SKU به زبان ساده

  • سه شنبه 15/آبان/1397
SKU به زبان ساده

معنی و مفهوم شناسه ی ​SKU چیست و چه تفاوتی با بارکد دارد؟
با پیشرفت تکنولوژی و افزوده شدن نیازهای بشری نیاز به کالاهای جدید برای زندگی روز مره افزایش پیدا کرده است.
در این مقاله قصد داریم مفهوم شناسه ی ​SKU که در بسیاری از کسب و کارها از آن بهره می جویند را شرح دهیم.

شناسه ​SKU:

در ابتدا باید گفت ​SKU مخفف Stock Keeping Unit می باشد که معنی آن واحد نگهداری موجودی است.​SKU یک محصول می تواند از یک یا چند عدد و یا حروف تشکیل شده و همچنین ترکیبی از هر دو آن ها باشد.به عبارت دیگر SKU یک شناسه منحصر به فرد برای محصول است و کاربرد آن تمایز یک محصول از محصول دیگر می باشد

برای درک بیشتر این مطلب توجه شما رو به این مثال جلب می کنم.

فرض کنید شما یک فروشگاه تجهیزات رایانه ای دارید که با انواع و اقسام محصولات با بِرَندهای مختلف روبرو هستید.برای آنکه شناسایی محصولات که ممکن است نام های طولانی را یدک می کشند برای شما آسان شود نیاز به یک کد شناسایی برای هر محصول دارید که این کد منحصراً برای هر محصول به صورت جداگانه تعریف شده است. در اینجاست که SKUمعنی پیدا می کند.برای مثال لپ تاپ asus مدل K43se ساخته شده در سال 2017 میلادی با کد (AK4_17) معرفی می شود که A از" asus"حرف K4 از سری مدل محصول و 17 از سال تولید آن الهام گرفته است. نکته حائز اهمیت این است که هر شرکتی روش خاص خود را برای به کار بردن این کدها دارد اما متداول ترین روش این است که خاصیت و یا ویژگی محصولمان در کد نمایان باشد.

نکته مهم: بارکد و شناسه sku باهم متفاوتند. sku یک کد داخلی و قراردادی از طرف شرکت است که هر شرکت روال متفاوتی برای بهره گیری از آن را دارد اما بارکد بر مبنای یک روال کلی که اکثریت دارد تعریف می شود.

شاید برای شما مفید باشد:آشنایی با مفاهیم SKD، CKD

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید