loader

کنترل موجودی کالا و اهمیت آن در مدیریت کسب و کار

دوشنبه,03/تیر/1398 - 09:47:30 - 641
کنترل موجودی کالا مهارت نگهداری موجودی کالا در سطح مطلوب و استاندارد است.

معمولا در سازمان های تولیدی، به دلیل وجود مواد اولیه و قطعات و موجودی های در جریان، نقش کنترل موجودی مشهودتر است. در سازمان های بازرگانی و فروشگاه ها نیز کنترل موجودی نقش بسزایی دارد. زیرا کالای ارائه شده نیازمند مدیریت است.

کنترل موجودی را می توان چنین تعریف کرد:

کنترل موجودی، جریانی است که ضمانت می کند اقلام و موجودی سازمان ها و شرکت ها و  فروشگاه ها با در نظر گرفتن زمان، مکان، تعداد، کیفیت و هزینه برای مشتریان به موقع تدارک شود.

کنترل موجودی در مدیریت تدارکات مدرن، کنترل واقعی به حساب می آید. این کنترل همه اقدامات اساسی عملیات انبار را در بر می گیرد.

دلایل کنترل موجودی

مفهوم کنترل موجودی عبارت است از: 

مواد درست در مقدار درست با کیفیت درست و در زمان و مکان درست.
هزینه در کنترل موجودی نقش مهمی دارد. همه اهداف کنترل موجودی باید با در نظر گرفتن محدودیت هزینه که در مورد اقلام بسیار قابل ملاحظه است، تحقق یابد.

اهمیت کنترل موجودی کالا

همواره باید سعی شود که بین نیاز به کالا و موجودی آن تعادل برقرار شود. با توجه به کثرت کالاهای یک شرکت یا فروشگاه و تعدد دفعات عرضه کالا در طی یک یا چند روز، عملا کنترل تعدادی از کالاها از طریق نگهداری کاردکس و کارت کالا مشکلات متعدد و احتمالا فاحشی را در پی خواهد داشت.
به طور کلی می بایست با عملیات دقیق بین کالاهای مورد نیاز و کالاهای موجود تعادلی ایجاد کرد. مهم ترین مواد و کالاهایی که در انبارها نگهداری می شوند و موجودی آنها می بایست روشن و دقیق باشد، شامل محصولات و کالاهایی است که یک کسب و کار جهت تامین نیازهای مشتریانش تهیه می کنند.

دلایل نگهداری موجودی چیست؟

معمولا عدم امکان تامین مدام و مستمر کالا وخطر کمبود آن، فروشگاه ها را ناچار به ذخیره سازی می کند. به علاوه تعدد دفعات خرید یا تامین کالا نیز عموما اقتصادی نیست. از این رو فروشگاه ها به دلیل های قانع کننده به سرمایه گذاری برای موجودی و قبول هزینه نگهداری آن اقدام می ورزند.

اهمیت کنترل موجودی کالا

به طور کلی دلیل های نگهداری موجودی عبارتند از:

عدم تامین به موقع کالا

در بیشتر موارد تامین کالاهای مورد نیاز به دلایل مختلف در مکان ها و زمان های مورد نیاز میسر نمی گردد. برای مثال به علت بروز اعتصاب ها، تاخیرهای مربوط به حمل و نقل، شرایط نامساعد جوی، خطاهای اداری و … تامین کالاها با مشکلات عدیده مواجه می شود.

وجود تخفیف در سفارش‎های انبوه

از طریق انبار کردن کالاها به میزان بیشتر از مقدار مورد نیاز برای زمان های کوتاه (مثلا یک هفته)، شرکت می تواند کالای بیشتری با قیمت کمتر خریداری کند.

ذخیره سازی احتیاطی

در مواقعی که میانگین مصرف کالا زیاد باشد، ولی روند تغییر در مصرف نامعلوم است، شرکت ناچار به ذخیره سازی است. عدم ذخیره سازی مناسب می تواند شرکت و یا سازمان را با کمبود کالا برای تولید و یا عرضه مواجه سازد.

کاهش خطر توقف فروش

گاهی اوقات مشکلات مربوط به فقدان موجودی کالا بسیار گران تر از هزینه های نگهداری خواهد شد. این هزینه ها می توند شامل: از دست دادن سود، از دست دادن فروش، از دست دادن مشتری و غیره باشد.

هموار ساختن عملیات جاری فروشگاه

نگهداری موجودی، می تواند فروش و سایر عملیات فروشگاه یا موسسه بازرگانی را هموار کند. کالای فروش نرفته در زمان رکود در انبار حفظ و در دوره رونق فروخته خواهد شد. این موضوع اقلامی که فروش فصلی دارند بیشتر اهمیت دارد (مانند چتر بارانی، لاستیک یخ شکن و …).

کاهش تعداد دفعات عملیات خرید

عملیات خرید شامل سلسه اقداماتی است که باید پیش از تحویل کالای مورد نظر به انبار صورت گیرد. کاهش دفعات خرید باعث کاهش نیاز به امور نظارتی-مدیریتی می گردد و هزینه ها کاهش می یابد.

افزایش ارزش کالا

انبار کردن کالاهایی که به قیمت معین خریداری شده اند، می تواند شرکت را در مواقعی که نرخ تورم بالا است از خطر افزایش قیمت ها مصون بدارد.

لیفتراک حمل کالا

بهره مندی از قیمت های فصلی

بعضی از کالاها یا فراورده ها (مانند: پنبه، شکر و … ) فقط در دوره معینی از سال در دسترس هستند. به همین علت برخی از کسب و کارها، ناچارند همه نیاز خود را یکجا خریداری کنند. به علاوه، شرکت ها می توانند با نگهداری اضافی کالاها در انبار، خرید را در موقعی که قیمت پایین است، انجام دهند و به این ترتیب، هزینه های خود را کاهش دهند.

نشان دادن اعتبار موسسه بازرگانی یا فروشگاه

گاهی میزان موجودی کالا، نشان دهنده رونق و اعتبار آن کسب و کار است. این امر، در بیشتر سازمان ها و فروشگاه ها صادق است.

اگر تجربه ای در خصوص کنترل موجودی کالا در کسب و کار خودتون دارید با ما در میان بگذارید.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

نرم افزار انبارداری چه کمکی به ما می کند

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 13/فروردین/1399
تعداد مطالب: 182
تعداد بازدید: 96,555
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...