انواع فاکتور فروش و معرفی چند نرم افزار صدور فاکتور آنلاین

 • شنبه 07/اسفند/1400
 • 0
انواع فاکتور فروش و معرفی چند نرم افزار صدور فاکتور آنلاین
فاکتور یک نوع برگه تجاری است که فروشنده مطابق خریدی که صورت گرفته برای فرد خریدار می فرستد و یا به او می دهد.

در هر فاکتور مواردی مانند مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، زمان خرید، نوع کالا، قیمت برای هر واحد کالای خریداری شده، قیمت کل و... ثبت می گردد. همچنین هر توافق دیگری که در هنگام معامله صورت می گیرد را نیز می توان در فاکتور ذکر کرد؛ به طور مثال اگر قرار باشد که وجه در دو مرحله از طریق خریدار پرداخت شود، می توان میزان پول پرداخت شده و باقیمانده آن را در فاکتور ثبت کرد؛ و یا اگر فروشنده ضمانت خاصی را برای کالا یا خدمات فروخته شده خود در نظر گرفته شده است می تواند آن را در زیر فاکتور ثبت کند.

انواع فاکتورها از نظر رسمیت

فاکتورها جدا از ویژگی های ظاهریشان، از نظر اعتبار حقوقی به دو نوع رسمی و غیر رسمی درست می شوند.

فاکتور رسمی

فاکتورهای رسمی

برای آن دسته از مشاغل و کسب و کارهای حقیقی و حقوقی که بایستی نسخه ای از فاکتور را به اداره مالیات تحویل دهند کاربرد دارند. در واقع چنین مشاغلی وظیفه داشته مالیات بر ارزش افزوده مشتری را نیز محاسبه کنند. و در صورتی که افراد دارای این گونه مشاغل این نوع از فاکتورها را به اداره مالیات ارائه ندهند جریمه خواهند شد و باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کنند.

فاکتور غیررسمی

تنها برای اعلام قیمت و ارائه به مشتریان تهیه می شود؛ از این رو ممکن است بسیاری از ویژگی های فاکتور، رسمی را در بر نداشته باشد. طبیعی است که چنین فاکتوری در مراجع حقوقی نیز فاقد اعتبار است.

انواع فاکتورها از نظر طراحی

نوع طراحی فاکتورها نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد تفاوت میان آن ها شده؛ از نظر طراحی، فاکتورها در دو نوع سربرگ دار و بدون سربرگ هستند. فاکتورهای بدون سربرگ را می توانید به طور معمول در فروشگاه های لوازم التحریر و لوازم اداری به شکل آماده، خریداری نمایید. اما با این حال اگر فاکتور منحصر به فرد و خاصی را نیاز داشته باشید، لازم است که بنا به نیاز و سلیقه خود اقدام به طراحی و چاپ یک فاکتور خاص نمایید.

انواع فاکتورها از نظر چاپ

چاپ فاکتور به خودی خود دارای معیارهای متفاوتی است، به عنوان مثال می توان به تعداد برگه فاکتور، سایز کاغذ آن، جنس کاغذ، رنگ فاکتور و... اشاره کرد.

تعداد برگ: همانطور که گفته شد فاکتور ها از لحاظ تعداد برگه با هم متفاوت هستند، فاکتور ها به صورت دو برگی، سه برگی و چهارر برگی چاپ می شود یعنی بصورت کاربنی همزمان چند نسخه تولید می شود.
البته باید خاطر نشان کرد که فاکتور های رسمی معمولا 3 برگی هستند و حتما به کمک چاپ ملخی روی آن ها شماره ها را درج کرده است. و معمولا فاکتور های غیررسمی را در دو برگ چاپ می کنند.

رنگ فاکتور: فاکتور ها می توانند با توجه به مواردی که قرار است استفاده شوند، به رنگ های مختلف نیز طراحی و چاپ می گردند.

معمولا فاکتور ها را به شکل تک رنگ، سیاه و سفید، دو رنگ، چهار رنگ و همچنین رنگ های متفاوت مانند آبی، سبز، قرمز، زرد و مشکی به چاپ می رسد.

فاکتور ساده

فاکتورهای ساده درصد عظیمی از کل فاکتور های موجود تشکیل می دهند، این فاکتورها در تمامی مراکز فروشگاهی و هر مکانی که درش عملیات خرید و فروش انجام گیرد.
این فاکتور به دلیل سادگی ای که دارد به فاکتور ساده معروف شده است و نام آن به این معنی نیست که کاربرد خاصی ندارد.

تفاوت فاکتور و پیش فاکتور

فاکتور در بالا توضیح داده شد و پیش فاکتور برگه ای است که قبل از صورت گرفتن معامله توسط فروشنده کالا صادر می شود و توافقات اولیه بین فروشنده و خریدار در آن قید می گردد که بعدا ممکن است تغییر کرده و البته بعضا تاریخ اعتبار دارند. محتویات این برگه نام محصول، تعداد آن و قیمت است این برگه به عنوان یک پیشنهاد از سمت فروشنده بوده و هیچگونه تعهدی برای خریدار در قبال پرداخت وجه ایجاد نمی کند.
پس متوجه شدیم که مهم ترین تفاوت پیش فاکتور و فاکتور این است که صادر نمودن فاکتور مسئولیتی را بر دوش خریدار و فروشنده می گذارد و دارنده فاکتور فروش باید مبلغی را از خریدار دریافت نماید اما در پیش فاکتورها مسئولیتی بر دوش خریدار و فروشنده ایجاد نمی کند.

فاکتور زن آنلاین

در این میان برای صدور فاکتور های غیر رسمی می توان از سایت های آنلاین صدور فاکتور کمک گرفت البته که ارزش قانونی این فاکتور ها پایین است اما برای ارایه پیش فاکتور و یا فاکتور سریع مفید است. برخی سایت های فاکتور آنلاین عبارتند از:

حسابیت

حسابیت

کسب و کارهای نوین امروز نیازمند ابزارهایی است که بتواند همگام با تغییرات سریع در زیرساخت های بازار پیش برود و بر مبنای پیشرفت های تکنولوژیک خدماتی در خور را عرضه نماید. حسابیت یک سیستم فاکتور آنلاین است که مدیریت حساب و مشتریان را کاملا آسان و امن در بستر اینترنت فراهم می کند. ما در حسابیت تمام تلاش خود را می کنیم که با استفاده از تکنولوژی روز، بهترین سرویس را به کاربران خود ارائه کنیم و درکنار رشد آن ها هر روز بهتر شویم.
حسابیت محصولی از شرکت پردازش ابری مریان است که به عنوان پرداخت یار تحت نظارت شاپرک بانک مرکزی فعالیت می کند و عضو رسمی نظام صنفی رایانه ای تهران است.

فاکتور آنلاین

ایران وبر

فاکتور آنلاین رایگان، ایجاد فاکتور آنلاین در ایران وبر امکان پذیر است. این سایت با این نرم افزار و شعار
در هر کجا و با هر وسیله ای حتی با موبایل فاکتور ایجاد کنید و برای مشتریان خود ارسال کنید! فعال است.

وب اپتیک

صدور انواع فاکتور رسمی و غیر رسمی بصورت آنلاینوب آپتیکاز سال ۱۳۸۸ فعال است.

فاکتور آنلاین

فاکتور ساز آنلاین فرم افزار

صدور و ارسال فاکتور بلافاصله بعد از ثبت سفارش توسط فرم افزارهمچنین امکان امضاء دیجیتال دارد. برای فاکتورتان نیاز به امضاء دارید؟ با فرم افزار می توانید به صورت آنلاین برای فاکتور و اسناد امضاء بگیرید.

اهمیت و کاربرد پیش فاکتورها

در رابطه با اهمیت پیش فاکتورها باید گفت که دارای ارزش کمتری نسبت به فاکتور می باشد و این امر را به خوبی از اطلاعات درج شده در پرفرما و مقایسه اعتبار آن فاکتور می توان متوجه شد از پرفرما در اصناف زیادی از قبیل صادرات و واردات کالاها، تاجران و یا اشخاصی که دارای کارخانه و یا کارگاه هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه نوشتن پیش فاکتورها

از موارد مهم در نوشتن پیش فاکتورها نحوه نوشتن آن است و افراد باید که دقت نمایند تا در حین پر کردن آن دچار اشتباه نشوند نحوه صحیح نوشتن آن بدین صورت است که در سمت راست ابتدا تعداد کالا و در مقابل آن نام کالا را وارد نمایید بعد از اینکه تعداد و نوع کالا نوشته شد باید مقدار تعداد کالای خریداری شده نیز را نوشت سپس قیمت هر یک از واحد را نیز درج می شود.

فاکتور رسمی

قوانین حقوقی فاکتورها

گفتیم فاکتورها یک سند تجاری محسوب می شوند به همین دلیل هم باید به امضای هر دو طرف معامله برسد. یعنی هم خریدار و هم فروشنده باید آن را امضا کنند. امضا مهم ترین مسئله ایی است که در فاکتور وجود دارد. زیرا نشان دهنده آن است که هر دو طرف در هنگام فروش کالا حضور داشته و از آن باخبر هستند. فاکتورهای دارای امضا باعث می شوند تا مسائل حقوقی که بعدا ممکن است پیش بیاید تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.
اکنون اگر فاکتور صادر شده باشد و پول نقدی بین طرفین مبادله نشود و طرفین پرداخت را به صورت اقساطی مشخص کرده باشند باز هم ممکن است مشکلاتی در این زمینه پیش آید.
حالت اول این است که خریدار به محض این که قسط اول خود را پرداخت کرد کالاها را دریافت کرده و برای سایر اقساط هم باید چک بدهد. حال اگر چک ها نقد نشود چه باید کرد؟ در صورت این که چک خریدار نقد نشود و فاکتور فروش که امضای هر دوطرف را دارد را که به عنوان یکی از مدارکی است که فروشنده می تواند به دادگاه اعلام کرده و مابقی وجه را مطالبه کند.
حالت دوم نیز حالتی است که خریدار در دادگاه حاضر می شود و ادعا می کند که کالایی را که دریافت کرده با کالای مندرج در فاکتور متفاوت است و یا اصلا کالایی را که سفارش داده است در فاکتور ذکر نشده است در این صورت هم فاکتور یکی از مهم ترین مدارکی است که خریدار می تواند به دادگاه اعلام کند البته این موضوع بیش تر در مورد کالاهای بزرگ صورت می گیرد که فروشنده، کالا را فاکتور می کند و بعدا به دست خریدار می رسد.

فاکتور رسمی

امروزه خریدهایی که با پست انجام می شود افزایش یافته است. برای جلوگیری از مشکلات اقتصادی احتمالی که ممکن است در این زمینه به وجود آید بهتر است خرید و فروش های اینترنتی از طریق وب سایت انجام شود و جایگزین خریدهای تلفنی و یا شبکه های اجتماعی شود. زیرا در وب سایت ها تایید خریدار روی فاکتورها به صورت اینترنتی انجام می گیرد و حکم همان امضای او را دارد.
حال اگر فاکتوری فاقد امضای خریدار است با استفاده از همان فاکتور و شهادت شاهدان در دادگاه می توان احقاق حق کرد. در مورد فاکتورهایی که امضای فروشنده و مرکز خرید را هم ندارد و فاکتور در سربرگ فروشگاه چاپ شده باشد باز هم می توان برای گرفتن حق خود اقدام کرد.
پس اگر فاکتور امضای هر کدام از طرفین را نداشته باشد مشکلاتی را ایجاد می کند و بهتراست همان ابتدا در این مورد دقت شود و فاکتورها را به صورت رسمی تنظیم کنیم و آن را به تایید اداره مالیات رسانیم.
افرادی هم هستند که از این فاکتورها سواستفاده می کنند این فاکتورها را فاکتورهای صوری می نامند. این فاکتورها نوعی غیرقانونی از فاکتورهاست که کاملا شبیه به فاکتورهای قانونی اند اما استفاده و کاربرد ان ها متفاوت است. برخی از شرکت ها از این فاکتورها استفاده می کنند و هدف آن ها از استفاده این فاکتورها، کاهش هزینه ها خواهد بود.

نرم افزار انبارآنلاین

در نرم افزار انبار آنلاین علاوه بر مدیریت موجودی و خرید و فروش خود می توانید از فرم ها بعنوان فاکتور فروش نیز استفاده کنید. ابتدا در تنظیمات سامانه اطلاعات سربرگ را کامل کرده و در فرم ها از آن بهره مند شوید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید
 • ک
  کیانا
  1401/06/04 - 20:00:09

  پیش فاکتور آنلاین خوب کجاست؟ اصلا چیه؟ برم سراغ یار؟

 • در صورتی که نیاز به رپورتاژ دارید با تلفن 02186024604 تماس بگیرید.

 • m
  mozhi
  1401/04/20 - 13:30:29

  من نمیدوستم که پیش فاکتور رو هم میشه آنلاین انجام داد توی وبلاگ یار درمورد پیش فاکتور آنلاین خوندم و واقعا جالب بود

 • ر
  رها
  1401/02/19 - 11:57:48

  فاکتور آنلاین یار هم خیلی خوبه اکثر شرکت ها هم جدیدا از فاکتور های آنلاین استفاده می کنند تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری کنند