چند روش ساده برای میانگین گیری در اکسل

  • دوشنبه 05/اردیبهشت/1401
چند روش ساده برای میانگین گیری در اکسل
طی چند قدم ساده طریقه محاسبه میانگین در نرم افزار اکسل را آموزش خواهیم داد.

به دست آوردن میانگین (یا متوسط حسابی) در بسیاری از محاسبه ها می تواند کاربردی باشد. خوشبختانه مایکروسافت امکان محاسبه آسان میانگین در اکسل را فراهم کرده است که طی چند قدم ساده امکان پذیر خواهد بود.

میانگین در اکسل چه مفهومی دارد؟

میانگین مقادیر عددی از طریق محاسبه مجموعه تمامی آن ها و تقسیم بر تعداد محاسبه می گردد. برای مثال میانگین اعداد ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵ و ۳۰ با تقسیم مجموع آن ها بر ۵ حاصل می شود. به صورت پیش فرض در هنگام بدست آوردن میانگین در اکسل، سلول های خالی محاسبه نمی شوند؛ اما سلول هایی که حاوی مقدار صفر باشند در مجموع دخیل می گردند. البته روشی برای نادیده گرفتن سلول های دارای مقدار صفر هم وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

محاسبه میانگین با گزینه های نوار ابزار

یکی از آسان ترین و سریع ترین روش ها برای محاسبه میانگین در نرم افزار اکسل، استفاده از گزینه اختصاصی قرار گرفته در نوار ابزار (Ribbon) است. برای شروع، صفحه گسترده مورد نظر خود را باز کنید و سپس مجموعه ای از سلول های حاوی اعداد را انتخاب نمایید.

آموزش اکسل

حالا از نوار ابزار بالایی اکسل، روی تب Home کلیک کنید.

آموزش اکسل

در تب Home، به قسمت Editing رجوع کنید و روی فلش کنار گزینه Sum بزنید تا منوی کشویی پدیدار شود.

آموزش میانگین گیری در اکسل

از منوی باز شده روی گزینه Average کلیک کنید تا میانگین اعداد انتخاب شده محاسبه شود.

آموزش میانگین گیری در اکسل

حالا در پایین آخرین سلول می توانید میانگین مورد نظر را مشاهده نمایید. با روشی مشابه قادر خواهید بود تا میانگین وزن دار را نیز در اکسل بدست آورید.

آموزش میانگین گیری در اکسل

محاسبه میانگین در اکسل همراه با صفرها

ممکن است گاهی اوقات اعداد مورد نظر به ترتیب در یک ستون یا سطر قرار نگرفته باشند یا کاربر ترجیح دهد به صورت دستی مقادیر را در فرمول وارد کند. در چنین شرایطی می توان از تابع AVERAGE برای رسیدن به میانگین، بهره گرفت. برای استفاده از تابع گفته شده ابتدا صفحه گسترده دلخواه خود را در نرم افزار اکسل باز کنید و سپس روی سلولی کلیک کنید که قصد قرارگیری میانگین در آن را دارید.

آموزش میانگین گیری در اکسل

در سلول انتخاب شده دستور زیر را تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید. مقادیر C2 و C5 را با بازه دلخواه برای قرارگیری در تابع جایگزین کنید.

=AVERAGE(C2:C5)

آموزش میانگین گیری در اکسل

اگر اعداد مورد نظر در سلول های پراکنده قرار گرفته اند، باید آن ها را به صورت منفرد در تابع AVERAGE مشخص کنید. برای مثال در دستور زیر سه سلول غیر ترتیبی انتخاب شده است.

=AVERAGE(D2،E2،F2)

همچنین در صورت نیاز می توانید به صورت مستقیم هم اعداد را در تابع وارد کنید؛ تنها کافی است تا مثل نمونه زیر، اعداد را پشت سرهم بنویسید و آن ها را با کاما جدا نمایید.

=AVERAGE(10،15،20)

آموزش میانگین گیری در اکسل

پس از نوشتن فرمول دلخواه، کلید Enter را بزنید تا میانگین مقادیر نوشته شده، حاصل شود.

محاسبه میانگین بدون صفرها

محاسبه میانگین بدون صفرها

همانطور که در قسمت های قبلی اشاره شد، نرم افزار اکسل به صورت پیش فرض خانه های خالی را در تابع AVERAGE محاسبه نمی کند؛ اما سلول هایی که حاوی مقدار صفر باشند را می شمارد. به کمک تابع AVERAGEIF می توان صفرها را از فرمول خارج کرد. برای شروع سلول مورد نظر جهت نمایش نتیجه را انتخاب کنید.

محاسبه میانگین بدون صفرها

درون سلول انتخاب شده، دستور زیر را تایپ کنید و سپس کلید Enter را بزنید. مانند مثال قبلی، مقادیر C2 و C5 را با بازه دلخواه خود جایگزین کنید.

=AVERAGEIF(C2:C5،">0")

محاسبه میانگین بدون صفرها

اکنون اکسل بدون شمردن صفرها، میانگین بازه تعریف شده را محاسبه خواهد کرد.

محاسبه میانگین بدون صفرها

منبع: دیجیاتو
درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید