طراحی سیستم های قفسه بندی در انبارداری

  • چهارشنبه 05/تیر/1398
طراحی سیستم های قفسه بندی در انبارداری
هر سازه ای اعم از فلزی، چوبی و یا پلاستیکی که دارای سطوح قابل بارگذاری و یا دسترسی باشد را قفسه اطلاق می نمایند.

صنعت قفسه بندی از دیرباز نقش بسزایی در جهت ساماندهی و نظم دهی به چیدمان و نگهداری اقلام داشته است بطوری که در همه ابعاد زندگی (شخصی، کاری، اجتماعی) نیاز به این صنعت وجود دارد.
برای مثال از زمان های قدیم گنجه ها و طاقچه ها با همان فرم ساده خود حکم طبقه و قفسه را داشته اند.
در دنیای امروز با پیشرفت سریع تکنولوژی و حجم بالای عرضه و تقاضا در بازار، صنایع و سازمان ها نیاز مبرم به ایجاد فضا و تسریع در نقل و انتقال کالا و محصول احساس می گردد. در این راستا صنعت انبارداری و سیستم های مدیریت انبار بخش مهمی از نیازهای هر سازمان در خصوص لجستیک، نگهداری و تحویل را شامل می گردد. این صنعت (سیستم های نگهداری مواد و کالا) که حدود 70 سال از قدمت این صنعت در ایران می گذرد، به جهت رفع نیازهای چاره سازی انبار و فضا به وجود آمده و تاکنون توانسته با الگوبرداری از تکنولوژی و طراحی شرکت های بزرگ اروپایی پیشرفت بسزایی در جهت ارتقای سطح سیستم های قفسه بندی در کشور ایفا نماید.

قفسه بندی در انبارپارامتر های تاثیر گزار در طراحی سیستم های قفسه بندی

  1. اندازه و ابعاد (طول، عرض، ارتفاع) فضای موجود
  2. نوع بارگذاری اقلام جهت انبارش (دستی و یا ماشینی)
  3. نوع بار از نظر شکل ظاهری و حجم و وزن بارها (کارتنی، پالتی، لوله ای، بایگانی، ابزار)
  4. ظرفیت مورد نیاز جهت انبارش (بسته به درخواست استفاده کننده)

1- اندازه و ابعاد (طول، عرض، ارتفاع) فضای موجود:

اندازه فضا تاثیر زیادی در بکارگیری و انتخاب نوع و طراحی سیستم قفسه بندی دارد، بطوری که برای مثال هر چه ارتفاع فضا بیشتر باشد امکان ظرفیت گیری جهت ایجاد فضای انبار به حدود 3 برابر افزایش پیدا می کند و از لحاظ صرفه اقتصادی در بهینه سازی فضا کمک شایانی خواهد داشت.
هر چه فضای بیشتری برای طراحی سیستم مورد نظر جهت قفسه بندی وجود داشته باشد نوع طراحی و یکپارچگی قفسه ها بیشتر خواهد شد.
برای مثال در مواقعی ستون های موجود در وسط و یا کنار دیوارهای سوله و یا سالن ها امکان قفسه بندی یکپارچه و شکیل را جهت جانمایی از بین می برد و همین امر باعث می گردد ظرفیت گیری از فضا کمتر شود و یا دچار از دست دادن بخشی از فضا گردد.

مطلب مرتبط:بررسی سیستم قفسه بندی مناسب برای انبار

2- نوع بارگذاری اقلام جهت انبارش (دستی و یا ماشینی):

نوع اقلام و بارهایی که جهت قفسه بندی و ایجاد انبار مورد نیاز است نیز تاثیر بسزایی در انتخاب و طراحی قفسه بندی دارد.
به طوری که اگر بار بصورت ماشینی (لیفتراک، ریچتراک، استکر و...) نگهداری گردد از قفسه بندی پالت راک، خودراهرو (درایوین)، کانتیلور (بازویی) استفاده می شود، و اگر بار بصورت دستی نگهداری و انبارش گردد از قفسه بندی مشبک، راک کفپوشدار سنگین و سبک، دفتری، فروشگاهی و.. استفاده می گردد.

3 - نوع بار از نظر شکل ظاهری و حجم و وزن بارها:

مهمترین پارامتر و شاخص در پیاده سازی و اجرای سیستم های قفسه بندی و نگهداری مواد و کالا نوع بار و اقلام مورد نیاز به نگهداری است که به فراخور آن نوع قفسه بندی طراحی می گردد.

4 - ظرفیت مورد نیاز جهت انبارش (بسته به درخواست استفاده کننده):

ظرفیت مورد نظر مشتریان جهت نگهداری و انبارش مواد و کالاها یکی از بزرگترین دغدغه هاست که طراحی قفسه بندی می بایست پاسخگوی این دغدغه باشد.
برای مثال در مواقعی که اقلام بصورت پالتی و روی زمین نگهداری میشوند اگر فضا و سالن محل نگهداری پالت ها دارای ارتفاع باشد بهترین حالت جهت ظرفیت گیری بیشتر و بهینه سازی فضای انبار استفاده از قفسه بندی است، اما اگر فضا دارای ارتفاع کمتر از 5 متر باشد عملا قفسه بندی ظرفیت بهتری نسبت به چیدمان پالت ها نخواهد داشت و از لحاظ هزینه و زمان به صرفه نیست.
البته بحث ارتفاع فضا در تمام انواع قفسه بندی ها پارامتر بسیار مهمی است و صرفا در مورد اقلام پالتی مد نظر نیست و در تمام سیستم ها تاثیرگذار است.

قفسه بندی در انبار

سیستم های قفسه بندی انبار بسته به فضا و نیاز کاربران آن دارای قابلیت اجرا به صورت یکپارچه، ترکیبی و یا مکانیزه می باشند.

شاید برای شما مفید باشد: عوامل موثر در قفسه سازی قدرتمند و کارآمد در انبارداری
از دغدغه اصلی صاحبان صنایع و سازمان ها استفاده بهینه از فضای موجود و ایجاد راهکارهای مهندسی شده و به روز جهت افزایش فضای انبار و دسترسی سریع و آسان به کالا و محصولات است.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید