loader

نحوه دریافت گواهینامه لیفتراک و قوانین استفاده از لیفتراک

دوشنبه,26/اردیبهشت/1401 - 12:41:40 - 364
در این مقاله قصد داریم تا قوانین استفاده از لیفتراک، گواهینامه لیفتراک و شرایط استفاده از آن را مورد بررسی قرار دهیم.

لیفتراک چیست و چه کاربردی دارد؟

لیفت تراک که اغلب آن را به اسم لیفتراک می شناسند، از جمله ماشین های پر کاربرد صنعتی است که در اوایل قرن بیستم توسط بسیاری از کشور ها تولید و به بازار عرضه شد. حمل و جا به جایی بار ها و محموله های سنگین، در بحث های لجستیک و پشتیبانی تولید از اهمیت زیادی برخوردار است.

از طرفی حوادثی که لیفتراک ها به وجود آورده یا می آورند نیز بسیار زیاد است. طبق آمار های موجود، لیفترک ها 25 درصد از حوادث منجر به مرگ در محیط های کاری را به خود اختصاص می دهند. به همین دلیل لازم است در صنایع گوناگون کشور رانندگان لیفتراک با قوانین ایمنی کار با این وسیله کاملا آشنا شوند تا از تعداد حوادث و مرگ و میر در محیط های شغلی کاسته شود.

قوانین و ضوابط استفاده از لیفتراک

قوانین و ضوایط استفاده از لیفتراک در قالب یم فایل پی دی اف در اختیار شما قرار دادیم.

برای دریافت آیین نامه ایمنی ماشین های لیفتراک این جا کلیک کنید

لیفتراک

شرایط مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه لیفتراک چیست؟

 • داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام و حداکثر سن ۵۰ سال
 • پذیرش در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی
 • انجام دادن معاینات جسمانی مورد تایید بهداری ناجا
 • اصل کارت پایان خدمت یا اصل کارت معافیت پزشکی یا گواهی کفالت
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل عکس ­دار برای دانشجویان و ارائه گواهی اشتغال به خدمت عکس دار برای نظامیان ممهور به مهر کارگزینی مربوطه
 • ارائه گواهی قبولی دوره آموزش نظری و عملی از آموزشگاه های یا مراکز مجاز آموزش رانندگی
 • پذیرفته شدن در آزمون نظری آئین نامه و عملی با وسایل نقلیه مربوط
 • اصل شناسنامه عکس دار
 • چهار قطعه عکس سه در چهار تمام رخ جدید با زمینه روشن و بدون کلاه و کراوات و لباس نظامی
 • کارت ملی عکس ­دار یا ارائه تاییدیه شماره ملی از ثبت احوال
 • ارائه آدرس محل سکونت

فیش های پرداختی

 1. ارائه فیش بانکی به مبلغ ۵۰۰۰۰ ریال برای عوارض به حساب جاری وزارت کشور به شماره حساب ۰۹/۷۴۱ مربوط به خزانه داری کل
 2. ارائه فیش بانکی به مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال برای عوارض به حساب وزارت دارایی به شماره حساب ۹۰۰۱۱ در بانک ملی شعبه شهرک آزمایش
 3. ارائه فیش بانکی به مبلغ ۸۰۰۰ ریال به حساب بهداری ناجا برای معاینات جسمانی به شماره حساب ۹۴۰۱۰ در بانک ملی شعبه حساب های دولتی
 4. ارائه فیش بانکی با توجه به نوع گواهینامه در خواستی به حساب ۹۰۰۱۷ شرکت واحد در بانک ملی شعبه منطقه ۶ شرکت واحد

مراحل اخذ گواهینامه لیفتراک

لیفتراک

1) مراجعه به آموزشگاه و ارائه مدارک مورد نیاز برای دریافت فرم اولیه

به منظور طی کردن مراحل دریافت گواهینامه لیفتراک لازم است تا به سراغ مراکز اخذ گواهینامه لیفتراک رفته و مدارک مربوطه خود را ارائه دهید تا بتوانید فرم اولیه برای ثبت نام در کلاس های آموزش لیفتراک را دریافت کرده و پر کردن این فرم می توانید برای حضور در تمامی کلاس های آموزشی این وسیله نقلیه ثبت نام کنید.

2) ثبت نام و شرکت در کلاس های آموزشی

با پر کردن اولیه شما قادر خواهید بود تا در کلاس های آموزشی لیفتراک شرکت کنید. در این کلاس ها عموماً مسائل آیین نامه به شما آموزش داده می شود و همچنین اطلاعات مختلفی در رابطه با لیفتراک را به شما ارائه می دهد. نکته مهم این است که پس از ثبت نام به شما مشخص می شود تا در چه زمان هایی باید در کلاس های آیین نامه شرکت کنید اما قبل از حضور در کلاس های نظری باید یک گام بسیار مهم را طی کنید.

3) پزشک طرف قرارداد با نیروی انتظامی

به منظور بررسی وضعیت پزشکی شما، به عنوان یک گام بسیار مهم لازم است تا به سراغ پزشک متخصص نیروی انتظامی رفته تا وضعیت جسمانی شما به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

4) حضور در کلاس های نظری

در صورت تایید وضعیت جسمانی شما این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید در کلاس های نظری آموزش لیفتراک شرکت کرده و خودتان را برای شرکت در آزمون آیین نامه آماده کنید.

5) آزمون آیین نامه مقدماتی

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور دریافت گواهینامه لیفتراک شما باید در آزمون آیین نامه شرکت کنید. البته این آزمون آیین نامه به دو صورت مقدماتی و اصلی برگزار می شود و پس از طی کردن آموزش های نظری در مراکز دریافت گواهینامه لیفتراک قادر خواهید بود تا در آزمون مقدماتی شرکت کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید کتاب آیین نامه را به صورت کامل مطالعه کنید، چرا که سوالات مطرح شده در آزمون آیین نامه از این کتاب خواهد بود. در صورتی که شما نتوانید در آزمون آیین نامه قبولی بدست بیاورید امکان حضور در کلاس های عملی برای شما فراهم نخواهد و به همین دلیل لازم است تا دوباره در آزمون آیین نامه شرکت کنید.

6) شرکت در کلاس های مهارت رانندگی

لیفتراک

گام بعدی برای دریافت گواهینامه، شرکت در کلاس های مهارت رانندگی است. در این کلاس ها به صورت کامل آموزش رانندگی لیفتراک از ابتدا تا انتها به شما آموزش داده می شود و به همین دلیل شما پس از طی کردن این دوره ها تسلط کاملی بر روی لیفتراک خواهید داشت و می توانید به بهترین شکل ممکن اقدام به راندن این وسیله نقلیه کنید.

7) ارائه گواهی نوع گروه خونی

در گام بعدی شما باید گواهی نوع خونی خود را ارائه دهید تا مراحل مربوط به دریافت گواهینامه لیفتراک شما طی شود.

8) صدور فرم درخواست گواهینامه

گام بعدی به منظور دریافت گواهینامه ارسال فرم درخواست گواهینامه است. در واقع شما با ارسال این فرم به نیروی انتظامی اطلاع می دهید که قصد دارید تا در آزمون آیین نامه اصلی و آزمون مهارت رانندگی شرکت کرده و گواهینامه لیفتراک را به دست بیاورید.

9) شرکت در آزمون آیین نامه اصلی

همان طوری که بیان کردیم شما موظف به شرکت در دو آزمون آیین نامه هستید. آزمون انتهایی، آزمون اصلی شما است که تحت نظر نیروی انتظامی برگزار می شود و در آن از شما چندین سوال در رابطه با کتاب آیین نامه پرسیده می شود. در صورتی که شما بتوانید به این سوالات به درستی پاسخ دهید و امتیاز لازم برای قبول شدن را کسب کنید مجاز خواهد بود تا در آزمون عملی شرکت کنید. افرادی که آزمون آیین نامه مقدماتی را در اولین بار با موفقیت طی می کنند، آزمون اصلی را نیز به راحتی طی کرده و می توانند بدون هیچ مشکلی وارد آزمون عملی برای دریافت گواهینامه شوند.

10) شرکت در آزمون مهارت رانندگی

مرحله بعدی برای دریافت گواهینامه لیفتراک شرکت در آزمون مهارت رانندگی است. در این آزمون مهارت های رانندگی لیفتراک شما به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

موضوع مهم این است که در صورتی که نتوانید به صورت کامل اقدام به راندن لیفتراک در این آزمون عملی کنید، مجبور خواهید شد تا دوباره در کلاس های مهارت رانندگی شرکت کرده و دوباره برای دریافت گواهینامه لیفتراک در آزمون عملی حضور پیدا کنید.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

نرم افزار انبارداری چه کمکی به ما می کند

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

Captcha