loader

نکات و نحوه تخلیه کالا در انبار

شنبه,26/مرداد/1398 - 16:58:11 - 69
انجام عملیات انبارداری و ذخیره سازی را به جهت اهمیت و تأثیر عملکرد مطلوب و یا نامطلوب آن بر سایر بخش های تولید نمی توان نادیده گرفت.

 به طورکلی به عملیات تخلیه، بارگیری و نگهداری صحیح کالا تا زمان تحویل و ارائه به بازار مصرف، انبارداری گفته میشود

نحوه دریافت کالا

قبل از ذخیره سازی کالا در انبار ؛ لازم است اقداماتی اعم از کنترل ساختمان انبار ، ماشین آلات حمل و نقل بارگیری و تخلیه و کنترلهای ایمنی و بهداشتی انجام شود 

ساختمان انبار

قبل از ذخیره سازی بایستی نقایص احتمالی ساختمانی و ایمنی اعم از:

  • سوراخ بودن سقف
  • شکستگی شیشه ها 
  • خرابی درب ها ، حفاظ ها ، قفل ها و لولا ها 
  • و...

محوطه بیرونی انبار

محوطه بیرونی انبار به طور مرتب بهسازی گردد: مواد زاید به طور مرتب جمع آوری و علفهای هرز و بوتهها قطع گردد تا جمعیت موش ها تقلیل یابد.

ماشین آلات

باسکولها باید کنترل شوند و کلیه دستورالعمل ها در مورد تنظیم و نگهداری آنها کاملاً رعایت گردد . ضمن اینکه لازم است در مقاطع زمانی مشخص توسط سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کنترل شده و گواهی لازم صادر گردد .

بهداشت و ایمنی

قبل از ذخیره سازی ، ساختمان انبار و محوطه بیرونی آن را کاملاً تمیز کرده و در صورت نیاز ، با تشخیص و نظارت آزمایشگاه، عملیات ضد عفونی صورت گیرد.

تخلیه کالا در انبارتخلیه کالا

همیشه قبل از تخلیه ، محموله را به دقت بررسی نموده، تعداد بسته ها را شمارش ، مشخصات کلی را یادداشت کنید. در صورت مشاهده علائم زیر :

 بسته های صدمه دیده، شامل وجود ســــوراخ و پارگی در گونی، پارگی در بسته بندی و بسته های واژگون شده

بسته های خیس و نمدار

بسته های باز شامل گونی کاملاً دوخته نشده ، کارتن باز شده
به شرح زیر عمل کنید:
 ​1)در صورت حضور بازرسان کالا ؛ از آگاهی آنان نسبت به خسارات وارده اطمینان حاصل کنید و در برگه رسید کالا میزان صدمه و خسارات را عنوان نمایید در موارد جدی مشکل را به مسئولان گزارش کنید . 
2) بسته های صدمه دیده را جداگانه انبار کرده و از قراردادن بسته ها با آسیب دیدگی های متفاوت در کنار یکدیگر نیز اجتناب کنید.
3) در اسرع وقت نسبت به دوختن گونی های باز شده و چسباندن کارتن های باز شده با چسبهای نواری مخصوص بسته بندی ، اقدام کنید . 
4)نسبت به انتقال محتویات بسته های معیوب و گونی های پاره شده به بسته های جدید اقدام نمایید .
دقت و احتیاط در هنگام جابه جایی و تخلیه بسیار اهمیت دارد زیرا از آسیب دیدگی بسته ها جلوگیری می کند هنگام حمل و جابجایی بسته ها به نکات زیر توجه کنید:
• به جای کشیدن گونی ها روی زمین آنهارا بلند کنید و یا از چرخ یا ارابه دستی استفاده کنید .

• از چنگک های فلزی که باعث سوراخ شدن بسته ها و ایجاد ضایعـــات و ریزش محموله می شود، استفاده نکنید .

• کیسه ها را پرتاب نکنید .

• در زیر باران تخلیه انجام ندهید .

نحوه چیندن کالا در انبار

دسته بندی محموله

قبل از رسیدن کالا ، باید مقدمات چیدن آن را فراهم نمود . زمین را تمیز کرده ، میزان فضای مورد نیاز را با توجه به مقدار محموله ، نوع کالا و بسته بندی آن ، اندازه بسته ها ، ارتفاع محموله و ارتفاع انبار ، برآورد کنید . سپس طرحی برای چیدن ارائه دهید

با کشیدن خطوط روی زمین می توانید مکان دقیق قرار گرفتن کالاها را مشخص کنید . توجه کنید که فواصل لازم برای حرکت و کار کارکنان در میان دسته ها لحاظ شود و کالاهای متفاوت ، بسته بندی های مختلف و زمانهای متفاوت تحویل کالا ( کالای جدید و قدیمی ) باید در دسته بندی های متفاوت قرار داده شوند، 

قرارگیری محموله روی پالت امکان عبور جریان هوا و سهولت نظافت قسمت های زیرین را فراهم میکند علاوه بر آن استفاده از پالت ذخیره سازی را ساده تر و محاسبه و کنترل موجودی و انبارگردانی را آسان می کند و در کاهش حوادث ناشی از کار و آسیب های وارده به کالا نیز مؤثر است. پالت های چوبی به دلیل استحکام کم و منافذ ریز می توانند محیط مناسبی برای تجمع و تخم گذاری آفات و حشرات باشند لذا این پالت ها در انبار مواد غذایی توصیه نمی گردد.


نرم افزار انبارداری چه کمکی به ما می کند

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...