loader

انبارگردانی چیست و چه مزایایی دارد؟

شنبه,03/آبان/1399 - 09:20:52 - 612
نکات مهم در انبارگردانی

به طور کلی عملیات انبارگردانی را این گونه می توان تعریف کرد: به کنترل فیزیکی فضای انبار، شمارش دستی موجودی کالاها در یک یا چند بازه زمانی مشخص و بررسی عدم مغایرت آن با موجودی ثبت شده در سیستم انبارداری و کاردکس کالا، عملیات انبارگردانی می گویند. نرم افزار انبارداری تحت وب انبار آنلاین امکان انبارگردانی در دوره های مختلف مالی را به صورت آنلاین برای شما فراهم کرده است.

چرا شرکت ها به انبار گردانی نیاز دارند؟

موجودی کالاها یکی از مهم ترین اقلام دارایی هاست و در پایان دوره مالی ارزش موجودی ها تاثیر قابل ملاحظه ای در میزان سود و زیان شرکت ها خواهند داشت. از این رو لازم است در هر دوره مالی حداقل یکبار کل موجودی های شرکت شمارش شود تا از عدم مغایرت موجودی واقعی انبار و موجودی سیستمی اطمینان حاصل شود.

دلایل مختلفی مانند اشتباه در ثبت ورودی یا خروجی کالا در سیستم، عدم ثبت بخشی از رویدادهای مالی مثل خرید یا فروش، ضایعات ثبت نشده، سرقت و … باعث ایجاد اختلاف بین موجودی واقعی انبار و موجودی ثبت شده در سیستم نرم افزار مالی می شود. به همین دلیل به انبارگردانی در فواصل زمانی مشخص نیاز است که این فواصل با در نظرگرفتن هر صنف از فعالیت متفاوت خواهد بود.

بیشتر بدانید: 26 اقدام جهت انبارگردانی

هدف شرکت ها از انبارگردانی چیست؟

هدف از انبارگردانی به طور کلی شمارش موجودی اقلام کالا به منظور ایجاد اطمینان از وجود کمی و کیفی کالاهاست. به این جهت لازم است قواعدی در حین انبارگردانی انجام پذیرد. از جمله این قواعد، الصاق تگ به کالا می باشد. همچنین مواردی از قبیل پلمپ انبار، وارد و خارج نشدن کارکنان و افراد به انبار، مرتب سازی کالاها و سایر موارد امنیتی باید مورد بررسی قرار گیرد.

انبارگردانی

معمولا انبارگردانی با حضور افراد ذیل انجام می گیرد:

 1. سرپرست انبارگردانی
 2. گروه کنترل
 3. انباردار
 4. گروه های شمارش گر که هر گروه ۲ نفره است (یک نفر شمارش گر و یک نفر ثبت کننده) که وظیفه دارند اقلام را شمارش و در تگ های شمارش ثبت کنند.

نکته مهمی که باید بدان توجه کرد این است که در زمان انبارگردانی چون انباردار نسبت به چیدمان و محل کالاها آگاهی دارد، حتما باید در عملیات انبارگردانی حضور داشته باشد.

باید توجه داشت که در صورت استفاده از برنامه انبارداری مانند نرم افزار تحت وب (بدون نیاز به نصب) انبار آنلاین این عملیات طولانی و بعضاً پیچیده با تنها حضور یک اپراتور و بدون حضور در انبار امکان پذیر است؛

زیرا که انبار آنلاین تمامی مراحل ورود، ثبت و دسته بندی کالا و... را به تنهایی انجام می دهد.

چند نوع انبارگردانی وجود دارد؟

به صورت کلی ۳ نوع انبارگردانی وجود دارد:

 1. انبارگردانی پایان سال: این نوع از انبارگردانی معمولا یک بار و در پایان هر سال اتفاق می افتد و تمامی کالاها، به منظور انتقال موجودی انبار به سال بعد، شمارش می شود.
 2. انبارگردانی میان دوره: این نوع از انبارگردانی معمولا در پایان نیم سال اول و مانند مدل انبارگردانی پایان سال، کلیه کالاها شمارش می شود.
 3. انبارگردانی رندوم: این نوع از انبارگردانی در بازه های زمانی کوتاه تر از دو مورد قبل و برای اطمینان از صحت موجودی ثبت شده برای کالاهای انبار است. در این مدل تنها تعدادی از کالاها به صورت رندم شمارش می شوند و عدم مغایرت آن با کاردکس موجودی چک می شود.

مزایای انبارگردانی:

 • حصول اطمینان از ارقام موجود در صورت حساب های مالی
 • کاهش خطای پرسنلی با بررسی عملکرد حسابدارها و انباردار
 • جداسازی ضایعات و موجودی غیرقابل مصرف و برقراری نظم در انبار
 • جلوگیری از تجمع بیش از حد کالا در انبار و زیان ناشی از فساد و خرابی کالاهای دارای تاریخ انقضا
بیشتر بدانید: روش های مختلف شمارش موجودی های انبار

دفعات شمارش کالا در انبارگردانی چگونه است؟

معمولا شمارش موجودی انبار برای افزایش دقت و کاهش ضریب خطا، در دفعات متعددی تکرار می شود که به صورت زیر است.

تک شمارشی:

در این حالت شمارش موجودی یک بار انجام می شود و اگر مغایرتی بین موجودی و عدد ثبت شده در کاردکس وجود نداشته باشد، گزارش صحت موجودی صادر می شود. اما در صورت وجود مغایرت موجودی با کاردکس، کالاها لیست شده و دو شمارشی اتفاق می افتد.

دو شمارشی:

در این حالت شمارش موجودی برای بار دوم انجام می شود و اگر عدد حاصل از شمارش دوم با عدد شمارش اول برابر باشد، مقدار شمارش شده معتبر است و به عنوان موجودی صحیح اعلام می شود. اما در صورت وجود مغایرت بین دو شمارش، حالت سه شمارشی اتفاق می افتد.

سه شمارشی:

در این حالت شمارش موجودی برای بار سوم انجام می شود و تنها عدد حاصل از شمارش سوم معتبر بوده و به عنوان موجودی صحیح ثبت می شود.

مراحل انبارگردانی

مراحل انبارگردانی در پایان هر سال به چه صورتی است؟

نکات مهمی که در ارتباط با شمارش موجودی انبار ها باید به آن ها توجه کنیم به شرح زیر است.

نکات مهم قبل از شمارش کالاها

 1. در ابتدا باید شخصی مناسب به عنوان هماهنگ کننده انبارگردانی انتخاب شود.
 2. دستور العملی که از قبل تهیه شده است، باید توسط هماهنگ کننده کاملا مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود اشکال، قبل از شروع عملیات شمارش کالا باید به اطلاع مسئولین شرکت برسد.
 3. روزها و ساعات شمارش انبار باید مشخص باشد و به صورت کتبی به بخش های مختلف اطلاع رسانی شود که انبار در روزهای تعیین شده تعطیل است.
 4. گروه های شمارش باید با ذکر اسامی قبلا تعیین شده باشند و آموزش کافی دیده باشند.
 5. هماهنگ کننده شمارش موجودی ها باید از قبل موجودی انبارها را مورد بازدید قرار دهد و از موارد زیر مطمئن گردد:
 • اقلام به شکلی چیده شوند تا عملیات شمارش به آسانی صورت پذیرد.
 • موجودی هایی که به آسانی قابلیت شناسایی ندارند با کمک مسئولین انبار و نوشتن شماره صحیح مشخص شوند.
 • اقلام ناباب، اسقاط و همچنین اجناس بدون استفاده از سایر اقلام جداشده باشند.

نکات مهم در حین شمارش کالا

 1. موجودی برداری وسیله گروه های دونفری انجام شود، یک فرد عمل شمارش را انجام داده و فرد دیگر ضمن تأیید شمارش آن را ثبت نماید.
 2. چنانچه موجودی هایی بر اساس وزن ثبت می شوند، اطمینان حاصل شود تا وسایل لازم برای توزین موجودی ها در دسترس باشد.
 3. بهتر است که موجودی ها دو بار و هربار به وسیله یک گروه دونفری متفاوت شمارش شوند.

نکات مهم پس از شمارش کالا:

 1. چنانچه نتیجه شمارش توسط دو گروه اختلافی را نشان دهد یا نتیجه شمارش با مدارک دائمی موجودی ها اختلاف داشته باشد، شمارش دوباره آن ها با حضور هر دو گروه شمارش کننده و حسابرسان برای مشخص نمودن عدد نهایی و درست لازم است.
 2. پس از خاتمه شمارش، چنانچه هرگونه اصلاحی در برگه های شمارش لازم باشد باید هرگونه اقدام با آگاهی حسابرسان و تأیید هماهنگ کننده موجودی برداری باشد.
 3. باید نتیجه به دست آمده با مدارک دائمی (درصورتی که وجود داشته باشد) و حساب کنترل در دفاتر مقایسه شوند.

منبع:blog.finto.irبه منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

دریافت دموی انبار آنلاین
تبلیغات در انبار آنلاین

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 10/آذر/1400
تعداد مطالب: 460
تعداد بازدید: 756,987
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.
محل تبلیغات

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...