loader

مزایای استفاده از انبارهای اجاره ای در تجارت الکترونیک

دوشنبه,10/شهریور/1399 - 10:42:04 - 43
مالک بزرگترین انبار جهان، رقیب خود را برای بدست آوردن مشتریان تجارت الکترونیک خریداری می کند.

تقاضا برای فضای انبار به ویژه در شهرهای بزرگ و در اطراف آن بسیار زیاد است، جایی که خرید آنلاین در سریع ترین سطح قرار دارد.

برای شرکت Prologis بزرگترین مالک انبار در جهان، بزرگترین چالش برای رشد، بدست آوردن بازارهای مهم برای مشتریان تجارت الکترونیک است. این شرکت راه حل خود را در خرید رقیب نزدیک خود می داند. در همین راستا، شرکت Prologis قرار است بخشی از سهام شرکت رقیب خود یعنی DCT را با مبلغ ۸٫۴ میلیارد دلار خریداری کند. اتحادیه سرمایه گذاری املاک (REIT) که سهامدار بزرگ Prologis است، موافقت خود را با خرید بخشی از شرکت DCT اعلام کرده است.

با اینکه میزان خرید از سایت آمازون _خرده فروش برتر سال ۲۰۱۸_ و دیگر خرده فروشی های اینترنتی، کمتر از ۱۰% فروش در ایالات متحده است، با این حال این حوزه از تجارت، تاثیر بسیار زیادی روی تنظیم مجدد زنجیره های تأمین گذاشته است. تقاضا به ویژه در شهرهای بزرگ و در اطراف آن زیاد است، جایی که خرید آنلاین در سریع ترین سطح قرار دارد. بنابراین مالک بزرگترین خدمات انبارداری، برای پیشی گرفتن از رقبا تصمیم گرفته فضاهایی را خریداری کند که در نزدیکی شهرهای مهم و پرجمعیت ایالات متحده است.

به همین منظور،۶٫۶ میلیون مترمربع از املاک و مستغلات اتحادیه سرمایه گذاری املاک مستقر در سانفرانسیسکو قرار است به Prologis بپیوندد. با این کار این شرکت انبارداری، حضور خود را در خود سانفرانسیسکو و همچنین در بازارهای در حال رشد مثل جنوب کالیفرنیا، سیاتل، فلوریدا، نیویورک و نیوجرسی گسترش می دهد. به گفته صاحبان کسب و کار، این شهرها مناطقی هستند که بیشترین تقاضا برای فضای انبار و خدمات لجستیک را بخصوص در تجارت الکترونیک دارند.

حمید مقدم، مدیرعامل ایرانی شرکت Prologis، از هماهنگی %۱۰۰ ای بازارهای خود با بازارهای DCT خبر می دهد. و انبارهای خریداری شده از DCT را نسخه ی کوچکتری از شرکت Prologis می داند که روی کسب و کارهای منطقه ایالات متحده تمرکز خواهد کرد.

شرکت Prologis

مزایای استفاده از انبارهای اجاره ای در تجارت الکترونیک

از نظر تحلیلگران، به دست آوردن زمین برای فضای انبار مخصوصاً در نزدیکی بازارهایی با تقاضای زیاد بسیار سخت است. چون تعداد انبارها در این مناطق کم بوده و هزینه پرداختی برای اجاره ی زمین نیز بسیار بالاست. در این شرایط شرکت Prologis با بدست آوردن بخشی از انبارهای DCT به دو منطقه کلیدی، یعنی جنوب کالیفرنیا و شمال نیوجرسی، که بازار اجاره انبار نیز در آنها بالاست دسترسی پیدا می کند.

از طرفی بخش بزرگی از مشتریان شرکت های انبارداری، تنها فقط عمده فروشان نیستند. بلکه با رشد تجارت الکترونیک، امروزه بخش بزرگی از مشتریان آن ها خرده فروشان و بالاخص خرده فروشان اینترنتی هستند که نیازمند حمل ونقل مستقیم به مصرف کننده نهایی هستند. در اینصورت باید اجناسشان در نزدیکی مناطقی باشد که محل زندگی مشتری هاست. چرا که کارایی زنجیره تامین تجارت الکترونیک، نیازمند موقعیت مکانی مناسب با عملکرد خوب است. همچنین بخاطر کمبود این فضاها در مناطق شهری، استفاده از فضاهای اجاره ای مقرون بصرفه بوده و در مواردی لازمه ی تجارت الکترونیک شده است.

همکاری این دو شرکت نیز در راستای کمک به بهبود تجارت الکترونیک مشتریان خرده فروش خود خواهد بود. در عین حال که به رقابت خود به عنوان دو شرکت بزرگ ارائه دهنده خدمات انبارداری و اجاره فضای انبار ادامه می دهند.

پیدایش ایده انبار اجاره ای

ایده انبار اجاره ای در ابتدا توسط شرکت فلِکس (Felex) اجرا شد. مدیر این شرکت وقتی یکی از دوستانش با مشکل فضای انبار مواجه شده بود و نیاز به انبار موقت داشت این ایده به ذهنش خطور کرد. این ایده که آیا می توان فضاهای انبار یدکی را برای چند ماه در نظر گرفت به طوری که فروشگاه ها بتوانند از آن ها برای هر چند مدت که مایل بودند استفاده کنند.

زمانی که سرمایه گذاران متوجه شدند که شرکت های فعال در حوزه ی تجارت الکترونیک در مورد پیدا کردن فضای انبار مناسب، با مشکل رو به رو هستند، سرمایه گذاری های خود را بر روی این موضوع انجام دادند. یکی از این سرمایه گذاران، Redpoint Ventures بود که معتقد بود استارتاپ ها، نمی توانند به درستی پیش بینی کنند که در یک یا دو سال آینده، چه وضعیتی را خواهند داشت و نیاز آن ها به فضای انبار چقدر خواهد بود؛ پیدایش انبارهایی بر مبنای تقاضا (On-demand warehouse) و فضای لازم برای انجام اقدامات مربوط به سفارشات مشتریان (از جمله بسته بندی) بر مبنای تقاضا، تغییر دهنده ی این بازی بود.

در واقع اجاره ی فضای انبار به فروشندگان مختلف اجازه می دهد تا از انبارهای موقت، طبق فضای انباری که در حال حاضر نیاز دارند، استفاده کنند و در واقع، رابطی بین مالکان انبارها و فروشندگانی است که قصد اجاره ی این انبارها را دارند، می باشد.

منبع:payegan.ir


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار انبارداری چه کمکی به ما می کند

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 02/مهر/1399
تعداد مطالب: 257
تعداد بازدید: 214,737
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...