loader

انتخاب دزدگیر مناسب برای انبار

چهارشنبه,16/تیر/1400 - 15:42:08 - 251
همان‌طور که می‌دانید دزدگیر، برای جلوگیری کردن از سرقت در تمامی اماکن، دارای کاربرد است.

شاید بتوان گفت بیشترین میزان استفاده از این سیستم ها در انبارهای کالا و محصولات و مصالح و..... است. به طور معمول، انبار از جمله مکان هایی است که در آن، کالاهای با ارزش، حفظ و ذخیره می گردند. در بسیاری از موارد، مشاهده می شود که توسط پرسنل انبار و یا افراد خارج از این محیط، سرقت هایی انجام می گیرد. انجام چنین دستبردهایی، به طور حتم برای صاحبان انبار و یا مالکان محصولات، بسیار ناخوشایند است. در حال حاضر، پیشرفت تکنولوژی موجب شده تا برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی، بتوانیم اقداماتی را انجام دهیم و تجهیزات مختلفی را بدین منظور مورد استفاده قرار دهیم.

به طور معمول برای جلوگیری کردن از چنین خساراتی، از قفل های مجهزتر، حفاظ و نرده و یا گاو صندوق استفاده می شود. اما روشی که در حال حاضر به ویژه در اماکنی مانند انبار و سوله ها می تواند بسیار کارآمد و موثر باشد، استفاده از دزدگیر مناسبی است که با توجه به محدوده این محیط و توجه به وسعت و کوچکی و یا بزرگی این محل، انتخاب و خریداری و نصب گردد. این دسته از تجهیزات مدرن می توانند در کنار دیگر تجهیزات امنیتی و حفاظتی انبار قرار گیرند و در حفظ موجودی ها و محصولات این مکان به شما کمک کنند.

چرا دزدگیر نصب کنیم؟

دزدگیر، نوعی سیستم امنیتی است که از آن برای تشخیص دادن نفوذ و ورود غیر مجاز به انبار و سایر اماکن مهم استفاده می شود. دزدگیر می تواند هر گونه ورود غیر مجاز و تعریف نشده به این محیط های با ارزش را تشخیص دهد و هشدارهایی را به صاحبان انبار و یا انبارداران ارسال نماید تا از این طریق، جلوی ایجاد خسارت و یا بروز حادثه را بگیرد.

سیستم های دزدگیر به طور معمول برای حفاظت کردن از انبارها و سایر محیط ها به کار گرفته می شوند اما در سیستم هوشمند سازی، می توان دزدگیر را با سیستم اعلام حریق نیز یکپارچه نمود. برخی از سیستم های حفاظتی و امنیتی و دزدگیرها نیز ممکن است با نظارت تصویری نیز همراه شوند تا از این طریق علاوه بر هشدار، به ثبت و ضبط و ارائه تصویر مجرم و یا سارق نیز دست بزنند. این دسته از تجیهزات حفاظتی، هم چنین می توانند ایمنی محیط مورد استفاده را به چند برابر افزایش دهند. این سیستم ها هم چنین قابلیت اتصال قفل را نیز دارند تا بتوانند آن را باز و یا بسته نمایند. با استفاده از دزدگیرهای حفاظتی ویژه انبار می توان تجهیزات دیگری را نیز به کار گرفت. از جمله این سیستم ها می توان به سیستم صوتی و شنود و هم چنین سیستم ضبط صدای محیط اشاره کرد.

اجزا و امکانات دزدگیر در انبار

به طور کلی، می توان گفت دزدگیر بر اساس یک دستگاه هشدار دهنده عمل می کند و شامل چند سنسور برای نشان دادن نفوذ افراد است. برای اینکه دستگاه مورد نظر بتواند به این روش عمل کند باید اجزای آن به درستی در کنار هم قرار گرفته باشند و عملکرد صحیحی از خود نشان دهند. از جمله اجزا و قطعاتی که دزدگیر با به کارگیری این قطعات به وجود آمده است می توان به کنترل پنل اشاره کرد. سنسور، دستگاه های هشدار دهنده، صفحه کلید، اتصالات و... از دیگر اجزای به وجود آورنده یک دزدگیر هستند. در ادامه، به شرح مختصر هر یک از این اجزا و قطعات خواهیم پرداخت.

اجزا و امکانات دزدگیر در انبار

کنترل پنل

کنترل پنل که به آن واحد کنترل و یا واحد کنترل هشدار نیز گفته می شود، مغز این سیستم ها است. تمامی سنسورهای ورودی به دستگاه مورد نظر به این واحد کنترل متصل می شوند. نوع اتصال به این مرکز می تواند به صورت های بی سیم و یا سیمی باشد. دستگاه کنترل پنل قادر است ورودی های سنسورهای سیستم دزدگیر را بررسی کند و سپس بر اساس آن، هشدار لازم را ارسال نماید. این سیستم از چندین برد الکتریکی نیز به وجود آمده است که داخل یک جعبه نصب شده و با تغذیه برق، همراه است.

سنسور

از دیگر قطعات به وجود آورنده سیستم دزدگیر می توان سنسور و یا حسگر را نام برد. این دسته از قطعات از جمله ابزارهایی هستند که می توانند حملات را تشخیص دهند. سنسورها به طور معمول، به روش های مختلفی قابلیت نصب دارند. از جمله می توان این قطعات را در ورودی محوطه حفاظت شده انبار نصب نمود. یا در داخل انبار و یا در هر دو مکان قرار داد.
نکته دیگری که لازم است به آن اشاره شود این است که سنسورها از روش های مختلفی برای تشخیص متجاوز استفاده می کنند. از جمله این روش ها می توان به مانیتور کردن درب و پنجره در مقابل باز شدن و یا حرکت مهاجمان اشاره کرد. از دیگر روش هایی که به طور معمول، سنسورها از طریق آن مهاجمان و یا سارقان را شناسایی می کنند می توان به ایجاد لرزش اشاره کرد. صدا و ایجاد اختلالات نیز از دیگر روش های این قطعات در دزدگیرها است.
سنسورها خود دارای انواع مختلفی هستند. از جمله این قطعات می توان به سنسورهای آهن ربایی اشاره کرد. سنسور ضربه و سنسور پرده ای، سنسور دستی و یا فویل پنجره ای از دیگر انواع این قطعات است. سنسورهای لیزری و سنسورهای چشم الکترونیک نیز از دیگر انواع این ابزارها هستند.

بیشتر بدانید: راهنمای انتخاب دوربین مدار بسته برای انبار

دستگاه های هشدار دهنده

این دسته از ابزارها وظیفه هشدار دهی و آگاه سازی در سیستم دزدگیر را بر عهده دارند. از جمله متداول ترین این تجهیزات می توان زنگ و آژیر خطر و چراغ فلاشر را نام برد. این سیستم ها دارای این قابلیت هستند که به طور همزمان دو وظیفه را انجام دهند. از یک طرف، این سیستم های تامین امنیت و حفاظت، می توانند به افراد و کارکنان در انبار مورد نظر، هشدارهایی را ارسال کنند و از طرف دیگر، دارای این توان هستند که سارقان را بترسانند و به خروج از محوطه انبار تشویق و ترغیب نمایند. نکته قابل ذکر این است که این سیستم ها هم چنین می توانند از تجهیزات هشدار سیستم اعلام حریق نیز بهره مند گردند.

صفحه کلید

از جمله تجهیزات دیگری که به طور معمول، دزدگیر از آن بهره مند شده است می توان صفحه کلید را نام برد. این صفحات، تجهیزاتی کوچک هستند که در بیشتر موارد، بر روی دیوار نصب می گردند. صفحه کلید را در حقیقت می توان رابط میان انسان و یا کاربر و ماشین در ساختار دزدگیر دانست. این سیستم ها از کلید، صفحه نمایش و یا کلید و صفحه نمایش به وجود آمده اند.

اتصالات

لازم است بدانید که نحوه ارتباط تمامی اجزایی که در بالا به آن ها اشاره شد از طریق اتصالات دزدگیر است. این اتصالات می توانند به صورت های سیمی و یا وایرلس و بی سیم ایجاد شوند. این دسته از تجهیزات در بیشتر موارد با یک سرویس مانیتورینگ هم همراهی می کنند.

روش کار و یا نحوه عملکرد دزدگیر در انبار

همان طور که پیش از این اشاره شد دزدگیر می تواند نقش قابل توجهی در کاهش سرقت از اماکن مختلف از جمله انبار داشته باشد. نحوه عملکرد این سیستم در چنین مواقعی بدین شرح است. به طور معمول و در شرایطی که حادثه ای در حال رخ دادن باشد، سیستم هشدار واحد کنترل و یا کنترل پنل سیستم، فعال می گردد. این سیستم می تواند با ایستگاه نظارت مرکزی تماس بگیرد. اپراتورها پس از دریافت این تماس، سیگنال های ارسال شده را بررسی می کنند و سپس مطابق با آن، اقدامات لازم را به عمل می آورند. نکته قابل ذکر این است که این سیگنال ها می توانند از طریق تلفن و یا خطوط ویژه و یا در مواردی از طریق اینترنت بر قرار گردند.

برندهای معروف و محبوب دزدگیر

در حال حاضر شرکت های مختلف داخلی و خارجی به تولید انواع مختلف دزدگیر با امکانات متعدد اقدام می کنند. برخی از این محصولات، از دیگر انواع دزدگیرها شناخته شده تر هستند. از جمله برندهای معروف و شناخته شده در این عرصه، می توان به برند بتا اشاره کرد. برندهای کلاسیک و یا برند پارادوکس هم از دیگر شرکت های تولید کننده این سیستم های حفاظتی و امنیتی هستند. در حال حاضر برندهایی از قبیل فایرول و هم چنین فایواستار نیز از جمله برندهای محبوب در این زمینه هستند. آی تی آر، دیگر شرکت تولید کننده دزدگیر است. مکسرون و آنیک نیز از جمله شرکت های سازنده و صاحب نام در زمینه طراحی و تولید دزدگیر مناسب برای استفاده در انبارهای کوچک و بزرگ هستند. شرکت سیماران و گپ نیز از دیگر تولید کنندگان این تجهیزات حفاظتی به شمار می روند. هم چنین از میان برندهای معروف و سازنده دزدگیر می توان شرکت سایلکس را نیز نام برد.

بیشتر بدانید: معرفی نژادهای سگ نگهبان مناسب نگهبانی انبار

نصب دزدگیر در انبار

دزدگیرها انواع مختلفی دارند اما اصول کلی نصب و بهره برداری از این تجهیزات حفاظتی و ایمنی، به یک شکل است. به طور کلی، اولین گام برای نصب این سیستم ها و سپس بهره مندی از آن ها تامین تغذیه این دزدگیرها است. هر پنل دزدگیر، دارای یک ورودی به برق شهری است و به عنوان برق اضطراری نیز لازم است باتری جداگانه ای به آن متصل گردد.

ورودی برق شهری به دزدگیر، خود شامل دو ترمینال است که فاز و نول برق شهری، به آن ها اتصال داده می شود. پس از اتصال به برق، دستگاه مورد نظر روشن می شود. برای تامین برق سنسورهای سیستم هم لازم است از خروجی ترمینال ها و کانکتور استفاده کنید. هم چنین باید آژیر دارای پلاریته را به ترمینال های مربوط به اتصال مدار آژیر متصل نمایید. برای اتصال دادن پنل به خط تلفن شهری نیز می توانید از ترمینال هایی که مستقر بر روی برد اصلی َسیستم هستند، استفاده کنید.
همان طور که مشاهده نمودید اجرای عملیات نصب و بهره برداری از دزدگیر از عهده تمامی افراد بر نمی آید. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از خسارت به این سیستم ها از شرکت هایی که به ارائه خدمات در زمینه فروش، نصب و راه اندازی دزدگیر می پردازند، کمک بگیرید.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

نقاط کنترلی در انبار چیست؟

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...