انبارداری خرازی و فروشگاه لوازم هنری

  • شنبه 04/دی/1400
انبارداری خرازی و فروشگاه لوازم هنری

هنرهای دست دوزی و گلدوزی در ایران از قدمت بالایی برخوردار می باشد.

روکاری و رودوزی

به کلیه محصولات دست سازی گفته می شود که از طریق دوختن نقوش سنتی توسط سوزن یا قلاب و به کمک نخ های رنگین بر روی پارچه های بدون نقش بوجود می آید. بادله دوزی، شک بافی، خامه دوزی، خوس دوزی، پته دزی و... از انواع روکاری و رودوزی می باشد.

روکاری و رودوزی

گلدوزی

گلدوزی هنری است که طرحهایی را در آن با سوزن و نخ روی پارچه می دوزند. این سوزن سبب تشکیل یک بافت برجسته ی زیبا بر روی پارچه می شود. مدل گلدوزی با دست از مدل ماشینی زنده تر و پویاتر است،
یک فروشگاه خرازی خوب در ابتدا باید لیست کامل وسایل خرازی را موجود داشته باشد، منظور از کامل بودن لیست لوازم خرازی این است که نه تنها وسایل مربوط به خیاطی، بلکه متریال و لوازم انواع هنر ها از جمله لوازم گلدوزی، لوازم شماره دوزی، لوازم جواهر دوزی و انواع منجوق، ملیله، سرمه، پارچه سنگی متری و … را داشته باشد.

گلدوزی با دست از آن دسته کارهایی است که برای انجام صحیح آن نیازمند دقت و همچنین تمرین کافی هستید تا نتیجه کار لذت بخش و ایده آل گردد. اولین اقدام برای شروع گلدوزی با دست و هر نوع خیاطی یا کار هنری تهیه وسایل مورد نیاز است که هر یک به راحتی تهیه می گردند این وسایل شامل : پارچه مناسب، نخ در رنگ های زیبا، سوزن مخصوص گلدوزی با دست، قیچی و کارگاه گلدوزی می باشد که با تهیه آن ها می توانید شروع به کار نمایید.

خامه دوزی

خامه دوزی یا خام دوزی با نخ ابریشم خام (نتابیده) انجام می گیرد و به همین دلیل هم به این نام مشهور گردیده است. این هنر از نظر شیوه تولید، بی شباهت به سوزن دوزی نیست با این تفاوت که در آن فقط از نخ ابریشم یک رنگ که به طور معمول سفید است، استفاده می کنند.

قدمت این هنر، همزمان با ابریشم دوزی است و نقوش آن بیشتر متشکل از خطوط منحنی است و به منظور تزئین سجاده، جلیقه، رومیزی، کوسن، پیش سینه و عرق چین مورد استفاده قرار می گیرد.

خامه دوزی

گلابتون دوزی (زری بافی)

گلابتون (Golabetun) طلایی است که حدیده کشیده و به هیات ریسمان های باریک ساخته باشند و گلابتون دوزی نوعی دوزندگی است که جنبه تزئینی داشته و در آن نخ گلابتون بکار می رود. قبلا گلابتون دوزی با الیاف طلا صورت می گرفت ولی امروزه از نخ هائی که دارای روکش فلزی زرد یا سفید است و بیشتر در کشورمان پاکستان تولید می شود، استفاده می کنند و به کمک قلاب نقوش متنوعی را که بیشتر مربوط به سنن و اعتقادات و آداب و رسوم است، بر روی پارچه می دوزند.

تولید کنندگان اصلی مصنوعات گلابتون به طور عمده زنان و دختران خانه دار هستند. مرکز این هنر استان هرمزگان است و کمتر خانه ای در شهرهای بندرلنگه، میناب، بندرعباس و اکثر نقاط روستایی این استان می توان یافت که با این هنر بیگانه باشند.

پته دوزی

پته دوزی نوعی از رو دوزی های ایرانی است که طی آن تمام سطح پارچه بوسیله بخیه های نخی و رنگین پوشیده می شود و هنرمندانی که اکثرا دختران و زنان خانه دار هستند، با کمک سوزن، نقوشی ذهنی را که الهام گرفته از پندارها و بینش های شخصی شان است بر زمینه پارچه پشمی ضخیمی به نام «عریض» می نشانند.

عریض که در گذشته از آن برای کت، دامن و پالتو نیز استفاده می شده، پارچه ای دست باف است که بوسیله دستگاه های بافندگی چوبی تولید می شد ولی در این اواخر دستگاه های چوبی جای خود را به دستگاه های «تک فاز برقی» داده اند و بافته های کارخانه ای جانشین عریضه ای دست باف شده اند. هم اکنون پته های استان کرمان را بیشتر اینگونه پارچه های کارخانه ای تشکیل می دهد.

پته دوزی

انواع پته

سوزنی: به شکل مستطیل در اندازه ای 1×2.5 متر، 1×2 متر تهیه می شود که در قدیم در حمام و زیر پای عروس استفاده می شد و امروزه به جای رومیزی یا سفره هفت سین استفاده می شود.

بقچه: به شکل مربع در اندازه های مختلف تهیه می شود که بیشتر در مراسم عزاداری و عروسی دیده می شود.

پرده: به شکل مستطیل در انداز ه ای 80×280 و 100×350 سانتی متر با طرح های درختی تهیه می شود.

روبان دوزی و جواهر دوزی

از دیگر هنرهای قدیمی که امروزه نوسازی و ترند شده روبان دوزی و جواهر دوزی است.روبان مهم ترین وسیله در روبان دوزی هست که در اندازه، جنس و رنگ های مختلف وجود دارد.
ﺳﻮﺯﻥ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺭﻭﺑﺎن ​دﻭﺯﯼ ﺳﺮ ﻧﯿﺰﻩ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺩﺍﺭﺩ و بسیار ﺗﯿﺰ ﺍﺳﺖ ﺍﮔﺮ ﺗﯿﺰ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺷﺪﻥ ﻭ ﺟﻤﻊ ﺷﺪﻥ پاﺭﭼﻪ ​می شود.
پارچه مخصوص روبان دوزی پارچه ای است با بافت درشت مانند کتان، حوله ای، مخمل که سوزن راحت از پارچه عبور کند تا کار تمیزی داشته باشید، همچنین رنگ پارچه روبان دوزی باید ثابت باشد.
نخ دمسه نیز نخ های مناسبی برای ترکیب با ربان در هنر ربان دوزی هستند، همچنین می تواناز نخ های عمامه گلابتون و دیسکو نیز استفاده ​کرد، رنگ نخ نیز باید ثابت باشد.
کارگاه در اندازه های مختلف برای نگه داشتن پارچه یکی از ابزارهای مورد نیاز در هنر ربان دوزی می باشد. همچنین کارگاه ها در دو جنس چوبی و پلاستیکی در بازار به فروش می رسندو معمولا به صورت گرد و بیضی اند.
قیچی کوچک و تیز برای برش روبان و نخ است.بهتر است برای برش روبان ها از قیچی بزرگ استفاده نکنید.

لوازم خرازی

برای دست دوزی و انواع این هنر ها به یکسری لوازم نیاز داریم که به راحتی در خرازی ها یافت می شوند. در این قسمت لیستی از کالاهای خرازی را جمع آوری کرده ایم.

کش، سوزن، یراق، نوارهای تزیینی، خط کش، نخ، زانفیکس، لایی، قیچی، ابر، پشم شیشه، بشکاف، جاسوزنی، انگشتانه، جعبه خیاطی، دفتر خیاطی، رولت، صابون، قزن، کارگاه خیاطی، کاغذ الگو و کاربن، متر، گونیا، چوب کار، فنر لباس، اپل، قیطان، سگک، زیپ و متعلقات، یقه آماده، دستگاه های خیاطی، اریب زن، گیره فلزی، دکمه، دستگاه های اتیکت زن، اتو و لوازم اتو، اتو سرد، اتو سنگی، لوازم اتوکاری، میز اتو، انواع ژانت، انواع بالشتک، ایمن اتو، لوازم چرخ خیاطی، ماکوپ، ماسوره، روغن چرخ خیاطی، سوزن چرخ خیاطی، لامپ چرخ خیاطی، پایه چرخ خیاطی، موتور چرخ خیاطی، تسمه چرخ خیاطی، دکمه، لوازم خرازی، لوازم بافتنی، میل بافتنی، قلاب بافتنی، دستگاه های بافت، انواع کاموا، لوازم هنرهای دستی، مهره تزیینی، مروارید، اکلیل های تزیینی، دستگاه هویه کاری، زنجیر تزیینی، سیم ماهیگیری، کوبلن​، ترمه​، گلدوزی، گل تزیینی، لوازم گلسازی، لوازم عثمان دوزی (شفق دوزی)، قیطان سوزنی، نمد و لوازم نمد، چرم و لوازم چرم، کچه و لوازم کچه، لوازم فرشینه، لوازم تاج، سنگ و نگین، سنگ و نگین تزیینی، سنگ و نگین حرارتی، سنگ و نگین دوختنی، نوار سنگ، لوازم بدلیجات، لوازم تزیینات، چسب و لوازم، چسب آهن، چسب چوب، چسب نواری، چسب ماتیکی، چسب هنرهای دستی، چسب قطره ای، چسب حرارتی و لوازم، چسب همه کاره، پایه چسب، چسب آکورایوم، روبان، تور، تور کتان، روبان کش، تور دانتل، تور کشی، تور گیپور، تور ارگانزا، تور دبی، آرایشی بهداشتی، سرمه، پولک دوختنی، تکه دوزی، گل های دوختنی و تزیینی، منجوق و ملیله، جوراب و دستکش، لوازم لباس زیر، لوازم پرده و...

لوازم خرازی

انبار و انبار داری لوازم خرازی

اگر شما فروشگاه لوازم دست دوزی، لوازم خیاطی، لوازم گلدوزی و یا انبار خرازی دارید؛ قطعا نیاز به یک نرم افزار انبارداری دارید. چرا که با این تنوع محصول برآورد موجودی لحظه ای جز با نرم افزار امکان پذیر نیست. همچنین اگر فروشگاه اینترنتی دارید می توانید به نرم افزار انبار متصل کنید. اگر فروش اینستاگرامی یا از ایتا و واتس اپ می کنید می توانید همزمان در انبار خود ثبت کنید.

انبار آنلاین یکی از بروزترین و ساده ترین نرم افزار های انبارداری است که این روز ها مشکلات انبارداری صاحبان مشاغل زیادی را حل کرده است.

انبار آنلاین یک نرم افزار انبارداری تحت وب می باشد. یعنی در هر زمان و مکانی به موجودی انبار خود دسترسی دارید. شما با تعریف نامحدود کاربر می توانید مسئولیت های انبار خود را تقسیم کنید.

شما می توانید مشتری ها و تامین کننده ها را مشخص کنید تا در قسمت گزارشات تمامی فاکتور های مربوط به طرف حساب را مشاهده کنید.

انبار آنلاین دارای دو واحد سنجش می باشد که می تواند کالای خود را هم بصورت تکی هم به صورت ​بسته بندی ورود یا خروج کنید.

اگر کسب و کار بزرگی دارید و دارای انبار های متعددی هستید می توانید در این نرم افزار انبارهای متعددی را تعریف کنید.

بیشتر بدانید:آموزش ثبت انواع فرم و انبارگردانی در نرم افزار انبارداری آنلاین

با تعریف دوره کاری؛ می توانید فرم ها و اطلاعات قدیمی را به صورت آرشیو درآورده و آن ها را مشاهده کنید.

انبار آنلاین دارای سه دسته بندی متصل به هم می باشد.

دسته بندی

مثال:

نام کالاسطح اولسطح دومسطح سوم
ربان اکلیلیانواع ربانآب/قرمز/سبز و...5میل/ 1 سانت و...
ربانانواع ربانآب/قرمز/سبز و...5میل/ 1 سانت و...
مرواریدجواهر دوزی و تزئیناتآب/قرمز/سبز و...کوچک/ بزرگ و...
پولکجواهر دوزی و تزئیناتآب/قرمز/سبز و...کوچک/ بزرگ و...
نخ کامواانواع نخ و کنفآب/قرمز/سبز و...-

اگر شما هم می خواهید کسب و کاری بروز داشته باشید و در هر زمان و مکانی بتوانید کسب و کار را مدیریت کنید و از آن با خبر باشید؛ انبار آنلاین در انبارداری بهترین گزینه است.​

درباره این مقاله دیدگاهی بنویسید...
برای ثبت دیدگاه باید ابتدا وارد سایت شوید. جهت ورود را کلیک کنید