8 عامل موثر در طراحی لی اوت انبار

  • دوشنبه 21/آذر/1401
  • 0
8 عامل موثر در طراحی لی اوت انبار

برخی نکات و عوامل هستند که در هنگام طراحی لی اوت انبار باید در نظر گرفت که باعث کارآمدی و ساده سازی عملیات انبار خواهد شد.

عوامل موثر در ساده سازی و طراحی لی اوت انبار

1- بررسی بودجه

قبل از شروع طراحی لی اوت انبار، ضروری است که تمام نیازهای شغلی سازمان را بررسی کنید و براساس بودجه های مربوطه چیدمان را برنامه ریزی کنید.

2- فاصله قابل استفاده

استفاده موثر از فضای انبار باید به بهبود دید پرسنل برای یافتن کالا، کاهش زمان سفر در انبار افزایش کارآیی منجر شود. هنگام طراحی لی اوت انبار، حداکثر فضا به ذخیره سازی و چیدمان کالا در حالی که فضایی به مکان های اداری ، پالت های خالی، فضای بسته بندی و غیره اختصاص می دهد، داشته باشید. علاوه بر این، باید فضایی را برای طراحی قفسه ها، ظرفیت نصب و حجم کالاها نیز در نظر بگیرید.

3- فضای گردش

در طراحی لی اوت انبار باید مسیرهای ناکارآمد که باعث ایجاد اختلال در رفت و آمد پرسنل و جابه جایی کالا می شوند را اصلاح کنید. کارکنان انبار باید بتوانند به راحتی فضای گردش در محوطه را داشته باشند.

4- دسترسی

زمانی که لی اوت انبار را طراحی می کنید، باید از مسیرهای دسترسی آسان به همه مناطق و محصولات موجود در انبار توجه کنید.

چیدمان باید به گونه ای طراحی شود که کارکنان به آسانی مکان یابی کرده و بدون نیاز به جابه جایی محصولات دیگر بتوانند، سفارشات را با سرعت بیشتری بردارند.

5- تجهیزات

استفاده از تجهیزات مناسب مانند ابزار بلند کردن بسته بندی، قفسه های پالت، نوار نقاله و … می تواند در طراحی لی اوت تاثیرگذار باشد. با شناسایی تجهیزات مورد نیاز و کارآمد، می توانید مناسب ترین طرح را با توجه به نیاز سازمان طراحی کنید.

بیشتر بدانید: اصول نظام آراستگی 5S در انبارداری

6- توان عملیاتی

توان تولیدی یا عملیاتی در یک انبار به تعداد محصولاتی گفته می شود که از طریق فرآیندهای مختلف انبار مانند دریافت، ذخیره سازی، چیدمان، بسته بندی و حمل و نقل پردازش و جابه جا می شوند. با جمع آوری اطلاعات سازمان ها و نوع فعالیت شان، می توانید یک چیدمانی طراحی کنید که توان عملیاتی پرسنل و تجهیزات لازم کارآمد باشد.

7- پرسنل

اطلاع داشتن از تعداد افراد مورد نیاز، زمان بندی شیفت کاری، سطح آموزش کارکنان، می تواند در طراحی لی اوت یک انبار کمک کند. زیرا براساس آن طراحی به گونه ای انجام می گیرد که بهره وری نیروی کار محدود نشود. همچنین طراحی باید طوری انجام شود که در آینده و با ورود پرسنل و محصولات جدید دچار مشکل نشود.

8- دستورالعمل های استاندارد

در حین طراحی لی اوت انبار، رعایت دستورالعمل های ارائه شده توسط مقامات مهم ذی‎ ربط، مهم است. رعایت دستورالعمل های استاندارد طراحی انبار، نه تنها ایمنی کارگران، تجهیزات و دارایی سازمان را تضمین می کند، بلکه از جریمه و بروز مشکلات قانونی جلوگیری نیز خواهد کرد.

طرح های پایه و پیشنهادی برای لی اوت انبار

چیدمان انبار می تواند عملیات های کاری را بهبود ببخشید، اما آنچه که برای یک انبار مفید است ممکن است برای انبار دیگری نباشد. با این حال، چند گزینه طراحی پایه وجود دارد که احتمال دارد در چیدمان انبار راهگشا و موثر باشد. سه طرح برتر لی اوت انبار در ادامه آورده شده است:

لی اوت u انبار و چیدمان انبار

طراحی لی اوت انبار به شکل U

لی اوت به شکل U، به دلیل طراحی ساده ای که دارد، تقریبا برای هر انباری با ابعاد مناسب می تواند کاربرد داشته باشد. همان طور که از نام این طرح پیداست، انبار به شکل U مانند نیم دایره طراحی و راه اندازی می شود. در این نوع طراحی، توصیه می شود مناطق بارگیری و حمل و نقل در کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین دفتر پذیرش، پشت بارگیری و در محل تخلیه و بارگیری کالا و حمل و نقل قرار داشته باشد.

لی اوت I انبار و چیدمان انبار

طراحی لی اوت انبار به شکل I

لی اوت به شکل I، به عنوان طراحی جریان شناخته می شود. این طراحی برای انبارها با حجم بالا محصولات بسیار مناسب است. این لی اوت به گونه ای تنظیم شده است که در یک طرف منطقه بارگیری و تخلیه و در منطقه دیگر حمل و نقل و در وسط ذخیره سازی انجام گیرد. در این نوع طراحی، محصولات به گونه ای چیدمان می شوند که اقلام با حجم بالا به راحتی قابل دسترسی باشند. همچنین در لی اوت I معمولا حمل و نقل در طول انبار انجام می شود.

لی اوت L انبار و چیدمان انبار

طراحی لی اوت انبار به شکل L

در لی اوت به شکل L، فضای کافی برای ذخیره سازی وجود دارد، زیرا محل بارگیری و پذیرش در یک طرف ساختمان قرار دارند و محل حمل و نقل و تجهیزات چیدمان در ضلع مجاور، بقیه فضا برای قفسه بندی و چیدمان محصولات بسیار مناسب خواهد بود.

5 نکته موثر برای لی اوت انبار

همان طور که گفتیم به طور معمول دو انبار با هم یکسان نیستند، اما برخی نکات در طراحی جهانی کاربرد دارند. همانطور که همه انبارها دارای مکان بارگیری، تخلیه، ذخیره سازی، چیدمان، ارسال و بسته بندی هستند.

  1. فضایی بین محل بارگیری و تخلیه ایجاد کنید. سعی کنید مناطق بارگیری و تخلیه انبار در یک ساختمان تعبیه شود یا کاملا از هم جدا باشد.
  2. یک فضای اختصاصی به دفتر پذیرش بدهید.
  3. یک فضای ذخیره سازی (چیدمان محصولات) پویا و کارآمد داشته باشید.
  4. یک فضا برای تجهیزات چیدمان (بسته بندی، لیفتراک، نوار نقاله، نردبان و …) قرار دهید.
  5. منطقه حمل و نقل جایی است که تمام مراحل بسته بندی و آماده سازی نهایی قبل از حمل و نقل در آن جا انجام می گیرد، این قسمت را همیشه از بقیه انبار جدا طراحی کنید.

منبع: فصل دهم کتاب آموزش انبار و اصول انبارداری نوین و مدرن (نگرشی مالی، سیستمی، علمی و فنی)

نویسنده: علی بیات

بیشتر بدانید: انواع چیدمان و جانمایی در انبارها

نرم افزار طراحی لی اوت، نرم افزار آلدپ Aldep

نرم افزار Aldep جهت طرح ریزی استفاده می گرددو یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین نرم افزارها در رشته صنایع و درس طرح ریزی واحد صنعتی نرم افزارالدپ می باشد. از قابلیت های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اطلاعات ورودی: طول و عرض زمین مورد نظر، تعداد دپارتمان ها، نمودار رابطه فعالیت ها، ساخت بخش ها، کمترین درجه ارتباط، عرض نوار چیدمان، حداقل امتیاز برای چاپ یک طرح.

قابلیت: الگوریتم ایجاد کننده، مکانیزم کار تصافی، وارد کردن تعداد طرح هایی که در هر مرحله باید استقرار یابد، طرح استقراری در هر مرحله.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید