بک آپ گیری از اطلاعات در انبار آنلاین و ویژگی های یک بک آپ خوب

 • دوشنبه 22/فروردین/1401
 • 0
بک آپ گیری از اطلاعات در انبار آنلاین و ویژگی های یک بک آپ خوب
حفظ اطلاعات یکی از مهم ترین دغدغه های کسانی است که با تکنولوژی کار می کنند برای ذخیره سازی این اطلاعات روش های زیادی وجود دارد مانند بکاپ گرفتن.

معادلbackup(بکاپ) در فارسی به نسخه پشتیبان معروف است. پس هر کجا عبارت نسخه ی پشتیبان را ملاحظه کردین، منظور همان بکاپ می باشد. بکاپ یا نسخه ی پشتیبان به یک نسخه ی همانند از اطلاعات ما گفته می شود که در جایی دیگر برای امنیت بیشتر ذخیره خواهد شد. این نسخه ی پشتیبان می تواند ما را در مواقعی که نسخه ی اصلی با مشکل رو به رو شد، یاری کند. فرقی ندارد که شما در کجا اطلاعات حائز اهمیتی دارید، روی سیستم خود، بر روی سرورهای اینترنتی یا هر بخش دیگری که شما قادر هستید بر روی آن ها اطلاعات و دیتا های خود را ذخیره کنید.

اما از آن جایی که تمرکز ما در حال حاضر روی طراحی سایت و مدیریت سایت جمع شده است، منظور از نسخه پشتیبان، همان نسخه ی همانندی از اطلاعات سایت ما است که ما باید در جای دیگر ذخیره کنیم. از آن جایی که اطلاعات سایت ما می تواند در جا های مختلفی از جمله درون پایگاه داده، درون پرونده های متنی و... ذخیره بشوند، ما باید از هر کدام از آن ها نسخه ی پشتیبان تهیه کنیم.

جدای از مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری که می تواند برای هر سیستمی رخ بدهد، به جهت در دسترس بودن سایت های اینترنتی برای همگان از سر تا سر جهان، امکان ویروسی شدن و یا هک شدن سایت وجود دارد. البته همیشه باید با رعایت نکات امنیتی احتمال در معرض خطر بودن سایت مان را به صفر کاهش دهیم. ولی یک جمله معروفی هست که می گوید: امنیت صد در صد نیست. ما باید همیشه هشیار باشیم و با رعایت اصول ساده اما مهم امنیت سایت را افزایش بدهیم.

با این تفاسیر شما باید الان متوجه شده باشید که چرا می گوییم از اطلاعات سایت خود بکاپ یا همان نسخه ی پشتیبان تهیه کنید چه در موقعیت هایی که مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری به سراغمان می آیند و چه زمان هایی که سایت با مشکل امنیتی روبرو می شود، اگر نسخه ی پشتیبان داشته باشیم، نگرانی ما بسیار کمتر می گردد. این را موقعی درک خواهید کرد که برای داشتن یک سایت کامل، روزها و بلکه ماه ها بر روی آن وقت گذاشته باشید.

امروزه بکاپ گرفتن در سطح های مختلف، کار بسیار آسانی است و ارزش آن را دارد که به صورت منظم از اطلاعات خود بکاپ بگیرید.

انواع روش های بکاپ گیری از اطلاعات سرور

1) Full backup

در این راه همان جوری که از نام آن معلوم است از تمام دیتا ها به صورت کامل بکاپ گرفته می شود. این نوع بکاپ به طور کلی معتبر ترین نسخه است، زیرا بدون نیاز به ابزار های جانبی و اضافه درست می شود. مزیت این روش سرعت و راحتی در بازیابی اطلاعات است. اما عیب آن فضای زیاد ذخیره سازی است که لازم دارد چون از یک داده چند نسخه ذخیره می شود.

backup

2) Incremental backup

در Incremental backup، اول Full Backup تهیه می شود. و در بکاپ گیری های بعدی فقط از تغییرات اعمال شده روی داده ها بین دو زمان بکاپ گیری، بکاپ تهیه می شود. پس محتوای بکاپ ها تکراری نیست. بکاپ گیری از اطلاعات سرور به این راه نسبت به فول بکاپ مزیت هایی نظیر سرعت بیشتر در تهیه بکاپ و فضای ذخیره سازی کمتر دارد. اما پروسه ری استور کردن نسبت به فول بکاپ پیچیده تر و با سرعت کمتری همراه است.

در این راه تهیه بکاپ نیاز به دقت بیشتری دارد. چون دارای تهیه کپی از File ها با در نظر گرفتن تغییراتی است که از زمان گرفتن نسخه ی بکاپ قبلی در آن اطلاعات ایجاد شده است. فکر کنید یک نسخه بکاپ تهیه کرده اید، پس از تمام شدن کار، تصمیم می گیرید که به علت ادامه کار، بکاپ افزایشی را انجام داده و در این حالت دو نسخه ایجاد می شود. در روش Incremental تشخیص داده می شود که تمام پرونده های موجود در نسخه پشتیبان کامل، یکسان مانده و تنها نسخه بکاپ جدید را از فایل جدید ایجاد شده تهیه می کند. بنابراین بکاپ تکراری ایجاد نمی شود.

3) Reverse incremental backup

در روش Reverse Incremental backup ابتدا یک فول بکاپ گرفته می شود و سپس هر بار که Incremental backup گرفته می شود، تغییرات به نسخه اولیه فول بکاپ اعمال می شود و نسخه های قدیمی را بازسازی می کند. پس هر بار Full Backup کاملی داریم. مزیت این راه، این است که در صورت نیاز به Restore اطلاعات، نسخه های محدودی وجود دارند و کار سختی نیست.

4) Cloud Backup

سرویس های ابری زیادی وجود دارند که سرویس بکاپ گیری از اطلاعات سرور را ارائه می دهند. چند سرویس ابری عمومی یا Public Cloud عبارتند از: Microsoft Azure و Amazon Glacier و Amazon S3 و Elephant Drive و Symform و Google Cloud Storage. امروزه Cloud Backup رواج بیشتری یافته و سازمان ها به طور منظم بکاپ اطلاعاتشان را به کلود ها منتقل می کنند. این بکاپ ها جایگزینی مناسب برای راه های قدیمی بکاپ گیری هستند. که کپی امنی از اطلاعات را فراهم می نمایند.

بیشتر بدانید: بررسی میزبانی وب (هاست) و سرور نرم افزارهای تحت وب

از قدیم، بکاپ گیری، عنصر مهمی در استراتژی حفاظت از دیتا بوده بدین صورت که در زمان بندی های مشخصی، کپی اطلاعات، روی Tape Drive یا Tape Library ذخیره می شد. بدین ترتیب اگر مشکلی در storage اصلی یا Primary Storage رخ دهد، از این بکاپ ها برای ری استور کردن دیتا های خراب یا از دست رفته استفاده می کنیم.

بهترین نرم افزار های بکاپ گیری

 • Acronis Cyber Backup
 • Veeam Backup & Replication
 • Acronis Cyber Backup Cloud for Service Providers
 • MSP360
 • SolarWinds Backup
 • NAKIVO Backup & Replication
 • Altaro VM Backup
 • Rubrik
 • AWS Backup
 • Cohesity DataPlatform

بکاپ گیری نرم افزار انبار آنلاین

در نرم افزار انبار آنلاین بکاپ گیری به صورت روزانه انجام می شود و در طول روز این عمل دو بار انجام می شود و اگر خودتان بخواهید بکاپ بگیرید، این امکان برای شما قرار داده شده است که بتوانید فایل مورد نظرتان را به صورت اکسل از هر فرم و همچنین بصورت یکجا و دوره ای دریافت نمایید.

بیشتر بدانید: آموزش تنظیمات نرم افزار انبار آنلاین

این امکان در منو وجود دارد که می توانید سطح دسترسی آن را فقط برای مدیر نگه داشته و روزانه و یا هر زمان که بخواهید (بدون پرداخت هزینه) از داده های خود خروجی اکسل بگیرید.

سخن پایانی

بکاپ گیری از اطلاعات سرور دیگر عملیات مستقلی نیستند و به صورت ترکیب با دیگر عملیات محفاظت از دیتا استفاده می شوند. تا در فضای ذخیره سازی صرفه جویی شده و هزینه ها کمتر شود. مثلا بکاپ و آرشیو دیتا به صورت دو عملیات مجزا هستند: هدف از بکاپ، ری استور کردن داده پس از Fail شدن است. در حالی که آرشیو، کپی قابل جستجویی از دیتا را فراهم می کند. مورد دوم را شما می توانید از درون نرم افزار انبار آنلاین از داده های خود داشته باشید. امروزه محصولاتی در بازار هستند که بکاپ گیری، آرشیو و ایندکس دیتا را در یک راهکار انجام می دهند بدین ترتیب هم در زمان صرفه جویی می شود و هم مقدار داده که باید در Long Term Storage ذخیره شود، کم می شود.


درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید