مشاوره امور انبار، انباریار چیست؟

 • دوشنبه 06/اردیبهشت/1400
 • 0
مشاوره امور انبار، انباریار چیست؟

مهم نیست کسب و کار شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد، حتما برای نگهداری از اجناس خود نیاز به یک مکانی دارید که اصطلاحا به آن انبار می گویند که یکی از مهم ترین بخش های کسب و کار شما را تشکیل می دهد، در نتیجه مدیریت این بخش نیز بسیار حیاتی می باشد.

انباریار با خدمات مشاور انبار و مشاوره انبارداری، آموزش اصول انبارداری، طراحی سیستم کدینگ، انبارگردانی
و آموزش هایی که ارائه می دهد، در کنار شماست تا به صورت حرفه ای انبار خود را مدیریت کنید.
روش انبارداری با اکسل می تواند به عنوان یک راه حل اولیه، جوابگوی حسابداری انبار شرکت هایی خواهد بود که تعداد کالای محدودی دارند و از ویژگی های مهم یک نرم افزار انبارداری مطلع نیستند. در گذشته انبارداری با اکسل به عنوان برنامه صفحه گسترده توسط میلیون ها کاربر در سراسر جهان استفاده می شد. حسابداری انبارداری با اکسل بخشی از اکوسیستم اداری و استاندارد صنعت انبارداری بود اما امروزه استفاده از اکسل تمام نیازهای شما همچون ثبت بارکد کالا، امکان ویژگی کالا، ردیابی کالا و … را برآورده نمی کند. اما در اینجا فایل اکسل تهیه شده توسط انباریار را می توانید دانلود کنید.

کدگذاری کالا در انبار چیست؟

هر کالا در انبار، مانند یک انسان در جامعه می باشد بنابراین نیاز به کد شناسایی دارد تا به راحتی در انبار میان انبوهی از کالا شناسایی شود. این کد اختصاصی برای شما و سیستم انبارداری که از آن استفاده می کنید امری ضروری محسوب می شود. زیرا اگر نتوانید هر کالا را به طور مخصوص شناسایی کنید، بدیهی است که نمی توانید وضعیت و محل نگهداری آن را در موجودی انبار ثبت کنید. به علاوه داشتن کد محصول، از توضیحات بیش از حد درباره محصول جلوگیری می کند به عنوان مثال به جای آن که نام یا توضیح محصول را وارد کنید می توانید از یک عدد کوتاه تر استفاده کنید و به فرایند ورود داده و مدیریت موجودی کالاها سرعت ببخشید.

نکاتی در راستای روش کدگذاری کالا در انبار

 • هیچ وقت کد محصول را با شماره 0 آغاز نکنید.
 • ​از حروف لاتینی که احتمال دارد بجای عدد خوانده شود مانند O،I،L حدالامکان استفاده نکنید.
 • کد شناسایی محصول را کوتاه انتخاب کنید مثلا بین 4 الی 8 کاراکتر. دقت کنید کد شما به قدری کوتاه نباشد که با عدد تعداد کالا اشتباه گرفته شود.
 • لازم نیست کد محصول را مملو از معنی و مفهوم کنید. قرار نیست کد کالا، توصیف کالا باشد. توصیف و توضیح کالا را به بخش توضیحات محصول بسپارید.
 • پیشنهاد می کنیم حتما از تعدادی حروف در کد کالاها استفاده کنید. زیرا حروف کمک می کنند که به راحتی کد محصول را نسبت به اعداد دیگر مثل قیمت کالا تشخیص دهید.
 • از استفاده هر کاراکتری که افراد یا نرم افزارها را سردرگم می کند پرهیز کنید. مثلا کاما در احتمال دارد باعث شود کد محصول شما شبیه قیمت محصول دیده شود. یا مثلا علامت “/” باعث می شوددر برنامه اکسل فرمت عددی کد محصول تبدیل به فرمت تاریخ شود. بنابراین تا جایی که امکان دارد سعی کنید که کد محصول خود را ساده نگه دارید.
 • هیچ وقت از شماره سریال تولیدکنندگان برای Part number خود استفاده نکنید. زیرا این عددها اکثرا خیلی زیاد و رمزی هستند، همچنین اگر شما در آینده تامین کننده خود یا تولیدکننده خود را عوض کنید این عددها صرفا یک عد بی معنای طولانی بیش نخواهند بود.

ارتباط کدگذاری کالا در انبار با سیستم انبار

حتما تا الان فهمیده اید که کد محصول یک شناسه یونیک و منحصر به فرد است. حالا فرض کنید سیستم انبارداری شما، بعد از دریافت کد محصول، مشخصات دقیقی نظیر موجودی کالا، تامین کننده آن، مشخصات فیزیکی محصول، نقاط سفارش و بسیاری اطلاعات دیگر را برای آن محصول نشان دهد. در این صورت چقدر کار با سیستم انبارداری برای شما شیرین تر خواهد بود؟ برای این کار فقط باید بتوانید کد کالا را به طور صحیح در سیستم انبار خود وارد کنید.

از سوی دیگر برنامه های پیشرفته انبارداری می توانند به طور اتوماتیک و خودکار فعالیت کدگذاری محصولات در انبار را انجام دهند، به بیان ساده تر می توانند برای اجناس ما کد جدیدی که مطابق با نیاز ما باشد را تعریف کنند. تنها نیاز است که برای تعریف کدینگ محصول خود، یک فرمول داشته باشید. مثلا شما یک فروشگاه لباس هستید، تمام شومیزهای زنانه باید با پیش کد SHO شروع شوند، باقی کد اعدادی باشند که به صورت جداگانه معنا داشته باشند مثلا سه رقم بعدی کد رنگ باشد یعنی برای رنگ های مشکی کد 111 را داشته باشیم و عدد بعدی تعداد موجودی ما و ادامه کد نیز به همین ترتیب باشد. برای کد گذاری و مشاوره انبارداری می توانید با آقای کریمی ارتباط بگیرید.

چند نکته مهم برای کدگذاری کالا

اگر کسب و کار بزرگی دارید و تنوع محصولات شما بالاست و می خواهید کدینگ انبار را انجام دهید، منطقی تر است که برای انجام این کار از یک مشاور و یا یک تیم متخصص کمک بگیرید.

به خصوص اگر از سیستم مدیریت انبار استفاده می کنید بسیار مهم و ضروری است که بتوانید کدهای قدیمی را به کدهای جدید متصل کنید، زیرا با یک اشتباه کوچک یا یک سهل انگاری، اطلاعات تاریخی اجناس شما از بین خواهد رفت، در این راستای مراحل کدینگ کالاهایتان می توانید روی کمک انباریار حساب باز کنید.

در آخر پیشنهاد می کنیم که یک فرمول مناسب برای کدگذاری کالا های خود در نظر بگیرید. نه آنچنان طولانی باشد که در خواندن و تایپ کردن آن ها دچار مشکل شوید، نه آنچنان کوتاه و بی مفهوم که چیزی جز چند حرف و عدد نباشد!!

بیشتر بدانید: استفاده از اکسل در انبارداری آنلاین چه کاربردی دارد؟

مزایای انباریار

 • شما می توانید با عضویت در گروه پرسش و پاسخ انباریار، سوالات خود در رابطه با انبارداری را از متخصصین ما بپرسید.
 • با عضویت در کانال انباریار نیز شما می توانید از جدیدترین متدهای انبارداری و سایر اطلاعات مفید در این زمینه با خبر شوید.
 • به وسیله انباریار می توانید انبارداری را با اکسل انجام دهید و هزینه ای بابت خرید سیستم های انبارداری پرداخت نکنید.
 • در فروشگاه انباریار می توانید از صفر تا صد هر آنچه در انبارداری و انبار نیاز دارید پیدا کنید.
 • خدمات انباریار فقط مخصوص مدیران نمی باشد، بلکه تمام افرادی که کار آن ها به نوعی در انبار است یا با انبار سروکار دارند را پوشش می دهد.

اگر کد و کدگذاری ندارید هم می توانید در نرم افزار انبارانلاین کالاهای خود را وارد کنید و سیستم بطور اتوماتیک برای شما بارکد می سازد. یا می توانید با کمک انبار یار کالاهای خود را کدگذاری کنید سپس در نرم افزار انبارداری انبار انلاین از آن استفاده کنید. همچنین می دانید استفاده از بارکد خوان در روند انتقال کد ها به سیستم کمک بزرگی کرده و سرعت ورود اطلاعات را بالا می برد.


درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید