• ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان با انبار آنلاین
  • شروع کنید

آیا شغل انبارداری مناسب من است؟

  • چهارشنبه 06/بهمن/1400
  • 0
آیا شغل انبارداری مناسب من است؟
باید بدانید که تناسب میان شغل و شاغل در کیفیت انجام کار همچنین کیفیت حال خوب فرد در زندگی اش بسیار موثر است.

به مرور زمان کار کردن و شاغل بودن به یک فرهنگ کاملاً جدی بدل می شود تا جایی که تخصصی شدن کارها به صورت کاملاً محسوس بر پیشرفت کمی و کیفی کار اثر گذاشته و نتایج متعددی را به ارمغان می آورد.
کافی است امروزه مشاغل گوناگون را مورد بررسی قرار دهید آن وقت است که خواهید دید توسعه و پیشرفت کمی و کیفی مهارت ها سبب شده است روابط اجتماعی پیچیده ای به وجود آید و هر فردی مسئولیتی در قبال شغل خود داشته باشد و نتواند آن را به فرد دیگری منتقل کند. تخصصی شدن عامل اساسی چنین امری است. در این مقاله سعی داریم ویژگی ها و علایق شغل انبارداری را مورد بررسی قرار دهیم.

چه زمانی شغل با از خود بیگانگی همراه می شود؟

همان طور که گفته شد شغل یکی از عناصر اصلی فرهنگی جوامع امروز به حساب می آید از همین رو توجه به نحوه انتخاب آن می تواند در های بسیاری را بر روی افراد باز کند و بی توجهی در انتخاب آن نیز از خود بیگانگی را به همراه داشته باشد. برای آنکه یک شغل سبب آسیب های روحی و جسمی برای افراد نگردد بهتر است پیش از انتخاب با استعدادیابی شغلی، میزان همخوانی فرد با شغل از نظر روانی، فنی و فیزیولوژیکی مورد بررسی قرار گیرد به نحوی که فرد شاغل هنگام کار احساس تناسب مهارت و شغل خود را کسب کند و این اطمینان برایش حاصل گردد که دستمزدش عادلانه بوده و وی از انجام چنین کاری کاملاً خوشنود است.

در شغل انبارداری انباردار باید یک فرد منظبط باشد. باید به قوانین کاری تعهد داشته و بر خلاف قوانین کاری کالایی را جا به جا نکند. اگر این امر خارج از قوانین کاری صورت بگیرد کارفرما فرد انباردار را لایق انبارداری انبار خود نمی داند و رفتارش با او رفته رفته سرد می شود و حس بدی در شغل ایجاد می شود.

اهمیت ویژگی های یک شغل در چه چیزی است؟

بسیار مهم است که ویژگی های یک شغل مثل انباردار در ارتباط با خصوصیات فرد شاغل مورد بررسی قرار گرفته و از طریق تست استعداد شغلی سنجیده شود. در واقع چنین سنجش هایی علاوه بر بررسی ویژگی ها، الزامات و شرایط یک شغل، به توانایی ها و روحیات افراد نیز جهت کسب آن شغل دقت کرده و مطابق بررسی های متعدد به افراد کمک می کند که مناسب ترین شغل را برای خود برگزینند.

در انبارداری فرد باید با سلیقه باشد و چیدمان انبار را با توجه به فضا و قابلیت دسترسی به بهترین نحوه ممکن ​انجام دهد. انباردار باید از حافظه قوی بر خوردار باشد تا جای کالاها و قطعات را در انبار بداند. البته امروزه نرم افزارهایی مانند انبار آنلاین به وجود آمده است که این کار را برای انباردار ها آسان می کند. در انبار آنلاین انباردار می تواند با تعیین محل استقرار کالا به راحتی کالا را در انبار پیدا کند.

همچنین سرپرست انبار باید توجه کافی به ورود و خروج ها داشته باشد.

مطابق بررسی های به عمل آمده، رضایت شغلی و توانایی اثر بخشی افراد سبب عدم تمایل آن ها به ترک شغل خود می شود و افراد را با آگاهی و علاقه بیشتر در کار خود ماندگار می کند به نحوی که تناسب شغل با شاغل می تواند به عنوان یکی از استراتژی های مؤثر در حفظ نیروی انسانی سازمان های گوناگون مورد توجه قرار بگیرد زیرا اگر آن شغل به گونه ای طراحی و اجرا شود که با ویژگی فرد همخوانی داشته باشد، سبب ایجاد انگیزه شده و بهره وری نیروی انسانی را افزایش می دهد.

تئوری تناسب شغلی چیست؟

تئوری تناسب میان شغل و شاغل بر این مبنا است که باید ها و نباید های شغلی چون مهارت، هویت وظیفه، استقلال وظیفه، دانش شغلی، مهارت شغلی، توانایی شغلی و مسائل گوناگونی از این دست را با ویژگی های فردی چند سن، جنس، سطح تحصیلات، تأهل و تجرد، سابقه کاری، دانش، مهارت و توانایی فردی مورد بررسی و شناخت قرار می دهد و در نهایت سبب شود فرد شاغل در شغل خود عملکردی مثبت داشته باشد و خود نیز از آن احساس رضایت کند. پس می توان گفت تئوری تناسب شغلی به بررسی میزان تناسب ویژگی های فردی و الزامات شغلی می پردازد. در شغل انباردار باید مسئولیت پذیری و نظم را در فرد بررسی کرد. کسی که با نظم داشتن بیگانه است مناسب این شغل نخواهد بود. چرا که دسترسی سریع به اجناس و موجودی کالاها در انبار مهم ترین عملکرد انبار است.

در انبارهای مواد غذایی یا دارو اگر محصولی در زمان مشخص از انبار خارج نشود فاسد شده و تمام سرمایه را به خطر می اندازد.

شغل انباردار

اصول رایج و مهم تناسب شغل و شاغل

می توان تناسب میان شغل و شاغل را به چهار دسته زیر تقسیم بندی کرد:

1) تناسب مکمل

تناسب مکمل به این معنی است که افراد در میابند که آنچه در زندگی شخصی شان دارای اهمیت است و نوعی ارزش محسوب می شود، در شغلشان نیز مهم جلوه کرده و همواره مورد توجه قرار می گیرد.

در شغل انبارداری فرد باید علایق و ارزش های زندگی خود را در نظر بگیرد. در انبار یک محیط بسته است و تابش مستقیم خورشید را ندارد. اگر برای فرد شاغل محیط های بسته و گرفته خوشایند نیست شغل انبارداری مناسبش نیست.

2) تناسب تکمیلی

تناسب تکمیلی زمانی رخ می دهد که یک فرد ویژگی ها و خصوصیات گم شده شغل را پر می کند و موارد بیشتری برای شغل خود ارائه می دهد؛ مانند دانش، مهارت، توانایی و…

3) تناسب تقاضا ها و توانایی ها

زمانی که توانایی ها و مهارت های فرد شاغل همسو با نیاز های آن شغل باشد، یعنی فرد همان چیزی را ارائه دهد که شغل به آن نیاز دارد.

4) تناسب نیاز ها و تأمین ها

این امر زمانی است که نیاز های افراد شاغل به واسطه شغل آن ها تأمین و برآورده می شود. نیازهای مالی هر فرد با توجه به شرایط زندگی اش متفاوت است. شغل انبارداری یک بازه حقوقی دارد که فرد با توجه به توانایی های خود باید آن را انتخاب کند.

اهمیت آموزش در ایجاد تناسب میان شغل و شاغل

یکی از اصول اساسی که شاغل را با شغل خود پیوند می دهد دانش و مهارت انجام کار است از همین رو می توان گفت تا حد بسیاری تناسب شغلی با دانش افراد پیوند نزدیکی دارد. کسب آموزش های لازم چه از نظر فنی و چه از نظر تئوری، می تواند سبب شود افراد در شغل خود موفق عمل کرده و به ازای آن نیز از رضایت شغلی بیشتری برخوردار شوند.

در انبارداری فرد انباردار باید با نرم افزار های اکسل و ورود کار کرده و آشنایی داشته باشد. البته ​بیشتر شرکت ها از نرم افزار انبارداری استفاده می کنند.

بیشتر بدانید: معرفی 12 سایت استخدام انباردار

تست استعداد شغلی و انتخاب شغل مناسب

یکی از مواردی که بسیاری از دانشجویان و یا فارغ التحصیلان با آن روبه رو هستند این امر بوده که کدام شغل و چه ویژگی های شغلی برای آن ها مناسب است و باید به سمت انتخاب کدام شغل پیش بروند؟

همان طور که گفته شد تناسب میان شغل و شاغل امری بسیار حیاتی است و می تواند سبب موفقیت های چشمگیری برای افراد گردد اما از چه طریقی می توان شغل مناسب افراد را یافت؟ باید بگوییم یکی از ساده ترین و نتیجه بخش ترین راه های موجود، بهره گیری از تست استعداد شغلی و پرسشنامه سازگاری شغلی است که به افراد کمک می کند بتوانند با توجه به علایق، توانایی ها، مهارت ها، خواست ها و … خود به سوی شغلی ایده آل پیش بروند و آینده خود را به گونه ای متفاوت رقم بزنند. پس آنچه اهمیت بسیار دارد این امر بوده که در اختیار گرفتن یک شغل مناسب می تواند افراد را در مسیر تعالی و رشد قرار دهد و آن ها از آسیب های احتمالی موجود در فضای شغلی، دور نگه دارد.

انباردار باید روحیه همکاری با افراد دیگر را داشته باشد. توانایی کار در شرایط سخت و فشار کاری بالا از خصوصیات بارز یک انباردار خوب است، اما مهمترین خصوصیت یک انباردار، امانتداری او است. زیرا سرمایه اصلی یک سازمان یا یک کارخانه، کالاهای نگهداری شده در انبار هستند، که مسئولیت حفظ و نگهداری از آن ها به عهده انباردار است. بنابراین، انباردار باید امانتدار سرمایه های سازمان باشد.

انضباط، دقت، توانایی تحلیل و امانتداری از ویژگی های یک انباردار خوب است.​

نرم افزار انباداری انبار آنلاین به کمک انباردار شما آمده و سرعت گزارش گیری و مدیریت موجودی را افزایش می دهد.
درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید