loader

ضرورت جعبه کمک های اولیه در انبار first aid

دوشنبه,21/تیر/1400 - 10:48:34 - 39
جعبه کمک های اولیه در انبار شامل چه مواردی است؟

یکی از لوازم بسیار ضروری در هر مکان و خانه ای جعبه کمک های اولیه است، این وسیله به ویژه در مکان هایی چون مدرسه، کارگاه، محیط های صنعتی، انبار، دانشگاه و امثال آن که رفت و آمد در آن بسیار است بسیار ضروری به نظر می رسد. این جعبه که با نام جعبه First aid نیز شناخته می شود، از جمله لوازمی است که در موقعیت های خطر و بحران می تواند بسیار کاربردی باشد، اما این که ماهیت این جعبه چیست، چه کاربردهایی دارد، محل قرارگیری آن کجاست و چه چیزهایی باید در آن قرار داد از جمله مواردی است که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

جعبه کمک های اولیه چیست؟

جعبه کمک های اولیه در واقع یک جعبه یا کیف است که در آن لوازم، داروها، ابزار و وسایل پزشکی اورژانسی نگهداری می شود تا در مواقع لزوم بتوان با کمک آن ها فرد مصدوم را مداوا کرد یا تا رسیدن عوامل اورژانس اقدامات اولیه پزشکی را در مورد مصدوم انجام داد.
این وسیله به اندازه ای ضروری و حیاتی است که حتی در مسافرت ها، اردوها، پیک نیک، کوهنوردی و امثال آن نیز بهتر است که یک جعبه کمک های اولیه کوچک همراه داشته باشید، چرا که حادثه خبر نمی کند و ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.

در جعبه کمک های اولیه چه وسایلی قرار می گیرد؟

همانطور که از نامش پیدا است این کالا برای مواقع بحران و خطر و اقدامات اولیه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، پس وسایلی که در آن قرار می گیرد از جمله لوازم ضروری هستند به طور مثال داروهای مسکن، ابزار و لوازم بانداژ و پانسمان، مایع ضد عفونی کننده، چسب زخم، بتادین، الکل، پماد سوختگی یا ژل سوختگی، پنبه بهداشتی، تب سنج، فشار سنج، پنس پزشکی و... در آن قرار می گیرند. این ها در واقع لوازمی هستند که در مواقع بحرانی یا مصدوم شدن یک شخص در انبار می توانید از آن ها استفاده کنید تا با شرایط بهتری بیمار یا مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کرده و یا منتظر عوامل اورژانس باشید.

داروهایی که باید در جعبه کمک های اولیه داشته باشید

اگرچه استفاده خودسرانه از داروها به هیچ عنوان توصیه نمی شود اما وجود برخی داروها برای مواقع ضروری می تواند منطقی و آینده نگرانه باشد، داروهایی که تهیه آن ها بدون نسخه مجاز است از جمله مواردی است که می توانید استفاده کنید از جمله آسپرین، استامینوفن، هیوسین که برای دل درد و دل پیچه کاربرد دارد، قرص دیفنوکسیلات، قرص ضد حساسیت و آلرژی، قرص های سرما خوردگی، ضد تهوع ها و...
نکته مهمی که در مورد داروهای موجود در جعبه کمک های اولیه باید در نظر داشته باشید این است که تاریخ انقضای آن ها باید به شکل مداوم چک شود و داروهایی که منقضی شده اند را از جعبه خارج کنید.

موارد احتیاط در استفاده از جعبه کمک های اولیه

نکته بسیار مهم آنکه، این جعبه و به خصوص داروهای آن بایستی همیشه دور از دسترس کودکان قرار گیرد یا بر سر راه کارگران قرار نگیرد. بعلاوه بر روی شیشه هر یک از داروها بر چسب باشد تا در موقع استفاده اشتباهی رخ ندهد. بعضی از داروها را فقط تا تاریخ معینی می توان بکار برد و این نکته خیلی مورد توجهی است. زیرا پس از مدت ثبت شده خاصیت خود را از دست داده و نه فقط اثرش از بین می رود، بلکه ممکن است باعث مسمومیت گردد.
باید توجه داشت که استعمال آسپرین و ترکیبات دیگر که حاوی این ماده شیمیایی می باشد، در نزد مبتلایان به ناراحتی معده ممکن است ایجاد خونریزی کند. بنابراین بهتر است موقع استفاده از این ها نکته مزبور مورد توجه قرار گیرد. همچنین درمورد قرص ویتامین ث، چون خاصت اسیدی دارد، احتمال چنین عارضه ای را در پیش خواهد داشت.

محل قرارگیری جعبه ​کمکهای اولیه

مهمترین نکته در مورد محل قرار دادن جعبه کمک های اولیه آن است که جعبه را در محلی امن و در دسترس قرار دهید اما باید توجه داشته باشید که این جعبه را از دسترس کودکان دور نگه دارید. معمولا جعبه کمک های اولیه را در محلی نصب می کنند، در صورتی که به جای جعبه از کیف کمک های اولیه استفاده می کنید می توانید آن را در انبار، کابینت یا محلی مناسب قرار دهید تا در مواقع ضروری بتوانید سریعا به آن دسترسی داشته باشید.
باید اضافه کنیم که برخی از مدل های جعبه کمک های اولیه مناسب برای قرار دادن در خودرو طراحی شده اند که وجود آن در خودرو بسیار ضروری است، همچنین در کارگاه ها یا محیط هایی چون کارگاه های صنعتی و تولیدی، کارخانه ها، انبار های تولید، انبار کالا و... بسیار لازم و ضروری است.

جعبه کمک های اولیه صنعتی چیست؟

از آنجایی که در مراکز صنعتی و کارگاهی احتمال بروز حادثه بیشتر است، جعبه کمک های اولیه در چنین محیط هایی باید کامل تر باشد. می توان گفت که لوازمی که وجود آن ها در انبار ضرورت دارد شامل موارد زیر است:

 • محلول بتادین و سرم فیزیولوژی(ضد عفونی کننده)
 • الکل سفید
 • پنبه
 • گاز استریل در ابعاد مختلف
 • باند در اندازه های 2 و 5 و 10 سانتی متری
 • باند کشی
 • محلول آمونیاک (محرک تنفسی)
 • کیف یخ
 • کیسه آب گرم (مبارزه با سرما یا درد)
 • پماد جنتامایسین و پماد تترا سیکلین
 • درجه تب (ترمومتر)
 • قیچی و پنس
 • سرنگ آماده برای تزریق ضروری در اندازه های مختلف
 • تخته شکسته بندی کوچک و بزرگ (آتل)
 • باند سه گوش و باند نواری
 • چسب زخم یا چسب لوکوپلاست
 • صابون و حوله و کبریت

مهم ترین داروهای موجود در جعبه کمک های اولیه:

 • انواع قرص های مسکن و ضروری مثل قرص های استامینوفن، ایبوپروفن
 • قرص هیوسین ضد اسپاسم عضلات
 • قرص دل درد و کلیه درد
 • قرص دیفنوکسیلات یا انواع دیگر قرص های ضد اسهال
 • قرص سرماخوردگی
 • قرص آنتی هیستامین دوکنژستانت یا دیگر قرص های مربوط به آلرژی و سرماخوردگی
 • قرص متوکلوپرامید یا پلازیل برای از بین بردن حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه
 • دیازپام رکتال
 • روغن بادام یا داروهای ملین
 • قرص ضد تهوع
 • آدرنالین​

جعبه کمک های اولیه انبار

انواع جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه بر اساس کاربرد و ابعادی که دارد به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

جعبه کمک های اولیه دیواری

این مدل جعبه ها برای نصب شدن روی دیوار طراحی شده اند و در ابعاد بزرگ و کوچک تولید می شوند. دارای طبقه بندی برای قرار دادن وسایل هستند و بسیار مناسب برای استفاده در انبار، کارگاه، کارخانه، مدرسه و... است.

جعبه کمک های اولیه سیار

در واقع یک کیف دستی است که دارای محفظه های مختلف برای قرار دادن اقلام ضروری است، این کیف ها قابلیت جابجایی دارند و می توانید آن ها را در خودرو، محل کار یا منزل استفاده کنید. این کیف ها در ابعاد مختلفی قابل تهیه هستند.

منظور از شارژ کردن جعبه کمک های اولیه چیست؟

یکی از نکاتی که در زمان استفاده از جعبه کمک های اولیه باید در نظر داشته باشید این است که بسیاری از لوازم و داروهای آن قابل انقضا هستند، بنابراین توصیه می شود که هر 6 ماه یک بار تمام لوازم جعبه کمک های اولیه را بررسی کرده و در صورت منقضی شدن آن ها را با محصولات نو و دارای تاریخ انقضای بیشتر جایگزین کنید.

جعبه کمک های اولیه یا همان کیسه امداد را در دمای بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. بهتر است که درون جعبه کمک های اولیه چراغ قوه قرار دهید اما تا زمانی که از آن استفاده نمی کنید، باطری های آن را خارج کنید و در مواقع نیازباطری ها را مجددا داخل آن بیندازید.

اگر هر کدام از داروهای لوازم موجود در جعبه کمک های اولیه را استفاده کردید، سریعا آن را جایگزین کنید تا برای مواردبعدی دچار نقص یا کمبود نباشید.

نکات مهم در مورد جعبه کمک های اولیه

باید بدانید که شرایط نگهداری جعبه یا کیف کمک های اولیه شرایط خاصی است، بنابراین باید با نکات مراقبتی و احتیاطی این محصول آشنا باشید. در این بخش با برخی از نکات مهم در نگهداری و کاربرد کمک های اولیه آشنا می شوید.

 • این جعبه را هرگز نباید در دسترس کودکان قرار داد چرا که بسیاری از داروها و محصولات موجود در آن برای کودکان خطرناک هستند. بسیاری از قرص ها و داروها به دلیل رنگ یا شکل جالبی که دارند برای بچه ها کنجکاوی برانگیز هستند بنابراین کاملا ضروری است که جعبه کمک های اولیه را در صورتی که از نوع دیواری نباشد دور از دسترس کودکان قرار داد.
 • بهتر است که تمام داروهایی که داخل جعبه قرار می دهید را با برچسب مشخص کنید، کاربرد آن ها و تاریخ انقضای آن را یادداشت کنید، تا در اثر کاربرد اشتباه یا منقضی شدن مدت زمان مصرف دچار مسمویت نشوید. این مسئله را به ویژه در مورد داروهای خاص یا داروهایی که نمی شناسید انجام دهید.
 • به یاد داشته باشید که هر 6 ماه یک بار تمام اقلام موجود در جعبه کمک های اولیه را چک کنید، تاریخ انقضای دارو یا ادوات پزشکی موجود در جعبه موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است که تاریخ انقضای هر دارو یا وسیله را در کنار آن روی برچسب یادداشت کنید. این کار کمک می کند تا در مواقع لزوم از مسمومیت یا عدم کاربرد درست وسیله جلوگیری شود.
 • در مورد تداخل های دارویی اطلاعات کسب کنید. بسیاری از داروها را نباید به صورت همزمان استفاده کرد یا استفاده از برخی داروها برای افراد با بیماری های خاص قدغن است، پس حتما اطلاعات درستی در مورد داروها کسب کنید، به ویژه داروهایی که درون جعبه قرار می دهید را به خوبی بشناسید و کاربرد، عوارض و تداخل دارویی آن ها را تحقیق کرده و بیاموزید.
 • سعی کنید با کمک های اولیه آشنا شوید، مواردی مثل آتل بندی، گرفتن فشار یا قند خون، شکسته بندی، جلوگیری از خونریزی، مراقبت از مصدومان بد حال و... را به خوبی بیاموزید تا در کنار در اختیار داشتن جعبه کمک های اولیه بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.
 • جعبه کمک های اولیه یا همان کیسه امداد را در دمای بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. بهتر است که درون جعبه کمک های اولیه حتما یک چراغ قوه وجود داشته باشد، می توانید تا زمانی که از آن استفاده نمی کنید، باطری های آن را خارج کنید و هر موقع که قصد​ استفاده از آن را داشتید، باطری ها را مجددا داخل آن قرار دهید.
 • اگر هر کدام از داروها و لوازم موجود در جعبه کمک های اولیه را استفاده کردید، باید سریعا آن را با یک نمونه جدید جایگزین کنید تا در مواقع لزوم بتوانید دوباره از آن استفاده کنید.
 • تمام لوازمی را که در مقاله به آن ها اشاره کردیم در یک کاغذ یادداشت کنید و قبل از نصب یا قرار دادن جعبه در انبار، خودرو یا محل کار، دوباره لوازم داخل جعبه کمک های اولیه را بررسی کنید. اطلاعات تماسی برای اورژانس و بیمارستان های اطراف شهرک صنعتی یا انبار خود را در جعبه قرار دهید. در مورد جعبه های کمک های اولیه سیار می توانید نقشه هایی را برای جهت یابی و پیدا کردن مسیر برای یا قطب نما را نیز داخل جعبه کمک های اولیه قرار دهید.

به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

پشتیبانی انبار آنلاین

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: یکشنبه 00/مرداد/1400
تعداد مطالب: 394
تعداد بازدید: 554,683
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...