loader

کنترل سیستماتیک موجودی لحظه ای کالا

دوشنبه,21/مهر/1399 - 13:56:44 - 48
فعالیتی که طی آن فروش (خروج کالا) از انبار را رصد می کنند را کنترل موجودی کالا می نامند.

اگر کمی دقیق تر تعریف کنیم، کنترل موجودی کالا فعالیتی بر پایه علم و مشتمل بر متد های مختلفی است که نه تنها مربوط به بخش فروش یک مجموعه می باشد بلکه فعالیتی مرتبط و مهم در بخش مدیریت یک کسب و کار است، که بر پایه آن مدیر می تواند نیاز های آینده بازار را پیش بینی کرده و نبض بازار را در دست بگیرد. از دیگر مزایای کنترل موجودی کالا می توان به کنترل تولید، تغییر پذیری به نسبت نیاز بازار و در نهایت رضایت و افزایش مشتریان اشاره کرد.

شاخه ای از کنترل موجودی کالا، کنترل سیستماتیک موجودی کالاست. این شاخه ممکن است مشتمل بر یک سیستم نرم افزاری باشد که مشکلات مختلفی از یک مجموعه را برطرف می کند. یکی از خدمات نرم افزار جامع انبارداری انبار آنلاین کنترل موجودی انبار به صورت دوره ای و مداوم است.

کنترل سیستماتیک موجودی کالا

کنترل سیستماتیک موجودی کالا برای قرار دادن یک مجموعه در وضعیتی است که بتواند در جهت رفع نیاز های بازار گام بردارد. موفقیت این سیستم منوط به وارد کردن گزارش های دوره ای منظم و شفاف می باشد. این امکان در نرم افزار جامع انبارداری انبار آنلاین وجود دارد تا بتوان اطلاعات و گزارش ها را به صورت دستی و همچنین در فرمت اکسل وارد نرم افزار نمود.

کنترل سیستماتیک موجودی کالا

همچنین نرم افزارهای کنترل موجودی کالا نقش مهمی در یک تحلیل خوب و مناسب در راستای بهینه سازی فروش و تولید یک مجموعه ایفا می کند.

از ویژگی های ​نرم افزارهای کنترل موجودی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ردیابی و پیش بینی موجودی که از الگوریتم های قابل انتخاب و چرخه های بررسی برای شناسایی ناهنجاری ها و سایر زمینه های مورد استفاده، استفاده می کنند.
  • بهینه سازی موجودی (قابل دسترسی در نرم افزار انبار آنلاین)
  • خرید و پر کردن انبار که به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می شود.
  • مدیریت زمان
  • محاسبه برخی هزینه های مجموعه
  • پشتیبانی از انبارهای متعدد (قابل دسترسی در نرم افزار انبار آنلاین)
  • پشتیبانی از موجودی جاری انبار

در طی این فرایند هاست که یک مجموعه به بهترین زمان برای فروش، سرعت فروش محصولات، بهترین زمان برای درج تخفیف ها و بهترین قیمت ها برای اجناس خود پی می برد.

بیشتر بدانید:سیستم های کنترل موجودی

برای کنترل موجودی کالاها می توان از روش هایی مثل درج بارکد و شناسایی امواج رادیویی (RFID) بهره برد که البته هر کدام نیازمند تجهیزات و ادوات خاص و بعضا گرانبهایی می باشند، نرم افزر تحت وب انبار آنلاین امکان تولید بارکد برای کالاهای مختلف را فراهم کرده، به این صورت که شما هر کالا را فقط با بارکد اختصاصی آن ردیابی می کنید؛ همچنین روشی که به تازگی مورد استفاده مجموعه های مختلف قرار می گیرد درج QR کد بر روی کالاست؛ این روش به انباردار یا کارمند مجموعه این امکان را می دهد که در زمان و تنها با استفاده از تلفن همراه خود به بررسی موجودی انبار بپردازد.

تفاوت کنترل موجودی مداوم و دوره ای

تفاوت کنترل موجودی مداوم و دوره ای

در نرم ازار تحت وب انبار آنلاین این امکان فراهم شده تا بتوان بنا به نیاز مجموعه شما از هر دو روش کنترل موجودی مداوم و دوره ای (حتی توأمان) بهره برد. کنترل موجودی بسته به نوع سیستم مورد استفاده در مجموعه دارای مزایا و معایبی است؛

بیشتر بدانید:نقاط کنترلی در انبار چیست؟

در کنترل دوره ای تغییرات موجودی انبار در پایان یک دوره حسابداری محاسبه می گردد، در حالی که در کنترل موجودی مداوم یک موجودی اولیه در نظر گرفته شده و ورود و خروج کالا به صورت لحظه ای و با هر فعالیت داخل انبار تغییر می کند. برخی از ویژگی های این دو سیستم کنترل موجودی عبارتند از:

  1. کنترل موجودی دوره ای از لحاظ فنی دقیق تر است زیرا موجودی های شمارش شده و ارزش گذاری شده را در نظر می گیرد.
  2. کنترل موجودی دوره ای از کنترل موجودی مداوم وقت گیر تر است.
  3. کنترل موجودی مداوم هزینه جابه جایی کمتری را نسبت کنترل موجودی دوره ای تحمیل می کند اما در کل گران تر از کنترل موجودی دوره ای است.

به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...