نکات مهم در خرید بارکدخوان Barcode Reader

  • دوشنبه 18/مرداد/1400
نکات مهم در خرید بارکدخوان Barcode Reader
به کمک بارکدخوان می توان اطلاعات را به شیوه آسان‌تر و سریع‌تری به کار گرفت.

بارکد خوان Barcode reader چیست؟

بارکد خوان وسیله ای برای خوانش بارکدهای چاپ شده است که از قسمت های مختلفی شامل منبع نورانی، لنز، تبدیل کننده پالس های نورانی به الکتریکی و رمزگشا تشکیل شده است. با توجه به تنوع مورد استفاده، بارکدخوان ها در انواع و اشکال گوناگون طبقه بندی می شوند. زمانی که اطلاعات محصولات به صورت سنتی و دستی وارد می شود، به دلیل دخالت نیروی انسانی ممکن است گاهی اشتباهاتی رخ دهد. اما با استفاده از این دستگاه می توانید میزان چنین خطاهای سهوی را به طرز چشمگیری کاهش دهید.
همچنین اطلاعات را به شیوه آسان تر و سریع تری می توان استفاده نمود و دسترسی به اطلاعات ثبت شده در زمان کمتری ممکن می شود و می توانید از صحت اطلاعات دریافتی مطمئن باشید.

انواع بارکد

صفحات سفیدی که با خطوط و فضاهایی مشکی در عرض های متفاوت پرشده اند، بارکد گفته می شود. بارکدها به دو نوع تقسیم می شوند:

بارکدهای خطی

مجموعه ای از خطوطی که با قطرها و فاصله های متفاوت در کنار هم قرار گرفته اند و حاوی ویژگی ها و مشخصات خاصی باشند؛ یک بارکد خطی یا یک بعدی را تشکیل می دهند.

بارکدهای ماتریسی

بارکدهای مربعی سیاه و سفیدی را که یک فضای شطرنج مانند ایجاد کرده و در برگیرنده اطلاعات بیشتری از جزییات محصول می باشند بارکدهای ماتریسی یا دوبعدی می گویند. اما بارکد خوان ها به طور کلی به دو دسته بارکد خوان های سیمی و بارکدخوان های بیسیم یا وایرلس دسته بندی می شوند. امروزه انواع مدل، برند و مارک های مختلف زیادی در بازار وجود دارد و انتخاب متناسب کارایی با کسب و کار شما کدام نوع است.

بارکد خوان های سیمی

بارکد اسکنر با سیماز طریق یک کابل به کامپیوتر متصل می شود و اطلاعات مربوط به بارکد ها را به کامپیوتر منتقل می کند. با استفاده از این بارکد خوان ها می توان یک گزارش دقیق و به روز از موجودی های انبار فراهم کرد.

بارکدخوان وایرلسUSB wireless barcode scanner

برای استفاده از بارکدخوان های بیسیم یا وایرلس باید یک دانگل را به کامپیوتر وصل کنید تا اطلاعاتی که از طریق بارکد خوان اسکن می شود در کامپیوتر ثبت شود. این بارکد ریدرها دارای برد طولانی هستند و تا فاصله زیادی قادر هستند اطلاعات بارکد را به کامپیوتر یا کیوسک انتقال دهند.

بارکدخوان های بی سیمBluetooth wireless barcode scanner

دسته دیگری از بارکدخوان ها برای اتصال به سیستم از بلوتوث استفاده می کنند. مزیت انتخاب اسکنر بارکد بلوتوث این است که بسیاری از دستگاه های مدرن دارای فرستنده های بلوتوث داخلی هستند و به این معناست که نیازی به اشغال کردن درگاه USB نیست اما برد آن ها کمتر از بارکد خوان های وایرلس است.

انواع بارکد خوان

بارکد خوان های لیزری

منبع نور در بارکد خوان لیزری پرتو لیزر است و معمولاً یک آینه رفت و برگشتی یا منشور چرخشی در آن تعبیه شده تا پرتوی لیزر را به عقب و جلو اسکن کند. در بارکدخوان های لیزری از دیود برای اندازه گیری شدت نور بازتابانده شده از بارکد استفاده می شود. دیودها طوری تنظیم می شوند که فقط نور ساطع شده با فرکانس خاصی را تشخیص دهد. بارکدخوان های لیزری می توانند بارکدها را از فاصله 15 سانتی متر تا 60 سانتی متر بخوانند. بارکدخوان های لیزری جزء محبوب ترین و پرکاربرد ترین اسکنرهای هستند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

بارکد خوان های CCD

بارکد اسکنرهای سی سی دی (CCD) که اسکنرهای LED نیز نامیده می شوند از صدها چراغ کوچک LED استفاده می کنند که مستقیماً به بارکد تابانده می شوند. اسکنرهای CCDباید 3 سانتی متر تا 10 سانتی متر از بارکد فاصله داشته باشند، در غیر این صورت کار نمی کند.

اسکنر بارکد Imager

اسکنر بارکد Image barcode scanner) این بارکد اسکنرهای یک دوربین فیلمبرداری دارند که از بارکد عکس می گیرد و از یک تکنیک رمزگشایی دیجیتال پیچیده برای تحلیل و رمزگشایی بارکد استفاده می کنند. هنگام استفاده از این بارکدخوان ها مهم نیست که بارکد چطور در مقابل بارکد اسکنر قرار بگیرد.

بیشتر بدانید: تاریخچه، انواع و راهنمای خرید دستگاه بارکدخوان برای انبار

خرید بارکد خوان

برای خرید بارکدخوان مناسب باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

برد بارکد اسکنر

برای انبارهای بزرگ با کالاهای بزرگ و سنگین مانند انبار قطعات یدکی خودرو بارکدخوان های با دامنه کم کاربردی ندارد و به بارکدخوان بی سیم با برد بالا نیاز است.

میزان صنعتی بودن

اینکه بارکدخوان در مقابل عوامل محیطی چقدر مقاومت دارد نکته مهمی است. برای مثال در انبار های صنعتی با آلودگی های محیطی بالا، بارکدخوان های مقاوم باید مورد استفاده قرار بگیرند.

خوانش یک بعدی یا دو بعدی

همانطور که توضیح داده شد 2 نوع بارکد خطی و دو بعدی وجود دارد، که موقع خرید بارکد خوان باید به نوع بارکد مصرفی در انبار نیز توجه کرد.

تعداد خوانش در دقیقه

بارکد خوان در یک دقیقه توانایی خوانش چند بارکد را دارد.

مدت زمان نگه داشتن شارژ در حین کار

برای بارکدخوان های بی سیم مدت زمان نگه داشتن شارژ یک فاکتور مهم است.

مدت زمان شارژ

چه مدت طول می کشد تا بارکدخوان بی سیم بطور کامل شارژ شود.

Scan Pattern

بارکدخوان قادر است بارکد با چه ابعادی را خوانش کند.

فاصله قرائت بارکد

یکی از نکات مهم هنگام خرید بارکدخوان، فاصله قرائت بارکد است یعنی بارکداسکنر از چه فاصله ای تواناییی اسکن کردن بارکد را دارد.

ابعاد و وزن بارکدخوان

بخصوص برای بارکدخوان های پرتابل که کاربر ساعات طولانی از آن استفاده می کند وزن بارکد اسکنر فاکتور مهمی محسوب می‎ شود.

مقاومت بارکدخوان در برابر افتادن روی زمین(Drop)

یکی از مواردی که در برگه اطلاعات بارکدخوان ذکر می شود drop بارکد خوان است یعنی اگر بارکد خوان از چه فاصله ای روی چه سطحی بیفتد آسیب جدی می بیند.

کارکرد در دمای محیط (Operating Temperature)

بارکد اسکنر در چه دمایی توانایی عملکرد صحیح دارد.

توانایی تحمل رطوبت (Humidity)

بارکد اسکنر در چه سطحی از رطوبت محیط توانایی عملکرد صحیح دارد. این فاکتور در فقط برای محیط هایی که رطوبت بالایی دارند حائز اهمیت است.

مزایای استفاده از بارکدخوان در انبار

استفاده از بارکد خوان ها و سیستم بارکدینگ روشی برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت در نظر گرفته می شود و مزایای زیادی دارد. استفاده از بارکد و بارکد خوان برای انبارداری احتمال خطای انسانی را از بین می برد. احتمال خطا در داده های دستی وارد شده به طور قابل توجهی بالاست.
استفاده از بارکد خوان برای ثبت بارکد بسیار سریع و آسان است. وارد کردن داده بصورت دستی به شدت زمان بر است.
سیستم بارکد و اسکنر بارکد براحتی قابل استفاده هستند و اپراتورها ظرف چند دقیقه نحوه کار با آن را یاد می گیرند و نیاز به صرف هزینه های زیاد برای آموزش کارمندان نیست.
داده های بدست آمده از طریق بارکد ریدر به سرعت در دسترس است. از آنجا که اطلاعات مستقیماً در رایانه مرکزی ثبت می شود، تقریباً بلافاصله آماده استفاده هستند.

بیشتر بدانید: معرفی قسمت های مختلف یک صندوق مکانیزه فروش

برند دستگاه بارکدخوان

یکی از برند های معروف بارکدخوان ها، برند دیتالوجیک datalogic است که بارکدخوان های استانداردی را به بازار ارائه کرده است. این بارکدخوان ها خوش دست و راحت هستند. همچنین بارکدخوان میوا مدل MBS-3615 Combo، بارکد خوان دلتا مدل CCD30، بارکد خوان هانیول مدل Voyager 1450g 2D، بارکد خوان دیتا اسکن IP-2050، بارکدخوان وینسون مدل WNC-6090g، بارکد خوان اسکار مدل ۶۰LBW، بارکدخوان میندئو مدل MD-6200، بارکد خوان سی بن مدل CB-H100D، بارکد خوان سیم کد مدل MJ-6708، بارکد خوان دو بعدی هروج مدل NB271R از مدل های محبوب بارکد خوان می باشند.

پر فروش ترین دستگاه های بارکد خوان

بارکد اسکنر ZEC مدل ۲۱۰۰DW، دارای اسکنری تک بعدی می باشد. تکنولوژی این دستگاه بارکدخوان به صورت نوری (CCD) می باشد. از ویژگی های مثبت این محصول می توان به سرعت مناسب در اسکن کردن، توانایی خواندن انواع بارکدهای تک بعدی و بدنه مقاوم دستگاه اشاره نمود. این بارکدخوان تولید شده با تکنولوژی تایوان می باشد. از موارد استفاده این دستگاه می توان به فروشگاه ها، هایپرمارکت ها و انبار ها اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که برای بارکدخوان ZEC مدل ۲۱۰۰DW با توجه به امکانات مورد استفاده، قیمت مناسبی نیز دارد.

مشخصات فنی

تکنولوژی نوری
قابلیت خواندن بارکد تک بعدی
مقاوم در برابر سقوط از ارتفاع ۱.۵ متری
ساخت تایوان
بارکد خوان ZEC مدل ۲۴۰۰TW

بارکد خوان ZEC مدل ۲۴۰۰TL

بارکدخوان زد ای سی ۲۴۰۰TL یکی دیگر از بارکدخوان پرفروش زد ای سی می باشد. تکنولوژی خواندن این بارکدخوان به صورت نوری می باشد. این دستگاه دارای ۲ مگابایت حافظه داخلی و قابل شارژ دهی تا ۵ الی ۶ ساعت می باشد. با هربار شارژ می تواند ۸۰۰۰ عدد اسکن را انجام دهد. این بارکدخوان قابلیت خواندن بارکد تا ۲۰۰ متر بدون بدون مانع را دارد.

مشخصات فنی

تکنولوژی خواندن نوری
نوع خواندن ۲ بعدی
نوع اتصال USB
حافظه داخلی ۲ مگابایت

بارکد اسکنر ZEC مدل ۲۱۰۰DW

بارکد خوان ZEC مدل ۲۴۰۰TW

این بارکدخوان برند ZEC نیز در دسته ی بارکدخوان های دوبعدی قرار می گیرد. و با این قابلیت امکان خواندن تمام بارکدهای تک بعدی و دو بعدی را دارا می باشد. نوع اتصال این دستگاه از طریق درگاه USB امکان پذیر است. با سرعت بالایی که هنگام اسکن کردن دارد، همچنین قابلیت اتوماتیک شدن دستگاه بر روی پایه، این بارکدخوان را جزو پر فروش ترین ها قرار داده است. بارکد خوان ZEC مدل ۲۴۰۰TW برای خواندن بارکدهای کالا در انبارداری، داخل دفترچه، QR، برای استفاده در انبار داروخانه ها و مراکز درمانی نیز بسیار مناسب می باشد.

مشخصات فنی

تکنولوژی خواندن نوری
نوع خواندن ۲ بعدی
نوع اتصال USB
دارای پایه

در نرم افزار انبار انلاین می توانید به کمک بارکد خوان کالای خود را وارد و در هنگام ثبت فرم با سرعت بالاتری، فرم بسازید. بارکد خوان یک سخت افزار جانبی است که به راحتی به کامپیوتر وصل می شود. همچنین در انبارآنلاین می توانید بارکد کالای خود را وارد و چاپ کنید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید