استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس، یک فرصت یا یک تهدید

  • دوشنبه 28/تیر/1400
استفاده از فروشگاه ساز ووکامرس، یک فرصت یا یک تهدید
فروشگاه ساز وردپرس یا همان ووکامرس WooCommerce، محبوب‌ترین روش برای طراحی سایت فروشگاهی در جهان است.

ووکامرس یک پلاگین تحت وردپرس است که توسط تیم WooThemes در سال 2011 نوشته شده است. حدود 380000 از فروشنده های اینترنتی دنیا از این سیستم برای سایت فروشگاهی خود استفاده می کنند. بدون شک، فروشگاه ساز وردپرس یا همان ووکامرس، محبوب ترین روش برای طراحی سایت فروشگاهی در جهان است.

مزایای ووکامرس WooCommerce

افزونه رایگان

مهمترین مزیت ووکامرس رایگان بودن آن است و شما بدون نیاز به پرداخت هزینه می توانید به راحتی آن را دانلود کنید. البته دقت داشته باشید برای بعضی از امکانات جانبی و پیشرفته ووکامرس باید مبالغی را پرداخت و آن امکانات را خریداری کنید. همچنین شما نیاز به تهیه هاست دارید تا بتوانید این سیستم را نصب کنید.

تنوع قالب

همانطور که برای وردپرس پوسته های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد برای فروشگاه ساز آن یعنی ووکامرس نیز قالب های متنوع و فراوانی وجود دارد که می تواند برای راه اندازی انواع مختلفی از فروشگاه مناسب باشد. بعضی از آن ها بصورت فارسی شده نیز با قیمت مناسب قابل خریداری است.

نصب آسان

شما برای نصب ووکامرس در سایت وردپرسی خود نیاز به دانش فراوانی نخواهید داشت و اگر آشنایی اولیه با وردپرس داشته باشید به راحتی می توانید ووکامرس را نیز نصب کنید اما برای تنظیمات بهتر و کارایی بیشتر باید آشنایی بیشتری با این افزونه داشته باشید که به صورت رایگان در بسیاری از سایت ها ارائه شده است که می توانید با مطالعه آن مشکلات خود را برطرف کنید.

بروزرسانی منظم

دقیقا همانند وردپرس که مرتب در حال بروزرسانی و رفع ایراد است این افزونه نیز بروزرسانی های متعددی را برای رفع ایرادات مختلف و بهتر شدنش ارائه می دهد.

در دسترس بودن توسعه دهندگان

از آنجا که ووکامرس جزئی از سیستم مدیریت محتوای وردپرس به حساب می آید و تعداد کاربران وردپرس در ایران و جهان بسیار زیاد است شما همواره به تعداد زیادی توسعه دهنده و متخصص وردپرس دسترسی دارید و می توانید به راحتی مشکلات خود را حل کنید. توسعه دهندگان وردپرس اکثرا در زمینه ووکامرس نیز تا حد بسیار خوبی اطلاعات داشته و می توانند تغییرات مورد نیاز مدیران فروشگاه را ایجاد نمایند.

بیشتر بدانید: مزایا و معایب فروشگاه ساز ها و معرفی 4 فروشگاه ساز حرفه ای

همه کاره بودن

ووکامرس امکان خرید و فروش هر نوع کالا و خدماتی را چه به صورت خرید پستی و آنلاین و چه محصولات فیزیکی و دانلودی در اختیار کاربران خود می گذارد. بنابراین می توانید تعداد نامحدودی محصول به همراه اطلاعات متنی و تصویری برای فروشگاه خود ایجاد کنید.

وجود افزونه های متعدد

درست است که خود ووکامرس در واقع یک افزونه از وردپرس است اما برای اضافه کردن برخی از امکانات پیشرفته تر و اضافی برای فروشگاه ووکامرس می توان از افزونه های متعددی که برای این فروشگاه ساز ساخته شده استفاده کرد. اکثر این افزونه ها رایگان بوده اما بعضی نیز با پرداخت هزینه در دسترس خواهند بود.

با برخی از مزایا و امکانات کلی افزونه فروشگاه ساز ووکامرس آشنا شدید. تمام آنچه گفته شد در مورد یک افزونه بود و دقت داشته باشید که ووکامرس یک سیستم فروشگاه ساز مستقل نیست. اما چرا با وجود این مزیت ها باز هم افراد مختلف و فروشگاه های کوچک و بزرگ زیادی فروشگاه خود را با روش های دیگری نظیر استفاده از فروشگاه سازها و برنامه نویسی پیاده سازی می کنند و از این افزونه استفاده نمی کنند؟

معایب فروشگاه ساز WooCommerce

پشتیبانی پر هزینه

درست است که برای ووکامرس توسعه دهندگان و افراد متخصص در حوزه زبان برنامه نویسی PHPوجود دارد. اما همین تعداد زیاد منجر به سردرگمی نیز خواهد شد. در زمان بروز یک مشکل در فروشگاه شما نمی دانید که باید به چه شخصی مراجعه کنید و کدام شخص و متخصص توانایی بیشتری را در زمینه برطرف کردن مشکل شما دارد. همچنین افراد مختلف قیمت های مختلفی و بعضا سرسام آوری برای برطرف کردن نیازهای شما بیان می کنند. محدود بودن پیشرفت شما در فروشگاه به علت عدم دانش کافی برنامه نویسی در این حوزه است و در صورت میل به ادامه لازم است یک برنامه نویس متخصص این حوزه استخدام کنید.

محدودیت های متنوع

در نظر داشته باشید که کلیه مزیت های گفته شده تنها برای یک افزونه بوده و همگی آن ها دارای محدودیت ها و نواقصی هستند. شما وقتی تصمیم به اضافه کردن یک ویژگی خاص و تغییر اساسی مطابق با میل خود در فروشگاهتان هستید این محدودیت را به وضوح حس خواهید کرد و همواره باید در چارچوب خاصی فعالیت داشته باشید. و البته از قالب های مشترک و تکراری استفاده کنید.

سئو و بهینه سازی

سئو و بهینه سازی یکی از بزرگترین چالش های موجود در فروشگاه های ساخته شده با افزونه ووکامرس است. ووکامرس به طور کلی از سئوی بدی برخوردار نبوده ولی می توان گفت با بعضی از معیارهای سئو نظیر page doubling و canonical URLs همواره مشکل داشته و نتوانسته این مشکلات را برطرف کرد. همچنین با افزایش محصولات و حجم هر صفحه سایت شما کند خواهد شد و نمی توانید محتوای زیادی درج کنید.

امنیت

اگر قصد راه اندازی فروشگاه با ووکامرس را دارید باید همواره در مورد امنیت فروشگاه خود نگران باشید و از یک متخصص در این زمینه بخواهید تا امنیت فروشگاه شما را تا سطح خوبی تامین کند.

کندی و سرعت کم

از معایب ووکامرس که زمانی که شما تعداد محصولات فروشگاه در حال افزایش است به آن بر می خورید این است که دچار کندی بسیار زیادی می شود، علت این موضوع عدم یک پارچگی سیستم فروشگاه از ووکامرس است و زمانی که شما افزونه های مختلف را نصب می کنید هر کدام فایل های زیادی را فراخوانی می کنند و همین موضوع باعث می شود تا فروشگاه به سرعت کند شود.

همین موضوع باعث شده شما هیچ فروشگاه بزرگی را پیدا نکنید که با سیستم ووکامرس وردپرس راه اندازی شده باشد و یا اگر هم وجود داشته باشد هزینه های سرور به قدری بالا میرود که دیگه توجیه اقتصادی برای ادامه کار با فروشگاه ساز وردپرس نخواهد داشت.

آپدیت های مکرر

این مورد را در مزایای ووکامرس نیز بررسی کردیم اما آپدیت های مکرر گاهی واقعا خسته کننده و حوصله سر بر می شوند و بعضی از اوقات ممکن است مشکلاتی را پدید آورند که در این موارد باید صبر کنید تا آپدیت جدید ارائه شود و کاری از دست شما بر نخواهد آمد.
به طور کلی استفاده از فروشگاه ووکامرس در کسب و کارهای بزرگ و پیچیده به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا کشش فروشگاه های بزرگ را نخواهد داشت. همچنین اگر شما قصد راه اندازی فروشگاهی با قابلیت ها و امکاناتی خاص و منحصر به فرد دارید باید ووکامرس را نادیده بگیرید.

هنگامی که شما قصد راه اندازی یک امکان خاص مطابق با میل خود را در فروشگاه ووکامرسی داشته باشید مرجع مشخص و معینی برای انجام کار شما وجود ندارد و همچنین تضمینی نیز برای کار شما وجود نخواهد داشت و شاید نیاز شما اصلا برطرف نشود.

بیشتر بدانید: مقایسه شرکت های طراح فروشگاه اینترنتی وردپرس، cms آماده و اختصاصی


در بسیاری از موارد شما نیاز به اضافه کردن افزونه هایی جهت تامین نیاز خود هستید و آن افزونه ها را باید خریداری کرده و همواره به پشتیبانی سازنده افزونه نیازمند خواهید بود و ممکن است با بروزرسانی های ووکامرس افزونه مورد نظر نیز از کار بیفتد و سازنده نیز از آپدیت افزونه خود غافل باشد.

حرف آخر

قدم گذاشتن در مسیرهای جدید همیشه با چالش هایی همراه است؛ مخصوصاً اگر بخواهید یک کسب وکار اینترنتی راه اندازی کنید.
​در حال حاضر فروشگاه های اینترنتی بسیاری در دنیا به وجود آمده است. در فروشگاه های اینترنتی از محصولات الکترونیکی مانند گوشی تلفن و لپتاپ گرفته تا خدمات الکترونیکی مانند هاست و دامنه، امور خدماتی مثل خشکشویی یا نرم افزار انبارداری به فروش می رسد. البته امکان پرداخت آنلاین اینترنتی و فرهنگ خرید آنلاین مخصوصا در دوران وجود ویروس کرونا هم به گسترده شدن فروشگاه ها بسیار کمک کرده است.

برای ساخت یک فروشگاه حرفه ای باید از همان اول حرفه ای عمل کرد و تمامی جوانب را درنظر گرفت تا بعدها پشیمانی وجود نداشته و البته سیستم قابل گسترش باشد. برای اینکار بعد از تحقیق و تحلیل درباره فروشگاه فعلی و آنچه در آینده خواهید شد چشم اندازی داشته باشید. سیستم لجستیک و انبارداری آن نیز بسیار مهم هستند. شما می توانید از دات نرم افزار برای طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی به همراه انبارداری کمک بگیرید.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید