loader

فریت بار چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

شنبه,28/فروردین/1400 - 18:01:23 - 71
این اصطلاحی برگرفته از کلمه لاتین Freight به مترادف Cargo به معنی بار می باشد.

در صنعت حمل و نقل بیشتر به منظور حمل و ارسال بار چه به صورت هوایی، دریایی و زمینی اطلاق می گردد. عبارت فریت بار دائما در حال تکرار می باشد، در حالیکه بسیاری از مردم می پرسند ” فریت بار چیست؟ ” در دنیای امروزی حمل و نقل، کلمه فریت بار به حمل و نقل کلا به صورت های مختلف گفته می شود، حمل و نقل های درون شهری، بیرون شهری و یا بین المللی اما در ایران و به صورت عامیانه فریت بار به حمل خرده بار مسافری و یا تجاری به وسیله هواپیما گفته می شود که از مبدا گمرکات مستقر در فرودگاه ها به سایر نقاط دنیا انجام می گیرد. مسافرین می توانند اضافه بار همراه خود را قبل از انجام سفر هوایی به فرودگاه انتقال داده و با هزینه اندک بار خود را به صورت هوایی به مقصد مورد نظر خود ارسال نمایند.

چه چیزهایی را می توان در بار مسافری فریت کرد:
بطور کلی تمام لوازم شخصی و ملزومات یک نفر را همراه با لوازم و وسایل منزل از البسه و کتاب و ظروف گرفته تا میز و مبلمان و کمد و تخت و پیانو، همه و همه بجز کالا های ممنوعه که در ذیل به شرح آن می پردازیم، می توان بصورت بار مسافری به تمام نقاط جهان فریت کرد.

کالا های خطرناک ممنوعه

این دسته، کالایی هستند که حمل و نقل آن ها به صورت هوایی ممنوع می باشند. کالا هایی از قبیل: اکثر مواد منفجره یا مهمات. همیشه مراقبت هایی خاص برای جلوگیری از پذیرش این قبیل از کالاها برای حمل هوایی وجود دارد.

کالا های ممنوعه در فریت مسافری
این کالا های در لیست گمرک و یا لیست نیروی انتظامی و یا در لیست اتحادیه جهانی خطوط هوایی (یاتا) بصورت مشروح آورده شده اند که خلاصه ای از مهمترین کالاهای ممنوعه در حمل بار مسافری را در زیر می آوریم:

 1. کلیه مواد منفجره و مواد آتش زا مانند کبریت و مایعات آتشزا و وسایل آتش بازی
 2. کلیه مواد اسیدی و خورنده مانند آبلیمو و آبغوره و ترشی و سرکه
 3. وجود باتری در اسباب بازی ها و لوازم الکترونیکی
 4. انواع الکل، اسپری ها و رنگ مو و دکلره و لاک ناخن
 5. شامپو و مایعات
 6. آثار هنری و اشیای عتیقه
 7. مصنوعات طلا و نقره و سنگ های قیمتی
 8. فرش های دستباف
 9. خروج هر نوع فیلم، نوار، سی دی و تابلوهای نقاشی فقط با مجوز وزارت ارشاد ارسال می گردد.
 10. ریال و ارز
 11. و مواردی از این قبیل …

بسته بندی مناسب بار چگونه باید باشد؟

بسته بندی مناسب بار چگونه باید باشد؟

بسته بندی بار می بایست به گونه ای باشد که حتی المقدور از تکان خوردن و حرکت بار در داخل آن جلوگیری گردد. برای لوازم شکستنی نظیر ظروف آشپزخانه و قاب عکس بهتر است توسط چندین لایه نایلون حباب دار، محافظت گردد. همچنین فضای باقی مانده داخل کارتن بهتر با یونولیت پوشش داده شود.

در مورد کالا های حجیم نظیر مبلمان، چوب اسکی و غیره محافظت با چندین لایه فوم و نایلون حباب دار به منظور جلوگیری از اسیب رسیدن به محموله ارسالی می بایست بهتر صورت پذیرد. برای حمل آینه و قاب عکس می بایست صندوق چوبی مخصوص آینه ساخته شود و در صورت ارسال برای آمریکا، کانادا و یا استرالیا نیاز به سم پاشی صندوق چوبی ساخته شده می باشد.

بیشتر بدانید: چگونه کالای خود را از گمرک ترخیص کنید

علاوه بر هزینه های بار چه هزینه هایی در بارنامه اضافه می شود؟

علاوه بر هزینه ای که برای هر کیلوگرم بار محاسبه می شود سایر هزینه های بارنامه به شرح زیر می باشد:

 • مبلغ بارنامه که برای هر ایرلاین متفاوت است.
 • مبلغ مالیات ارزش افزوده
 • هزینه حمل با تراک (در صورتی که قسمتی از فرایند حمل به صورت زمینی و توسط کامیون صورت پذیرد)
 • محموله های خاص نظیر کالا های خطرناک ؛ حیوانات زنده و جنازه نیز هزینه های مربوط به خود را دارا می باشند.

وزن حجمی چیست؟

وزن حجمی یا ابعادی، وزنی است که خطوط هوایی با توجه با ابعاد و حجم بسته برای مرسولات هوایی تعیین می کنند. چرا که عامل محدودیت در هواپیما علاوه بر وزن، حجم کالا هم می باشد و برای کالا هایی که چگالی کمی دارند و حجم بیشتری نسبت به وزنشان دارند وزن حجمی ملاک قرار می گیرد. به طور نرمال وزن یک متر مکعب فضای هواپیما ۱۶۶٫۶۶ کیلو گرم محاسبه می شود.
روش محاسبه وزن حجمی
طول*عرض*ارتفاع / ۶۰۰۰ = وزن حجمی
تمامی ابعاد باید به سانتیمتر محاسبه شوند.

صرفه جویی در هزینه های فریت

با توجه به تعریف وزن حجمی یا وزن قابل پرداخت در حمل هوایی، حتی المقدور باید از ارسال کالا هایی که چگالی کمی دارند (وزن حجمی آن ها کمتر از۱۶۷کیلو بر مترمکعب می باشد) در تعداد بالا پرهیز کرد. بسته بندی کالا ها را به گونه ای انجام شود که با حداقل تعداد کارتن بتوان حداکثر وزن بار را در آن جای داد تا از اضافه شدن وزن حجمی به بار جلوگیری گردد.
تا جایی که می شود وزن بار را به نقاط تخفیف قیمت مانند ۴۵ کیلو، ۱۰۰ کیلو و … نزدیک نمود.

چه زمانی بعداز ارسال بار، می توان آن را در مقصد دریافت نمود؟
زمان رسیدن محموله به مواردی نظیر مقصد مورد نظر، ایرلاین حمل کننده و ترافیک پرواز های مربوطه بستگی دارد و به طور معمول بین ۲ روز الی یک هفته متغیر است. پس از صدور بارنامه از طریق شماره بارنامه می توان نسبت به پیگیری محموله ارسالی و اطلاعات مربوط به زمان ارسال بار، زمان تحویل در نقطه تزانزیت و یا نقطه مقصد اقدام نمود.

بیشتر بدانید: کمپانی های موفق ایرانی در لجستیک

چگونه می توان بار را در کشور مقصد تحویل گرفت؟

پس از مطمئن شدن از رسیدن بار به مقصد، شخصی که نام آن در قسمت گیرنده بارنامه درج شده است می تواند نسبت به دریافت بار ارسالی به گمرک فرودگاه مربوطه در کشور مقصد اقدام نماید. لازم به ذکر است که محموله ارسالی از طریق فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد ارسال می گردد. انبارداری در فرودگاه مقصد تا ۴۸ ساعت به صورت رایگان انجام می شود و بعد از آن مشمول هزینه های انبارداری می گردد.

انواع دیگر حمل خرده بار، در مقایسه با فریت بار چیست؟

انواع دیگر حمل خرده بار، در مقایسه با فریت بار چیست؟

جهت حمل خرده بار فریت بار به صورت هوایی به صرفه ترین راه حمل و نقل بین المللی کالا می باشد راه های دیگر حمل خرده بار به صورت بین المللی در ایران به شرح زیر می باشد:

فریت بار به صورت زمینی (حمل زمینی خرده بار)
در این روش هیچ شرکتی خرده بار شما را جهت حمل بین المللی به شهر های اروپا، آمریکا و استرالیا قبول نخواهد کرد به دلایل مختلف حمل و کرایه یک ماشین جهت خرده بار به صرف هیچ کس نمی باشد.
فریت بار به صورت ریلی (حمل ریلی خرده بار)
حمل خرده بار به صورت ریلی به مقاصد اروپایی، آمریکایی و استرالیا و یا سایر مقاصد در حال حاضر از ایران ممکن نبوده و یا در صورت امکان فقط برای مقاصد داخلی می باشد.
فریت بار دریایی (حمل دریایی خرده بار)
در صورتی که مایل به ارسال ۲۰۰ یا ۳۰۰ کیلو بار باشید حمل بار به صورت دریایی و یا اجاره کانتینر و حمل زمینی آن به بندر به هیچ وجه به صرفه نخواهد بود.
لذا با توجه به مطالب فوق و در نظر گرفتن انواع فریت بار و حمل کالا، فریت بار به صورت هوایی برای خرده بار هایی که از حدود ۴۵ کیلو شروع می شود تا اوزان تناژ به مقاصد مختلف دنیا بهترین روش حمل بار می باشد.

فرق پُست و کُوریر، در مقایسه با فریت بار چیست؟

در صورتی که شما مایل به ارسال پاکت و یا نمونه های بسیار کم وزن به مقاصد مختلف دنیا می باشید با در نظر گرفتن گرفتاری های مختلف در امر امور گمرکی در مبدا، مبلغ بارنامه جهت حمل هوایی و ترخیص این اوراق و یا نمونه ها فریت بار به صرفه نبوده و جایگزین این سرویس جهت ارسال اوراق و نمونه های کوچک با در نظر گرفتن راحتی و سهولت حمل این گونه کالا پست و کوریر می باشد. اما در صورتی که بار شما سنگین تر از اوزان اوراق و نمونه های کوچک باشد دیگر استفاده از پست و شرکت های کوریر برای این اوزان به صرفه نخواهد بود و جایگزین ارزان و قابل دسترس برای همگان برای خرده بار از وزن های ۴۵ کیلوگرم به بالا به مقاصد مختلف در سرتاسر دنیا فریت بار به صورت هوایی می باشد.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 22/اردیبهشت/1400
تعداد مطالب: 358
تعداد بازدید: 459,957
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...