loader

ماینر چیست و چگونه کار می کند؟

دوشنبه,02/خرداد/1401 - 15:01:03 - 176
یکی از روش ‌های کسب درآمد از ارز های دیجیتال، استخراج ارز های دیجیتال است که با دستگاه هایی با پردازش بالا انجام انجام می شود.

ماینر چه کسی است؟

زمانی که بیت کوین تازه به عنوان اولین ارز دیجیتال وارد بازار های جهانی شده بود، استخراج این رمز ارز بسیار ساده بود و هر کسی با داشتن یک کامپیوتر ساده می توانست برای استخراج آن اقدام نماید. با گذشت زمان تعداد کسانی که به دنبال کسب درآمد از روش استخراج ارز دیجیتال بودند افزایش پیدا کرد و این بازار تبدیل به یک بازار رقابتی برای کاربران شد.

به همین دلیل امروزه با مفهومی به عنوان سختی استخراج رو به رو هستیم که نشان از چالش های بسیار زیاد پیش روی کاربران برای استخراج رمز ارز های مختلف دارد. هر چقدر سختی استخراج ارز دیجیتال بیشتر باشد، برای استخراج آن نیاز به دستگاه قدرتمند تری خواهیم داشت.

با سخت تر شدن استخراج ارز های دیجیتال دیگر نمی توان تنها به قدرت پردازش کامپیوتر های معمولی اتکا کرد. به همین دلیل امروزه شاهد به وجود آمدن دستگاه های بسیار پیشرفته تری برای حل توابع مربوط به تراکنش های ارز های دیجیتال هستیم. به افرادی که سخت افزار های لازم برای حل معادلات ریاضی مربوط به تراکنش های شبکه بلاک چین را دارا هستند و در این عرصه فعالیت می نمایند اصطلاحاً ماینر گفته می شود. با این تعریف دیگر نباید کاربران تازه کاری که با موبایل به دنبال استخراج ارز دیجیتال می روند را به عنوان یک ماینر حساب کنیم.

دستگاه ماینر چیست ؟

ماینر

به زبان ساده دستگاه های ماینر دستگاه هایی هستند که به صورت خاص طراحی شده اند تا محاسبات ریاضی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال را انجام دهند و از این طریق بر اساس سیستم پاداشی که ارز های دیجیتال دارند برای صاحب خود کسب درآمد کنند.

در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال در بازار رمزارز ها وجود دارد که از روش های مختلف اجماع برای اعتبار سنجی یک بلاک در شبکه بلاک چین استفاده می کنند. در این میان گروهی از ارز های دیجیتال همچون بیت کوین از روش اجماع اثبات انجام کار یا Proof of Work (PoW) استفاده می کنند.

رمز ارز چیست و چگونه ایجاد شد؟

اولین رمزارز یا ارز دیجیتالی که در جهان ظهور کرد، بیت کوین یا Bitcion بود. این رمزارز در سال ۲۰۰۹، در یک مقاله ی سفید، توسط شخصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakomoto که در حال حاظر هم هویت او مشخص نیست، ارائه شد. بیتکوین در ابتدا به صورت رایگان یا با قیمت های بسیار ناچیز به افراد داده می شد. اما به مرور زمان، رفته رفته ارزش این ارز دیجیتال بالا و بالاتر رفت، تا اینکه قیمت هر واحد آن در سال ۲۰۲۱ به بالای 50 هزار دلار نیز رسید. به دنبال بیتکوین، هزاران ارز دیجیتال دیگر به وجود آمدند که هر یک ویژگی های خاصی داشته و قابلیت های متفاوتی دارند.

بیت کوین یک رمزارز اصلی است و باقی رمزارز ها را با عنوان آلت کوین یا ارز های فرعی می شناسند که همگی دارای ارزش مالی هستند و با سیستم مالی قدیمی که تحت نظر حکومت ها بود، تفاوت های شگرفی دارند. به این دلیل که این رمز ارز ها از حکومت و یا شخصی پیروی نمی کنند، دارای محبوبیت بالایی هستند. این ارز های دیجیتال در قالب فناوری بلاکچین ایجاد شده اند و توسط همین فناوری هم استخراج یا ماین می شوند.

چه دستگاه ماینری بخریم؟

ماینر

برای اینکه بهترین شرایط را برای کسب و کار استخراج ارز دیجیتال خود ایجاد کنیم، یکی از مهمترین نکات خرید دستگاه ارز دیجیتال مناسب و ایده آل است. اگر در خرید این دستگاه درست عمل کنید شرایط برای شما هموار می شود.

در درجه اول ممکن است با خرید یک دستگاه ضعیف عملا موفق به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود نشوید. از طرف دیگر خرید یک دستگاه گران قیمت برای استخراج یک ارز با سختی استخراج بسیار پایین می تواند هزینه بسیار زیادی روی دست شما گذاشته و سود حاصل از این فرایند را برای شما کاهش دهد. مشخصات دستگاه های ماینر به صورت یکتا بررسی می شوند اما در ادامه مهم ترین ویژگی های لازم را ذکر می کنیم.

قدرت پردازش سخت افزار یا دستگاه

هر یک از دستگاه های ماینر قدرت جداگانه ای برای پردازی و استخراج دارند که این قدرت در سودآوری دستگاه، نقش به سزایی دارد.

میزان برق مصرفی دستگاه

انواع دستگاه ماینینگ قدیمی، مصرف برق بالایی داشتند. به طوری که باید برای آن ها برق ۳ فاز اختصاصی در نظر گرفته می شد. اما دستگاه های ایسیک جدید، مصرف پایین تری دارند. در هر صورت مقدار مصرف برق انواع ایسیک ها نیز با هم تفاوت دارد. بنابراین هر چقدر هزینه برق پایین تر باشد، سود بالاتر و هر چقدر هزینه برق بالاتر باشد، سود حاصل از استخراج نیز کمتر خواهد بود.

دو عامل دیگر که در سود دهی ماینینگ تاثیر گذارند

هزینه مکان استخراج

معمولاً استفاده از ماینر ها در محیط های مسکونی و داخل خانه ها منطقی به نظر نمی رسد. اگر چه برخی ها این کار را کرده و ماینر را در اتاق های خانه خود قرار می دهند. اما به دلیل مصرف برق و اینترنت جداگانه ای که این دستگاه ها دارند و صدای فنشان، بهتر است که در جایی اختصاصی، خارج از منزل قرار بگیرند که ممکن است پیدا کردن چنین مکانی با صرف هزینه خرید یا اجاره همراه باشد.

نوسان قیمت رمزارز استخراج شونده

قیمت هر ارز دیجیتال روزانه در بازار جهانی کریپتوکارنسی، دچار نوسان می شود. گاهی ارزش یک ارز دیجیتال خاص، تا ۱۰۰۰ درصد هم رشد می کند. گاهی نیز قیمت این ارزها بشدت پایین می آید. این نوسان قیمت در ارزش مقدار ارز استخراجی، نقش مهمی دارد.

مزرعه استخراج رمزارز چیست و چقدر درآمد دارد؟

در مزارع کاوش رمزارز ها به صورت انحصاری از ایسیک ماینر ها برای ماین کردن کوین های مختلف استفاده می کنند. در بسیاری از این مزارع چندین بیت کوین در روز استخراج می شوند. اینکه یک فارم ماینینگ چقدر درآمد دارد، به معیار های گوناگونی بستگی دارد. این معیار ها عبارتند از:

ماینر

  • هزینه پرداختی برای برق فارم
  • سخت افزار ماینینگ مورد استفاده در فارم
  • قیمت بیت کوین در هنگام فروش بیت کوین ماین شده در فارم
  • سطح دشواری در هنگام استخراج

​بزرگ ترین فاکتوری که میزان درآمد یک فارم را تحت تاثیر قرار می دهد، میزان هزینه ای است که برای برق پرداخت می شود. اغلب فارم های ماینینگ از تجهیزات تقریبا مشابهی استفاده می کنند. از آن جا که پاداشی که در ازای پیدا کردن یک بلاک پرداخت می شود مقدار ثابتی است و دشواری بر اساس کل قدرت پردازشی که روی یک بلوک در آن واحد وجود دارد محاسبه می شود. بنابراین، هزینه برق تنها هزینه متغیر است. علاقه مندان به ماینینگ اگر بتوانند برق ارزان و یا مناسب قیمت پیدا کنند، می توانند اندازه مزرعه استخراج خود را افزایش دهند یا برای گرفتن خروجی بیشتر، پول کمتری پرداخت کنند.

حرف آخر

اگر به دنبال استخراج بیت کوین یا سایر رمزارز ها هستید، باید تمام هزینه ها را محاسبه کنید و نسبت به سودی که به دست آورید بررسی کنید که آیا این سرمایه گذاری برای شما به صرفه خواهد بود یا خیر. در غیر این صورت ممکن است با دشواری هایی در راه سرمایه گذاری مواجه شوید.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

پشتیبانی انبار آنلاین
تبلیغات در انبار آنلاین

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 30/خرداد/1401
تعداد مطالب: 502
تعداد بازدید: 1,056,842
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

Captcha