یادگیری اکسل از 6 سایت تخصصی آموزش اکسل

 • دوشنبه 10/مرداد/1401
یادگیری اکسل از 6 سایت تخصصی آموزش اکسل

مایکروسافت اکسل Microsoft Excel، یکی از برنامه های صفحه گسترده است. این نرم افزار، توسط شرکت مایکروسافت گسترش یافته و ارایه می گردد. در اکسل با استفاده از جدولی متشکل از ردیف ها و ستون ها می توان، داده ها و اطلاعات را سازماندهی کرد و با استفاده از همین دادها، به انجام محاسبات پرداخت. همچنین می توان با استفاده از رسم توابع و نمودارها، تجزیه و تحلیل آماری اطلاعات انجام داد.

در سال 1987 میلادی نسخه 2 نرم افزار صفحه گسترده مایکروسافت با نام اکسل و تحت سیستم عامل ویندوز به دنیای رایانه معرفی شد. این نرم افزار از نسخه 7 و در سال 1985 میلادی وارد مجموعه آفیس شد در حالیکه قبل از آن با نام Multiplan و خارج از مجموعه نرم افزاری آفیس ارائه می شد و تحت سیستم عامل DOS کار می کرد.

یکی از کاربردهای اکسل در سطح کوچک جایگزینی برای نرم افزار انبارداری است که با ایجاد ارتباط یکپارچه با بخش خرید، فروش و در برخی موارد، تعیین بهای تمام شده محصول اطلاعات مربوط به وضعیت انبار، اعم از چگونگی میزان موجودی و مقادیر وارده، صادره، موجودی، ضایعات و کسری و اضافات انبارگردانی را ثبت کرده و امکان کنترل دقیق بر گردش کالا را فراهم می کند.

نگاهی بر گذشته اکسل

در 30ام سپتامبر سال 1985 اکسل به دنیا آمد. اولین نسخه اکسل فقط تحت سیستم عامل مکینتاش ارائه شد. اکسل اولین نرم افزار صفحه گسترده ای بود که از ظاهر گرافیکی و منوی آبشاری و ماوس استفاده می کرد.
دو سال بعد در نوامبر سال 1987 اولین نسخه تحت ویندوز اکسل بوجود آمد. برای هماهنگی با نسخه مکینتاش ورژن این نسخه 2 ثبت شد. پس از آن در سال 1990 نسخه شماره 3 این نرم افزار تولید شد که قابلیت های خوبی به آن اضافه شده بود. از جمله تولبارها، اضافه شدن اشکال، پشتیبانی از پلاگین ها، نمودار سه بعدی و...
در سال 2010 نسخه شماره 14 نرم افزار اکسل در مجموعه آفیس 2010 روانه بازار شد. این دومین تغییر نسخه بعد از ورژن 12 بود. بنابراین نسخه 13 عرضه نشد. در این نسخه تغییرات جزئی نسبت به نسخه قبل داشت. به عنوان مثال قابلیت نمایش قبل از کیپ، قابلیت های ویرایش عکس بیشتر، ارتقاء Pivot table، قابلیت شخصی سازی نوار ابزار و افزودن چند فرمول جدید.
نسخه 15ام اکسل که طبق معمول تحت مجموعه آفیس ارائه می شود، در ژانویه سال 2013 رونمایی شد. در این نسخه تغییرات خوبی از جمله Flash Fill، Power Pivot،Timeline Slicer و 50 فرمول جدید و... به چشم می خورد.

نسخه های اکسل برای سیستم عامل ویندوز

 • نسخه شماره 2٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1987
 • نسخه شماره 3٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1990
 • نسخه شماره 4٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1992
 • نسخه شماره 5٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1993
 • نسخه شماره 7٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1995 در مجموعه آفیس 95
 • نسخه شماره 8٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1997 در مجموعه آفیس 97
 • نسخه شماره 9٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1999 در مجموعه آفیس 2000
 • نسخه شماره 10 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2001 در مجموعه آفیس اکس پی
 • نسخه شماره 11 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2003 در مجموعه آفیس 2003
 • نسخه شماره 12 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2007 در مجموعه آفیس 2007
 • نسخه شماره 14 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2010 در مجموعه آفیس 2010
 • نسخه شماره 15 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2012 در مجموعه آفیس 2013
بیشتر بدانید: آموزش حسابداری انبار با نرم افزار اکسل

دانلود اکسل از

سافت 98

پی سی دانلود

سرزمین دانلود

نسخه های اکسل برای سیستم عامل مک

 • نسخه شماره 1٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1985
 • نسخه شماره 1٫5 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1988
 • نسخه شماره 2٫2 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1989
 • نسخه شماره 3٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1990
 • نسخه شماره 4٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1992
 • نسخه شماره 5٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1993
 • نسخه شماره 8٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 1998 در مجموعه آفیس 98
 • نسخه شماره 9٫0 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2000 در مجموعه آفیس 2001
 • نسخه شماره 10 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2001 در مجموعه آفیس v. X
 • نسخه شماره 11 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2004 در مجموعه آفیس 2004
 • نسخه شماره 12 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2008 در مجموعه آفیس 2008
 • نسخه شماره 14 نرم افزار اکسل، ارائه شده در سال 2011 در مجموعه آفیس 2011


برای یادگیری این برنامه و آموزش آن می توانید از سایت های تخصصی آموزش اکسل کمک بگیرید. در ادامه به معرفی 6 سایت مفید آموزش اکسل می پردازیم.

سایت مکتبخونه آموزش اکسل

مکتب خونه

مکتب خونه بزرگ ترین رسانه دیجیتال آموزش مجازی در ایران است که از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف مکتب خونه در دسترس قرار دادن آموزش با کیفیت بالا برای همه ی فارسی زبانان است. مکتبخونه اعتقاد دارد که هیچ کس نباید به خاطر هیچ چیز از لذت یاد گرفتن محروم شود. نباید سن و سال، مکان، موقعیت یا امکانات مالی فرد، وی را از یادگیری و موفقیت باز دارد.
مکتبخونه علاوه بر آموزش اکسل در حوزه های دیگری نیز آموزش دارد. اما برای دسترسی سریع به بخش اکسل از اینجا وارد شوید.

در برنامه اکسل بسیاری از محاسبات پیچیده از طریق توابع از پیش تعریف شده قابل انجام است. از نمونه های متداول آن می توان جمع، میانگین، تعیین حداکثر، تعیین حداقل، شمارش دادهای عددی، شمارش شرطی را نام برد. که تمام این موارد در آموزش رایگان اکسل مکتب خونه بیان شده است.
برنامه ی Excel علاوه بر فرمول ها و توابع، قابلیت های دیگری برای سازماندهی صفحات و مدیریت آن ها ارائه می دهد. همچنین امکاناتی نظیر جستجوی اطلاعات و مرتب کردن داده ها، به سهولت کار با داده هایی با حجم بالا کمک می کند. دستورات گسترده در جهت قالب بندی داده ها و رسم نمودار بر مبنای داده های جدول نیز از جمله امکاناتی است که برنامه Excel برای ارائه بهتر گزارشات عرضه می کند.
برنامه Excel امکانات مناسبی جهت ویرایش کاربرگ (Worksheet) ارائه می دهد. از جمله این امکانات می توان به اضافه کردن سطر و ستون، حذف سطر و ستون های اضافی، قالب بندی محتویات سلول، تغییر نحوه نمایش اعداد اشاره کرد.

سایت فرادرس آموزش اکسل

فرادرس

همچنین آموزش اکسل را می توان از سایت فرادرس نیز دریافت کرد.
فرادرس هم اکنون این افتخار را دارد که به عنوان بزرگترین دانشگاه آنلاین ایران، ناب ترین آموزش ها را به بیش از 600 هزار دانشجوی عضو خود از سراسر جهان، ارائه نماید. امروزه فرادرس نه تنها، دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کشور های مختلف را به عنوان «دانشجوی فرادرس» با خود دارد، بلکه دانشجویانی از کشور های افغانستان، تاجیکستان، عراق (و اقلیم کردستان) به عنوان دانشجویان غیر ایرانی فرادرس، از آموزش های علمی و دانشگاهی آن، بهره می برند.

دانشجویان فرادرس هم اکنون در هر 6 ماه، بیش از یک میلیون ساعت مطالعه دانشگاهی توسط دروس فرادرس دارند. فرادرس نیز یک پلتفرم محتواب آموزشی می باشد که می توانید از طریق دسته بندی اکسل به آموزش های رایگان و پولی آن از طریق این لینک دسترسی پیدا کنید.

سایت آفیس لرنینگ آموزش اکسل

آفیس لرنینگ

آفیس لرنینگ سایت آموزش آفیس یعنی: ورد، اکسل، اکسس، پاورپوینت و پراجکت است. در بخش اکسل آموزش های اکسل، ابزار ها در اکسل، توابع د راکسل، VBA اکسل، کلیدهای میانبر و آموزش های کاربردی وجود دارد.

در آفیس لرنینگ هرگونه کپی برداری از مطالب وب سایت بدون هماهنگی پیگیرد قانونی خواهد داشت. بیان شده است، 80 درصد مطالب سایت رایگان منتشر شده است و عضویت در سایت اجباری نمی باشد. پس لطفا توجه لازم را انجام دهید زیرا که وجه دریافتی از شما قابل بازگشت نمی باشد.
امکان کپی کردن مطالب وجود ندارد. این کار به دلیل اینکه متاسفانه بسیاری از وبلاگ ها و وب سایت ها بدون اجازه این کار را انجام می دهند و این ضربه بزرگی به ما وارد می کند. تنها انگیزه برای این سایت ادامه دادن، کپی نکردن مطالب سایت در وب سایت ها و وبلاگ های دیگر می باشد.

سایت اکسل پدیا آموزش اکسل

اکسل پدیا

این سایت آموزش مقایسه همزمان برای دو فایل اکسل، محافظت از شیت و فایل اکسل، ثابت کردن سرستون یا ردیف در اکسل و غیره...
از سال 88 بصورت جدی کار با اکسل رو شروع کرده اند و همیشه سعی بر آن داشتند که دانش رو با آموزش به بقیه و انجام پروژه در حوزه های مختلف از جمله مهندسی صنایع بهبود می دهند. اکسل پدیا در سال 94 متولد شد و به عنوان زوج اکسلی شناخته شدند.
دانشنامه پارسی اکسل به افراد کمک می کند تا علاقه مندان در مسیر درست یادگیری حرفه ای اکسل قرار بگیرند.
این سایت با ارائه آموزش های متنوع، طراحی و برگزاری دوره های حرفه ای و کاربردی، پاسخگویی کامل و مشاوره رایگان همواره پشتیبان شما در این مسیر هستند.
سایت آفیس باز آموزش اکسل

آفیس باز

برای اشنایی این سایت از زبان خودشان بشنوید: در حوزه آموزش اکسل و اکسس مدعی هستیم!!
چرا در این حوزه ادعا داریم ؟؟
مدرس سایت آفیس باز دارای مدرک رسمی از مایکروسافت می باشد و تجربه بیش از 15 سال سابقه در حوزه تدریس اختصاصی اکسل و اکسس را دارد و همچنین این سایت با افتخار بیشترین آموزش پروژه محور را در بین وبسایت های فارسی زبان عرضه کرده است.
نگاهی به اینستاگرام آفیس باز و یا دوره جامع اکسل گواهی بر این ادعاست.

سایت اکسلوت آموزش اکسل

اکسل لوت

سایت اکسلوت با ظاهری زیبا و کار آسان با آیکون هایش و توضیح واضح و ساده خیلی جدی به آموزش اکسل مقدماتی و پیشرفته اقدام کرده است. که برخی از قسمت های آن: محافظت از اکسل، فریز کردن، فیلتر کردن و مباحثی دیگر رو دارا می باشد که رایگان در اختیار عموم کاربران علاقه مند به اکسل گذاشته اند. توابع مادر:index، if، round، و غیره رو هم معرفی و توضیح دادند. که این سایت را محبوب کرد.
یک آموزش مفید از اکسلوت پسوند فایل در اکسل است که می توانید انواع فرمت های خروجی و مزایای آن را یاد بگیرید.

بیشتر بدانید: نرم افزار انبارداری و انواع آن چیست؟

چرا یادگیری اکسل مهم است؟

در واقع این برنامه همان اکسل است که همه روزه در حال استفاده و سر و کله زدن با آن هستید. معرفی اکسل و کاربردهای آن یکی از نیازهای روزمره انسان است که باید آن را برای به کار بردن در رشته های مختلف فرا بگیرد. در زبان انگلیسی به این نرم افزار Spread sheet نیز می گویند. کاربرد اکسل در رشته های مختلف، در اصل جمع آوری و مرتب سازی و پردازش اطلاعات می باشد. حال این اطلاعات می تواند به صورت متن، عدد، تاریخ، تصویر، فرمول و یا هر چیز دیگری باشد. به این صورت است که اطلاعات مهم و کاربردی در این نرم افزار به صورت جدول ذخیره شده و حفظ شود.

دانلود اکسل

اکسل یکی از برنامه های موجود در مایکروسافت و نرم افزار آفیس است که سال های پیش برای ادامه روند کار و فعالیت افراد به صورت عالی منتشر شد. معرفی اکسل و کاربردهای آن شامل محاسبات ریاضی، آماری، متنی، ترسیم نمودار و ابزارهای گرافیکی می باشد. چنان گستردگی در این برنامه وجود دارد که باعث شده است تا از فروشگاه‎ های کوچک تا شرکت های بزرگ از کاربرد نرم افزار اکسل استفاده کنند و در فعالیت های خود با کمک این نرم افزار نظم ایجاد کنند. با توجه به اینکه امروزه همه کارها و فعالیت ها به روی نرم افزارهای اینترنتی و رایانه ای می چرخد، برای اینکه بتوان در فعالیت و حرفه ای خود موفق بود، باید سعی بر این داشت که رایانه و در کل هر نرم‎ افزاری را که در آن جریان دارد مورد آموزش قرار داد.

مهم ترین وظیفه ای که در کاربرد اکسل اجرا می شود، نظم دهی و مرتب کردن اطلاعات مهم است که این امر در ایجاد یک فعالیت مهم و یکپارچه بسیار تاثیرگذار است. از مهم ترین مزیت های اصلی کاربرد اکسل در ذخیره سازی اطلاعات قابلیت طبقه بندی، تغییر شکل و تغییر فرمت و تهیه گزارش های گوناگون از اطلاعاتی است که در برگ های گوناگون نرم افزار صفحه گسترده ذخیره کرده اید. کاربرد excel در محیط کار بر هیچ کس پوشیده نیست و تقریباً تمامی افرادی که در محیط های اداری مشغول فعالیت هستند به خوبی با این برنامه آشنایی دارند.

چرا اکسل برای انبارداری مناسب نیست؟

و در آخر بد نیست بدانید این برنامه از معایبی هم برخوردار است که باعث شده رقبای اکسل از آن پیشی بگیرند. بعضی از این موارد را برایتان بازگو می کنیم.

 • برای استفاده از تمامی قابلیت های برنامه، ماکروها باید فعال باشند در غیر اینصورت بخشی از امکانات برنامه قابلیت اجرایی نخواهند داشت و فقط برای محیط اکسل طراحی شده است.
 • در بیشتر از مقدار 2000 کاردکس برنامه سنگین می شود.
 • با میزان بالارفتن کاردکس، لود زیاد می شود و باید به فکر برنامه حرفه ای بود.
 • پر کردن برخی از فیلدهای کاردکس در صفحه گزارش.
 • خوانده شدن برخی از فیلدهای گزارش توسط صفحه کاردکس.
 • ادیت سلول ها توسط هر شخص بدون امکان رصد کردن می تواند به اطلاعات آسیب بزند.
 • پاک شدن فایل و نداشتن بک آپ از فایل اصلی خیلی نگران کننده است.
 • همزمان چند کاربر روی یک فایل نمی توانند کار کنند.
 • برای گزارش های خاص و دوره ای باید زمان زیادی صرف کنید.
 • و...

اما با نرم افزار های آنلاین می توانید امکان خطای انسانی و خطرات ناشی از حذف داده ها را به حداقل برسانید.
برای انبارداری آنلاین نیز می توانید از نرم افزارهایی مانند انبار آنلاین بهره بگیرید. انبار آنلاین سیستم مدیریت موجودی لحظه ای ست که با دریافت دمو رایگان می توانید از امکانات آن با خبر شوید. همچنین امکان سفارشی سازی برای تولید و گزارش های بیشتر در این نرم افزار وجود دارد.


درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید