loader

معرفی قسمت های مختلف یک صندوق مکانیزه فروش

شنبه,01/تیر/1398 - 07:48:48 - 256
صندوق فروشگاهی یک دستگاه مکانیکی یا الکترونیکی برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات و یک کشو پیوست شده برای ذخیره پول نقد است.

همچنین صندوق پول شمار یک قبض رسید برای مشتری چاپ می‌کند.
منظور ما در اینجا سامانه الکترونیکی POS فروشگاهی است که نرم افزار حسابداری روی آن نصب می‌شود. در واقع صندوق فروشگاهی رایانه کوچکی است که نرم افزار حسابداری فروشگاهی دارد و اطلاعات خرید و فروش روزانه، هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی را ثبت و ساماندهی می‌کند. بعضی از واحدهای شغلی نیز در کنار صندوق فروشگاهی از بارکد‌خوان، کشوی پول و چاپگر فیش برای تسریع کار خود و مدیریت بهتر استفاده می‌کنند.

سامانه صندوق فروش نرم افزار فروشگاهی جهت ثبت اطلاعات خرید و فروش روزانه، هزینه و نگهداری موجودی کالادریک واحد شغلی است که استفاده از این صندوق های مکانیزه و به کار گیری این سامانه موجب اطمینان و سهولت در انجام عملیات حسابداری، ایجاد شفافیت در مبادلات تجاری و برقراری زمینه های پایدارعدالت مالیاتی در محاسبه و اعلام درآمد مشمول مالیات وتسهیل در ارایه صورت معاملات را به دنبال خواهد داشت. و این مهم جزء ابزارهایی است که اطلاعات خرید، فروش و هزینه های یک واحد شغلی را به صورت مکانیزه محاسبه، ثبت و در پایان برگه فیش را به همراه جزئیات صادر می کند و این امرضمن صرفه جویی در وقت و انرژی افراد ، دقت و نظم در امور را نیز بالا می برد و از درصد خطا و اشتباه می کاهد. همچنین واحدهای فروشگاهی ملزم به استفاده از سامانه مذکور بابت خرید، نصب و راه اندازی (اعم از سخت افزار و نرم افزار) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر و جزء هزینه های قابل قبول می باشد.​

صندوق مکانیزه فروش برای اصناف

در کشور ما از چند سال پیش این روند آغاز شده که هر سال تعدادی از اصناف ملزم به تهیه و استفاده از این صندوق‌ها می‌شوند. این موضوع می‌تواند تاثیر بسزایی در روند کار اصناف داشته باشد.
از ابتدای سال 1392 برخی اصناف ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش مکانیزه (POS) فروشگاهی یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورت‌حساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده و ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم شدند.

صندوق مکانیزه فروش برای اصناف

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش موجب کنار رفتن استفاده از فاکتورها و دفاتر حسابداری دستی (شیوه سنتی) شده و سرعت و دقت محاسبات و عملیات حسابداری را افزایش می‌دهد. شاید بتوان گفت که با بکارگیری یک سیستم فروش مکانیزه امکان مدیریت خرید و فروش، دریافت و پرداخت، هزینه ها موجودی انبار آسان‌تر شده و گزارشات بدست آمده از این سیستم به دلیل دقت بالا و کاهش قابل توجه خطای انسانی می‌تواند در بهبود شرایط حسابداری یک مجموعه کمک بسزایی باشد.
در زیر قسمت های مختلف یک صندوق مکانیزه فروش جهت درک بهتر از خرید این نوع کالا آورده شده است.

1- رایانه

قسمت اصلی صندوق مکانیزه فروش یک CPU یا رایانه است که نرم افزار را اجرا می کند. رایانه دارای یک سیستم عامل استاندارد است که برنامه را اجرا می کند و یا ممکن است نرم افزار اختصاصی صندوق مکانیزه فروش را که قبل خریداری کرده اید را اجرا کند.

2- صندوق پول

یک بخش ضروری از یک صندوق مکانیزه فروشگاهی، صندوق پول می باشد. پول نقد، رسید خرید، کارت اعتباری و دیگر وجوه نقدی در این صندوق ذخیره می شود. این قطعه سخت افزاری یک سیگنال از کامپیوتر یا پرینتر دریافت می کند و در صورت لزوم باز می شود.

3- صفحه نمایش مشتری

یک بخش اختیاری از یک صندوق مکانیزه فروشگاهی مربوط به، صفحه نمایش یا صفحه نمایش مشتری است. صفحه نمایش مشتری برای مشاهده مجموع تراکنش ها، مبلغ پرداختی و برخی پیام های سفارشی برای مشتریان است.

4- نمایشگر

خرده فروشان راه های بسیاری برای نمایش وضعیت فروش خود با اضافه کردن به صندوق مکانیزه فروش دارند. نمایشگرهای LCD ممکن است هزینه بیشتری نسبت به مانیتورهای CRT داشته باشند اما مانیتورهای LCD فضای کمتری را اشغال می کنند.

5- صفحه کلید

اگر مایل به استفاده از نمایشگر لمسی برای صندوق فروشگاهی خود نیستید، می توانید از صفحه کلید به عنوان یک رابط اولیه برای صندوق مکانیزه فروشگاهی خود استفاده کنید. صفحه کلید برای یک سیستم فروش از نظر پیچیدگی و تکنولوژی متفاوت است.

6- اسکنر

اکثر افراد در مراکز خرید اسکنر متصل به سیستم فروش را دیده اند. اسکنرها می توانند در اندازه ها و تکنولوژی های متفاوتی به بازار عرضه شوند. رایج ترین مدل اسکنر مدل کوچک و دستی آن است که برای خرده فروشان مناسب می باشد.

7- دستگاه ثبت کارت

پایانه های کارت اعتباری ممکن است یکپارچه یا به نقطه فروش صندوق فروشگاهی اضافه شوند. برخی از دستگاه ها شامل خوانش کارت اعتباری هستند. علاوه بر کارت های اعتباری و بدهی، دستگاه های ثبت کارت می توانند با کارت هدیه و سایر برنامه های وفاداری کار کنند.

8- فیش دریافتی

آخرین قسمت از صندوق مکانیزه فروشگاهی، فیش دریافتی از دستگاه چاپ است. توانایی چاپ یک پیشینه معامله برای مشتری و فروشگاه بسیار مهم است. چاپگرهای جوهرنشان ارزان قیمت هستند اما به دلیل استفاده از جوهر در طول زمان نیاز به شارژ کردن دارند و گزینه مناسبی نیستند. چاپگرهای حرارتی در ابتدا گران تر هستند و از کاغذ مخصوص استفاده می کنند که هزینه های طول عمر را هم اضافه می کند ولی سریعتر کار می کنند.

قسمت های مختلف یک صندوق مکانیزه فروش

صندوق فروشگاهی بسته به قیمت آنها انواع مختلفی دارند که برای بهره برداری لازم از امکانات این وسیله می بایست تمهیدات لازم اندیشیده شود و موانع و مشکلات، شناسایی و برطرف شوند تا شفاف سازی که توسط عوامل و امور مختلف همچون استفاده از صندوق فروش، حاصل می شود موجب رغبت و اطمینان روز افزون مردم برای استفاده از آنها شود که این مهم به علت ایجاد شفافیت، خود، قطعا دستاوردهای بزرگ و مهمی در برخواهد داشت.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار انبارداری چه کمکی به ما می کند

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 13/آذر/1398
تعداد مطالب: 131
تعداد بازدید: 53,965
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...