loader

خرید سیستم سرمایش و گرمایش انبار

شنبه,19/تیر/1400 - 09:46:37 - 344
شاید به نظر خیلی از انباردارها، طراحی یک سیستم سرمایشی و گرمایشی برای انبارها و یا کارخانه‌های کار آسانی به شمار بیاید.

اما برخلاف تصور، اینگونه مکان ها به سیستم های تهویه پیچیده ای نیاز دارد. به دلیل اینکه در انبارها محصولات و مواد متفاوتی نگهداری می شود و گاها چندین ماه ذخیره می شود، متناسب به نوع محصولات به هوایی خاص مثلا مرطوب، خشک، گرم و... نیازمند است. برای ایجاد محیطی که همچین ویژگی برای محصولات مورد نظر داشته باشد، نیاز به وجود یک وسیله سرمایشی و گرمایشی قوی است. در این مقاله قصد داریم، هر آنچه لازم است شما در مورد وسایل سرمایش و گرمایش انبار بدانید به صورت کامل و جامع توضیح دهیم. پس در صورتی که در این مورد نیاز به اطلاعات کاملی دارید، تا انتهای این مقاله را با دقت مطالعه نمایید. امیدواریم پاسخ سوالات خود را با مطالعه این مقاله دریافت نمایید.

یک سیستم سرمایش و گرمایش انبار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

برای اینکه یک سیستم جهت کنترل دما در انبارها طراحی شود، بایستی معیارهای زیر در نظر گرفته شود. این معیارها و ویژگی ها براساس موارد مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد. مهم ترین ویژگی ها که یک سیستم باید داشته باشد، تا آن را خریداری نماییم، عبارت است از:

 1. قادر باشد، به صورت کاملا دقیق به کنترل شرایط دمایی و رطوبت متناسب با محصولاتی که قرار است، در آن انبار قرار گیرد، بپردازد.
 2. آسایش و رفاه کارمندان و کارگران انبار مورد نظر در نظر گرفته شود.
 3. قادر به تامین سرمایش و یا گرمایش در بعضی از انبارها باشد.
 4. قادر باشد، هوای داخل انبار را به طور مرتب به گردش درآورد.
 5. در مکان هایی که کارهای اداری و دریافت محموله ها صورت می گیرد، تهویه مناسب جهت وجود هوایی مطبوع وجود داشته باشد.
 6. دقت نمایید در سیستم سرمایشی و گرمایشی انبارها درجه حرات سیستم نباید از 4 درجه سانتی گراد کمتر شود. به دلیل اینکه اگر دما به زیر منفی چهار کاهش پیدا کند، احتمال دارد، سیستم های لوله کشی آتش نشانی موجود در انبار یخ بزند. البته شایان ذکر است، یک سری از محصولات و مواد برای نگهداری به دمای خیلی پایین نیاز دارند، که در اینچنین انبارهایی استثنا است و جز موارد خاص به شمار می رود.

سرمایش و گرمایش انبار

انواع دمنده و سیستم های گرمایشی، سرمایشی کارخانه ها و انبارها

انواع مختلفی از سیستم های گرمایشی و سرمایشی برای کارخانه ها و انبارها نیز وجود دارد. در ادامه به معرفی بهترین آن ها برای شما خواهیم پرداخت. بهترین و مهم ترین انواع دمنده و سیستم های گرمایشی، سرمایشی کارخانه ها و انبارها عبارتند از:

1.سیستم چیلر، بویلر و هواساز برای کارخانه ها و انبارها:

سیستم چیلر، بویلر و هواساز به صورت کلی علاوه بر اینکه دمای انبار و یا کارخانه را کاملا دقیق تنظیم می کند، قادر خواهد بود، رطوبت مورد نیاز هوا را به صورتی منظم کنترل نماید. به همین دلیل در انبارها و یا کارخانه هایی نیاز است، دمای محیط به صورتی کاملا دقیق کنترل و رطوبت مورد نیاز محیط به منظور نگهداری محصولات کنترل شود، در اینگونه مکان ها، سیستم چیلر می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. لازم به ذکر است، در این سیستم، چیلر وظیفه سرمایش، بویلر وظیفه گرمایش و هواساز وظیفه تنظیم رطوبت و فیلتراسیون محیط را بر عهده دارد.

بیشتر بدانید: معیارهای طراحی سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی برای انبارها

2.سیستم پکیج یونیت برای کارخانه ها و انبارها:

این نوع سیستم هم شباهت بسیاری به سیستم قبلی دارد. سیستم پکیج یونیت به صورت کلی از ترکیب چیلر و هواساز در داخل یک دستگاه استفاده شده است. در این نوع سیستم ها جهت اضافه کردن سیستم گرمایشی به مجموعه مورد باید از دستگاه بویلر یا دستگاه پکیج های گازسوز استفاده نمود. از جمله ویژگی های خاص و منحصر به فرد این سیستم سرمایشی گرمایشی انبار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنظیم دقیق دما
 • تنظیم دقیق رطوبت
 • فیلتراسیون هوای دقیق و مناسب

3.سیستم زنت برای کارخانه ها و انبارها:

یکی دیگر از سیستم های که برای گرمایش و سرمایش انبارها و کارخانه ها استفاده می شود، دستگاه زنت صنعتی نام دارد. این سیستم قدرتمند می تواند، هوای تازه مورد نیاز را به مقدار زیاد تامین کند. از جمله وظایف دیگر این دستگاه می توان به فیلتر کردن هوا و همچنین خنک کردن آن به متد تبخیر همانند کولرهای آبی نیز اشاره کرد. در این سیستم برای تامین گرمایش محیط از بویلر یا پکیج های گازی نیز استفاده می گردد. قابل ذکر است، که دستگاه زنت دارای قیمت پایین تر نسبت به دو نوع قبلی و همچنین مصرف انرژی کم تری است. دقت نمایید، که دستگاه زنت درصورتی که نیاز به تنظیم رطوبت نباشد، به عنوان بهترین و به صرفه ترین مورد استفاده قرار می گیرد.

4.سیستم اکونوپک برای کارخانه ها و انبارها:

لازم به ذکر است، که سیستم اکونوپک، عملکردی مشابه با سیستم زنت دارد. تنها تفاوت آن با دستگاه زنت در این است، که اکونوپک دارای یک سیستم گرمایشی به صورت مشعل گازسوز است، و دیگر نیاز نیست برای حالت گرمایش از دستگاه های جانبی مانند بویلر و.... استفاده شود.

برندهای معروف سیستم های گرمایش و سرمایش برای انبارها

سیستم های تهویه سرمایشی و گرمایشی کارخانه ها و انبارها در برندها و انواع مختلفی تولید شده اند. در بازار جهانی برندهای قدرتمند بسیاری در این حوزه وجود دارند، که در ادامه به معرفی آن برای شما خواهیم پرداخت. برندهای معروف که در این حوزه توانسه اند در بازار جهانی موفق باشند، عبارتند از:

 • سیستم های گرمایش و سرمایشی برند AAON
 • سیستم های گرمایش و سرمایشی برند Addison
 • سیستم های گرمایش و سرمایشی برند Allied
 • سیستم های گرمایشی و تهویه های برند Amana
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی برند American Standard
 • سیستم گرمایشی برند Bosch
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی برند Bryant
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی برند Carrier
 • سیستم گرمایشی و تهویه های برند Coleman
 • سیستم های تهویه هوا برند Edpac
 • سیستم های گرمایشی و تهویه های برند Lennox
 • سیستم های تهویه هوا برند LG
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی برند Mitsubishi
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی برند Rheem
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی برند Trane
 • سیستم های گرمایشی و سرمایشی برند York

و.....

برندهای جهانی که در بالا ارائه شد، تولید کننده سیستم های گرمایشی، سیستم های سرمایشی و سیستم های تهویه هوا است. برندهای بیشتری وجود دارد، که ما در اینجا معروف ترین آن ها را نیز به شما معرفی نمودیم.

محل خرید یا فروشگاه های آنلاین برای خرید سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی مناسب تر است؟

امروزه تقریبا از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را به صورت آنلاین می توان خریداری نمود. اگر فردی هستید، که به خرید اینترنتی عادت دارید و اینگونه روش ها برایتان آسان تر از رفتن به بازار و خرید حضوری است، سفارش خود را پس از تحقیقات کاملی که انجام دادید، ثبت کنید و سیستم های مورد نظر خود را در محل مربوطه دریافت کنید. اما هنوز هم بسیار از افراد هستند، که ترجیه می دهند به محل فروش محصولات گرمایشی سرمایشی صنعتی بروند و پس از لمس کالا و مقایسه با برندهای دیگر خرید خود را انجام دهد.
به صورت کلی می توان گفت، امکان خرید سیستم های سرمایشی و گرمایشی برای انبارها و کارخانه ها به هر دو صورت حضوری و آنلاین مهیا است، و می توانید هر طور که برای شما راحت تر است، محصول خود را خریداری کنید. خیابان طالقانی و خیابان مفتح تقاطع خیابان انقلاب یا همان دروازه دولت مرکز خرید این سیستم ها هستند.

سرمایش و گرمایش انبار

قیمت سیستم های سرمایشی و گرمایشی انبارها

همانطور که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، این نوع سیستم ها برای انبارها دارای انواع مختلف و برندهای متفاوتی است. به همین دلیل نمی توان قیمت مشخصی را برای آن در نظر گرفت. هر محصول متناسب به امکانات و برند آن قیمتی متفاوت دارد. اگر قصد خرید سیستم سرمایشی و گرمایشی برای انبار یا کارخانه خود می گردید، ابتدا تحقیقات لارم را در مورد امکانات هر کدام از دستگاه ها و سیستم ها بدست آورید و سپس محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

آیا وجود سیستم های سرمایش، گرمایش و تهویه هوا در انبارها و کارخانه ها ضروری است؟

همان طور که بارها در این مقاله به این موضوع اشاره کردیم، انبارها محلی برای نگهداری و ذخیره محصولات و مواد هستند. هر کدام از آن ها، با توجه به محصولاتی که در آن جا ذخیره می شود به هوای خاصی جهت نگه داری نیاز دارند. لازم به ذکر است، سیستم سرمایش و گرمایش انبارهای مختلف، متفاوت است. و هر کدام متناسب با شرایطی که دارد، انتخاب می شود. به همین دلیل وجود اینچنین سیستم هایی در انبارها و کارخانه ها جهت نگه داری محصولات مورد نظر ضروری است. نکته ای که این جا لازم است، گفته شود این است که قبل از خرید سیستم برای انبار مورد نظر ابتدا شرایط محصولات و انبار را به صورت کامل مورد سنجش قرار دهید و سپس اقدام به خریداری کالای مورد نظر کنید.

کلام آخر

اگر قصد خرید وسایل سرمایش و گرمایش برای محیط های انباری و کارخانه ای خود هستید در مرحله اول بررسی کنید، که برای نگهداری و یا تولید محصولات خود به چه ویژگی های دمایی نیاز دارید. پس از بررسی شرایط در مورد برندهای موجود دستگاه ها در بازار برای انبار خود بگردید. دقت نمایید برای خرید عجله نکنید و برای بررسی این موضوع زمان بگذارید تا بتوانید محصول و سیستمی مناسب و کارآمد با قیمتی مناسب را خریداری کنید.
مواردی که در هنگام خرید سیستم تهویه هوای انبار باید به آن توجه ویژه کنید، علاوه بر کارایی مناسب، مصرف انرژی پایینی داشته باشد و قیمت آن نیز مناسب باشد. امیدواریم مطالعه این مقاله توانسته باشد، به شما کمک کند، تا خریدی مناسب و درست در حوزه وسایل سرمایش و گرمایش انبار خود داشته باشید. از اینکه تا پایان این مقاله را با دقت مطالعه کردید، ممنون هستیم.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

دریافت دموی انبار آنلاین

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...