امنیت اطلاعات در نرم افزارهای تحت وب

  • پنجشنبه 11/بهمن/1397
امنیت اطلاعات در نرم افزارهای تحت وب
این نرم افزار نوع خاصی از نرم افزارهای کلاینت و سرور هستند که روش طراحی و توسعه آن ها نسبت به نرم افزارهای ویندوزی مدرن تر و تواناتر است

نرم افزار تحت وب روی کامپیوتر کلاینت نصب نمی شود و کاربر با استفاده از Browser های مرسوم مانند (کروم، فایرفاکس، اپرا، اکسپلورر) به آن دسترسی پیدا می کنند. طراحان و سازندگان آن می توانند با تغییر در عملکرد یا آپدیت برای همه کاربران در سطح شبکه جهانی اینترنت تغییر ایجاد کنند.یکپارچه بودن و دسترسی در هر زمان و هر مکان از دیگر مزیت ها و دلایل استفاده از این نوع تکنولوژی است. از دیگر مزیت های برنامه های تحت وب سادگی توزیع این برنامه ها بین کاربران است.(تنها نیاز به مرورگر برای استفاده از نرم افزار داریم).
کنترل نسخه برنامه: تمام افراد از آخرین نسخه موجود روی سرور استفاده می کنند و نگرانی در مورد اینکه هر کدام از آخرین نسخه استفاده می کنند یا نه وجود ندارد. نرم فزارهای تحت وب مستقل از پلت فرم هستند و اهمیتی ندارد که کاربر از چه نوع کامپیوتری، لپتاپ، موبایل و تبلت استفاده می کند.
بیشترین حملات به نرم افزارهای تحت وب عبارتند از Cross - site scripting، SQL injection و Denial of service.
در انبار آنلاین جنبه های مختلف از جمله تست نفوذ در حوزه های احراز هویت، معماری سیستم، حقوق دسترسی، ذخیره و بازیابی اطلاعات، رد پای عملیات و وقایع و سایر حملات مورد ارزیابی قرار می گیرد.

امنیت در ذخیره سازی اطلاعات:

اطلاعات انبارداری و مالی جزء مهم ترین اطلاعات یک کسب و کار هستند. اگر اطلاعات سهوا یا عمدا حذف شوند خسارات بعضا جبران ناپذیری به شرکت تحمیل می شود.

RAID  بندی

در سرویس آنلاین از سخت افزارهای گران قیمتی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده شده است که به صورت RAID پیکربندی شده اند بدین معنا که اگر لحظه تعدادی از هاردهای سرور دچار مشکل شده و اصطلاحا بسوزند باز هم هیچ داده ای از هیچ مشتری از بین نمی رود. از این روش برای نگهداری بلادرنگ اطلاعات بر روی چند منبع ذخیره سازی استفاده می شود. در هر روز نیز یک نسخه پشتیبان از اطلاعات سیستم به صورت خودکار تهیه می شود و به صورت هفتگی نسخه های پشتیبان از دیتاسنتر خارج شده و در مکانی امن نگهداری می شوند. لذا احتمال از بین رفتن اطلاعات مشتریان نزدیک به صفر می رسد.
حال سوال ما اینجاست که شما چند مورد از این تمهیدات را برای حفاظت از اطلاعات نرم افزار داخلی خود انجام می دهید؟ به جرات می توان گفت که در بیشتر شرکت ها اگر هارد کامپیوتری که نرم افزار در آن نصب شده بسوزد کل اطلاعات شرکت از بین خواهد رفت.

امنیت وحفاظت اطلاعات

در سرورها از فایروال ها استفاده می شود و تمام پورت ها و پروتکل های غیرضروری بسته شده اند همچنین فایروال به گونه ای تنظیم می شود که رفتارهای مشکوک را شناسایی و بلاک می کند.

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید