آموزش کوتاه و سریع تابع Trim در اکسل

  • شنبه 25/دی/1400
آموزش کوتاه و سریع تابع Trim در اکسل
در این مطلب، با نحوه ی استفاده از تابع Trim در اکسل آشنا خواهید شد.

حذف فاصله های اضافی به کمک تابع TRIM در اکسل، شما می توانید متن را در سلول ها مرتب یا فضاهای خالی یا فاصله های اضافه را از آن حذف کنید.
فضاهای اضافی در یک سلول می توانند آزاردهنده باشد. از تابع TRIM در اکسل برای حذف فاصله های اضافی در متن استفاده می شود. این تابع به استثنای یک فاصله در میانه متن، تمامی فاصله های اضافی ابتدا، میانه و انتهایی متن رو حذف می کند.خوشبختانه تابعی ساده می تواند به کمکتان بیاید و شما را از شرّ تمام فاصله ها و فضاهای اضافی در برگه ی اکسل خلاص کند. برای یادگیری استفاده از تابع TRIM و برش برگه داده خود، این ​مقاله را تا ​آخر بخوانید.

تابع TRIM اکسل چیست؟

با استفاده از تابع TRIM در اکسل، می توانید فضاهای اضافی موجود در یک سلول را حذف کنید و تنها فاصله های لازم بین هر کلمه را باقی بگذارید. این تابع متنی یک رشته از متن را می گیرد و یک رشته متن را برمی گرداند؛ اما در رشته ی خروجی، هیچ فاصله ی اضافه ای در پیش و پس و بین کلمات وجود ندارد.

بیشتر بدانید:محاسبه نرخ بهره در اکسل - آموزش تابع RATE

اگر متنی را در اسپردشیت اکسل خود وارد کرده اید، فکر خوبی است که فضاهای اضافی را پاک کنید. فاصله های اضافی می توانند بین کلمات یا در ابتدا و انتهای رشته ی متنی وجود داشته باشند. می توانید تابع TRIM را در رشته ی متنی یا سلول یا محدوده ای از سلول ها اعمال کنید. برای درک بهتر، در ادامه نحوه ی استفاده از تابع TRIM در اکسل را با مثالی ساده توضیح خواهیم داد.


TRIM (text)=

در این مثال، سه سلول در ستون A داریم که شامل یک جمله یکسان هستند. تنها تفاوت این جملات در فواصل استفاده شده در آن ها است:

سلول A1 استاندارد است.
سلول A2 فاصله ی اضافی در ابتدا و انتهای سلول دارد.
سلول A3 فاصله ی اضافی بین کلمات و فاصله های اضافی در ابتدا و انتهای سلول دارد.

تابع تریم اکسل

هدف این است که فاصله های اضافی در این جملات را حذف کنیم و نتایج را در ستون C نشان دهیم. روش مناسب برای انجام این کار، آن است که فرمول سلول C1 را وارد کنید و سپس از fill handle برای پر کردن مقادیر متوالی به صورت خودکار در سلول های دیگر استفاده کنید. سلول C1 را انتخاب و در نوار فرمول، فرمول زیر را وارد کنید:

TRIM(A1)=

دکمه ی اینتر را فشار دهید. اکنون، می توانید مشاهده کنید که رشته ی متنی موجود سلول A1 در سلول C1 ظاهر می شود. از آنجا که رشته ی متنی A1 یک رشته ی متنی استاندارد بود، هیچ تفاوت یا اصلاحی در رشته ی ظاهرشده به وجود نخواهد آمد.

حال، fill handle را بگیرید و روی سلول های C2 و C3 بکشید. تابع TRIM رشته ها را به وسیله ی حذف فاصله ی اضافی کوتاه می کند و آن ها را بدون فضاهای اضافی در ستون C نمایش می دهد.

تابع تریم اکسل

رشته های متنی خود را اصلاح کنید

تابع TRIM فاصله و فضای خالی اضافی را از سلول های شما حذف می کند و تنها یک فاصله بین کلمات (همان فاصله ی استاندارد) باقی می گذارد. با کمک این تابع، هیچ فاصله ای قبل و بعد از رشته ی متنی در سلول باقی نخواهد ماند. یک رشته ی منظم همان چیزی است که به عنوان ورودی برای فرمول های پیچیده دیگر به آن نیاز دارید. با کمک حذف فواصل اضافی، امکان سردرگمی و اشتباه در محاسبات و گزارش ها کمتر خواهد شد.


درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید