• ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان با انبار آنلاین
  • شروع کنید

چگونه در رسم نمودار اکسل حرفه ای شویم؟

  • چهارشنبه 20/شهریور/1398
  • 0
چگونه در رسم نمودار اکسل حرفه ای شویم؟
نمودار ها مدل های متفاوتی دارند که اکسل از بیشتر آن ها پشتیبانی می کند و می توان آن ها را در اکسل ایجاد کرد.

برای رسم نمودار در اکسل لازم است تا با مدل های مختلف نمودار ها آشنا شوید. در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

نمودار های ستونی:

نمودار هایی که اطلاعات داده ها را در نوار هایی عمودی نشان می دهد.

نمودار های ستونی در اکسل

نمودار های خطی:

نمودار هایی که اطلاعات مربوط به داده ها را به صورت خطوطی پیوسته نمایش می دهد.

نمودار های خطی در اکسل

نمودار دایره ای یا Pie Chart:

نموداری است که اطلاعات مربوط به داده ها را، با توجه به مقدارشان در بخشی از مساحت یک دایره نمایش می دهد. جدا کردن بخش ها در نمودار دایره ای، نسبت و تناسب میان اجزای نموداری را تعیین می کند.
نمودار دایره ای یا Pie Chart در اکسل

نمودار میله ای:

دقیقا شبیه به نمودار های ستونی هستند، با این تفاوت که نمایششان به صورت افقی است.
نمودار میله ای در اکسل

نمودار مساحتی:

شبیه به نمودار های خطی هستند با این تفاوت که مساحت زیر هر خط پر می شود.

نمودار مساحتی در اکسل

نمودار مساحتی سه بعدی:

این نمودار ها به شما اجازه می دهد تا نمودار داده ها را به صورت سه بعدی نمایش دهید. این نمودار با مجموعه ی بسیار بزرگ از داده ها بهترین عملکرد را دارند و به شما این امکان را می دهد تا در آنِ واحد اطلاعات مختلفی را مشاهده کنید.

نمودار مساحتی سه بعدی در اکسل

علاوه بر آشنایی با نمودار های مختلف، لازم است تا پیش از رسم نمودار در اکسل بتوانید نمودار ها را بخوانید. هر نمودار بسته به نوعی که دارد؛ اطلاعات مختلفی را به نمایش می گذارد که با استفاده از این اطلاعات می توانید به تحلیل داده ها بپردازید. به شکل زیر و توضیحاتی که در ذیل آن آمده است توجه کنید:

بخش های مختلف نمودار در اکسل

۱. محور عمودی:

محور عمودی، یا محور y ها نشان دهنده ی بخش عمودی محور است. در شکل بالا، محور عمودی مقدار ستون ها را مشخص می کند. در این مثال، میزان فروش هرکدام از فروشنده ها مد نظر است.

۲. عنوان نمودار:

عنوان اصلی هر نمودار مشخص می کند که نمودار مربوط به چه داده هایی است.

۳. مجموعه ی داده ها:

مجموعه ی داده ها شامل نقاطی مربوط به هر داده است. در این مثال، ستون های آبی نشان دهنده ی میزان فروش آقای رابرت جانسون است. این که چرا ستون آبی مربوط به رابرت جانسون است را از توضیحات نمودار (شماره ی ۵) متوجه می شویم. با نگاهی اجمالی به نمودار به راحتی متوجه می شویم که میزان فروش رابرت جانسون در ربع اول و سوم سال بیشتر از همه بوده.

۴. محور افقی:

محور افقی یا محور x ها نشان دهنده ی بخش افقی محور است. در شکل بالا محور افقی نشان دهنده ی دسته بندی های مختلف است. در این مثال، بخش های مختلف محور افقی، مربوط به ربع های یک سال هستند.

۵. توضیحات نمودار:

این بخش نشاندهنده ی این است که هر رنگ در نمودار مربوط به کدام داده است. در این مثال هر رنگ مربوط به یکی از فروشنده هاست.

رسم نمودار در اکسل

حالا زمان آن رسیده که رسم نمودار در اکسل را آغاز کنیم. برای رسم نمودار در اکسل، کافی است مراحل زیر را طی کنید:

۱. سلول های مورد نظر خود را که می خواهید در نمودار بگنجانید انتخاب کنید. این سلول ها بهتر است شامل عنوان هر سطر و ستون هم باشد. سلول هایی که انتخاب می کنید منبع اصلی داده ها برای نمایش در نمودار خواهند بود. ما در مثال زیر سلول های A1:F6 را انتخاب کرده ایم. (یادآوری: A1:F6 به معنی انتخاب سلول ها از سلولی در ستون A و سطر 1 تا سلولی در ستون F و سطر 6 است.)

شروع رسم نمودار در اکسل
۲. از تب Insert در بالای صفحه ی اکسل و بخش Charts (طبق شکل زیر) نموداری که به آن نیاز دارید را انتخاب کنید. در این مثال ما از نمودار ستونی استفاده می کنیم.

چارت در اکسل

۳. نوع نمودار خود را از منوی باز شده انتخاب کنید.

انتخاب چارت در اکسل

۴. نمودار انتخاب شده در صفحه ی کارتان نشان داده خواهد شد.

نمودار در اکسل

به یاد داشته باشید که اگر به طور دقیق نمی دانید که باید برای سلول های انتخاب شده تان از چه نوع نموداری استفاده کنی، روی گزینه ی Recommended Charts کلیک کنید. این گزینه به طور پیش فرض نموداری که بیشتر به درد مدل داده های شما می خورد را نشان خواهد داد. البته همیشه این انتخاب اکسل، بهترین انتخاب نیست.
چارت اکسل

ویژگی های دیگر نمودار ها:

راه های زیادی برای اعمال تغییرات دلخواه روی نمودار ها وجود دارد. برای مثال، اکسل به شما اجازه ی اعمال تغییرات روی داده ها، تغییر نوع نمودار و حتی تغییر جای چارت در صفحه ی اکسل را هم می دهد.

تغییر داده های سطر و ستون:

گاهی اوقات ممکن است بخواهید نوع بخش بندی نمودار خود را تغییر دهید. برای مثال، در نمودار شکل زیر؛ داده های مربوط به فروش کتاب ها به صورت سالانه مشخص شده که هر ستون نشان دهنده ی ژانر کتاب هاست. حال می خواهیم با اعمال تغییرات در نمودار، گروه بندی بر اساس ژانر و هر ستون نشان دهنده ی یک سال باشد. با انجام این کار هیچ تغییری در داده ها اعمال نمی شود و تنها نوع گروه بندی نمودار تغییر خواهد کرد.

تغییر داده های سطر و ستون

۱. نمودار مربوطه را انتخاب کنید.

۲. از تب Design، روی دستور Switch Row/Column کلیک کنید.

تغییر داده های سطر و ستون

۳. اطلاعات سطر ها و ستون ها تغییر خواهند کرد. در مثال ما، اطلاعات مربوط به داده ها با توجه به ژانر گروهبندی شده و هر ستون نشان دهنده ی یک سال است.

تغییر داده های سطر و ستون

تغییر نوع نمودار:

اگر احساس کردید داده های شما در نوع خاصی از نمودار به خوبی نمایش داده نمی شود، می توانید نوع نمودار خود را تغییر دهید. انجام این کار بسیار ساده است. در مثالی که می زنیم سعی می کنیم نمودار خود را از حالت ستونی به حالت خطی تغییر دهیم.

۱. از تب Design روی گزینه ی Change Chart Type کلیک کنید.

تغییر نوع نمودار اکسل

۲. پنجره ی مربوط به تغییر نوع نمودار نمایش داده می شود. روی نوع جدیدی که می خواهید و همچنین نوع طراحی دلخواهتان کلیک کنید و سپس دکمه ی OK را فشار دهید. در مثال ما، نمودار خطی انتخابمان خواهد.

تغییر نوع نمودار اکسل

۳. نمودار جدید به سادگی نمایش داده خواهد شد. در مثالی که زدیم، نمودار خطی گزینه ی مطلوب تری برای نشان دادن میزان فروش در گذشت زمان است.

نمودار اکسل

تغییر جای نمودار:

بعد از رسم نمودار در اکسل، نمودار شما به عنوان یک شیء در صفحه ی کار شما نشان داده خواهد شد. شما می توانید جای نمایش این نمودار را بدون هیچ مشکلی تغییر دهید. برای این کار می توانید مراحل زیر را طی کنید:

۱. نموداری که می خواهید جایش را تغییر دهید انتخاب کنید.

۲. از تب Design روی دستور Move Chart کلیک کنید.

تغییر جای نمودار اکسل

۳. پنجره ی مربوط به تغییر جای نمودار باز می شود. مکان مورد نظر خود را برای نمودار انتخاب کنید. ما تصمیم گرفتیم تا نمودار را به صفحه ای دیگر انتقال دهیم. موضوعی که باعث ایجاد صفحه ی کار جدیدی می شود.

۴. روی OK کلیک کنید.

تغییر جای نمودار اکسل

۵. نمودار در صفحه ی مورد نظر شما نشان داده خواهد شد. در مثال ما، نمودار در صفحه ی کار جدید طبق شکل زیر انتقال پیدا کرد.

تغییر جای نمودار اکسل

به روز نگه داشتن داده های نمودار

به صورت پیش فرض، اگر بعد از رسم نمودار در اکسل بخواهید داده ای به سطر ها و ستون های خود اضافه کنید، شاهد اعمال تغییرات روی نمودار نخواهید بود. برای حل این مشکل باید محدوده ی داده های خود را مشخص کنید. این کار به سادگی قابل انجام است. روی نمودار کلیک کنید. این موضوع باعث می شود تا سلول های مورد نظر نشان داده شوند. به سادگی می توانید با بزرگ تر کردن محدوده ی انتخاب شده در سلول ها (طبق شکل زیر) محدوده ی بزرگتری را روی نمودار خود اعمال کنید.

به روز نگه داشتن داده های نمودار اکسل

اگر به طور مداوم در حال اضافه کردن داده ها هستید، شاید انجام چندین باره ی این کار خسته کننده به نظر برسد. خوشبختانه راه ساده تری برای این کار وجود دارد. برای این کار، کافی است تا سلول های منبع داده ی خود را به فرمت جدول تغییر دهید. سپس نموداری را با توجه به جدول خود ایجاد کنید. به این شکل هر زمان که داده ای به جدول اضافه کنید، به صورت خودکار تغییرات مورد نیاز در نمودار اعمال می شود.

منبع:digiato
درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید