تجربه انبارداری موفق در شرکت های پخش مواد غذایی

 • شنبه 11/مرداد/1399
تجربه انبارداری موفق در شرکت های پخش مواد غذایی
انبارداری در شرکت های پخش یکی از مسائل مهم و قابل توجه است.

شرکت های پخش موفق، اصول انبارداری را به درستی رعایت می کنند. پخش مویرگی مواد غذایی نیازمند یک سیستم انبارداری دقیق است. این مطلب برای آشنایی مدیران فروش و سرپرست انبار در شرکت پخش، تنظیم و نوشته شده است.

انبار و فرایند مربوط به انبارداری، یکی از ارکان مهم در شرکت های پخش می باشد. از یک سو با نگهداری و حفظ محصولات از زمان خرید یا تولید تا زمان تحویل و فروش در چرخه توزیع و از طرفی با کنترل میزان موجودی ها در کاهش قیمت تمام شده کالا نقش آفرینی می نماید.

تعریف انبارداری

انبارداری به فرایند تحویل و تخلیه کالا، انبارش و چیدمان کالا، ارسال کالا با صرف حداقل هزینه و کمترین زمان به مشتری گفته می شود.

انبارداری شرکت های پخش

سیر تاریخی انبارداری در ایران

انبارداری در ایران تا سال ۱۳۴۰ به صورت کاملاً سنتی انجام می شد، دارای استاندارد خاصی نبود و مکان انبارها بیشتر به نام بنگاه، میدان بار، تیمچه، بارانداز، سرای تجاری و قیصریه نامیده می شدند. انباردارها معمولاً افراد معتمد در بازار بودند، که با دفترچه های خشتی و دفتر بیجک حساب موجودی کالا را محاسبه می کردند و از روش های دستی و حیوانات و درشکه ها برای حمل و نقل کالا استفاده می شود.

اولین شرکت سهامی انبارهای عمومی ایران در ۱۲ دی ماه در سال ۱۳۴۰ تأسیس و به ثبت رسید که به مرور مجهز به استاندارد تعریف شده انبارداری شد.

وظیفه مدیریت انبار در شرکت پخش

مدیر انبار وظیفه تعیین تعداد، نوع، اندازه، محل، نحوه تحویل گرفتن و تحویل دادن، چگونگی نگهداری، تخلیه و بارگیری و حمل ونقل موجودی ها را بر عهده دارد.

نقش انبار داری در مدیریت زنجیره توزیع کالا در شرکت پخش

با توجه به اینکه انبار وظیفه تأمین به موقع کالا را طبق سفارش مشتری دارد، از یک سو با واحد خرید و تأمین کالا از طرفی با واحد مالی شرکت از سوی دیگر با واحد فروش شرکت در تعامل است و در واقع یک زنجیره عملیاتی بین واحدهای مالی، فروش، تامین و تدارکات است.

نقش انبار در توزیع و پخش مویرگی

شرکت های پخش در کانال های خرده فروشی، عمده فروشی، مراکز خاص، غرف و میادین، هورکا ها، فروشگاه های زنجیره ای و … فعالیت می کنند در شرکت ها ی پخش مویرگی که تمرکز اصلی بر روی کانال خرده فروشی است اهمیت انبار در توزیع و پخش مویرگی در تحویل کامل و به موقع به مشتریان از اهمیت بالایی برخودار است.

در این کانال هم کالا به صورت خرده تر به فروش می رسد و هم دارای تنوع بیشتری است، برنامه ریزی درست برای تکمیل سبد کالایی به هماهنگی خوب بین واحد انبار و واحد خرید تدارکات بستگی زیادی دارد و همچنین تحویل کالا با تاریخ مناسب هم نیاز به هماهنگی مناسبی با واحد فروش دارد هر چه که انبار از برنامه ریزی بهتری برخوردار باشد میزان رضایت از نوع سرویس دهی در کانال خرده فروشی بالاتر می رود.

راه اندازی شرکت پخش مواد غذایی

در زمان راه اندازی شرکت پخش مواد غذایی در ۵ حوزه باید سرمایه گذاری نمود که شامل

 1. انبار
 2. لجستیک
 3. منابع انسانی
 4. تجهیزات اداری
 5. تامین کالا

اهمیت داشتن انبار کالا تا حدی مهم است که بدون سرمایه گذاری جدی در این زمینه نمی توان به رسالت اصلی دسترسی سریع و آسان به مشتریان در شرکت پخش مواد غذایی دست یافت.

در ضمن یکی از مشکلات پخش مواد غذایی اجاره انبار می باشد، که معمولا از انبار ها شرکت ها دیگر مثل سردخانه ها ی محلی و یا سردخانه های شرکت پشتیبانی جهاد و یا انبار های خصوصی استفاده می گردد، در نگاه اول می توان به نوعی کاهش هزینه اولیه در نظر گرفته شود. ولی به مرور زمان تسلط شرکت بر انبار به دلیل محدودیت زمانی تردد و همچنین محدودیت در جایه جایی محصولات در زمان های خاص و همچنین سرکشی به انبار ها دچار مشکل می شوند.

توصیه می گردد که محل شرکت پخش مواد غذایی به دلیل محدودیت های و الزامات خاص بهداشتی باید انبار در نزدیک مراکز توزیع باشد و دائم مورد ارزیابی و پایش قرار گیرد.

راه اندازی شرکت پخش مواد غذایی

آموزش پخش مواد غذایی

انبار به عنوان یکی از ارکان اصلی و مهم و تاثیر گذار در آموزش پخش مواد غذایی می باشد زیرا اهمیت ارسال به موقع و کالای با تاریخ مناسب در این نوع پخش بسیار مهم است که نیازمند داشتن علم انبارداری و همچنین به کارگیری افراد خبره در زمینه انبار است. کار در شرکت پخش مویرگی بخصوص در واحد انبار نیازمند به کارگیری افراد توانمندی با مهارت کارگروهی مهارت است.

اصول شرکت پخش بخصوص در شرکت پخش مویرگی نیازمند تامین سرمایه کافی برای راه اندازی شرکت پخش می باشد. برخی از سرپرستان فروش یا فروشندگان تنها با اکتفا به چند سال تجربه کار در بازار با جمع آوری سرمایه کمی شروع به راه اندازی شرکت پخش می نماید، به امید اینکه تنها با مشتری شناسی می تواند در بازار فعالیت نمایند.

بدون اینکه الزامات اولیه راه اندازی شرکت پخش را رعایت نماید در حین عملیات توزیع دچار کمبود سرمایه شده و علاوه بر خسارت به شرکت های تامین کننده سرمایه و اعتبار خود را هم از دست می دهند.

اهیمت انبارداری در شرکت پخش

 1. استفاده از خرید های حجمی در زمان ارائه تخفیف کالایی و انبارش کالا
 2. جلوگیری از هزینه های کمبود و فقدان موجودی در انبار در زمان سفارش مشتری
 3. کاهش ریسک عدم تأمین به موقع کالا برای مشتری
 4. افزایش قدرت مانور در زمان توزیع و ارسال به موقع کالا برای مشتری
 5. افزایش انعطاف پذیری در برنامه ریزی تولید و فروش در مواقعی که در برنامه تولید تغییراتی ایجاد می گردد

مدیریت انبارداری در شرکت پخش

مدیریت انبارداری شامل برنامه ریزی، کنترل، نظارت بر فعالیت های دریافت، نگهداری و ارسال کالا می باشد، به طوری که میزان موجودی ها اقتصادی بوده و نحوه چیدمان طبق استاندارد صنعت پخش انجام گیرد و میزان ضایعات ناشی از انبارداری به حداقل برسد.

بیشتر بدانید:خصوصیات و معیارهای استخدام انباردار

جایگاه سازمانی انبار داری در شرکت پخش

با توجه به نوع، اندازه و ساختار شرکت پخش، انبار می تواند زیر مجموعه واحد برنامه ریزی، واحد لجستیک و نقلیه، واحد فروش و واحد بازرگانی شرکت قرار گیرد.

در دفاتر پخش، انباردار زیرمجموعه مدیر فروش است و در شعبات پخش انباردار زیرمجموعه واحد تدارکات و خرید است که البته بستگی به سیاست های شرکت پخش دارد.

اهمیت و مسئولیت انبارداری بستگی به نوع صنعت پخش دارد، مثلاً مسئولیت مهم انباردار در شرکت پخش دارویی حفظ و نگهداری کیفیت اولیه دارو است.

در شرکت پخش مواد شوینده مسئولیت مهم انباردار سرعت عمل در انجام بارگیری و چیدمان صحیح در ناوگان حمل است.

در شرکت پخش فراوده های لبنی انباردار وظیفه مسئولیت حفظ و ارسال محصولات با تاریخ مناسب محصولات را بر عهده دارد.

اهیمت انبارداری در شرکت پخش

سیستم مدیریت انبار

همانطور که گفته شد مدیریت انبار نیاز به رعایت ۵ مرحله در انجام امور دارد که شامل

 1. برنامه ریزی
 2. سامان دهی
 3. کنترل
 4. هدایت
 5. نظارت

است. این ۵ مرحله در تمامی مراحل سیستم مدیریت انبار باید جاری و ساری باشد. سیستم مدیریت انبار در شرکت های پخش به صورت یکپارچه می باشد به طوریکه با اجرای اتوماسیون اداری از مرحله ورود کالا به شرکت تا مرحله خروج و برگشت از بازار تمامی مراحل قابل ردیابی و ره گیری است.

یکی از سرمایه گذاری های در صنعت پخش در بخش انبار و لجستیک است، زیرا هر چقدر که سیستم مدیریت انبار مکانیزتر باشد، هزینه های سربار عملیاتی در شرکت های پخش کمتر می باشد. به طور مثال می توان به سیستم کراس داگینگ اشاره کرد که سفارشات به صورت یکپارچه تجمیع و تحویل ناوگان توزیع شده و از پراکندگی انبار ها وتردد ناوگان ها بین انبارها جلوگیری می گردد.

رابطه انبارداری و سود شرکت پخش

سود در شرکت پخش از دو طریق می توان به دست آورد ۱-سود از خرید کالا ۲- سود از فروش کالا.

انبارداری و سیستم مدیریت انبار می تواند در مورد اول بسیار تاثیر گذار باشد، با انجام کارهای ذیل می توان سود شرکت پخش را حفظ و تامین نمود.

 1. کنترل بهینه و اقتصادی حجم خرید محصولات
 2. رعایت و کنترل و حفظ کیفیت محصولات
 3. جلوگیری از ضایع شدن محصول در اثر چیدمان نامناسب
 4. جلوگیری از سرقت کالا و دزد بری و یا تحویل اشتباهی در تعداد ونوع کالا
 5. ثبت مناسب واصولی طبق قیمت وارده محصول و رعایت اصول اولیه فایفو یا لایفو در انبار

هزینه های شرکت پخش

هزینه در شرکت پخش شامل هزینه نیروی انسانی، هزینه تخلیه و بارگیری و انبارداری، هزینه پیمانکاری توزیع، هزینه های مالی اداری می باشد. که نقش هزینه انبارداری را میتوان در بخش تخلیه و بارگیری و چیدمان کنترل نمود.

به طور مثال در بخش تخلیه در صورتی که هماهنگی خوبی بین واحد مالی و فروش و انبار باشد، به جای تخلیه در انبار در خود ماشین های پخش در زمان توزیع، تخلیه گردد، مثلا برخی از شرکت لبنی که از سایر شهر ها به شهر تهران محصول شیر بطری و کیسه ای پاستوریزه را وارد می نموند، به جای تخلیه در سردخانه محل استقرار در دپوی شرکت، محصولات به طور مستقیم به داخل ناوگان های توزیع در ابتدای صبح تخلیه می کرد، این کار عملا یک بار هزینه تخلیه و بارگیری مجدد را کم می نمود.

یا استفاده از تریلر در جایه جایی کالا ها به جایی استفاده از ناوگانها ی کوچکتر مثل ایسوز ۶ تن و مینی بارها البته این کار در زمانی که حجم درخواستی مناسب باشد امکان پذیر است.

وظایف مهم انبارداری در شرکت توزیع و پخش

 1. مدیریت کاهش هزینه نگهداری موجودی و نگهداری کالا
 2. حفظ و نگهداری مناسب کالا در انبار ازنظر دریافت صحیح، چیدمان صحیح و کاهش دزدی و حوادث غیرمترقبه
 3. ارائه خدمات مؤثر در جهت تسهیل بارگیری و ارسال کالا به موقع کالا
 4. به کارگیری منابع انسانی ماهر در انبار وسرعت بخشی به امور جاری در انبار
 5. به کارگیری استاندارهای انبارداری در کاهش قیمت تمام شده کالا
 6. تأمین تجهیزات موردنیاز جهت حمل و نقل کالا با هدف تسریع در انجام امور تخلیه و بارگیری
 7. کنترل به موقع موجودی ها جهت تأمین به موقع کالا و جلوگیری از خسارت ناشی از عدم تأمین و یا افزایش میزان موجودی ها
 8. کنترل شمارش درست موجودی ها و انبارگردانی دوره ای جهت کاهش کسری و سرک انبار و کاهش نرخ اشتباهات
 9. حفظ کیفیت کالا با کنترل دما و نحوه چیدمان کالایی و الزامات انبارداری
 10. بررسی گزارش ها و اندازه گیری عملکرد کارکنان انبار از نظر شاخص های مالی و انبارداری
 11. بررسی و کنترل ناوگان ها و محموله های دریافتی از نظر مطابقت با اصول استاندارد دریافت و ارسال کالا جهت پیشگیری از تحویل و ارسال کالای معیوب و یا کم کیفیت

شاخص های کنترلی در انبارداری شرکت های پخش

همان طور که لزوم کنترل شاخص های فعالیت در تمام واحدهای شرکت پخش در ارزیابی عملکرد فعالیت ها و منابع انسانی وجود دارد، واحد انبار هم در زنجیره توزیع از این قاعده مستثنی نیست، در شرکت پخش عملکرد مدیر انبار را می توان بر اساس شاخص های ذیل مورد ارزیابی و سنجش قرار داد.

 1. میزان کسری و سرک در انبار و میزان مقادیر ریالی ناشی از مغایرت ها، دزدبری، اشتباهات ثبت و رسید
 2. میزان مقادیر ریالی و تعدادی ضایعات حاصل از انبارداری
 3. نحوه تحویل گرفتن و چیدمان و ارسال کالا بر اساس استانداردهای تعریف شده انبارداری
 4. بررسی اسناد و مدارک و گزارشات انبار از نظر سلامت مالی و اداری و رعایت قوانین شرکت
 5. بررسی میزان موجودی ها با توجه تاریخ موجودی، حجم موجودی، سیستم های فایفو و لایفو
 6. نحوه استفاده از فضای انبار و مدیر چیدمان کالایی
 7. سرانه انبارداری نیروی انسانی با توجه به حجم تخلیه و بارگیری و مطابقت آن با استاندارد تعیین شده شرکت
 8. نحوه استفاده از ابزارها و ماشین آلات نحوه نگهداری آن ها (کارایی تجهیزات)
 9. نحوه استقرار و طبقه بندی کالا های با کدینگ های متفاوت
 10. رعایت فرایند های تعریف شده نحوه ارتباط و تعامل با سایر واحدهای حوزه عملیات

انبارداری در شرکت پخش و رابطه آن با واحد تأمین کالا

واحد تأمین کالا که به نام های واحد خرید و تدارکات، واحد بازرگانی، واحد تأمین و تبادل نامیده می شود، وظیفه تأمین کالا را بر عهده دارد. در شرکت های پخش در برخی از شعب مستقل که در کنار کارخانه تولیدی هستند (مثل شرکت های لبنی پگاه) وظیفه تأمین و تبادل کالا را بر عهده دارند.

این واحد رابطه تنگاتنگی با انبار در خصوص کنترل موجودی ها از نظر مقدار و تاریخ را بر عهده دارد. زیرا هرگونه افزایش موجودی کالا منجر به بالا رفتن هزینه انبارداری و افرایش قیمت تمام شده کالا می گردد. هرگونه عدم تأمین کالا باعث خسارت به واحد توزیع کالا و مشتریان می گردد.

وظایف مهم انبارداری در شرکت توزیع و پخش

مدل مقدار و میزان سفارش بهینه اقتصادی (EOQ)

برخی از مهم ترین وظایف واحد تأمین کالا در رابطه با انبارداری در شرکت پخش

 1. اطلاع از سطح موجودی ها کالا در سطوح مختلف کالایی
 2. اطلاع از تاریخ محصولات و رعایت استاندارد تاریخ بهینه محصول در انبار
 3. اطلاع از نحوه تخلیه و ارسال کالا به جهت کنترل برنامه ریزی خرید و تبادل کالا در انبار
 4. اطلاع از وضعیت گردش کالا جهت برنامه ریزی تأمین به موقع کالا
 5. هماهنگی در تحویل به موقع کالا به انبار و هماهنگی تخلیه کالا در انبار

انبارداری در شرکت پخش و رابطه آن با واحد فروش

واحد فروش که وظیفه گرفتن سفارش مشتری و صدور فاکتور خرید مشتری را بر عهده دارد، از یک سو با واحد مالی به جهت اطلاع از وضعیت تسویه مالی مشتریان و از طرفی با واحد انبار به جهت حصول اطمینان از ارسال به موقع کالا ارتباط تنگاتنگی باید داشته باشد.

برای حفظ یکپارچگی زنجیره توزیع بین واحد انبار و فروش و به منظور تسهیل فرایند وظایفی را بر عهده دارد که مهمترین آن ها شامل:

 • اطلاع از میزان موجودی ها و تاریخ موجودی ها کلیه کالا های موجود در انبار
 • اطلاع از میزان دریافت ها و میزان ارسال ها کالاها (زمان و نحوه ارسال)
 • اطلاع از میزان گردش کالا در انبار و شناسایی کالاهای کند فروش و برنامه ریزی جهت فروش آن ها
 • اطلاع از گردش موجودی ها و تنظیم درخواست به واحد انبار به جهت تأمین به موقع
 • هماهنگی با انبار به جهت برنامه ریزی جهت بارگیری و ارسال به موقع کالا به مشتری
 • اطلاع از وضعیت ضایعات برگشتی از بازار و مشتریان به جهت برنامه ریزی و پیگیری کنترل ضایعات

انبارداری در شرکت پخش و رابطه آن با واحد کیفیت

در برخی از شرکت های پخش بزرگ و سراسری، واحدی به نام واحد کنترل کیفیت وجود دارد که وظیفه کنترل و نظارت بر کالاهای وارده و صادره را بر عهده دارد. این واحد تأثیر بسیار زیادی در ایجاد رضایت مشتری از کیفیت کالای دریافتی از سیستم توزیع بر عهده دارد.

و همچنین رابطه تنگاتنگی با مدیریت انبار در موارد ذیل دارد:

 1. بازرسی کلیه کالای های دریافتی طبق استاندارد صنعت پخش و کنترل کیفیت و مطلوبیت آن ها
 2. بازرسی کلیه کالاهای موجود در انبار به جهت تضمین کیفیت کالای ارسالی به جهت فروش و مصرف
 3. کنترل برگه های صادره شده از واحد تولید کننده به جهت مطابقت با ویژگی های کالای دریافت شده
 4. کنترل برگه های کالای خارج شده از نظر مطابقت با استانداردهای کیفی کالا و تضمین کیفیت کالا
 5. نظارت بر معدوم سازی کالای معیوب و با ضایع شده
 6. نظارت بر الزامات بهداشتی انبارها و ناوگان های حمل و توزیع کالا
 7. نظارت بر جداسازی کالای معیوب در حین بارگیری و یا تخلیه کالا و پیگیری به جهت تعیین تکلیف آن کالا
 8. انجام آزمایش های اولیه و تعریف شده جهت کالای خریداری شده و یا کالای ارسالی به بازار به جهت تأمین و تضمین کیفیت کالا
 9. جمع آوری و مستندسازی اسناد و گزارش ها مربوط به کنترل کیفی کالا به جهت ردیابی نواقص آن ها
 10. بازدید دوره ای از انبار و ناوگان های حمل ازنظر الزامات بهداشتی و یا لجستیکی مناسب با نوع صنعت (به برای مثال داشتن یخچال زیر صفر برای ناوگان های حمل بستنی و کره و داشتن یخچال بالایی صفر برای فراورده های لبنی الزامی است)

نقش واحد کنترل کیفیت در سازمان های پخش و توزیع

انبار داری در شرکت پخش و رابطه آن با واحد مالی

یکی از ارکان مهم در سیستم توزیع واحد مالی شرکت است، که وظیفه محاسبه سود و زیان شرکت را بر عهده دارد.

این واحد با واحد انبار و فروش ارتباط تنگاتنگی دارد و بر نحوه و میزان فروش و بر نحوه و میزان خرید نظارت دارد.

شدت و ضعف کنترل های داخلی در شرکت می تواند بر سود و زیان شرکت تأثیر بسزایی داشته باشد، ارتباط صحیح با واحدهای ذی ربط بخصوص واحد انبار می تواند در حفظ دارایی و اموال صاحبان سرمایه نقش مهمی داشته باشد. لذا همان طور که گفته شد، واح دمالی به جهت کنترل، قیمت تمام شده کالای خریداری شده و قیمت تمام شده کالای فروش رفته را نظارت می کند.

برای کنترل و نظارت بر قیمت تمام شده کالای خریداری شده، برخی از مهمترین وظایفی که به انبارداری ارتباط دارد به شرح ذیل است:

 1. اطلاع از قیمت کالای خریداری شده و وارده به انبار
 2. نظارت برگردش صحیح کالاها در انبار
 3. نظارت و ثبت دقیق قیمت تمام شده کالای خریداری شده
 4. کنترل و ضبط و ثبت فاکتورهای خرید کالا و محاسبه اشانتیون و تخفیفات کالا در زمان خرید و فروش
 5. کنترل و نظارت بر سرک و کسری انبار با انبارگردانی دوره ای
 6. کنترل دقیق اسناد در زمان صدور، رسید و حواله به انبار در زمان ورود و خروج کالا
 7. کنترل میزان موجودی انبار و نظارت بر مقدار بهینه کالا و ارزش موجودی
 8. کنترل بر اسناد انبار ازنظر کسری و اضافی، تحویل اشتباهی و سرقت از انبار
 9. نظارت بر بیمه اموال، موجودی، ساختمان و تجهیزات انبار

چه عواملی در مدیریت انبارداری در شرکت پخش موثر است؟

 • تعداد و نوع و​ اندازه انبارها
 • محل و وسعت و پراکندگی انبارها
 • نوع و مقادیر متنوع میزان موجودی انبار
 • امکانات و تجهیزات و ماشین آلات
 • دستورالعمل ها در انبار و داشتن نرم افزارهای یکپارچه در شرکت پخش
 • مهارت و دانش کارکنان انبار در خصوص انجام فرایندهای انبارداری
 • داشتن برنامه مدون در نحوه کنترل و نظارت بر عملکرد شاخص های مهم انبارداری
 • میزان ارتباطات مؤثر با سایر واحدها بخصوص مالی و فروش و تأمین کالا
 • روش های بارگیری و تخلیه و داشتن بارانداز و کراس داکینگ (سیستم تجمع یکپارچه)
 • رعایت استاندارهای بهداشتی و الزامات قانونی در انبار و داشتن مسئولیت اجرایی

اهمیت انبارگردانی در شرکت پخش

چون انبار محل نگهداری موجودی کالا می باشد و محل تردد افراد مختلفی است، احتمال وجود سوءاستفاده و اشتباه در تحویل و رسید کالا و یا ثبت اشتباه کالا وجود دارد.

لذا برای کاهش اثرات این موارد انبارگردانی توسط واحد مالی و حسابداری انجام می گردد. این انبارگردانی که به صورت ادواری انجام می شود، شامل فرایند مشاهده عینی اقلام و شمارش فیزیکی کالا است و تیمی متشکل از انباردار، بازبین و مدیر انبار است.

روش های انبارگردانی در شرکت پخش

معمولاً در پایان هر ماه انبارگردانی توسط واحد مالی و حسابداری انجام می گیرد.

چهار روش انبارگردانی درشرکت پخش مرسوم است:

۱-کنترل موجودی از طریق گزارش سیستم و یا کارتکس

در این روش از طریق موازنه موجودی انبار با فرم گزارش سیستمی و یا کارتکس انبار به انبارگردانی کالاها می پردازیم. این عمل با مطابقت دادن موجودی گزارش شده در سیستم با موجودی واقعی ازنظر ریالی و تعدادی انجام می گردد.

۲-کنترل موجودی از طریق ارائه گزارش های روزانه

این روش به محاسبه میزان تفاضل کالای فروخته شده با کالای موجودی در انبار می پردازد که حاصل آن گزارش همخوانی موجودی انبار با مقدار عینی است.

۳-کنترل موجودی به صورت آماری

از طریق مطابقت دادن موجودی قابل شمارش با کارتکس کالا و یا گزارش سیستمی حاصل می گردد که این عملیات به صورت رندمی برای کالاهای موجود در انبار انجام می شود. در این روش ما به دنبال اختلاف موجودی با کارتکس و یا گزارش موجودی سیستمی هستیم، که می تواند ناشی از تبت تکراری، ثبت اشتباه، عدم ثبت و یا اشتباه در تحویل کالا باشد.

۴-کنترل موجودی از طریق شمارش

در این روش کل موجودی انبار شمارش واقعی می شود که معمولاً در پایان سال مالی انجام می گردد، چون شمارش واقعی موجودی پایان دوره در محاسبه قیمت تمام شده مهم است، اثبات مقادیر وارده و صادره و موجودی پایان دوره در انبار بسیار مهم است. در ترازنامه و سود و زیان یک سازمان مقادیر و قیمت تمام شده موجودی کالای پایان دوره در انبار نقش تعیین کننده ای دارد.

انبار گردانی در شرکت پخش مویرگی

انبارگردانی در شرکت پخش مویرگی که هم از تنوع بیشتر و خردتری برخوردار است، از حساسیت بیشتری برخوردار است زیرا کالا در بسته های وحجم کمتر ارسال می گردد و احتمال بروز اشتباه و خطا نیروی انسانی در زمان تحویل کالا بیشتر است.

کارهای قبل از انبارگردانی در شرکت پخش

با توجه به حجم بالای کالا در شرکت های پخش و رعایت محدوده زمانی شمارش فیزیکی در پایان سال مالی قبل از انجام انبارگردانی یکسری اقدامات برای تسریع این کار توصیه می گردد.

 1. چیدمان صحیح کالاها به نحوی که قابل شمارش باشد
 2. جداسازی کالاهایی معیوب از سالم و تفکیک آن ها
 3. تهیه برگه های شمارش شامل میزان تعداد کارتکس- میزان شمارش شده – اختلاف تعداد – تعداد شمارش
 4. بررسی کالاهای امانی و بین راهی و مشخص کردن آن ها قبل از شمارش
 5. تهیه گزارش مانده موجودی به تفکیک کد کالایی
 6. تعیین زمان و تعداد نفرات شمارش کننده و ناظر و ثبت کننده
 7. بررسی کارتکس موجودی کالا که شناسنامه کالا مشخص و واضح و کامل باشد
 8. مطالعه دستورالعمل ها انبارگردانی و تهیه چند نسخه از قبل برای افراد ناآشنا به مشخصات محصول و نحوه و تعداد شمارش در صورت اختلاف (که معمولاً سه بار انجام می گیرد)
 9. تهیه برگه های صورت جلسه که شامل نام افراد، زمان و حجم و مقادیر موجودی و سرک و کسری باشد

منبع:keshavarzfazl.com

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید