پیشگیری از سرقت و دزدی در انبار

  • شنبه 20/شهریور/1400
  • 0
پیشگیری از سرقت و دزدی در انبار
انبارها یکی از بهترین هدف ها برای سارقین هستند.

بنابراین در موقع ساختن انبار باید توجه داشت که پنجره های انبار در بالای ساختمان واقع شوند و در صورت لزوم برای انبار نگهبانی گمارده شود و از قفل ها و کلید های مناسب و محکم برای بستن درها و نیز سیستم های هشدار دهنده، دوربین های مدار بسته استفاده شود. کنترل دائمی و ادواری موجودی کالاها و ایمن سازی انبار به منظور جلوگیری از دستبرد و سرقت کالا ها از موارد مهم حفاظت از اجناس و پیشگیری از سرقت به شمار می رود.

چگونه می توان فهمید که سرقت اتفاق می افتد

آگاهی، کلید شناخت این موضوع است که آیا سرقت در حال وقوع است یا در شرف آغاز، اگر از آنچه در اطراف انبار شما اتفاق می افتد آگاهی نداشته باشید، هر روز ممکن است خسارات زیادی را متحمل شوید. برخی از توصیه های ارائه شده در زیر ممکن است یک زنگ خطر برای جلوگیری از سرقت باشد:

  • کشف اینکه سطح موجودی سهام با سوابق فروش مطابقت ندارد.
  • افت مداوم بهره وری در یک بازه زمانی یا روزی که افراد خاصی مشغول کار هستند.
  • سوابق حیاتی مانند از دست رفتن فاکتورها.

حتی اگر به هر یک از این شاخص ها دست پیدا کنید، اثبات مجرم بودن یک کارمند در سرقت یک وظیفه دلهره آور است زیرا شما باید مدارک محکمی علیه او داشته باشید. از این رو، بهتر است اقدامات پیشگیری از سرقت انبار برای جلوگیری از چنین مواردی انجام شود.

ایمنی و حفاظت کالاها با شیوه علامت گذاری

علامت گذاری با استفاده از رنگ

رنگی که در این روش مورداستفاده قرار می گیرد اغلب معرف فعالیت تجاری سازمان است و بدین سبب شناسایی اقدام مسروقه کشف شده بسیار آسان انجام می شود. برای مثال یک شرکت تاکسیرانی با تاکسی های زرد رنگ، ممکن است برای علامتگذاری قطعات یدکی خود نیز از رنگ زرد استفاده نماید. بعضی از سازمان ها از نظر تجاری و تبلیغاتی، خود را با رنگ خاصی معرفی می کنند. مثلاً در کشور ما شرکت گاز با رنگ زرد شناخته می شود.

بیشتر بدانید: راهنمایی جهت خرید قفل برای انبار

علامت گذاری با استفاده از آرم تجاری

بسیاری از سازمان ها برای نشان دادن تجهیزات متعلق به خودشان از روش چاپ برجسته یا حکاکی نام و آرم تجاری سازمان خود بر روی تجهیزاتشان استفاده می کنند.

علامت گذاری با استفاده از آثار رنگ

این روش علامت گذاری، که هزینه آن بالاست، برای حفاظت از اقلام بسیار گران قیمت انبار مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پلیس و مأمورین انتظامی و مسئولان سازمان مربوطه، کارمندان و افراد مشکوک را بازرسی و با مشاهده آثار رنگ بر روی دست آن ها، از دخالت و دست داشتن آن ها در سرقت مزبور آگاه می شوند. در این نوع علامت گذاری، هر کس کالا را لمس کند، آثار رنگ به دست او منتقل می گردد و به راحتی و به زودی پاک نمی شود و نشان می دهد که در سرقت دست داشته است، و بدینوسیله به آسانی شناسایی می گردد.

بهبود چیدمان انبار

بهبود چیدمان انبار

چیدمان خوب انبار می تواند احتمال سرقت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در زیر چند عمل آورده شده است که می تواند به شما در بهینه سازی دفاع امنیتی کمک کند:
درب کمتر
درهای بیشتر می تواند فرصت های نفوذ بیشتری را برای سارقان باز کند. در صورت امکان سعی کنید از یک درب جداگانه برای ورود و یک درب جدا برای خروج استفاده کنید تا فعالیت انسان را محدود و کنترل کنید.
نظارت بر دوربین مداربسته
نصب دوربین های مدار بسته نظارت تمام وقت بر انبار را تضمین می کند و می تواند از تلاش برای سرقت در انبار جلوگیری کند.
اسکله های دریافت و حمل و نقل جداگانه
اجرای این سیاست می تواند شانس انتقال سریع موجودی به یک کامیون در قسمت خروجی را کاهش دهد.
وجود استراحت گاه نزدیک درب ها
در میان عوامل خارجی، رانندگان کامیون بیشترین خطر را برای سرقت بار دارند. وجود نقاط استراحت در نزدیکی درب ها می تواند دسترسی آن ها به محل اصلی را محدود کرده و احتمال سرقت را کاهش دهد.
پارکینگ جداگانه برای بازدید کنندگان
یک پارکینگ جداگانه که در فاصله بسیار کمی از فضاهای عملیاتی واقع شده است، می تواند شانس سرقت توسط افراد خارجی را محدود کند.
امنیت در فضای باز
سارقان اغلب با پنهان کردن کالا در بوته ها یا ظروف زباله خارج از انبار، مقداری از موجودی را می دزدند. بنابراین، این موارد نباید زیاد به درب ها، پنجره ها و دیوارهای انبار نزدیک باشد.

بیشتر بدانید:شرح وظایف و معرفی نگهبان انبار
مرکز روشنایی
نور کافی در هر گوشه و کنار یکی از اقدامات اساسی برای جلوگیری از سرقت است. این امر نه تنها باعث افزایش دید در دوربین های مداربسته می شود، بلکه به کارمندان نیز کمک می کند تا وضوح بیشتری را مشاهده کنند.

سرقت کارمندان

چالش واقعی در یافتن دلایل سرقت کارمندان است، از جمله موارد زیر:
استرس مالی
یکی از رایج ترین دلایل سرقت انبار داخلی است. دلایلی مانند قبض های پرداختی کارمندان، مطالبات خانواده، مدیریت ضعیف پول و عدم رضایت از حقوق می تواند منجر به سرقت شود.
عدم نظارت
وقتی کارمندان بدون نظارت رها می شوند، می تواند عامل سواستفاده کارمندان شده و آن ها اقدام به سرقت کنند.
توجیه خود
این اتفاق زمانی می افتد که یک کارمند نسبت به شرکت خود حس انزجار داشته باشد و خود اقدام به سرقت کند. انزجار می تواند ناشی از عدم احترام، قدردانی، پاداش و فرصت باشد.
بی نظمی
یک انبار بی نظم و نامرتب برای کارمندان، هدف ساده ای برای سرقت است زیرا پنهان کردن فعالیت های آن ها را آسان می کند.

مدیریت فعالیت های انسانی

مدیریت فعالیت های انسانی

مدیران انبار برای جلوگیری از سرقت باید در مورد کلیه فعالیت های انبار پیش قدم باشند. برای مدیریت خودی و غیرخودی، چند نکته در اینجا آمده است.
1.عملکرد کارمندان را مرور کنید
تجزیه و تحلیل عملکرد روزانه یا هفتگی به شما در بررسی سطح بهره وری کارمندان کمک می کند. علاوه بر این، به شما کمک می کند افراد کم عملکرد و مشکوک را که می توانند دلیل این سرقت باشند، شناسایی کنید.
2.دسترسی به داده های موجودی را محدود کنید
وظیفه بروزرسانی لیست موجودی یا نرم افزار مدیریت موجودی فقط باید به کارمندان قابل اعتماد محدود شود تا در غیاب آن ها سهام قابل دستکاری نباشد.
3.ورودی های کارکنان
کارکنان خود را تشویق کنید که همکاران خود را تحت نظر داشته باشند، که این کار باعث صداقت آن ها می شود.
4.احتیاط در استخدام
در حین استخدام، می توانید سوابق کیفری و اخلاقی کار متقاضیان را در محل کار قبلی بررسی کنید.
5. سیاست چرخش
سرقت می تواند زمانی انجام شود که کارمندان فریب کار با هم متحد شوند. شیفت های چرخشی می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.
6. بررسی های امنیتی
پرسنل امنیتی باید با کمک ابزارهایی مانند اسکنرهای امنیتی در کلیه نقاط ورود و خروج و مناطق مجاور درون انبار مستقر شوند. علاوه بر این، کلیه کامیون های ورودی و خروجی باید بازرسی شوند و اجازه ندارند بدون رسید حرکت کنند.

7. آگاهی از سیاست ها
آموزش کارکنان در مورد سیاست های شرکت و عواقب نقض آن ها می تواند منجر به سرقت کمتر شود.

پیشنهاد آخر

برای جلوگیری از سرقت سرور، سیستم های انبارداری و یا هارد های نگهداری اسناد خود می توانید از سیستم های انبارداری انلاین استفاده کنید. نرم افزار انبارداری تحت وب شما را از آسیب های فیزیکی شامل آتش سوزی، دزدی و خراب شدن ها در امان می گذارد. انبار آنلاین نرم افزار آسان برای مدیریت لحظه ای موجودی و انبار شما است. با توجه به بک آپ گیری روزانه و انتقال آن دغدغه ای برای از بین رفتن داده ها نخواهید داشت. کنترل موجودی، خرید و فروش، گزارشگیری، درخواست کالا و دسته بندی تا سه سطح برخی از امکانات نرم افزار انبارانلاین است.

پیشنهاد ویژه

شما هم می توانید جزء تیم تولید محتوای انبار آنلاین باشید و کسب درآمد کنید.

نویسنده شو
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید
دیگر مطالب انبار وب
لوگوها به نوعی هویت برند بوده و شرکتی خاصی را به ما معرفی می کند.
داشتن انبار، تجهیزات دفتری برای انبارداری، حسابداری انبار و انبارگردانی از ملزومات است.
فضای کسب‌ و کارها دائما در حال رقابتی‌تر شدن است و یک کارآفرین در صورتی موفق خواهد بود که یک برنامه‌ ریزی و استراتژی قوی برای خود داشته باشد.
به جای فراموش کردن ایده‌ها می‌توانید به سراغ دریافت وام کارآفرینی بروید.
هدف مزیت رقابتی عملکرد بهتر از رقبا است، نه صرفا برابری با عملکرد بقیه کسب و کارها.
انباردار چه شخصی است و دقیقا چه وظایفی را بر عهده دارد؟
در این مقاله ما چت آنلاین چیست و چه بهره ای می توان از این پلتفرم برد و چه کاربرد هایی دارد را با شما در میان می گذاریم.
در دنیای امروزی همه چیز بر پایه تحقیق و جست و جو در اینترنت پایه ریزی می شود و هر محصولی که ارائه می شود، ابتدای امر اطلاعات آن در اینترنت ثبت و در اختیار کاربران قرار می گیرد.
در تبلیغات گوگل درست در همان لحظه که مشتریان به شما، خدمت و محصول شما نیاز دارند، دیده می شوید.
باور فعالان اقتصادی این است در دوران تحریم و تورم بالا که به شدت روی کسب‌وکارها اثر گذاشته، دریافت مالیات از تراکنش‌ بانکی، فشار بسیار به آن ها وارد خواهد کرد.
در این مقاله به نقل از سایت سازمان غذا و دارو مارک های داروهای مزوتراپی و پد الکلی که مجوز ندارند را ارایه می دهیم.
بهترین و کاربردی ترین مرورگر ها به همراه لینک دانلود نسخه ویندوز
انبارداری یکی از مشاغل پرزحمتی است که نیازمند داشتن مسئولیت‌پذیری، کفایت اداره کردن و توان مدیریتی بالا است.
برای جان سالم در بردن در بازار رقابتی و فروش محصولات در حال تمام شدن تاریخ انقضا می توانید قیمت‌ محصولات خود را پایین‌تر بیاورید.
به شرکت های تولید کننده، شرکت های وارد کننده و شرکت های پخش دارو که مجوز فعالیت دارند؛ شرکت های دارویی گفته می شود.
بوستون داینامیکس (Boston Dynamics) شرکتی آمریکایی در زمینه تولید ربات است.
در مبانی حاشیه سود Profit margin می دانیم که کسب و کارها و افراد در سراسر جهان، فعالیت های اقتصادی انتفاعی را با هدف ایجاد سود انجام می دهند.
در انبار آنلاین امکان تعریف فرمول، برای محصولات تولیدی فراهم شده است.
امروزه افراد ثروتمند که به دنبال یک زندگی لوکس هستند از برند ها استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم برند های معروف را معرفی و بررسی کنیم.