آیا روبات ها جایگزین حسابداران می شود؟

  • دوشنبه 28/بهمن/1398
آیا روبات ها جایگزین حسابداران می شود؟
هر روز فناوری های جدیدی به بازار عرضه می شوند و فناوری های قدیمی از بین می روند. این قاعده سال ها است که تکرار می شود.

شما به عنوان یک حسابدار، باید بدانید که در آینده چه اتفاقی برای صنعتتان رخ می دهد.
با دانستن این اطلاعات می توانید از همین حالا شروع به برنامه ریزی کنید تا بتوانید جایگاه خود را در آینده تثبیت کنید.
یکی از افرادی که بیش از 20 سال سابقه کار در حوزه حسابداری دارد، می گوید:
من این تحولات صنعتی را شاهد بوده ام. اکثر حسابداران در دنیا از قبل از ابزارهای دیجیتالی استفاده می کنند و روند اقدامات حسابداری خود را بدون کاغذ انجام می دهند.
با وجود این، فناوری همواره به پیشرفت علاقه دارد و عملکردهای بی شماری را تحت تأثیر قرار می گیرد. روز به روز اقدامات حسابداری که توسط انسان ها انجام می شود، کمتر و کمتر می شود. تخمین زده می شود که در سال 2020 اموری مانند محاسبه حقوق و دستمزد، اضافه کاری و غیره کاملاً خودکار و توسط هوش مصنوعی صورت گیرد.

آیا روبات ها جایگزین حسابداران می شود؟

اگر بخواهیم در یک کلمه پاسخ دهیم، باید بگوییم خیر. بحث و گفت وگو درباره جایگزینی روبات ها رؤیا نیست. در دنیای واقعی، هیچ گاه اقداماتی که صنعت مالی را متحول می کند به روبات ها واگذار نمی شود.
در عوض فناوری هایی مانند هوش مصنوعی (AI) و بلاک چین (blockchain) با کاهش ورود اطلاعات دستی و بهبود سرعت، دقت و کیفیت داده ها، قادر است به حسابداران کمک زیادی کند و آینده حسابداری را تحت تأثیر قرار دهد.
حسابدارانی که با فناوری پیشرفت کنند و خود را به روز کنند می توانند در آینده ظرفیت بیشتری را برای پیشبرد نقش خود داشته باشند. عملا حسابداران باید خودشان را با پیشرفت تکنولوژی به روز کنند.
تخمین زده می شود تا سال 2026، بازار جهانی نرم افزار حسابداری 11.8 میلیارد دلار نیاز خواهد داشت. دیجیتال قبلاً در صنعت حسابداری ادغام شده است.
در آینده برنامه های کاربردی با سیستم عامل های حسابداری ادغام می شوند، همچنین با اتصال و ساده سازی فرایندهای پشتیبانی کمک شایانی به حسابداران می شود.
تا سال 2020 وظایف فشرده مانند حساب کردن مالیات، حقوق و دستمزد، ممیزی و به صورت کلی ریزه کاری ها کاملاً خودکار انجام می شود. روندی که از 500 سال پیش تابه حال بزرگ ترین تحول در جهان محسوب می شود.

پیشرفت خودکار در حسابداری

پیشرفت هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (machine learning) باعث می شود هوش انسانی منقرض نشود. آن ها فقط به حسابداران کمک می کنند که حسابداران دسترسی بیشتری به طیف وسیعی از دیتا و اطلاعات داشته باشند.
به عنوان مثال،PayPie یک قرارداد بزرگ با بلاک چین می بندد که اطلاعات ایمن بین مشاغل و وام دهندگان را دریافت کند. از مؤلفه های هوش مصنوعی برای تأیید اطلاعات و اطمینان از دیدن هر دو طرف اطلاعات (وام دهنده و وام گیرنده) استفاده می شود. استفاده از بلاک چین در این بستر می تواند کمک زیادی به شرکت و حتی کاربران شرکت کند.

در حالی که الگوریتم ها در تدوین داده های بزرگ، قدرتمند و کارآمدتر خواهند بود. رایانه ها فقط ماشین های معاملاتی هستند. آن ها نمی توانند ظرفیت تفسیری ذهن انسان را جایگزین کنند. همچنین استفاده از یادگیری ماشینی به مراتب کار پیچیده ای است.
فناوری به ما امکان دسترسی به داده های بهتر را می دهد. در این میان حسابداران کسانی هستند که از این اطلاعات در دنیای واقعی استفاده می کنند تا بینش هوشمندتری در کسب و کار داشته باشند.

پیشرفت آینده حسابداری از طریق Blockchain

تنها کاربرد بلاک چین ارز های دیجیتال (بیت کوین) نیست. با استفاده از بلاک چین قراردادی هوشمندتر ایجاد می کنیم.
بلاک چین یک فناوری است که کاربران اجازه می دهد که در کمترین زمان به چندین منبع دسترسی پیدا کنند و اطلاعات واقعی به دست بیاورند.
برای مثال می توانیم سایتی برای ریسک شغلی به وجود بیاوریم و آن را به بلاک چین متصل کنیم تا تمامی تجار، وام دهندگان یا سرمایه گذاران در لحظه به آن دسترسی داشته باشند.
اگر توسط یکی از طرفین تغییری ایجادشده باشد، طرف دیگری به محض ورود آن را مشاهده می کند. معاملاتی که ساعت ها یا روزها طول می کشید، اکنون چند دقیقه یا حتی چند ثانیه طول می کشد. این سرعت همچنین با امنیت و شفافیت بیشتری همراه است. این کار می تواند جلوی خیلی از کلاه برداری ها را بگیرد و یا به سرعت انجام معاملات کمک شایانی کند.

می توانید دیگر نگران معامله خود نباشید.

هوش مصنوعی، بلاک چین و فناوری های دیگر همگی روش های قدرتمندی برای ساده تر کردن کار های دستی و معامله کردن است. کارکردهای سختی که می تواند به سادگی خودکار شود.
حسابداران و متخصصان مالی می توانند با در آغوش گرفتن فن آوری و فراگرفتن آن، آینده شغلی خود را روشن تر کنند. خودکار کردن وظایف اداری، ممکن است برخی از حسابداران را بیکار کند. اما آن ها می توانند با فرا گرفتن فناوری به عنوان مشاور به کار خود ادامه دهند.

ارزش حسابداری در آینده

بارها و بارها پول به عنوان یک قاتل تجاری یادشده است. حسابدارانی که از فرصت استفاده می کنند و اطلاعات را به بینش های عملی تبدیل می کنند، آینده بهتری دارند.
هنگامی که تسلا پرچم دار خود را در کالیفرنیا ساخت، قرار بود انقلابی در ساخت باشد. آنچه در نهایت اتفاق افتاد یک حقیقت دردناک بود. روبات های هوش مصنوعی درواقع سرعت تولید را کند کردند و این کارخانه توانست معیارهای خود را برآورده سازد. این شرکت مجبور بود کارمندان متخصصی را برای آموزش و مدیرت روبات ها استخدام کند.
حسابداران انسانی هرگز نباید دست کم گرفته شوند. آن ها آموزش های تخصصی دریافت می کنند و به عنوان بخشی از انقلاب صنعتی چهارم ارزشمند می شوند. مردم با ایده هایشان کسب و کارهای متفاوتی را به وجود می آورند، در این میان حسابداران به عنوان مشاوران معتبر موردنیاز هستند.
ممکن است این فناوری تغییر کند اما پویایی یکسان خواهد ماند و بیش از حد ممکن تقویت خواهد شد. تنها نکته مهمی که در این مقاله تأکید زیادی بر آن داریم، این است که حسابداران و حسابرسان باید با پیشرفت فناوری خود را به روز کنند تا بتوانند در آینده بهترین شغل ممکن را به دست بیاورند.

در زمان قدیم به کسانی که خواندن و نوشتن بلد نبودند، لقب بی سواد داده می شد. در حال حاضر به کسانی که کامپیوتر بلد نیستند این لقب داده می شود. با کمی تفکر در این باره متوجه پیشرفت فنّاوری و علم از خواندن و نوشتن تا کامپیوترها می شویم. در آینده اینچنین تغییری منتظر ماست.

منبع:mahaksoft.com
درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید