در ظرف های عایق بگذارند و جلوی هدررفت گرمایی آن را بگیرند. این ظرف ها دارای درهای محکمی هستند که به خوبی کیپ می شوند و جلوی نشت کردن روغن مواد غذایی و چیزهای مشابه را می گیرند. به همین دلیل است که رستوران ها از این نوع ظروف برای بسته بندی مرسولات شامل مواد غذایی استفاده می کنند. در نتیجه، استفاده از ترموباکس برای مواد غذایی هم توصیه می شود.

اهمیت بسته بندی مرسولات

در هنگام بسته بندی مرسولات باید به این نکته توجه داشته باشید که مشتری باید با این پکیج ارتباط برقرار کند. به همین دلیل است که خیلی ها علاوه بر بسته بندی اصلی محصول، به بسته بندی ارسال هم بها می دهند. به هر حال این بسته بندی اولین چیزی است که مشتری با آن ارتباط برقرار می کند و باید کیفیت خوبی داشته باشد. این که مشتری حس کند شما به او بها می دهید، حس خوب وفاداری را در او به وجود خواهد آورد.

منبع:tinextco.com
درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید