loader

مزایای حاصل از یک برنامه ریزی تولید

دوشنبه,05/خرداد/1399 - 08:41:23 - 784
هر شرکتی برای آن‌که بتواند بهره‌وری سازمان خود را بیشینه کند، باید یک برنامه ریزی تولید خوب و قوی در اختیار داشته باشد.

اما برنامه ریزی اثربخش، فرایندی است پیچیده که فعالیت های گوناگونی باید در آن وجود داشته باشد تا تضمین شود که مواد، تجهیزات و منابع انسانی مورد نیاز در زمان و مکانِ لازم در اختیار شرکت قرار دارند. برنامه ریزی تولید به مثابه ی یک نقشه ی راه است: این برنامه به شما نشان می دهد که چه مسیری را طی خواهید نمود و چقدر طول می کشد تا به مقصد برسید. در زیر برخی از مزایای حاصل از یک برنامه ریزی تولید اثر بخش و کارا بیان شده است:

 • کاهش هزینه های نیروی کار با حذف هدر رفتِ زمان و بهبود در جریان فرایندها.
 • کاهش هزینه های مربوط به موجودی ها با کاهش نیاز به انبارهای امن و موجودی های بیش از حدِ در جریان.
 • استفاده ی بهینه از تجهیزات و ظرفیت بیشتر.
 • بهبود در تحویلِ به موقعِ محصولات و خدمات.

برنامه ریزی تولید

عوامل کلیدی مربوط به یک برنامه ریزی تولید

یک برنامه ریزی تولید مناسب بر پایه ی درکی قوی از فعالیت های کلیدی بنا می شود و کارآفرینان و مدیران شرکت باید این فعالیت های را در فرایند برنامه ریزی خود در نظر بگیرند. در زیر چند مثال بیان شده است:

پیش بینی انتظاراتِ بازار

برای یک برنامه ریزی خوب و قوی شما باید فروش بالقوه ی شرکت را با قابلیت اطمینان خوبی بتوانید برآورد نمایید. بیشتر شرکت ها اعداد و ارقامی دقیق در خصوص فروش های آتی خود در دست ندارند. با این حال، شما می توانید فروش های آینده را بر اساس اطلاعات تاریخی، روندهای بازار و یا سفارشاتِ جاری پیش بینی نمایید.

کنترل موجودی

مقدار موجودی قابل اطمینانی که به درون خطوط لوله تغذیه می شود، باید تعیین شده و یک سیستم موجودی قابل اتکا و پایدار باید در شرکت وجود داشته باشد.

در دسترس بودن تجهیزات منابع انسانی

این زمان که به زمان آزاد نیز شهرت دارد، در واقع مدت زمانی است که در بین فرایندهای مختلف در نظر گرفته می شود به گونه ای که بتوان تمامی سفارشات را در خط تولید یا خدمت قرار داد. نرم افزار برنامه ریزی تولید به شما کمک می نماید تا بتوانید زمان آزاد شرکت را مدیریت نمایید، اطمینان حاصل نمایید که به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است و در عین حال هم باید محتاط باشید تا تأخیری ایجاد نشود. برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که ظرفیت عملیاتی شما را بیشینه نماید، اما در عین حال از آن فراتر هم نرود. همچنین عاقلانه آن است که برای تمامی ظرفیت، برنامه ریزی انجام نشود و فضایی هم برای اولویت های غیرمنتظره و تغییراتی که ممکن است به وجود آیند، در نظر گرفته شود.

برنامه ریزی تولید

گام ها و زمان های استاندارد

عموماً اثربخش ترین ابزار برای تعیین گام های تولید، ترسیم نقشه ی فرایندها است تا مشخص شود که این فرایندها در چه زمانی اتفاق می افتند و سپس باید زمانِ متوسطی را مشخص نمود که کار به اتمام خواهد رسید. توجه داشته باشید که این گام به ترتیب اتفاق نمی افتند. همچنین ممکن است به صورت همزمان با یکدیگر نیز رخ دهند.

پس از تکمیل نقشه ی فرایند، خواهید دانست که چقدر طول می کشد تا یک فرایند به صورت کامل به اتمام برسد. زمانی که یک کار به صورتی تکراری یا به صورت مشابه انجام می شود، بهترین کار این است که گام های کار و زمان مربوط به انجام آن به صورت استاندارد در آیند. فعالیت های مشابه را برای استفاده در آینده مستند نموده و از آن ها به عنوان یک خط مبنا استفاده نمایید تا مسیر و زمان های آینده تعیین شوند. این کار می تواند تا حد قابل ملاحظه ای، برنامه ریزی فرایند را برای شما سرعت بخشد.

در حین ترسیم فرایند، شما ممکن است با هدر رفت هایی نیز روبرو شوید. شما می توانید برای حذف این هدر رفت ها از کارآیی عملیاتی و یا تولید ناب استفاده نمایید. همچنین با این کار، مدت زمان فرایند نیز کوتاه تر شده و دستاوردها و هزینه های مربوط نیز بهبود خواهند یافت.

عوامل ریسک

برای ارزیابی این عوامل، اطلاعات تاریخی در تجارب کاری مشابه را جمع آوری نموده، زمان واقعی، مواد و شکست هایی که رخ داده است را به تفصیل مشخص نمایید. چنان چه ریسک های برآوردشده قابل ملاحظه باشند، باید از روش تحلیل حالات خرابی و اثرات آن (FMEA) استفاده و اطمینان حاصل نمایید که کنترل های مناسب برای حذف یا به حداقل رساندن این ریسک ها مد نظر قرار داده شده اند. این روش به شما اجازه می دهد تا بتوانید مشکلات بالقوه در عملیات کسب و کار خود را برطرف نمایید. این نوع تحلیل، بیشتر در شرکت های تولیدی و مونتاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه ریزی تولید

چگونگی برنامه ریزی برای کار

تمامی فعالیت های دیگر از برنامه ی تولید آغاز شده و هر حوزه نیز بستگی به تعامل آن با سایر فعالیت های دیگر دارد. عموماً در یک برنامه، مواد، تجهیزات، منابع انسانی، آموزش ها، ظرفیت و روش های و رویه های مورد نیاز برای تکمیل کار در یک زمان استاندارد، مشخص می شود. برای آن که بتوان فروش را به صورتی خوب پیش بینی نمود، شما باید این پیش بینی را بر اساس تاریخچه ی سفارشات شرکت انجام دهید.

برنامه ی تولید اساساً باید عناصر کلیدی خاصی که پیش از تولید باید در نظر گرفته شوند تا جریان کار بدون انقطاع انجام شود را در بر داشته باشد.

 • سفارش مواد: مواد یا خدماتی که دارای یک زمان انتظار طولانی هستند یا از منابعی تأمین می شوند که زمان حمل و نقل آن ها طولانی است، باید پیش از الزامات تولید سفارش داده شوند. به این سفارشات، سفارشات کلی نیز گفته می شود. تأمین کنندگان نیز باید به صورت دوره ای مواد را برای شما ارسال کنند تا اطمینان حاصل شود که در خط لوله ی شما انقطاعی رخ نخواهد داد.
 • تدارک تجهیزات: تدارک ابزار و تجهیزات خاص برای آغاز فرایند تولید ممکن است مستلزم زمان انتظار بیشتری هم باشد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که برخی از تجهیزات به صورت سفارشی ساخته می شود یا تنظیمات آن ها دشوار است. برای این تجهیزات ممکن است آموزش هایی نیز لازم باشد.
 • گلوگاه ها: در جریان فرایند، محدودیت ها یا قیودی وجود دارند و این امر ایجاب می نماید که شما پیش از اقدام به تولید، این محدودیت های را شناسایی نمایید، برای آن ها برنامه ریزی کرده و یا آن ها را حذف نمایید. در زمانِ ارزیابی این گلوگاه های احتمالی، به خاطر داشته باشید که این گلوگاه ها ممکن است به منطقه ی دیگری در تولید هم بروند. دست و پنجه نرم کردن و رفع این گلوگاه ها، یک چالش همیشگی برای هر شرکتی به حساب می آید.
 • به کارگیری نیروی انسانی و آموزش آن: برخی از جایگاه های کلیدی یا خاص، ممکن است نیازمند آموزش برای برخی از تجهیزات خاص یا الزامات قانونی مربوط به آن ها باشد. از مصاحبه هایی که با این کارکنان انجام می شود، باید به طور کامل در مورد مهارت های آن ها صحبت و پرس و جو شود. پس از استخدام این کارکنان، زمان کافی را برای آموزش آن ها تخصیص دهید تا این کارکنان، پیش از آغاز به کار شایسته و ورزیده شوند. این امر تضمین می نماید که فرایند یا خدمت شما به صورتی هموار و یکنواخت پیش خواهد رفت.

طرح تولید پایه و اساسی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید بر اساس آن برای کار واقعی برنامه ریزی کرده و فعالیت های روزمره ی خود را نیز طرح ریزی نمایید. زمانی که سفارشات خرید به شما می رسد، باید بتوانید تا آن ها را بر اساس اولویت آن ها تأمین نمایید. اهمیت سفارشات فروش نیز جریان کار و زمانی که باید برای آن ها برنامه ریزی کرد را تعیین می نماید. پس از این مرحله باید تعیین نمایید که آیا برای تولید یا ارائه ی خدمت آماده هستید یا خیر. شما باید موارد زیر را تعیین نمایید:

 • آیا موجودی لازم برای شروع کار در دسترس هست یا خیر؟ اگر این امر محقق نشده باشد، آن گاه باید بر اساس زمانی که این موجودی ها آماده می شوند، دوباره برنامه ریزی نمود. اگر نتوان این موجودی ها را آماده نمود، آن گاه شروع کار موضوعیتی پیدا نخواهد کرد.
 • آیا منابع لازم نیز در دسترس هستند؟ آیا شما نیروی کار لازم برای تکمیل کار را در اختیار دارید؟ آیا از ماشین ها نیز استفاده شده است؟
 • آیا زمان استاندارد با زمان باز مجاز تطبیق دارد؟ اگر این گونه نیست، باید مجدداً برنامه ریزی نمود.
 • شما باید با احتیاط عمل نمایید تا عوامل ریسک را به حداقل برسانید؛ چه می شود-اگرهای زیاد می تواند تحویل خروجی ها را به تأخیر انداخته و به عنوان نقطه ی مقابل بهره وری عمل نماید.

طرح را به اطلاع سایرین برسانید

پس از آن که مشخص شد که معیارهای لازم برای شروعِ تولید مهیا هستند، باید طرح تهیه شده را به اطلاع کارکنانی که قرار است تا کار را انجام بدهند، برسانید. شما می توانید طرح خود را در قالب صفحات گسترده، پایگاه های داده یا نرم افزارها تهیه نمایید. این ابزارها می توانند اجرای فرایند را تسریع نمایند. با این حال، از یک نمایش بصری می توان به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانیِ برنامه های کاری به کارکنان کف کارگاه نیز استفاده نمود. در بعضی از شرکت ها نیز سفارشات کاری پست شده یا از مانیتورهای کامپیوتری برای نمایش برنامه به کارکنان کف کارگاه استفاده می شود. این برنامه ی زمانی باید در دسترس کارکنانی که از برنامه پیش هستند نیز قرار گرفته و باید همواره به روز باشد.

برنامه ریزی تولید

مد نظر قرار دادن تغییرات

یکی از چالش هایی که در تولید و برنامه ریزی زمانی برای آن وجود دارد، پیگیری و پرداختن به تغییراتی است که در سفارشات رخ می دهند. تغییرات هر روزه رخ می دهند. شما باید طرح خود را بر اساس این تغییرات تنظیم نمایید و مشاوره های لازم را به کارخانه ارائه کنید. برخورد و رتق و فتق تغییرات، همیشه آسان نبوده و شاید برطرف کردن این تغییرات به همان اندازه ی تهیه ی یک طرح تولید اولیه و اصلی دردسر داشته باشد. شما باید با تمامی بخش های مختلفِ درگیر در کار در ارتباط باشید تا بتوانید مشکلات را برطرف نمایید. همچنین، استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری می تواند برای ردیابی تغییرات، موجودی، کارکنان و تجهیزات به شما کمک نماید.

منبع: samix.org


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید دموی نرم افزار انبارداری آنلاین را دریافت نمایید.

نقاط کنترلی در انبار چیست؟

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...