loader

معرفی انواع جرثقیل های مورد استفاده در انبار

چهارشنبه,17/شهریور/1400 - 12:41:40 - 40
جرثقیل سقفی نوعی جرثقیل می باشد که مورد استفاده در داخل سالن ها و سیلو های سرپوشیده قرار می گیرد

انواع جرثقیل های مورد استفاده در انبار و کارنجات:

جرثقیل سقفی تک پل

این نوع جرثقیل قابلیت نصب در سوله ها و بر روی سقف را داشته و حد مجاز وزن بار حدود ۲۰ تن می باشد.

جرثقیل سقفی دو پل

این نوع جرثقیل ها دارای دو پل بوده و قابلیت نصب داخل سالن و روی سقف را دارند. این نوع جرثقیل در سالن ها و سوله های دهانه عریض و ارتفاع زیاد پاسخگوی نیاز های کارفرما می باشند.
جرثقیل سقفی دوپل جهت جابجایی بار های عریض و دارای طول زیاد بسیار مناسب می باشند.

جرثقیل سقفی آویز

این نوع جرثقیل قابل نصب روی سقف داخلی سالن ها و سوله بوده و نیازی به تیر حمال ندارد. جرثقیل سقفی آویز در میان صنعتگران به جرثقیل مونو ریل مشهور بوده و خود به دو صورت قابل تولید و عرضه می باشد.

جرثقیل ستونی یا بازوئی

این نوع جرثقیل ها قابلیت نصب در داخل و خارج از محیط ها را دارند و بازوی این جرثقیل ها بر روی یک ستون ثابت نصب شده که قادر به حرکت در شش جهت مختلف می باشد.
جرثقیل های ستونی یا بازوئی هم بصورت اتوماتیک و هم دستی می باشد. طبق نیاز کارفرما، ارتفاع ستون ثابت در این جرثقیل ها و نیز طول بازوی نصب شده روی آن با قابلیت های مختلف و متنوع قابل تولید و ارائه می باشد.

جرثقیل دروازه ای

این نوع جرثقیل مورد استفاده جهت تخلیه بار و لود بار می باشد که دارای پل می باشد که متصل به دو پل می باشد و بصورت دوپل، تک پل، کنسول دار و بدون کنسول و … قابل تولید و عرضه می باشد.

انواع جرثقیل های مورد استفاده در انبار

قیمت جرثقیل

جرثقیل ها انواع زیادی دارند و سازه هایی هستند که از آن ها برای جا به جایی ابزار و وسایل استفاده می شود. جرثقیل ها در ابتدا به صورت چوب بودند و در زمان خود استفاده های مفیدی را داشته اند. اما رفته رفته و با پیشرفت صنعت ساخت جرثقیل ها در انواع گوناگون رونق پیدا کرد چرا که با این پیشرفت نیاز های متعددی به وجود آمد و جرثقیل قبلی نمی توانست خیلی از این نیاز ها را برطرف سازد از این رو این دلیل باعث پیدایش ساخت جرثقیل های متعدد شد. لازم به ذکر است که هر چه انواع بیشتری از جرثقیل ساخته شده ساختار آن نیز پیچیده تر شد اما به سهولت کار کمک شایانی کرده است.

قیمت جرثقیل به طور کلی به عوامل زیادی وابسته می باشد. بنابراین خرید و فروش جرثقیل ها باید با اطلاع از این عوامل بوده تا بتوان یک جرثقیل خوب و مرغوب را خرید و فروش کرد. عوامل موثر در قیمت خرید و یا فروش جرثقیل به نحو زیر است:

  • نوع جرثقیل یکی از عوامل مهم در قیمت آن می باشد در بین انواع آن هر کدام معمولا قیمت متفاوت با دیگری را داراست.
  • سال ساخت جرثقیل نیز مهم است. چرا که به طور کلی یک جرثقیل در حدود ۲۴ سال کارایی دارد. بنابراین باید جرثقیلی را انتخاب نمود که سال ساخت به روز تری داشته باشد. که این موضوع بر روی قیمت تاثیر گذار بوده و ممکن است جرثقیل هایی که سال ساختشان به روز است قیمت بیشتری نسبت به سایر داشته باشند.
  • سومین عامل عمده در قیمت خرید و فروش جرثقیل کیفیت آن می باشد. همان طور که در بحث خرید و فروش سوله و یا سایر سازه ها مطرح است در هنگام قیمت گذاری کیفیت جرثقیل بسیار مهم است. و هرچه جرثقیل با کیفیت تر باشد مسلما قیمت بالاتری دارد.

اما در حالت کلی باید جرثقیلی را انتخاب نمود که علاوه بر این که نیاز ما را بر طرف می سازد عوامل بالا را نیز دارا باشد. چرا که فقط قیمت مهم نبوده و سایر عوامل در خرید جرثقیل حرف اول را می زنند.

خرید جرثقیل

فرآیند خرید و فروش جرثقیل همانند خرید سوله فرآیندی بسیار پیچیده می باشد. برای خرید جرثقیل عوامل زیادی حائز اهمیت هستند. به این صورت که شما برای خرید یک جرثقیل خوب باید به عواملی مانند سال ساخت جرثقیل، نوع ساخت، میزان وزن آن که به تن محاسبه می شود و عواملی از این قبیل می بایست توجه نمایید.

تاریخچه جرثقیل

تاریخچه جرثقیل به زمانی باز می گردد که بشر نیاز به وسیله ای برای حمل وسایل بیشتر از توان خود را احساس کرد. برای رفع این نیاز به فکر ساخت و یا تهیه ی وسیله ای برای انجام این کار افتاد. استفاده از این وسیله و یا وسایل مشابه به حدود ۴۰۰۰ سال قبل باز می گردد. به طور مثال از وسیله ای چوبی و با ساختاری خاص برای بالا آوردن آب از چاه استفاده می شده است که از این سازه به عنوان یک جرثقیل استفاده می شده است.

انواع جرثقیل های مورد استفاده

فروش جرثقیل

جرثقیل ها برای سازه های مسکونی، صنعتی، عمومی و بسیاری از ساخت های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین برای ساخت ها و اجرا ها بسیار ضروری می باشند. چرا که توسط جرثقیل ها بسیاری از ابزار و وسایل جا به جا می شوند. فروش و یا خرید جرثقیل بسیار گران قیمت و پر هزینه می باشد. چرا که جرثقیل ها سازه هایی پیچیده و عظیم الجثه بوده و ساخت آن ها نیازمند تخصصی بسیار پیچیده می باشد. در روند فروش و یا خرید جرثقیل می توان برای صرفه جویی در هزینه از اجاره ی جرثقیل نیز استفاده نمود. قیمت اجاره ی جرثقیل ها تا حد زیادی به وزن ان بستگی دارد البته این موضوع در قیمت خرید و فروش جرثقیل نیز تاثیر گذار می باشد. به این منظور که هر چه جرثقیل وزن بالا تری داشته باشد قیمت خرید بالاتری خواهد داشت.

طول عمر جرثقیل

در امر خرید و فروش جرثقیل به این موضوع نیز باید توجه نمود که یک جرثقیل چه مدت زمانی می تواند به صورت مفید کار کند. به طور معمول یک جرثقیل معمولی در حدود ۲۵ سال توانایی دارد کار کند و بار ها را جا به جا نماید. البته طول عمر جرثقیل نیز به عوامل زیادی بستگی دارد و این که یک جرثقیل چقد کار می کند به نحوه ی استفاده از آن بستگی دارد. توجه به این موضوع که یک جرثقیل باید با شیوه های درست استفاده و یا تعمیر و نگهداری شود نیز بسیار مهم می باشد. هر چقدر از جرثقیل استفاده پی در پی بیشتری شود طول عمر جرثقیل نیز کاهش پیدا می کند.

جزئیات در خرید و فروش جرثقیل

در هنگام خرید و فروش فرد فروشنده حتما می بایست جزئیات جرثقیل را بازگو نماید. توجه به گارانتی جرثقیل و ضمانت محصول مهم بوده و باید مورد توجه قرار گیرد. موضوع گارانتی به معنی چگونگی تقبل هزینه های نگهداری و یا تعمیر جرثقیل و قطعات معیوب می باشد. در صورت خرید جرثقیل نیز می توان در زمان لازم از آن استفاده نموده و در زمان بیکاری از آن به عنوان سرمایه استفاده کرده و به شرکت های دیگر اجاره داد.


به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم انبارداری انبار آنلاین آشنا شوید.

دریافت دموی انبار آنلاین
تبلیغات در انبار آنلاین

اطلاعات بلاگ

آخرین بروزرسانی: شنبه 03/مهر/1400
تعداد مطالب: 417
تعداد بازدید: 635,556
تاریخ شروع: پنج شنبه 16/آذر/1396
تعداد بازدید بر اساس هر IP است.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...