سیستم انبارداری و هوش مصنوعی

  • دوشنبه 06/فروردین/1403
سیستم انبارداری و هوش مصنوعی

مدیریت انبار با هوش مصنوعی

مدیریت لجستیک و انبار به عنوان یکی از عوامل کلیدی در موفقیت یک سازمان، همواره مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به پیچیدگی و حجم بالای اطلاعات مرتبط با این فرایندها، استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشین می تواند بهینه سازی و بهبود این فرایندها را فراهم کند.

به کمک فناوری های مدرن و ساخت نرم افزارهای فوق کارآمد، مفهوم انبارداری هم تغییر زیادی پیدا کرده است. امروزه با کمک انبارداری هوشمند نه تنها می توان فرآیند انبارداری داخلی را به صورت کاملاً خودکار، دقیق و با برنامه پیگیری کرد، بلکه می توان کلیه عملیات لجستیک را ردیابی و داده های آن را در جهت بهبود زنجیره تأمین کالاها تجزیه و تحلیل کرد.

در این شرایط کارگران نیز زمان آزاد بیشتری دارند.در این حالت بیشتر روی انجام کارهای استراتژیک متمرکز خواهند شد. این امر نه تنها هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد، بلکه به بهبود ایمنی و کاهش خطا در انبار نیز کمک می کند.

یکی از مسائل مهم در مدیریت لجستیک و انبار، بهینه سازی مسیریابی و توزیع کالاها به مشتریان است. با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، می توان به صورت خودکار بهینه سازی مسیرهای حمل و نقل، افزایش کارایی و کاهش هزینه های حمل و نقل را داشت.

در یک تعریف ساده، انبار هوشمند به انباری گفته می شود که هر لحظه اطلاعات لازم درباره محتویات خود را ارائه می دهد. به عبارتی انباری که مشخص کند یک کالا در هر لحظه چقدر موجودی دارد، هر بخشی از این موجودی کجاست، این موجودی چگونه باید به محل انبار برود و بسیاری موارد دیگر که نشان می دهد سیستم انبارداری تا چه حد می تواند رشد کند. در این سیستم خطای انسانی به حداقل می رسد.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی(AI) شاخه ای از علوم رایانه است که هدف آن ساخت و پرورش ماشین هایی است که بتوانند تا حد امکان، عملکردها و واکنش های انسان را تقلید و شبیه سازی کنند. این فناوری قادر است وظایف و عملکردهای انسانی نظیر تصمیم گیری، تشخیص گفتار، ادراک بصری و ترجمه زبان ها را انجام دهد.

شکی وجود ندارد که هوش مصنوعی یک فناوری تحول آفرین است، اما نگرش اشتباهی که همواره در مورد این فناوری وجود دارد این است که تصور می شود هوش مصنوعی تنها محدود به سخت افزارها و غول های فناوری است. اما واقعیت این است که هوش مصنوعی هر کسب وکار و هر صنعتی را متحول و دگرگون می کند.

تاثیر هوش مصنوعی در انبارداری

انبارداری نیز از فواید و اثرات هوش مصنوعی مستثنی نبوده و می توان از این فناوری در فرایندهای انبارداری نیز بهره برد. در ادامه به برخی از روش هایی که هوش مصنوعی می تواند باعث بهبود عملکرد کسب وکار شما در کوتاه مدت و بلندمدت شود، اشاره شده است:

ارتباطات بهتر

انبارها بر جریانی ثابت از داده ها متکی هستند. اما عامل انسانی می تواند علاوه بر ایجاد ناکارآمدی، موجب بروز اشتباهات پرهزینه ای شود. هوش مصنوعی قادر است این اشتباه ها و خطاها را حذف کرده و طبق نیاز و تقاضا، داده های دقیقی را ارائه دهد.

بهبود بهره وری

نیاز به نیروی انسانی همیشه وجود دارد، اما ربات های اتوماسیون انبار می توانند در برخی از کارها مؤثرتر بوده و نتایج سریع تر و دقیق تری را رقم بزنند.

داده های بهتر

با بهره گیری از هوش مصنوعی شما قادر خواهید بود تا نیاز به صفحات گسترده و فرمول های پیچیده را برای همیشه از بین ببرید. تجزیه و تحلیل الگوریتمی هوش مصنوعی به شما کمک می کند تا وضعیت فعلی انبار و سازمان خود را درک کنید، الگوها را بشناسید و برنامه های استراتژیک بهتری را برای خود تنظیم کنید.

محل کار ایمن تر

راهکارهای هوش مصنوعی می توانند به طور مداوم بر محیط انبار و عملیات آن نظارت کنند. آن ها می توانند فعالیت ها را تجزیه وتحلیل کرده و ریسک هریک از آن ها را ارزبابی کنند. همچنین ربات ها می توانند انجام کارهای پرخطر را به عهده بگیرند و کارهای ایمن و ساده تر را به انسان ها واگذار کنند.

مدیریت موجودی ساده تر

هوش مصنوعی می تواند به انبار شما کمک کند؛ به این ترتیب که با اندازه گیری شرایط بازار، شما بتوانید بهترین کنترل را بر موجودی خود داشته باشید.

هزینه های کمتر

پذیرش و به کارگیری راهکارهای هوش مصنوعی با ایجاد کارایی و صرفه جویی در هزینه های سربار انبار، به کسب وکار شما کمک می کند تا هزینه های آن کاهش پیدا کند.

برنامه ریزی اثر بخش تر

زمان و تحولات صورت گرفته در آن به همه ما ثابت کرده که هیچ چیز غیر ممکن نیست. انبارها همواره با چالش هایی روبرو بوده اند که این چالش ها بدون استفاده از سیستم های قدرتمند هرگز قابل پیش بینی نیستند. هوش مصنوعی به کسب وکارها کمک می کند تا با پیش بینی الگوها و فراهم آوردن امکان مدیریت موجودی و عملیات در زمان های تغییر، سطح آمادگی خود را برای مقابله با اتفاقات احتمالی و پیش بینی نشده بالا ببرند.

بهینه سازی مسیریابی در لجستیک

با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، می توان به صورت خودکار بهینه سازی مسیرهای حمل و نقل را انجام داد. این الگوریتم ها با توجه به فاصله، زمان، هزینه و محدودیت های دیگری که در فرایند توزیع ممکن است وجود داشته باشد، بهترین مسیر را برای حمل و نقل کالاها تعیین می کنند.

هوش مصنوعی انبار

ابزارهای انتخاب مکانیزه

برای بهره مندی از فرآیند اتوماسیون در انبار هوشمند می توان از ابزارها و تجهیزات انتخاب خودکار (AGV) متعددی استفاده کرد. برخی از این ابزارها به صورت انتخاب خودکار صوتی، انتخاب بر اساس نور و انتخاب بر طبق سفارش رباتیک هستند. بسیاری از ابزارها به کمک فناوری بارکدینگ پیشرفته در مدیریت انتخابی و همچنین سریع و دقیق تر کردن انبارداری کمک کننده هستند. برای مثال از مزایای اتوماسیون انبار به کمک فناوری بارکدینگ می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • ردیابی موجودی انبار بر اساس حرکات مبتنی بر تراکنش ها
  • برنامه ریزی بهتر برای رسیدن محموله به دست مشتری
  • بهینه سازی فرآیند ترافیک و جریان کالا در راهروها، قفسه ها
  • کمک به شناسایی سریع مناطق انبار کالاها

استفاده از سیستم های مدیریت انبار

برای ایجاد یک انبار هوشمند، سیستم های مدیریت انبار (WMS) متنوعی هستند که تمامی داده های انبارداری را در یک پلتفرم جامع جمع آوری می کنند. این سیستم ها به راحتی توسط کارکنان قابل استفاده هستند و به راحتی اطلاعات مورد نیاز از جمله گزارش های مربوط به محموله ها را در سرعتی بالا در اختیار آن ها قرار می دهند. این سیستم ها در ایجاد یک برنامه ریزی بسیار کارآمد هستند و به راحتی با سایر عناصر هوشمند انبارداری هماهنگ می شوند.

استفاده از اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (IOT) به مفهوم فناوری منفرد، امروزه نقش سازنده ای در انبارهای هوشمند در سطح دنیا دارد. این فناوری به کمک کنترل و ردیابی اجزای متحرک چه دستی و چه خودکار، فرآیندهای مختلف انبارداری را بهبود می دهد. اینترنت اشیا با استفاده از کنترل موجودی انبار و برنامه ریزی بهتر نیروی کار، منجر به رشد کسب وکار و البته بهبود تجربه کلی مشتری خواهد شد.

بیشتر بدانید: کاربرد هوش مصنوعی در کسب و کارها و صنعت مالی

سیستم های خودکار ذخیره و بازیابی

یکی دیگر از ابزارهایی که می توانید در خلال ایجاد یک انبار هوشمند از آن کمک بگیرید، سیستم ذخیره سازی و بازیابی خودکار (AS/RS) است. هرچند این سیستم سالهاست که روی کار آمده، اما بسیاری از کسب وکارها اعتقاد دارند که چنین ابزارهایی شلوغ و گران قیمت هستند. البته چنین تجارت هایی به مزایای این سیستم ها توجه نمی کنند. از مزایای این سیستم ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • افزایش دقت در کار
  • بهره مندی از امکانات ماژولار
  • کاهش محدودیت ها
  • کاهش هزینه های نیروی کار

نقش نرم افزار در بهبود مدیریت کالا در انبار

نقش نرم افزار در بهبود مدیریت کالا در انبار بسیار چشمگیر است. انبارآنلاین نرم افزار تحت وب و آنلاینی است که به شما کمک می کند انبار خود را بصورت لحظه ای رصد کرده و خطای انسانی را به حداقل برسانید. علاوه بر این صورت گزارش گیری و جستجو در سیستم های مدیریت انبار بسیار آسان خواهد بود. شما در انبار انلاین به راحتی از کالاهای ورود شده و کالاهای خروج داده شده، موجودی کالا، موجودی همه انبارها و گزارش های طرف حساب را ببینید و خروجی اکسل بگیرید. انبار آنلاین بدون محدودیت کاربر و انبار می باشد.

انبارآنلاین دمو رایگان در اختیار شما قرار داده است تا با محیط نرم افزار بصورت واقعی در تماس باشید. برای دریافت دمو نسخه حرفه ای انبار آنلاین از اینجا وارد شوید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید