انبارش سیم و کابل و بهترین نرم افزار انبارداری آنلاین

 • چهارشنبه 30/فروردین/1402
انبارش سیم و کابل و بهترین نرم افزار انبارداری آنلاین

بسته بندی سیم و کابل

برای بسته بندی سیم و کابل باید از قرقره محکم چوبی یا فلزی استفاده شود. حداکثر طول کابل روی هر قرقره 1000 متر است. برای جلوگیری از آسیب سیم ها لازم است بدنه داخلی صفحه قرقره و همچنین روی استوانه قرقره باید به خوبی با لایه های پلاستیکی پوشیده شود. لایه بیرونی کابل پیچیده شده بر روی قرقره نیز باید با نوار پلاستیکی یا کارتن پلاست پوشیده شود.

بهتر است کلاف سیم و کابل به صورت خوابیده روی وجه تخت آن انبار شوند. قرقره می بایست به صورت ایستاده روی لبه های فلنج کنار همدیگر انبار شوند. قرقره ها می بایستی همیشه در حالتی که صفحه فلنج به صورت عمودی قرار گرفته است نگهداری گردند و هرگز نباید قرقره را روی فلنج بخوابانید.

اگر می خواهید قرقره ها را روی هم قرار دهید باید از یکسان بودن سایز آن ها و داشتن حفاظ یا روکوبی قرقره ها اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت امکان افتادن و صدمه رساندن به کابل وجود دارد. برای روی هم قرار دادن کلاف ها و قرقره به وزن آن توجه کنید؛ بصورتی که سنگین ها در ردیف پایین و سبک ترها در ردیف های بالایی باشند.

قفسه سیم و کابل

قفسه بندی انبار بازویی یا پیچیده

قفسه های بازویی یا پیچیده Cantilever racking یک نوع سیستم قفسه بندی انبار هستند که به صورت افقی با دستگاه های بلند و دارای بازو بلند شبیه به دستگاه های جرثقیل برای نگهداری کالاهای بلند و سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.
قفسه های بازویی به خاطر بازوهای بلند و عمودی که به دیوار یا قواره هایی متصل می شوند، از قفسه های دیگر متمایز هستند. این سیستم ها معمولاً برای نگهداری انواعی از کالاهایی مانند ورق های فلزی، لوله های فلزی، چوب های بلند، لوازم خودرو، ماشین آلات سنگین و دیگر کالاهایی با اندازه طولانی و سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.

قفسه های بازویی یا پیچیده در دو نوع دو طرفه و یک طرفه تولید می شوند. در قفسه های دو طرفه، کالاها از دو طرف قابل دسترسی هستند، در حالی که در قفسه های یک طرفه، فقط یک طرف از کالاها قابل دسترسی است.

مزایای استفاده از قفسه های بازویی این است که فضای کمتری برای نگهداری کالاهای بلند و سنگین درگیر می کند و قابلیت دسترسی سریع تر و آسانتر به کالاها مهیا می شود. علاوه بر این، قفسه های بازویی قابل تنظیم هستند و به راحتی می توانند به ارتفاع و عرض مختلفی تنظیم شوند تا با نیازهای مختلف انبار سازگار شوند.

انبار سیم و کابل نیز می تواند یک نوع از قفسه های بازویی باشد. برای نگهداری و ذخیره سازی سیم ها و کابل ها از این نوع قفسه ها به کار می رود. جنس قفسه ها معمولا از ورق های فلزی ساخته می شوند و دارای قطعاتی مانند بازوها و دسته های مختلفی هستند که به کابل ها کمک می کنند تا به شکل منظم و سازمان یافته ای نگهداری شوند.

بیشتر بدانید: انبارداری لوازم الکتریکی در انبارداری آنلاین

جابجایی قرقره سیم و کابل

برای پیاده کردن قرقره های کابل بهتر است از لیفتراک جرثقیل یا سطح شیب دار استفاده شود. در صورتی که امکان استفاده از این وسایل نباشد باید یک سطح شیبدار کمکی با الوارهای چوبی یاورقه ای مشبک ساخت به طوری که شیب آن ها از 15 درجه بیشتر نباشد. هنگام استفاده از الوارهای چوبی یا ورقه های آهنی، لازم است وزن قرقره از سطح شیب دار را با طناب جرثقیل دستی و یا چرخ و طناب مهار کرد. جایی که سطح شیب دار با زمین تماس دارد می توان از خاک یا ماسه نرم ریخت تا از سر خوردن جلوگیری کرده و مثل ترمز عمل کند.

در صورت نیاز به غلتاندن قرقره سیم بر روی زمین، باید به جهت مجاز چرخش قرقره (فلش روی لبه قرقره) توجه نمود. باید توجه کنید که نباید قرقره پر در خلاف فلش مشخص شده بر روی لبه قرقره غلتانده شود.
در زمان برداشتن قرقره سیم و کابل با لیفتراک، باید از گوشه های قرقره بلند شوند و چنگال لیفتراک باید آن قدر بلند باشد که بتواند دو طرف فلانژ قرقره را بگیرد. هم چنین حفظ تعادل قرقره و زمین نخوردن آن در فرایند جا به جایی، اهمیت زیادی دارد.

رایج ترین نشانه های آسیب در سیم و کابل

 1. قرقره ی سیم و کابل دمر روی زمین افتاده است.
 2. قرقره ها روی هم پرت شده اند و بار زدن آن ها روی اصول نبوده است.
 3. مهر و موم انتهای سیم و کابل شکسته شده یا آسیب دیده است.
 4. بسته بندی روی سیم و کابل کنده شده یا آسیب دیده است.
 5. اجسام خارجی مثل مفتول وارد فلانژ قرقره شده اند.

نرم افزار سیم وکابل

محل نگهداری و نکات مرتبط با قرقره های سیم و کابل

 • قرقره سیم و کابل باید بر روی سطح خشک انبار شود. اگر می خواهید آن ها را در فضای باز نگه دارید، لازم است سطحی که از زمین فاصله داشته باشد ایجاد کنید و روی قرقره ها، روکش ضد آب بکشید.
 • دسترسی لیفتراک به قرقره ها بسیار مهم است لذا باید قرقره های سیم و کابل را به شکلی مرتب و منظم انبار کنید تا این دسترسی آسان باشد.
 • می توانید جهت نگهداری قرقره ها از گوه های چوبی استفاده شود. بهتر است بین قرقره و زمین 22 میلیمتر فاصله باشد.
 • محل انبارش قرقره ها بهتر است دارای حفاظ باشد تا از آسیب دیدن آن ها بوسیله تجهیزات عبوری جلوگیری گردد، همچنین قرقره ها می بایستی در محلی نگهداری شوند که در برابر سقوط تجهیزات برروی آن ها، آسیب های مواد شیمیایی، روغنی، گازی، شعله آتش، عملیات جوش کاری و دمای بالا محافظت شود.
 • قرقره ها باید روی یک سطح مسطح سخت و پاکیزه، عاری از هر گونه میخ، سنگ، شیشه و سایر اشیا نوک تیز که ممکن است در کابل فرو روند باشد.
 • بهتر است محل انبارش محصولات سیم و کابل سرپوشیده باشد یا قرقره ها با یک پوشش مناسب مانند پارچه برزنتی و یا پوشش پلی اتیلنی مات جهت اجتناب از آسیب های باران و یا نور آفتاب محافظت گردند.
 • لازم است انتهای باز کابل را با درپوش پایان کابل Cap End بست، تا از ورود رطوبت جلوگیری شود.
 • در زمان حرکت دادن قرقره ها، سر آزاد کابل می بایستی به لبه داخلی فلنج قرقره بسته شود.
بیشتر بدانید: دسته بندی مناسب انبارداری سیم وکابل

چند توصیه ایمنی، بهداشتی و محیط زیستی در زمینه سیم و کابل

 • برای جلوگیری از آسیب های اسکلتی-عضلانی در جابجای دستی قرقره ها، آن ها را هل دهید و از کشیدن آن خودداری نمایید.
 • برای لخت نمودن سر کابل از دستکش ضد برش استفاده و کاتر را به سمت خارج بر روی روکش کابل حرکت دهید.
 • در صورت پایان عمر کابل، از سوزاندن آن ها خودداری کنید. سیم و کابل ها از مواد قابل بازیافت تشکیل می شوند و در هنگام سوختن ترکیبات دی اکسین که از سمی ترین آلاینده های زیست محیطی به شمار می رود، تولید می شود. می توانید اقدام به فروش ضایعات کابل نمایید.

نرم افزار انبارداری سیم و کابل

برای مدیریت متراژ سیم ها، تعداد قرقره ها و مدیریت موجودی لحظه ای می توانید از نرم افزار ها کمک بگیرید. نسخه سیم و کابل انبارآنلاین بصورت آنلاین و بدون نیاز به سیستم های گران قیمت در اختیار شما خواهد بود. این نرم افزار محدودیتی در ایجاد کاربر، انبار و کالاها ندارد. به راحتی و حتی با گوشی تلفن همراه نیز می توانید از آن استفاده کنید. کالاهای با متراژ و بسته ای را بطور همزمان در انبار مدیریت کنید. دریافت دموی رایگان به شما کمک می کند تا نرم افزار را بخوبی بررسی و سپس اقدام به خرید کنید. مشاوره و پشتیبانی 02186024604

منابع: قطره، اوژن کو، سیمند کابل، دنیای صنعت برق و انبار آنلاین

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید