loader

نیازمندی های لازم به همراه سوالات استخدام انباردار

چهارشنبه,20/مرداد/1400 - 10:39:33 - 469
انباردار امور مربوط به دریافت و پردازش کالاها و مواد ورودی را انجام می ‌دهد.

مسئولیت های او شامل بسته بندی و حمل سفارشات یا مدیریت، سازماندهی و بازیابی کالاها است. همچنین مسئول حفظ یک محیط کار تمیز و ایمن، تمیز و مرتب نگه داشتن قفسه ها، محل کار و منطقه پالت و رعایت تمام قوانین و مقررات مربوط به تمیزی و ایمنی با انباردار است.

نیازمندی های کار به عنوان انباردار

تحصیلات

این شغل معمولا فقط دیپلم دبیرستان نیاز دارد؛ اما اگر علاقه به مدیریت انبار یا مدیریت گردش کالا دارید، می توانید در رشته مدیریت انبار تحصیل کنید. در این رشته مهارت های پایه خرید، فهرست سازی، مدیریت، انبارداری و باربری را کسب می کنید.

آموزش ها

آموزش های این شغل عموما در حین کار اتفاق می افتد؛ و زیر نظر انبارداری دیگر یا متصدی ثبت، ارسال دریافت کالا است. گواهینامه های متعددی نیز آموزش های تکمیلی برای این شغل ارائه می دهند.

مهارت ها

مهارت های زیادی هستند که شما را تبدیل به انبارداری حرفه ای می کنند. ازجمله:
مهارت های تعاملی:

به این مهارت ها «مردم داری» می گویند؛ و به انباردار کمک می کند تا در گروه به خوبی کار کند. این مهارت از ترکیب ارتباط کلامی و خوب شنیدن تشکیل می شود. هر دو آن ها اهمیت زیادی دارند؛ زیرا انباردار باید دستورالعمل هایی را با جزئیات اجرا کند و با افراد گروه در ارتباط باشد.
سازمان دهی:

در این مهارت ها شما توانایی استفاده از زمان، قدرت و تمرکز روی کار جاری را به دست می آورید. از جمله دیگر توانایی های این مهارت منظم نگه داشتن فضای اطراف است؛ زیرا برای انجام امور به صورت سریع و مفید باید ابزارهای مورد نیاز منظم و در دسترس باشند.
مدیریت زمان:

انبارداری کاری سریع است. نیاز دارد انباردار به سرعت راه برود. او باید از زمانش بهینه استفاده کند تا محموله ها در زمان مقرر بار زده شوند.
مهارت های فنی:

این مهارت شامل ریاضی و مهارت های رایانه ای است؛ که بسیار مورد نیازند. انباردار باید ریاضی پایه را یاد بگیرد تا فهرست موجودی ها را حساب کند و محموله های ورودی را در مقایسه با سفارش های خرید بررسی کند. همچنین باید در استفاده از رایانه حرفه ای باشد؛ تا مقدار محموله ها در رایانه را به روز رسانی کند. ممکن است از او درخواست شود تا با استفاده از رایانه، برگه مشخصات ارسال ها را چاپ کند؛ یا از طریق اکسل و سیستم مدیریت مشتری اطلاعاتی را به دست آورد.

نیازمندی‌ های کار به‌عنوان انباردار

تمامی شرکت ها و کسب و کارهای متوسط و بزرگ، کارخانه ها و کارگاه های تولیدی و حتی سازمان ها دولتی همگی نیازمند یک انبار و یک انباردار هستند. بنابراین اگر می خواهید به عنوان انباردار استخدام شوید می توانید به دنبال آگهی های استخدام شغل انبارداری در صنایع مختلف باشید. یک انباردار همچنین می تواند در مراکزی که کارشان ذخیره و نگه داری از مواد اولیه و یا انبارداری محصولات است، استخدام شود.

بیشتر بدانید: نسخه شفابخش انبارداری و مسئول انبار

حساسیت شغل انبار داری ایجاب می کند یک انباردار ضمن تسلط کامل بر آمار کالاها و فرایند انبارداری، بر سیستم های کنترل کیفیت احاطه کامل داشته باشد. اگر انباردار در شغل خود کوتاهی کند ممکن است در فرایند فروش و ارائه خدمات یک شرکت یک بحران جدی ایجاد شود. در صورت غفلت یک انباردار ممکن است حتی تولید یک مجموعه به دلیل نبود مواد اولیه و تجهیزات با مشکل مواجه می شود. بازار کار شغل انباردار برای افراد دقیق که با سیستم های نوین انبارداری آشنا هستند، این روزها بسیار پر رونق است.

۵ چالش پیش روی یک انباردار

انبارداری به دلیل اهمیت این سمت شغلی، دارای چالش ها و مشکلات فراوانی است. در ادامه این مقاله با برخی از چالش ها آشنا شوید:

دقت در میزان موجودی انبار

کنترل مداوم و دقت در پذیرش و میزان موجود کالای انبار برای یک انباردار یک چالش مداوم است.

ثبت رسیدهای خروج کالا

ثبت و تطابق رسیدهای خروج کالا با فهرست ورودی نکته ظریفی است که در صورت کمی غفلت تبدیل به یک چالش اساسی می شود.

ورود افراد غیر مرتبط در انبار

در انبار بسیاری از سازمان ها و شرکت ها، ورود افراد متفرقه ممنوع است. بنابراین بازدارندگی افراد مختلف حتی همکاران سازمانی برای ورود به انبار می تواند یک چالش برای انباردار تلقی شود.

بیشتر بدانید: خصوصیات و معیارهای استخدام انباردار

کوچک بودن انبارها

مدیریت فضای انبار و چیدمان متناسب با حجم کالای ورودی، با توجه به محدود بودن فضای انبارها، یک مشکل جدی است که انباردارها سعی می کنند با بسته بندی های بهینه، این چالش را رفع کنند.

موقعیت مواد و تجهیزات در انبار

رعایت اصول ایمنی انبارداری، یکی از موضوع های مهم در این شغل است. یک انباردار در وهله اول باید با شناخت دقیق موقعیت مواد و تجهیزات در انبار، زمینه را برای امنیت انبار و کالاها فراهم کند.

در بخش سوالات مصاحبه انباردار؛ فرض کرده ایم که متقاضیان شما قبلا تجربه انبارداری داشته اند. این سوالات مصاحبه استخدامی فرصتی برای ارزیابی مهارت های فنی ای است که در فرم نوشته اند؛ همچنین فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر برایمواردی است که در رزومه کاری آن ها نیست؛ مانند مهارت های بین فردی و قضاوت های آن ها در موقعیت های مختلف. در ادامه مطلب، سوالات مصاحبه انباردار آورده شده است.

سوالات مصاحبه انباردار

سوالات مصاحبه انباردار

 • تجربه خود را در زمینه قیمت گذاری، برچسب زدن و مونتاژ کالاها شرح دهید.
 • تجربه شما در زمینه ابزارهای برقی و ماشین آلات سنگین چقدر است؟
 • برای جلوگیری از دزدیده شدن یا ازبین رفتن محصولات موجود در حمل ونقل چه اقدامات احتیاطی ای انجام می دهید؟
 • اگر جعبه هایی با اندازه و وزن های مختلف داشته باشید، چگونه مطمئن می شوید که آن ها با ایمنی کامل روی پالت قرار گرفته اند؟
 • چه زمانی به جای جک پالت، از لیفتراک استفاده می کنید؟
  ایمن ترین روش برای بلند کردن یک جعبه سنگین چیست؟
 • چگونه می توانید در شرایط سخت آب و هوایی کار کنید؟

بیشتر بدانید: معرفی 6 کتاب آموزش انبار و انبارداری

 • حفظ دقت در لیست اموال، می تواند تکراری باشد؛ چه چیزی به شما انگیزه می دهد تا با بیشترین تلاش خود این کار را انجام دهید؟
 • چقدر با نرم افزارهای موجودی کالا آشنا هستید؟
 • اگر یکی از همکارانتان از محصولات انبار دزدی کند، چه می کنید؟
 • اگر مسئولیت رسیدگی به ابزارها را بر عهده داشته باشید و یکی از همکارانتان بخواهد ابزاری را بدون امضا کردن به او بدهید، چه می کنید؟
 • اگر در کار خود اشتباهی بکنید، چه خواهید کرد؟
 • اگر با همکار خود اختلافی داشته باشید، چگونه آن را حل می کنید؟
 • چطور می توانید خبر بدی را مانند ازدست رفتن مهلت حمل و نقل، به مشتری خود بدهید؟
 • چه چیزی باعث علاقه مندی شما به کارکردن در انبار ما می شود؟

به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

دریافت دموی انبار آنلاین
محمد رضا ابوالقاسمی (1400/06/14 - 13:41:12) سلام وقت بخیر بسیار عالی و کاربردی

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...