مارکت پلیس ها چگونه کار می کنند؟

  • دوشنبه 11/مهر/1401
مارکت پلیس ها چگونه کار می کنند؟

مارکت پلیس چیست؟

کسب کار اینترنتی است که یک فضا را برای مقایسه قیمت و خرید کالا در اختیار کاربر قرار می دهد.
در اصل بخاطر اینکه نباید خودش کالا را موجود داشته باشد و شما را به وقت خرید مستقیم به خریدار وصل می کند. این سیستم در حالت سنتی بی شباهت به مشاور املاک در دنیای واقعی نیست. مارکت پلیس بستر و فضایی است که امکان خرید مشتری و یا کاربر را از چندین مغازه و یا تامین کننده متفاوت بوجود می آورد.
کسب و کار در این فضا از طریق در اختیار قرار دادن موجودی مشخص فروشندگان به یک مجموعه مارکت پلیسی و تسهیل امکان خرید این کالاها توسط مشتریان جریان می یابد. علاوه بر تبلیغات و معرفی کالا مارکت پلیس ها همواره اطلاعات مربوط به محصولات را آپدیت و بروزرسانی می کند.
مارکت پلیس رشد خوبی در تجارت الکترونیک داشته و از طرفداران زیادی برخوردار است. آمارها نشان می دهد که در حال حاضر بیش از 60 درصد فروش ها از طریق مارکت پلیس اتفاق می افتد و برخی از موفق ترین شرکت های جهان مانند آمازون و اوبر که امروز ثروت زیادی در اختیار دارند، از این مدل از کسب و کار استفاده می کنند.

مزایای مارکت پلیس

اگر از دید کسی که می خواهد این کسب و کار را راه اندازی کند بخواهیم مزایای آن را بررسی کنیم مزایای زیادی خواهیم یافت که می شود به این اشاره داشت که:

  • برای راه اندازی به سرمایه زیادی را نیاز ندارد. زیرا در این نوع کسب و کار، فرد هیچ نیازی به خریدن کالاهایی که می فروشد ندارد بلکه کسب و کار در فضای مارکت پلیس از طریق، در اختیار قراردادن کالا و محصولات سایر فروشندگان جریان می یابد.
  • همچنین در این نوع کسب و کار فرد هیچ نیازی به انبار یا محل نگهداری محصولات ندارد.
  • فروش در مارکت پلیس خیلی سریع تر است و همچنین مبالغ دریافتی نقدی است.
  • در مارکت پلیس شما هیچ هزینه ا ی بابت بازاریابی و تبلیغات همه کالاها خرج نمی کنید، بلکه این هزینه ها برعهده ی صاحبان کالا است.
  • مدیر مارکت پلیس چون مالک محصولات نیستند، در صورت عدم فروش کالا دچار ضرر و زیان نمی شوند.

و اما اگر از دید خریدار و کاربران آن را بخواهیم مزیت یابی کنیم باید بگویم با توجه به تسهیلات و امکانات خوبی که یک مارکت پلیس در اختیار کاربران قرار می دهد، باید هم پرطرفدار شود. این وبسایت ها امکان انتخاب از میان مجموعه ی وسیعی کالا را با قیمت های مختلف ارائه می دهند. و اگر از مارکت پلیس های معتبر خرید کنید درصورتی که کالا معیوب و آسیب دیده باشد می توانید آن را عودت بدهید.

مارکت پلیس

تفاوت فروشگاه اینترنتی و مارکت پلیس در چیست؟

خوب دیگر مشخص است که تنوع کالا همراه با قیمت های متفاوت از تفاوت های بارز این دو نوع فروشگاه می باشد. اما معمولا نخواهید دید که کالایی موجودی ندارد. برای من یکی خیلی جذاب است و بی شک تمام کاربران قبل از ورود به مارکت پلیس تصمیم به خرید قطعی گرفته اند. تحقیق خود را انجام داده و شسته و رفته آمده اند که بخرند اما در فروشگاهای اینترنتی وسواسی سراغ کاربر می آید که همش در جستجویی کالایی با کیفیت و قیمت مناسب تر است و بنابر این مرتبا از این فروشگاه به آن فروشگاه جست و خیز بسیار می کند. در نهایت یا سخت خرید می کند و یا کلا پشیمان از خرید می شود.

انواع و اقسام مارکت پلیس ها یا بازارهای اینترنتی

با باطن و ظاهر این مارکت پلیس ها آشنا شوید.
اکثر مارکت پلیس های مطرح در دنیا با یکی از 3 استراتژی و مدل درآمدی اصلی کمیسیون، حق اشتراک و یا هزینه آگهی راه اندازی می شوند. اما در واقع مدل های بیشتری در بازار وجود دارد که هرکدام از آن ها مزایا و مشکلات خاص خودشان را دارند.
در مدل درآمد کمیسونی: مشتریان در ازای هر تراکنش، کارمزد پرداخت می کنند.
در مدل درآمد حق اشتراک: مدلی است که در آن کاربران برای دسترسی به پلتفرم مبلغی را به عنوان حق اشتراک پرداخت می کنند.
و در مدل هزینه آگهی راه اندازی، که در آن کاربران در ازای قرار دادن تبلیغات، یا نمایش ویژه و برجسته محصول یا خدماتشان به پلتفرم ها هزینه پرداخت می کند. اما در ظاهر مارکت پلیس ها سه نوع هستند:

مارکت پلیس های عمودی

این نوع مارکت پلیس ها کار خود را اختصاص به یک دسته کالا می دهند که از چندین فروشگاه تامین می شود. مثلا دوربین عکاسی و سایر وسایلی که مربوط به عکاسی می شود را با برندهای مختلف و قیمت های متفاوت را در اختیار کاربر می گذارد با این ویژگی مهم که از اصالت مجموعه فروشگاه ها اطمینان دارد و به شکلی کالای شما را تضمین می کند.

بیشتر بدانید: استراتژی فروش محصولاتی که تاریخ انقضا رو به اتمام دارند

مارکت پلیس های افقی

این مدل برخلاف دسته بندی عمودی می باشد، شامل چندین دسته بندی می باشد که در یک ویژگی خاص مشترک می باشند.

مارکت پلیس های جهانی

مارکت پلیسی که با مدل جهانی کار کند در عمل هر چیزی که فکرش را بکنید به هر کسی می فروشد. eBay نمونه ی بسیار خوبی از فروشگاه های مارکت پلیس جهانی است که در آن می توانید انواع مختلفی از محصولات را بخرید یا بفروشید. محصولات آن هم شامل وسایل نقلیه، لباس، کفش، خودرو، وسایل برقی، وسایل الکترونیکی و همانطور که گفتم همه چیز است.

علی بابا

چند مارکت پلیس جهانی و ایرانی

علی بابا

علی بابا یکی از بزرگترین مارکت پلیس های جهان است. طبق یک برآورد، این فروشگاه اینترنتی بیش از 500 میلیون مشتری فعال در سراسر جهان دارد. حجم فروش در این مارکت پلیس بسیار بیشتر از این رقم است. اگر قصد دارید محصولات یا خدمات خود را در مارکت پلیسی بفروشید، علی بابا می تواند گزینه ی خوبی باشد.

دیجی کالا

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری حرفه ای دارد، جست و جوی هوشمندانه و سریع در سایت کاربران را جذب خود می کند، پیشنهاد خرید محصولات مرتبط را به کاربر می دهد، تضمین بهترین قیمت و کیفیت کالا را دارا می باشد، گارانتی مرجوعی و بازگشت وجه از 7 تا 30 روز را دارد، بازگشت وجه فوری پس از لغو سفارش هم را باید یک امتیاز برای این مارکت پلیس در نظر گرفت.

دیجی استایل

رابط کاربری ساده و به دور از شلوغی دارد و ثبت نام سریع با اکانت گوگل هنگام ثبت سفارش، نماینده رسمی بسیاری برندهای مطرح دنیا است، تحویل فوری و ارزان سفارش مشتریان را در نظر گرفته و پشتیبانی حرفه ای مشتریان را نیز دارد. البته باید در نظر داشته باشید که عضوی از دیجی کالا است.

دیوار

باز بودن دست کاربر برای قرار دادن هرگونه کالای خود برای فروش، فیلتر مناسب برای کالای مورد نظر، و می توانید از فروشندگان نزدیک خود محصولاتتان را تهیه کنید تا هزینه ارسال برایتان به صرفه باشد. ولی در این مارکت پلیس فیلتر شدن را زیاد می بینید و برای انتخاب متن محتوا و انتخاب نام برای محصول مورد نظر باید کمی دقت داشته باشید، از حمایت خریدار خبری نیست و باید در خرید خود دقت لازم را بکار ببرید.

با سلام

باسلام با شعار بازاری بی مرز، چطور کار می کند؟

در باسلام، هزاران نفر از سراسر ایران غرفه دارند و محصولات شان را عرضه کرده اند. شما می توانید محصول مورد نظرتان را به سبد خریدتان اضافه کنید و سفارش دهید. پس از اینکه مبلغ سفارش را به صورت آنلاین از طریق درگاه امن بانکی پرداخت کردید، غرفه دار سفارش شما را می بیند و محصول را مستقیما برای شما ارسال می کند. وقتی باسلام مطمئن شد که محصول به سلامت به دست شما رسیده، پول شما به حساب غرفه دار واریز می شود. هر جا هم احیانا مشکلی پیش آمد، باسلام در کنار مشتری ها و غرفه دارهاست تا کار به سرانجام برسد.

موتن رو

سرعت لود بسیار بالا سایت را لذت بخش کرده، تضمین اصالت کالا هم دارد که به نظر خیلی اعتبار این مارکت پلیس را بالا برده است، ضمانت 7 روزه برای بازگشت کالا دارد، دارای ابزارهای خدماتی مانند کادویاب است که کاربران زیادی از آن استفاده می کنند و باعث محبوبیتش شده است، امکان مقایسه محصولات با یکدیگر هم جزو ویژگی های مثبتش است، دارای تیم پشتیبانی و مشاوره قوی و مناسب در زمینه آرایشی و بهداشتی است.

بیشتر بدانید: معرفی 10 فروشگاه برتر اینترنتی

در آخر

مارکت پلیس ها امروزه در سراسر دنیا از محبوبیت خاصی بین کاربران برخوردار شده اند و رقابت نیز بین این نوع کسب و کار خیلی نزدیک به هم و سخت شده است.
پس اگر برای راه اندازی یک مارکت پلیس این مطلب را خوانده اید باید بدانید که خلاقیت می تواند کمک کند تا در این محیط پر از رقبا وارد شوید و پیروزمندانه ادامه دهید. ساخت یک بستر در زمینه های مختلف مانند بیمه، پوشاک، قطعات خودرو و ... نیازمند دانش نسبی به ریز و بم تهیه و فروش آن کالاها دارد تا بتوان بستر مناسب و همچنین مشتریانی برای حمایت پیدا کنید. دات نرم افزار می تواند برای شما این سیستم را بسازد. جهت اطلاع بیشتر برای طراحی سایت و طراحی مارکت پلیس با مشاوران دات نرم افزار در تماس باشید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید