معرفی انواع کانتینر و کانکس قسمت اول

 • دوشنبه 06/دی/1400
معرفی انواع کانتینر و کانکس قسمت اول
کانتینر یکی از ابزارهای انتقال کالا و محصولات در سیستم حمل و نقل جهانی می باشد و تفاوت هایی با کانکس دارد.

به دلیل گنجایش قابل توجه و مقاومت این سازه در شرایط ویژه محیطی و نفوذ ناپذیری در مقابل آب، بیشتر برای حمل و نقل های دریایی مناسب دیده شده است.
مجموعه فضایی مستحکم و امن، با اسکلت فلزی در اندازه های استاندارد جهانی می باشد که برای بارگیری اجناس و کالاهای متنوع و انتقال این محصولات به اقصی نقاط دنیا مورد بهره برداری قرار می گیرد
کانتینر حمل و نقل (به انگلیسی: shipping container) جعبه فلزی بزرگی است با ابعاد استاندارد که کالا در آن قرار داده می شود و آن را به وسیله قطار یا کشتی یا هواپیما یا کامیون حمل می کنند؛ این واژه به کامیونی که چنین جعبه ای را حمل می کند نیز اطلاق می شود.
کانتینرها از جمله محصولات پرکاربرد و مهم در حمل و نقل و جابجایی محصولات در داخل و خارج کشورها به شمار می آیند که می توان آن ها را از لحاظ ابعاد و کاربردشان طبقه بندی کرد.
واحد اندازه گیری کانتینرها برحسب فوت می باشد.

دسته بندی ابعادی کانتینرها

کانتینرها را از لحاظ ابعاد به چهار دسته اصلی تقسیم می کنند:

 1. کانتینر 10 ft
 2. کانتینر 20 ft
 3. کانتینر 40 ft
 4. کانتینر 40 ft (high cube)

کانتینر 10 ft

کانتینر 10 فوت دارای ابعاد 3*2.5 متر با ارتفاع 2.60 متری معروف به کانتینر 3 متری می باشد که برای انبار کالا گزینه مناسبی به شمار می آید.

کانتینر 20 ft

کانتینر 20 فوت دارای ابعاد 6*2.5 متر با ارتفاع 2.60 متری می باشد که برای انبار کالاها و جا به جایی کالا کاربرد دارد.

کانتینر 40 ft

کانتینر 40 فوت دارای ابعاد 12*2.5 با ارتفاع 2.60 متر می باشد. این کانتینر در صنعت حمل و نقل نسبت به انواع دیگر پرکاربردترین است.

کانتینر 40 ft (high cube)

کانتینر HighCube در ابعاد 12*2.5 متری با ارتفاع 2.90 متر عرضه می شود، تمایز این کانتیرها با کانتیر 40 فوت در ارتفاع آن می باشد که به همین سبب به کانتینر بلند نیز معروفند. این نوع کانتینر برای حمل کالاهایی با ارتفاع بلند به کار می روند.

دسته بندی کانتینر ها از لحاظ کاربرد

 1. کانتینر یخچالی
 2. کانتینر کالای خشک
 3. کانتینر روباز
 4. کانتینر پهلو باز
 5. کانتینر عایق بندی شده
 6. کانتینر حرارتی
 7. کانتینر تهویه دار
 8. کانتینر تاشو
 9. کانتینر مخزن دار
 10. کانتینر مسطح
 11. کانتینر حمل حیوانات و احشام
 12. کانتینر حمل خودرو

اجاره کانتینر

کانتینرهای یخچالی

آنجایی که این نوع کانتینر مجهز به سیستم خنک کننده می باشد، گزینه مناسبی برای حمل و جا به جایی مواد غذایی می باشد.

کانتینرهای کالای خشک

از بین انواع کانتینر این مدل از پرکاربردترین و رایج ترین آن ها می باشد که عموما در ابعاد 20 و 40 فوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کانتینر رو باز

همانگونه که از نام آن پیداست این نوع کانتینر سقف نداشته و به اصطلاح روباز است و مناسب برای حمل کالاهای خشک نظیر حبوبات و شن و ماسه می باشد. گاهی برای پوشاندن سقف این کانتینرها از پارچه های برزنتی استفاده می کنند.

کانتینر پهلو باز

در قسمت پهلوی این نوع کانتینر یک یا چند درب بازشوی بزرگ وجود دارد و مزیت آن نسبت و سایر انواع کانتینر در سهولت بارگیری آن است.

کانتینر عایق بندی شده

ساختمان این نوع از انواع کانتینر از مواد عایق تشکیل شده تا از ورود گرما و سرما یا تبدیل سرما به گرما ممانعت شود. بنابرایناین کانتینرها برای حمل مواد دارویی و گوشت منجمد و مواد خوراکی فاسد شدنی و... بسیار پرکاربرد هستند.

کانتینر حرارتی

این کانتینر مجهز به عایق بندی دیواره ها و سقف بوده و یک موتور گرم کننده نیز دارد و به همین دلیل کانتینر حرارتی نامیده می شود.

بیشتر بدانید:معرفی انواع کانتینر و کانکس قسمت دوم

کانتینر تهویه دار

برای حمل ونقل محموله هایی که جهت خراب نشدن به تهویه مناسب نیاز دارند به کار برده می شود. عمده کالاهای مورد حمل با این مدل از انواع کانتینر لوبیا و قهوه می باشد.

کانتینرهای مخزن دار

به منظور جابه جایی مایعات خطرناک و یا معمولی و همچنین گازها از این دسته از انواع کانتینر که بدنه آن ها تک جداره یا دو جداره می باشد، استفاده می شود. از لحاظ ارزشی، در زمره کانتینرهای فوق العاده گران قیمت جای گرفته و حفاظت و نگهداری آن ها، به دلیل خطراتی که ممکن است متوجه کالاهای خاص درون آن شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

کانتینرهای تاشو

این دسته از کانتینرها دارای کاربرد بسیار کمتری نسبت به انواع دیگر کانتینرها هستند. اما مزیتی که دارند این است که با توجه به قابلیت تا شدن فضای کمتری را نسبت به سایر مدل ها اشغال می کنند.

کانتینرهای مسطح

در این نوع کانتینرها، بارگیری کالا در سطح تحتانی آن انجام گرفته و بعد از مهار، آماده جابه جایی و حمل می شود. برای حمل و نقل محموله های سنگین از جمله بار آهن و فولاد و یا حتی ماشین آلات به کار برده می شوند.

کانتینرهای حمل حیوانات و احشام

این کانتینرها دارای دریچه ای در قسمت طولی یا عرضی خود هستند که موجب رفت و آمد و تعویض هوای داخل کانتینر می گردد و امکان حمل و نقل حیوانات و احشام زنده را فراهم می سازد. در سطح پایینی کانتینر هم دریچه های ویژه نظافت تعبیه شده است که مجهز به تجهیزاتجانبی از جمله آب و غذا به منظور تغذیه حیوانات در سفرهای طولانی مدت می باشد.

کانتینر حمل خودرو

به منظور حمل و جابه جایی اتومبیل ها در فاصله های طولانی به کار برده می شود و از لحاظ رعایت ابعاد نرمال و استاندارد جهانی، دارای محدودیت ارتفاع می باشد که بنا به به طول آن برای کانتینرهای 20 فوت، قابلیت حمل یک خودرو و برای کانتینرهای 40 فوتی حداکثر قابلیت حمل، دو خودرو می باشد.

اجاره کانتینر

مزایای استفاده از کانتینر در حمل و نقل

حمل و نقل بار با استفاده از کانتینر مزایای قابل توجهی نسبت به سایر وسایل حمل بار داراست که از جمله این مزایا می توان به مواردی اشاره کرد که در ادامه مطالعه خواهید کرد:

 • حمل بار توسط کانتینر امن بوده و بار مورد نظر از شکستگی یا سرقت در امان می ماند.
 • هزینه های مربوط به حمل کالا توسط کانتینر بسیار پایین است؛ چه بسا دیگر نیازی به بسته بندی های گران وجود نخواهد داشت.
 • سرعت بارگیری و تخلیه بار توسط کانتینر به حداقل می رسد ضمن اینکه زمان مورد نیاز برای رسیدن بار به مقصد نیز کم می شود.
 • استفاده از کانتینر جهت حمل کالا نیاز به واسطه ندارد و به صورت مستقیم و بدون کم و کاستی به دست گیرنده می رسد.
 • حمل کالا با کانتینر به صورت یکپارچه انجام می شود، زیرا گنجایش کانتینرها بالا است.
 • مبادلات اسنادی به جهت یکپارچه بودن کالا در یک کانتینر به شدت کاهش پیدا می کند و در زمان صرفه جویی می شود.
 • با استفاده از کانتینر امکان بیمه کردن کانتینر با کل بار داخل آن امکان پذیر است.
 • به جهت یکپارچه بودن کالا ها در کانتینر میزان کنترل های مرزی در کشور به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 • هر کانتینر میزان به خصوصی از کالا ها را حمل می کند و امکان بارگیری اضافه در آن وجود ندارد و این یک مزیت به شمار می رود.
 • با پیشرفت تکنولوژی در حوزه حمل و نقل هر روز اتفاقات جدیدتر و به روزتری در مورد کانتینر مشاهده می شود که به حمل هر چه بهتر و با کیفیت تر کالا ها کمک بسزایی می کند.

معایب استفاده از کانتینر در حمل و نقل

 • استفاده از کانتینر در کنار مزایای زیاد، چند عیب دارد که با توجه و دقت می توان به جهت مرتفع کردن آن ها اقدام نمود.
 • باید توجه داشت که کالای مورد نظر نباید وزنی کمتر از وزن تحمل کانتینر داشته باشد، در غیر اینصورت در هزینه ها اتلاف می شود.
 • اگر کانتینر بعد از برگشت از مقصد خالی باشد باید بابت آن نیز هزینه کرد پس بهتر است حمل و نقل کالا دو طرفه باشد تا هزینه اضافی پرداخت نشود.
 • برای جابجایی کانتینر به جهت وزن بالایی که دارد نیاز به تجهیزات مخصوص مثل جرثقیل وجود دارد.

فرق کانتینر و کانکس

کانکس برای استفاده انسان در فضای داخلی آن طراحی و تولید می گردد اما کانتینر برای حمل محصول و کالا ها ساخته می شود. کانکس با توجه به کاربری دارای امکانات و ابعاد متفاوتی است اما کانتینر معمولا دارای دو سایز 20 فوت و 40 فوت می باشد. البته ابعاد 10 فوت و 50 فوت آن نیز وجود دارد که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بدانید: حمل و نقل و توزیع کالا در سیستم انبارداری
بدنه کانتینر فقط از یک لایه ورق فولادی به ضخامت دو میلیمتر می باشد اما کانکس دارای بدنه خارجی از انواع متریال ها به همراه عایق بندی و دیوار پوش داخلی است. از آنجایی که کانتینر برای حمل محصول طراحی شده فاقد پنجره و درب نفر رو می باشد در حالی که کانکس دارای درب و تعدادی پنجره می باشد. ظاهر کانتینر جهت استفاده در فضای درون شهر مناسب نمی باشد در حالی که کانکس دارای ظاهری آراسته همراه با نور پردازی های متفاوت می باشد. کانتینر فاقد سیستم برق کشی و تهویه هوا بوده در حالی که یک کانکس علاوه بر سیستم برق کشی و روشنایی می تواند دارای سرویس بهداشتی، آشپزخانه، اتاق استراحت، سیستم تهویه هوا و کولر باشد.

معرفی چند شرکت فروش کانتینر و کانکس

کانتین سیتی

شرکت کانتین سیتی

بزرگترین مرکز خرید، فروش و اجاره انواع کانتینر.مجموعه کانتین سیتی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در زمینه تولید کانتینر مفتخر است که محصولات خود را بالاترین کیفیت وبهترین قیمت موجود، در بازار عرضه کند.
گروه صنعتی کانتین سیتی با به کارگیری دانش روز در زمینه تولید و طراحی انواع کانتینر، محصولی در خور سلیقه و نیاز مشتری با بهترین متریال را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.
ما با همکاری کادر توانا و مجرب خویش محصولی زیبا، بادوام، ایمن، با بهترین کیفیت و طبق استاندارد های روز دنیا را برای مشتریان گرامی فراهم آورده ایم.

آدرس: تهران​، اتوبان آیت الله سعیدی​، بعد از تقاطع اتوبان آزادگان​، خیابان ایرانخودرو دیزل،پلاک ۲۴۸
راه های ارتباطی:

اینستاگرام:containecity
شماره تماس:09122753600
www.containecity.com

دپو کانتین

گروه صنعتی دپو کانتین

گروه صنعتی دپو کانتین با بیش از 30 سال تجربه و بهره گیری از دانش فنی روز، با کادری مجرب و کار آزموده و مجرب، همراه با تکنولوژی روز دنیا و استفاده از مواد اولیه مرغوب و پیمانکاران معتبر و با تجربه، تولیدات خود را با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن، تولید و به دست مصرف کنندگان می رساند.
گروه صنعتی دپو کانتین با بهره گیری از دانش روز و کادر مجرب خویش توانسته است در زمینه تولید انواع کانکس (مدیریتی، ویلایی، دفتری، کارگری، کمپ اداری، نگهبانی، نمازخانه، مخابراتی، غرفه، کیوسک، ساندویچ پانل، فایبرگلاس، سرویس بهداشتی، حمام، کانکس های چند طبقه و….) و کانتینر (10، 20، 30، 40 فوت) همراه با نصب تجهیزات، راهی نو را همگام با صنعت و در جهت پیشبرد اهداف مشتریان و جلب نظر ایشان در پیش گرفته است.
دپوکو در زمینه تولید انواع کانکس (کانکس مدیریتی، کانکس ویلایی، کانکس کامپوزیت​، کانکس آشپزخانه، کانکس نگهبانی، کانکس رستورانی، کانکس کارگاهی، کانکس دو طبقه، کانکس پلیس، کانکس مخابراتی، کانکس ساندویچ پنل، کانکس فایبرگلاس، کانکس سرویس بهداشتی، غرفه،کانکس های چند طبقه، کانکس دفتری، کانکس کارگری، کمپ اداریو….) و کانتینر 40 فوت، کانتینر 30 فوت، کانتینر 20 فوت، کانتینر 10 فوت، کانتینر یخچالی، کانتینر تغییر کاربری همراه با نصب تجهیزات، گروه صنعتی دپو کانتین سعی نموده است گامی نو و متمایز و پیشگام با صنعت، در جهت رضایت حداکثری مشتریان و تحقق یافتن اهدافشان بردارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید کانکس، خرید کانتینر، و فروش کانتینر و فروش کانکس و استعلام قیمت کانکس ویلایی با دپوکو در ارتباط باشید.
آدرس: آزادگان، بعد از اتوبان تهران ساوه
راه های ارتباطی:

دفتر فروش:55272040
کارخانه: 55273038
فکس: 89787850
ایمیل: info@depoco.ir
اینستاگرام: depocontainer
شماره موبایل: 09123013001

www.depoco.ir

میاک کانتین

گروه صنعتی میاک

گروه صنعتی میاک با نام انحصاری میاک کانتین در صنعت کانکس سازان، با اعتقاد و تکیه بر اعتماد مشتریان خدمات خود را با همکاری تعدادی از مهندسین، مدیران و متخصصین دانش آموخته های معماری، صنایع، عمران و اخذ تاییدیه های استاندارد از شرکت های صدور گواهینامه در زمینه بهبود و تضمین کیفیت خانه های پیش ساخته سبک فعالیت خود را در زمینه تولید و فروش انواع کانتینرهای سفارشی، کانکس، کاروان، فست فودهای سیار، خانه های پیش ساخته سبک (LSF)، کمپ های گردشگری را با تاسیس رسمی شرکت میاک کانتین در سال 90 آغاز نموده است.

امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و تولیدی در کشور هدف از راه اندازی و تاسیس این شرکت صنعتی با تولید کانکس و کانتینر بهبود و کمک به رونق صنعت تولید در کشورمان و ایجاد اشتغال برای خانواده ها یکی از اهداف اصلی شرکت میاک کانتین می باشد.

اجرای انواع پروژه های ساخت آلاچیق در بام، خانه یا کانکس های سرایداری در پارکینگ، ساخت کانکس انباری در پشت بام، اتاق های اضافه، ساخت کانکس های پیش ساخته در ساختمان های لوکس و مجلل و همچنین کانکس اداری، کانکس فروشگاهی، کانکس نگهبانی، کانکس مسکونی، ساندویچ پنل، کانتینرنمونه کارهای گروه صنعتی میاک می باشد.

دفتر مرکزی: تهران​، فلکه دوم صادقیه​، برج تجاری و اداری گلدیس​، طبقه هشتم، واحد 823
آدرس کارخانه: تهران، بزرگراه آیت اله سعیدی، شهرک صنعتی گلشهر، ابتدای قاسم آباد، صنعت3
راه های ارتباطی:
02144038146 - 02144038623
02144288057 - 02144288056
شماره فکس : 02144288057
meyakconex​@yahoo.com
www.meyakcontain.com

در مقاله بعدی کانکس و انواع آن را مطالعه کنید.


درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید