loader

چگونه از اشتباهات قفسه بندی انبار جلوگیری کنیم؟

دوشنبه,25/اسفند/1399 - 17:12:55 - 82
قفسه بندی پالت راک یکی از انواع سیستم های قفسه بندی موثر و کارآمد برای انبارهای بزرگ شرکت های تولیدی

خدماتی و خرده فروشی مختلف است که باید در تمامی جوانب اصول و نکات ایمنی مربوط به آن رعایت شود. در واقع اگر نسبت به مراحل مختلف نصب، تعمیر و نگهداری این نوع از سیستم های قفسه بندی با توجه به ساختار متفاوت آن بی توجهی شود، احتمال وقوع خسارات های مالی و حتی جانی دور از انتظار نیست و از همین بابت ایمنی محیط انبار و امنیت کارکنان آن باید شرط و اولویت اصلی شرکت ها جهت تهیه، نصب و راه اندازی قفسه بندی پالت راک باشد.

همواره در انتخاب این محصول باید از باکیفیت ترین و بهترین نوع آن استفاده کرد و آموزش های لازم نیز در خصوص مراحل مختلف بارگیری و جابجایی جهت جانمایی محصولات و کالاها بر روی هر یک از قفسه های پالت به کارکنان داده شود. اگر بخواهیم به صورت مختصر به چند اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک اشاره کنیم، می توان موارد زیر را برای شما خوانندگان عزیز برشمرد.

نصب درست قفسه بندی پالت راک

یکی از مهمترین اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک، عدم دقت به اصول و بی توجهی نسبت به رعایت نکات ایمنی به هنگام نصب قفسه ها می باشد. در واقع قفسه بندی پالت راک از نظر ساختار، بدنه و اجزا با دیگر سیستم های قفسه بندی تفاوت چشمگیری داشته و باید دقت شود که به هنگام نصب، قفسه ها از استحکام و مقاومت کافی در برابر ضربات احتمالی و یا تحمل بار اضافی برخوردار باشند. بنابراین بهتر است که قبل از وقوع هر حادثه جبران ناپذیری، کار نصب و راه اندازی این گونه از قفسه ها را به افراد متخصص و حرفه ای سپرده تا ضمن توجه به اصول و رعایت نکات ایمنی ترتیب این کار را دهند.

بیشتر بدانید: کاربرد و ویژگی های قفسه بندی پالت راک

آموزش دادن پرسنل انبار

متاسفانه اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک طیف وسیعی از موارد را در برگرفته که برای دوری از آن ها لازم است که قبل از هر گونه اقدامی برای قفسه بندی به کارکنان و پرسنل انبار آموزش های صحیح استفاده از آن داده شود. در واقع این افراد باید به شکل اصولی با نحوه چیدمان بار در قفسه ها و جا به جایی آنها آشنا شوند تا از وقوع هر گونه خطر احتمالی مالی و جانی جلوگیری شود، چرا که قفسه بندی پالت راک به لحاظ ساختاری و نحوه استفاده تفاوت هایی با سایر قفسه های موجود در بازار دارد.

چیدمان و بارگیری صحیح کالا

چیدمان و بارگیری صحیح کالا

اگرچه بدنه قفسه های پالت راک در برخی از مواقع از استحکام و مقاومت کافی برخوردار است؛ اما هرگز این اشتباه و باور برای پرسنل و کارکنان نباید به وجود آید که برخورد لیفتراک با قفسه ها به هنگام بارگیری هیچگونه مشکلی را برای آن به دنبال نخواهد داشت، بلکه این عمل به تدریج باعث ایجاد ترک و در نهایت از هم پاشیدگی قطعات قفسه های پالت راک شده و بدین ترتیب احتمال سقوط و نابودی محصولات و کالاهای نگهداری شده در هر پالت وجود دارد. همچنین این اتفاق ممکن است همراه با خطرات جانی برای پرسنل بوده و بنابراین آگاهی از نحوه چیدمان صحیح کالا و قفسه شرط اساسی برای استخدام رانندگان لیفتراک باید باشد.

تخصیص فضای بادخور در قفسه های پالت راک

اختصاص فضایی مازاد در بالای قفسه های پالت بعد از چیدمان بسته های کالا و محصولات باعث عدم برخورد لیفتراک با ساختار قفسه به هنگام جابجایی محصولات شده و از آسیب های احتمالی بعد جلوگیری خواهد کرد. به این فضای مازاد، فضای بادخور گویند و عدم تخصیص فضای کافی برای آن موجب خسارات شده و این نکته یکی از انواع اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک است.

جلوگیری از نصب قطعات اضافه روی قفسه پالت راک

یک اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی، عدم توجه به استانداردهای ایمنی مختلف به هنگام طراحی قفسه های مورد نیاز برای انبار است؛ چرا که هر یک از انواع سیستم های قفسه بندی نظیر خود راهرو، راهرو باریک و.... ساختار مختص به خود را داشته و نحوه محاسبات برای جانمایی و نصب آن های متفاوت است. بنابراین نباید هیچگونه قطعه اضافه ای را در بخش های مختلف پالت اضافه کرد، چرا که تغییر ساختار قفسه ها منجر به کاهش مقاومت بدنه برای تحمل بار و عدم تعادل آن خواهد شد و در نهایت این کار به سایر بخش ها نیز آسیب وارد خواهد کرد.

جلوگیری از بارگیری بیش از حد ظرفیت

ظرفیت در نظر گرفته شده برای هر یک از سیستم های قفسه بندی پالت راک را بر حسب ارتفاع قفسه ها، جنس پالت و همچنین تعداد طبقات آن محاسبه می کنند. بنابراین هر یک از قفسه ها تحمل نگهداری میزان بار مشخصی را داشته و در صورت بی توجهی به این مسئله و بارگیری بیش از حد مجاز در زمان چیدمان به تدریج شاهد از هم پاشیدگی قطعات تشکیل دهنده و سقوط کالاها و محصولات چیده شده بر روی آن ها خواهیم بود. این موضوع یکی دیگر از اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک بوده و بهتر است که به هنگام چیدمان از حد ظرفیت تعیین شده مقدار کمتری را برای آن در نظر گرفت.

استاندارد چیدمان کالا در انبار

انبارها محل تجمع اقلام بسیار زیادی از کالاهاست. برای همین اگر برای چیدمان در قفسه های انبار روش های موثری نداشته باشید در شلوغی و ازدحام کالا سردرگم می شوید. در این مقاله ما به بررسی روش های موثر در سازماندهی چیدمان وسایل در قفسه های انبار می پردازیم.

در انبارداری روش های گوناگونی برای سازماندهی چیدمان در قفسه های انبار وجود دارد. البته این نوع سازماندهی بسته به نوع انبار و اقلام نگهداری شده در انبارها متفاوت است. اما مهم ترین نکته در چیدمان بدون در نظر گرفتن نوع انبار و نوع کالای انبار شده این است که چیدمان به گونه ای باشد که از وارد شدن هر گونه آسیب و صدمه ای به اجناس انبار شده جلوگیری شود. نوع چیدمان باید به گونه ای باشد که دسترسی به کالاها به راحتی و به سرعت انجام شود. استفاده از قفسه ها و یا کمدها باعث استفاده بهینه از فضای انبار شده و باعث تفاوت در خدمت دهی و هزینه ها می شود. در زیر به بررسی چند راه کار برای سازماندهی چیدمان وسایل در قفسه بندی انبار می پردازیم.

چیدمان انبار براساس وزن کالا ها

این نوع چیدمان برای کالاهایی انجام می شود که از نظر کاربرد یکسان هستند اما از نظر وزن و ابعاد در اندازه های متفاوتی تولید می شوند. این گونه از اقلام را طوری طبقه بندی می کنند که اقلام سنگین در پایین و اقلام سبک تر در بالای قفسه ها قرار گیرند.

چیدمان براساس جنس مواد انبار شده

در این نوع چیدمان در قفسه های انبار، چیدمان طوری انجام می شود که کالاهای فاسد شدنی و یا قابل اشتعال باید در محل مناسب نزدیک ورودی و یا در محل دارای تهویه مطبوع باشند.

چیدمان انبار براساس نوع کالا

در این نوع نیز براساس این که اقلام انبار شده از یک خانواده هستند و یا دارای کاربرد یکسان هستند در یک قسمت از انبار و یا نزدیک به هم و اقلام دیگر در قسمت های دیگر انبار قرار می گیرند. اصول چیدمان انبار مواد غذایی با چیدمان انبار صنعتی یا چیدمان انبار قطعات متفاوت می باشد.

چیدمان انبار براساس نوع کالا

چیدمان انبار براساس تاریخ مصرف

در این نوع چیدمان اقلام به گونه ای قفسه بندی می شوند که بتوان تا قبل از انقضا تاریخ مصرف به بازار عرضه شوند. این نوع قفسه بندی بیشتر برای اقلام خوراکی مورد مصرف قرار می گیرد. این نکته در نحوه قفسه بندی انبار مواد غذایی بسیار مهم می باشد.

بیشتر بدانید: قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین یا پانل راک

چیدمان وسایل در قفسه های انبار براساس بارکد

در این نوع چیدمان، انباردار برای نگهداری کالاها به هر کدام از آن ها یک بارکد و برچسب می دهد. در این صورت این گونه بارکدها می توانند محل نگهداری دقیق یک نوع کالا را به انباردار به طور مشخص نشان دهند. برای استفاده از این نوع قفسه بندی، انباردار باید از بارکد خوان برای پیدا کردن کالای مورد نظر استفاده نماید.

چیدمان انبار با حروف لاتین

در چیدمان وسایل در قفسه های انبار با حروف لاتین نیز با توجه به این که به نوع اجناس انبار شده یک کد اختصاصی با حروف لاتین داده می شود می توان کالاها و اقلام مورد نیاز را در هنگام استفاده با سرعت پیدا نمود. در این صورت باید کد کالا در دفتر انبار ثبت شود.

چیدمان در انبارهای مکانیزه

در این نوع انبارها با استفاده از سیستم نوین انبارداری به هر نوع کالایی در انبار یک کد که می تواند حروف و یا عدد و یا ترکیبی از هر دو باشد داده می شود. این کدها در سیستم مدیریت انبار به صورت یک نقشه ترسیم می شود و در بانک اطلاعاتی انبار ذخیره می شود. در این صورت در هنگام نیاز به یک کالا و پیدا کردن آن در انبار از بانک اطلاعات انبار استفاده می شود. مزیت این گونه چیدمان در قفسه های انبار در این است که می توان یک نوع کالا را در چندین آدرس مجزا در انبار برای استفاده ی مناسب از فضای انبار قرار داد. در این نوع سیسستم انبارداری سرعت و دقت انجام امور بسیار بالا است. برای استفاده از این نوع چیدمان وسایل در قفسه های انبار در کف سالن به صورت محدوده بندی با رنگ و چسب قسمت ها معین می شود تا در صورت نیاز بتوان با سرعت بیشتری اقلام مورد نیاز را یافت.

منبع: www.fazasazanamin.com


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نقاط کنترلی در انبار چیست؟

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 30/فروردین/1400
تعداد مطالب: 348
تعداد بازدید: 428,433
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...